banner

Celkem výsledků pro výraz "ivf": 73

Vážená paní doktorko, prosím Vás o reakci na můj dotaz. V srpnu jsem absolvovala své 3. IVF a byla zavedena 2 embrya. Obě se uchytila a čekáme tedy dvojčátka. Ve 14. týdnu po vysazení utrogestanu jsem krvácela, lékař provedl utz, vše bylo v pořádku, dostala jsem nějakou injekci a nařízený klid. Na prvotrimestrálním screeningu bylo také vše v pořádku. Špinit (tmavěhnědou krví) jsem však nepřestávala, když to bylo již po několikáté, jeli jsme na gynekologickou ambulanci, tam mi pan primář řekl, že jeden z plodů má placentu velmi nízko (10 mm od okraje) a mám velmi drobný čípek. Prý se bude špinění opakovat a mám mít klid na lůžku. V podstatě jen ležím, beru znovu utrogestan, ale za 5 dní nepřichází žádné zlepšení. Přes den bývá klid a v noci silně špiním. Bylo mi řečeno, že do nemocnice mám přijet pouze, když prokrvácím vložku co 30 minut. Na kontrolu ke svému gynekologovi jdu až za dva týdny a jsem značně nervózní, zda jsou miminka v pořádku. Jinak nemám žádné bolesti. Myslíte, že opravdu nemusím vyhledávat lékaře? Četla jsem také, že placenta se ve většině případů posune výše, je tato možnost i u dvojčat? Velmi děkuji za odpověď a omlouvám se za rozsáhlý dotaz.

Dobrý den, nevím, v kterém týdnu nyní jste, ale předpokládám, že za 14. týdnem. V druhém trimestru je naprosto nesměrodatné, jak nízko se placenta (placenty) nachází. Pokud placenta nepřekrývá centrálně vnitřní branku, ale končí cípem 10mm od vnitřní branky, pak se s největší pravděpodobností růstem dělohy vytáhne nahoru ještě o několik centimetrů. Špinění může mít v první polovině těhotenství různý původ. Na vině může být nízko uložená placenta, ale i krvácení z drobných cév v děložním čípku, atd. Každopádně časem by měly tyto potíže ustat. Terapií první volby jsou v tomto případě opravdu jen gestageny a klidový režim (i když i toto opatření se v posledních letech hodně diskutuje). Pokud tedy nekrvácíte silně jasnou krví, pak nemusíte navštěvovat lékaře dříve.  

Dobrý den, otěhotněla jsem po 3.ivf a čekáme dvojčátka. Nyní jsem 9 +1tt a pro masivní krvácení a z důvodu hrozícího potratu jsem byla hospitalizována v nemocnici. Ze stěru byl zjištěn streptokok agal., mám brát antibiotika, neohrozí dvojčátka? Krvácení způsobil streptokok? Musí se léčit i manžel? Děkuji.

Dobrý den, streptokok agalacitae je součástí běžné poševní mikroflory a tudíž jeho nález v kultivaci není ničím neobvyklým. Při přemnožení může způsobit zánět, ale určitě není původcem masivního krvácení z dělohy. To bývá spíš z důvodu hematomu v děloze či prasklé cévky. Krátkodobá léčba Macmirorem určitě těhotenství neohrozí.

Dobrý den,ráda bych požádala o radu. V lednu 2017 jsem vysadila antikoncepci po 11 letech užívání. Před nasazením menstruace pravidelná bez problému. Po vysazeni po 3. měsících bez menstruace vyvolávací injekce, dále nasazen estrofem+gynprodyl- bez reakce. Děložní sliznice stále 4 mm. V květnu 2017 nasazena hormonální substituce Klimonorm. Po něm 2 cykly slabá menstruace a následně 4 cykly opět bez menstruace. Byla jsem odeslána na endokrinologii,v září mi byl nasazen euthyrox. Nyní hodnoty horm. štítné žl.v pořádku. Paní doktorka mi radí trpělivost a pokračovat v užívání Klimonormu,obsahuje nízkou hladinu hormonu. Prý uvidíme,jestli do tří měsíců začnu opět menstruovat po úpravě horm. štítné žlázy. Pak by mě teprve odeslala na vyšetření dělohy. Poslední kontrolu jsem měla 4,5 mm děl. sliznici. Prosím, jak byste postupovala v léčbě, abych mohla brzy otěhotnět? Mám strach, že to nepůjde. Předem moc děkuji za názor.

Dobrý den, úprava menstruačního cyklu po vysazení dlouhodobě užívané antikoncepce může trvat i rok. Co se týče výšky sliznice - otěhotnět se dá i při výšce 4mm, pokud by byla menstruace pravidelná a cykly byly ovulační. Pokud ale nemenstruuje zřejmě z důvodu absence ovulace (je třeba vyšetřit několikrát vaječníky během cyklu pomocí ulztrazvuku - jak vypadají, zda jsou hormonálně aktivní a s rostoucími folikuly), pak je třeba komplexní vyšetření. Záleží také na vašem věku, s kterým mohou potíže souviset. Je třeba vyšetřit hormonální profil, zda se např. nejedná o předčasné ovariální selhání. Opravdu důvodů může být spousta. Doporučovala bych ještě do konce roku vyčkat a pokud bude situace stále stejná, zkusit se poradit např. v centru IVF v místě vašeho bydliště, kde by vás komplexně vyšetřili a zjistili příčinu vašeho stavu.  

Dobrý den, už to budou dva roky, co jsem vysadila HA a od té doby mám menstruaci, tak jednou za tři měsíce, s manželem se stále snažíme o miminko a pořád nic. Dělala jsem si ovulační testy a vyšly bohužel negativně. Řešila jsem to i s mou gynekoložkou, ale podle ní je vše v pořádku. Měla byste pro mě vy nějakou radu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte nepravidelnou menstruaci, je to zřejmě z důvodu absence ovulace, na což vám poukázaly i ovulační testy. Bez ovulace nelze otěhotnět a je tedy třeba ji navodit. Nemožnost otěhotnění je velmi komplexní problém, jehož rozebírání není předmětem online poradny. Záleží také, kolik je vám roků - i to může mít na ovulaci  a poté i kvalitu vajíček vliv. Bude dobré i vyšetřit spermiogram manžela, pokud se snažíte déle než rok. Pokud se vám tedy nedaří otěhotnět téměř 2 roky, určitě bych doporučila již začít situaci aktivně řešit. Je možné obrátit se na nějaké IVF centrum v místě vašeho bydliště, kde nemusí ihned dojít na umělé oplodnění, nicméně vás jako pár komplexně vyšetří a najdou původ problému.

Dobrý den paní doktorko, jsem ve 26 TT a čekám dvojčátka (po IVF, vloženy 2 embrya) jsou stejného pohlaví - holčičky a zřejmě jsou dvojvaječná. Do 22 TT se vyvíjely zcela symetricky, ale nyní je jedno o 2 týdny menší (640g) a druhé téměř o týden větší (860g) než by měly být. Vím, že teď se nejspíš musí jen čekat zda se mezi nimi nebude rozdíl prohlubovat, nicméně bych se ráda zeptala na Vaši zkušenost jaká je pravděpodobnost, zda se opět srovnají a jaká jsou případná rizika v případě, že by se rozdíl zvětšoval. Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den, problematika těhotenství s dvojčaty je velmi rozsáhlá a je nad rámec naší online poradny zde vše vypisovat, odpovím tedy jen stručně. Pokud jsou dvojčata dvojvaječná (a tuto informaci byste měla dostat jasně již v prvním trimestru na základě UZ - lze to velmi dobře rozeznat již brzy), pak by v tomto případě neměl hrozit tzv. twin to twin syndrom, kdy mají dvojčata společnou placentu a mohou na sobě vzájemně parazitovat. Opravdu se nedá říci, zda se bude váhový rozdíl prohlubovat či nikoliv. Pokud máte tuto informaci na základě jednoho měření, které může být velmi nepřesní, na další kontrole rozdíl být nemusí už téměř žádný. Pokud by se váhový rozdíl prohluboval, je to opět velmi individuální, jak se dále postupuje. Záleží na stáří plodů, na jejich kondici (průtoky v pupečníku, množství plodové vody atd.), jak často se sledují a jak dlouho se v těhotenství pokračuje. 

Dobrý den paní doktorko,chtěla bych se zeptat. Je mi to teda hloupý, ale stres při IVF je veliký, a tím pádem i hádky.Jeden den po embryotransferu hatchujícího 5 denního embrya jsme se s přítelem strašně pohádali a přetahovali se v kuchyni. Byla jsem s nervama v koncích, trvalo to teda třeba jen 10 minut, ale hysterie, tlak vysoký a zadýchaná jsem byla jako u maratonu. Mám teď strach, že jsme všechno pokazili. Děkuji za odpověďIveta

Dobrý den, příliš nerozumím tomu, jaké vysvětlení žádáte...odpovím pouze obecně. Stres může mít vliv na nejrůznější pochody v těle, ale tuto míru nikdy nikdo ve studiích nezkoumal, ani to není možné. Jsou to pouze doměnky, že stresová sutiace může ovlivnit fungování lidského organismu. Na druhou stranu pokud byste neotěhotněla, není dobré dávat vše za vinu předchozímu stresu.