banner

Celkem výsledků pro výraz "gynekolog": 100

Dobrý den,dohledala jsem informaci, že v 7. týdnu po porodu již může peněžitou pomoc v mateřství čerpat manžel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jelikož PPM trvá 28 týdnů, do čehož se započítává 6 týdnu před porodem, na které mám nárok pouze já jako těhotná a 6 týdnu po porodu, které musím také čerpat já a až následně na zbývajících 16 týdnů z 28 může PPM čerpat manžel? Je to tak?Nárok na čerpání (potvrzení o termínu porodu) mi vystaví gynekolog a následně když budeme chtít čerpání převést na manžela, tak vystaví, kdo?A ještě prosím jeden dotaz, po šestinedělí, kdy by se PPM přepsala na manžela, mohu být dále zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele a po vyčerpání PPM manželem, zažádám o rodičovský příspěvek a nastoupím na rodičovskou dovolenou?Snad je můj dotaz pochopitelný :) Moc děkuji za Váš čas a raduS pozdravemMichaela

Dobrý den,

otec dítěte má nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při splnění podmínek pro PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, pokud uzavře se ženou úředně ověřenou písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tu je možné uzavřít přímo na OSSZ a je potřeba ji doložit k žádosti. Pokud žena nepobírala PPM vůbec, pak otec může čerpat PPM po dobu 22 týdnů. Pokud žena pobírala PPM, pak se od 22 týdnů odečte doba, po kterou pobírala PPM žena, kromě doby šestinedělí. Vám vydá žádost o PPM gynekolog a předáte ji zaměstnavateli. Pokud následně půjde na PPM otec dítěte, potřebuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, kterou dostane na pobočce OSSZ, případně u zaměstnavatele, nebo si ji může stáhnout na webu ČSSZ. Ještě doplním, že při pobírání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Jiná práce omezená není.

Po převedení PPM na manžela, je možné abyste se vrátila do zaměstnání nebo můžete dále zůstat na mateřské dovolené i bez peněžité pomoci v mateřství a následně přejít na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, případně před nástupem na rodičovskou dovolenou ještě vyčerpat řádnou dovolenou. Do zaměstnání ale není možné vrátit se dříve než po uplynutí 14 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň dříve než po skončení šestinedělí, pokud už na mateřskou dovolenou nastoupíte. 

Dobrý den, pokud jsem měla smlouvu na HPP od 1.9. 2017 a 23.8.2018 jsem nastoupila na nemocenskou, která doposud trvá vzhledem k velkým nevolnostem v těhotenství, mám nárok na mateřskou dovolenou? Pokud ano a chtěla bych nastoupit cca v 6.týdnu, stačí aby do formuláře termín nástupu uvedl gynekolog, abych mohla ihned ukončit nemocenskou? Nebo musí nástup schválit zaměstnavatel a až poté se ukončuje nemocenská.Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

jestliže Vaše zaměstnání stále trvá, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (i mateřskou dovolenou). Nástup může být v době od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. O datu nástupu rozhodujete sama a tuto část formuláře vyplňujete Vy. Gynekolog vyplní pouze předpokládaný termín porodu. Sdělte tedy gynekologovi k jakému datu chcete na PPM nastoupit, aby Vám podle toho ukončil pracovní neschopnost. Zaměstnavatel o datu nástupu nerozhoduje.

Dobrý den,můj gynekolog mi včera sdělil několik informací, uklidnil mne, že nejsou k řešení a mám je nechat plavat. Avšak neustále je mám v hlavě, tak jsem se chtěla zeptat na další názor od jiného odborníka. Prvně mi při ultrazvuku sdělil, že v jednom vaječníku mám více vajíček, že by to mohlo znamenat některé neovulační cykly. Což mě vyděsilo vzhledem k plánovanému otěhotnění. Pak doktor říkal, že je to v pohodě a nic to neznamená. Máte s takovou situací zkušenost? Mám to více řešit nebo se nad tím nepozastavovat? Druhou informaci mi sdělil ke druhému vaječníku: prý je v něm připravené vajíčko těsně před ovulací. Ovšem menstruaci bych měla dostat již za týden. Sám říkal, že se tam již pravděpodobně připravuje vajíčko na další cyklus. Je to v pořádku? Je to běžná praxe? Děkuji předem za Váš názor.

Dobrý den. Na základě vašeho popisu soudím, že nemáte na mysli (vy nebo váš gynekolog) vajíčka, ale folikuly, v kterých se vajíčka nacházejí. Vajíček je totiž v každém vaječníku tisíce (doporučuji přečíst si např. na internetu informace o počtu vajíček u ženy a jejich postupné uzrávání v průběhu života), ale na UZ nejsou vzhledem k velikosti vidět. To, že ve vaječníku je vidět na UZ více folikulů, je naprosot normální, ale v případě ovulačního cyklu se pouze 1 z nich stane dominantním, roste a v době ovulace praskne a uvolní se vajíčko. To, zda v průběhu vašeho měsíčního cyklu dochází k ovulaci a zda stav přední nebo po ní, lze usoudit na základě velikosti jednotlivých folikulu v určitých fázích cyklu.