banner

Celkem výsledků pro výraz "genetika": 15

Dobrý den, paní doktorko, mám takový dotaz. Je mi 29 přítel 43. Já mám z předešlého vztahů dceru a přítel take z předešlého 3 děti 19,21,22 let. Můj dotaz se týká. Já bych chtěla moc miminko, aby, jsme měli ve vztahu něco společného, delší dobu už nad tím přemýšlím, ale přítel odmítá že už nechce, ikdyz dříve tvrdil že ano, prý že nechce z finančního hlediska, ikdyz podniká a máme se dobře... Ale k dotazu, v rodině máme anamnézu rakoviny, maminka ve svých 46 letech umřela na rakovinu vaječníků, její maminka rakovina prsou. Otec v 64 letech rakovina jater Gynekolog mi doporučil vyšetření genetiky, byl zjištěn vadný gen Brca a závěr 85% šance dědičnosti. Bohužel z mého genu nešlo zjistit přesně zda prsa či vaječníky. Ale je tam napadený jeden gen druhý je v pořádku. Nicméně bych se chtěla zeptat v jakém věku by jste doporučila operaci, na vyoperovani vaječníků, nebo prsou-mlecnych žláz. Gynekolog mi radí jen vaječníky. A já tápu i jaký věk je pro mě hraniční. Chtěla jsem dítě co nejdříve abych mohla jít také co nejdříve na operaci. Jenže teď se mi to díky partnerovi tak moc zkomplikovalo že já vlastně nevím co teď. Jak se rozhodnout. A druhý dotaz pokud bych postoupila k vyoperovani vaječníků zda je šance na odebrání vajíček a třeba někdy v budoucnu je použit na IFV, umělé oplodnění. Nevím zda je nutné odebrat při tomto zákroku vejcovody a dělohu. Vůbec netuším jak to probíhá. Mohla by jste mi ve zkratce poradit? S přítelem jsme spolu o tom mluvili několikrát, ale prostě že ne nechce, a třeba raději se mnou kvůli tomu ani nespí. Už jsem zoufalá....

Dobrý den, obecně toto je otázka i na genetika a popř. onkogynekologa, který by měl doporučit, v jakém věku vaječníky a prsa odstranit. Většinou je odpovědí co nejdříve, pokud má žena splněnou reprodukční funkci. Pokud tedy ještě uvažujete o těhotenství, pak by bylo ideální, co nejdříve, protože riziko vzniku malignity je opravdu vysoké a s věkem narůstá. Vajíčka odebrat samozřejmě před operací možné je. Později se jedná o odstranění vaječníku a nejlépe i vejcovodů, děloha vám zůstane. Takže podstoupit IVF v budoucnu by možné bylo. Kontaktujte určitě gynekologa a genetika, se kterým je nejlépe tuto záležitost probrat.

Hydrocephalus
avatar Tyno 02. 04. 2022

Dobrý den, jsem 19+5 gravidity. Na veškerých vyšetření na na screeningu bylo vše v pořádku. Po měsíci znova vyšetření na genetice v ol a bylo zjištěno u plodu hydrocephalus 16mm na obou komůrkách. Kromě tohoto nic zjištěno nebylo. Hrozně se tím trápím a přemýšlím na koho se obrátit ab mi poradil jestli se dá nebo nedá něco dělat. Závěr genetika a mého gynekologa v pondělí přerušení těhotenství. Takže se chci s velkou prosbou zeptat zda se dá nebo nedá něco dělat a jak moc závazné to je . Odběr plodové vody ještě nemám. Děkuji Poláková

Dobrý den,

u nálezu tohoto druhu opravdu nejsem v rámci internetové poradny kompetentní se k případu jakkoliv vyjadřovat. S dotazy jak je to vážné a jak postupovat se musíte obrátit na Vašeho gynekologa a genetika, kteří jsou schopni se k tomuto vyjádřit.

Dobrý den,prosím o pomoc. Mám 34 let, jsem bezdětná. Před 4 lety mi museli ukončit v 16tt těhotenství z důvodu anencefálie. Cca 3 měsíce před tímto těhotenstvím a v těhotenství jsem užívala kyselinu listovou (400). Na genetice mi zjistili polymorfizmus MTHFR C677T v heterozygotním stavu a genetička mi doporučila při budoucím těhotenství taktéž užívat kyselinu listovou. Problém je v tom, že jsem otěhotněla až nyní (problémy s partnerem), takže kyselinu listovou jsem užívala cca 3,5 roku nonstop. Na internetu jsem nyní zjistila (jsem v 5tt), že MTHFR heterozygot by neměl užívat tuto kyselinu listovou, ale že je dobré ji užívat v "naštěpeném" stavu (s METAFOLINOM). Od včera užívám FEMIBION, který má tuto kyselinu listovou a metafolin. No mám obrovský strach, co mohla v mém tele "napáchať" ta předcházející kyselina listová, kterou jsem tak dlouhodobě užívala. Prý MTHFR nedokáže zpracovat kyselinu listovou (bez metafolinu) a produkuje v tele toxiny. Obávám se, či i toto těhotenství nedopadne podobně jako to první. Vlastně moje tělo ani nemá nyní dostatek kyseliny listové, když ji nemůže přeměnit a dítě opět může mít nějakou vadu.Prosím Vás o radu. Děkuji.

Dobrý den, zda užívání kyseliny listové v neštěpeném stavu po dobu 3,5 let mohlo ve vašem těle napáchat nějaké škody - to je otázka spíše pro hematologa či genetika. Každopádně zpětně s tím tak jako tak zřejmě již nic nenaděláte. Dlouhodobé užívání kyseliny listové před početím snižuje pravděpodobnost výskytu vad neurální trubice u plodu - na vznik jiných vad ale vliv nemá. Takže se snažte nestresovat, že miminko bude mít opět nějakou vadu. Tato pravděpodobnost je velmi malá. Užívejte nadále Femibion a svůj stav popř. zkonzultujte s hematologem.