banner

Celkem výsledků pro výraz "dvojcata": 37

Dvojčata
avatar DunovskaPavla 05. 11. 2019

Dobry den. 3roky jsme se s manzelem snazily o miminko a z toho 2roky dochazely na inseminace,nez jsme usoudily,ze bude lepsi umele oplodneni. Prvni pokus se nam nezdaril a pri druhem se zavadenim jednoho embria se nam povedli dvojcatka. Tim ze jsou dvouvajecne a maji vse sve,nam doktori rekli,ze pred transferem jsem byla jiz tehotna. Takze se nam podarilo prirozene I umele oplodneni najednou. Chtela bych se jen zeptat,jak je to caste. Dekuji

Dobrý den,

tato situace, která se nezývá „přeoplodnění“ je u člověka relativně vzácná, registr asistované reprodukce tyto případy speciálně neeviduje, takže nelze přesně stanovit frekvenci těchto případů v ČR, ale spadá to skutečně do případů výjimečných a málo častých.

Jev se nazývá odborně jako superfetace - pokud by k dalšímu otěhotnění došlo až v následujícím cyklu, či superfekundace – pokud by se jednalo o oplodnění dvou vajíček ze stejného cyklu.

Oba jevy se vyskytují běžněji u hlodavců, ale pro člověka jsou skutečně výjimečné.

Přeji mnoho zdaru

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Dvojčatá
avatar Meli8412 06. 12. 2019

Dobrý deň. Našej NM vložili jedno embryo. Pri hcg 3500 na ultrazvuku nebolo vidieť nič. Podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, našťastie to nebolo. Neskôr na ultrazvuku boli vidieť dve bublinky, ale zase prázdne. Na poslednom kontrolnom ultrazvuku sa v jednej ukázal plod, ale v druhej nie. Je možné, že to druhé nie je GS, ale napríklad hematóm? Alebo ako je to GS, môže sa v ňom ukázať ešte plod?Ultrazvuk spravený podľa poslednej menštruácie 5+5tt.

Dobrý den, v týdnu 5+5 by měl být plod již jasně vidět, takže pokud v 2. gestačním váčku není, pak už by se neměl objevit. Zřejmě se jedná o syndrom mizejícího dvojčete, kdy vznikly 2 gestační váčky, ale jen jeden plod pokračuje ve vývoji.

Dobrý den paní doktorko, jsem ve 26 TT a čekám dvojčátka (po IVF, vloženy 2 embrya) jsou stejného pohlaví - holčičky a zřejmě jsou dvojvaječná. Do 22 TT se vyvíjely zcela symetricky, ale nyní je jedno o 2 týdny menší (640g) a druhé téměř o týden větší (860g) než by měly být. Vím, že teď se nejspíš musí jen čekat zda se mezi nimi nebude rozdíl prohlubovat, nicméně bych se ráda zeptala na Vaši zkušenost jaká je pravděpodobnost, zda se opět srovnají a jaká jsou případná rizika v případě, že by se rozdíl zvětšoval. Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den, problematika těhotenství s dvojčaty je velmi rozsáhlá a je nad rámec naší online poradny zde vše vypisovat, odpovím tedy jen stručně. Pokud jsou dvojčata dvojvaječná (a tuto informaci byste měla dostat jasně již v prvním trimestru na základě UZ - lze to velmi dobře rozeznat již brzy), pak by v tomto případě neměl hrozit tzv. twin to twin syndrom, kdy mají dvojčata společnou placentu a mohou na sobě vzájemně parazitovat. Opravdu se nedá říci, zda se bude váhový rozdíl prohlubovat či nikoliv. Pokud máte tuto informaci na základě jednoho měření, které může být velmi nepřesní, na další kontrole rozdíl být nemusí už téměř žádný. Pokud by se váhový rozdíl prohluboval, je to opět velmi individuální, jak se dále postupuje. Záleží na stáří plodů, na jejich kondici (průtoky v pupečníku, množství plodové vody atd.), jak často se sledují a jak dlouho se v těhotenství pokračuje. 

Dobrý den, když jsem byla na přerušení těhotenství dvojčat, tak mi lékař oznámil, že už nebudu nikdy víc mít dvojčata .. Je to možné? Děkuji za odpověď.

Dobrý večer, šanci, že budete mít dvojčata máte celou dobu svého reprodukčního věku stejnou, i když jste byla na přerušení. Zákrok vůbec pravděpodobnost nesnižuje, ta je stále stejná.

Dobrý den, jsem 6+4 a mám dva gestační váčky. Příští čtvrtek bych měla jít na interrupci, protože už dvě děti máme a chtěli jsme ještě jen jedno. Má cenu s interrupcí počkat, zda se jeden váček nevstřebá? V nemocnici mi to neumožnili a musela jsem se rozhodnout hned. Můj pan doktor říkal, že se to v 90 % vstřeba, v nemocnici mi řekli, že je to 50 na 50. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jsou v děloze již 2 plody se srdeční akcí (což by v 7. týdnu tak být mělo), pak to, že se jeden vstřebá, je již velmi malá pravděpodobnost. Počkat můžete, to asi není nic proti ničemu, ale pravděpodobnost je to malá.

Dobrý den, můj dotaz směřuji k bolesti břicha v 11t. Bolest bych asi neřešila, kdybych nečekala dvojvaječná dvojčata. Ze začátku těhotenství jsem měla křeče, užívám Magnosol, křeče už tak 3 týdny nemám. Problémy s bolestí břicha začaly na začátku tohoto týdne. Jsem učitelka, mimo jiné učím Tv. S děvčaty jsem trochu cvičila, ale opatrně a co mi možnosti dovolily. V úterý se dostavily bolesti zad, včera ve středu mě během odpoledne bolela levá půlka břicha (podbřišku) a od včerejšího večera mě bolí pravá půlka, pravý podbřišek. Myslela jsem si, že mám nafouklé břicho, zácpu a že po vyspání bolest odezní. Neodezněla. Od rána mě pravá půlka bolí stále. Není to bolest palčivá a nesnesitelné. Popsala bych ji jako natažení břišního svalu, jemné píchání. Bolest vychází pouze z jednoho místa. Při chůzi se pak pobolívání pravé části břicha mění s pobolíváním pravé půlky zad a zase zpět. Děkuji za radu. K lékaři na kontrolu mám jít až příští středu. Je to možná maličkost, a nechci s každou maličkostí lítat k lékaři. Ale zase nic nechci zanedbat. Děkuji. S pozdravemŠvarcová

Dobrý den, pokud nemáte jiné potíže - krvácení, výtok, pak se s největší pravděpodobností jedná o bolesti břicha při růstu dělohy a zárověň neúměrné fyzické zátěži. Pokud by se vaše potíže stupňovaly, lékaře samozřejmě navštivte dříve a pouvažujte na omezenou dobu fyzickou zátěž v tělocvičně omezit.

Dobrý deň, som v 11t tehotenstva včera som bola na kontrolu u mojej dr ktorej sa zdalo že vidí dva gestacne vaky. Poslala ma na sono do nemocnice kde majú kvalitnejšie sono. Dovtedy keď som bola na kontrole aj sono keď mi robili nebolo vidieť že by to vyzeralo na dvojičky. V nemocnici na sone bolo vidieť dve dutinky jedna kde bol prosperujúci plod aj s akciou druhá dutinka bola prázdna. Chcem sa spýtať či je možnosť že v tej prázdnej dutinka sa ešte objaví plod alebo je to už nerealne. Ďalej by som sa chcela spýtať či vlastne dutinka ktorá je a aj zostane prázdna sa vstrebe alebo by sa mala z tela vyplaviť a či je druhý plod v bezpečí. Ďakujem za vašu odpoveď a aj za vás cas. Pekný deň prajem

Dobrý den, dle fotografie je opravdu jedná o syndrom mizejícího dvojčete. V této fázi již není šance, že by se plod v gestačním váčku objevil a tento se časem i sám vstřebá. Druhé dvojče tato situace neohrožuje.

Dobrý den,čekám dvojčata, ale mám pozitivní test z prvního trimestru, riziko DS 1/10. Jsem po IVF. Doporučili mi odběr plodové vody nebo neinvazivní Maternity21 Test. Zvolila jsem test, ale na jeho výsledek se čeká déle. O dalším případném postupu jsem se nedověděla a teď mám strach, že utíká čas k případnému možnému zákroku. Pokud se dozvím výsledek až ke konci 15tt, je ještě možné ukončit život jednoho plodu a jaké jsou šance, že druhý to přežije? Plody leží vodorovně nad sebou, odděleny jen tenkou membránou od sebe (jako na palandách). Jak se v takových případech postupuje, když je jeden plod DS pozitivní a jaké jsou časové faktory k zákroku? Děkuji.

Dobrý den, příliš nerozumím tomu, proč Vám lékař nabízel Maternity test, pokud čekáte dvojčata. Test patří do skupiny neinvazivního testování genetických vad na principu vyšteření genomu z buněk plodu v krvi matky. Nicméně i kdyby Vám vyšel tento test pozitivní, nelze nikdy 100% říci, od kterého plodu tyto pozitivní buňky pocházejí. Všeobecně se ženám tento test při dvojčetné graviditě nedoporučuje, protože jeho výsledek, pokud vyjde pozitivní, nic neřekne a stejně byste musela podstoupit odběr plodové vody k potvrzení výsledku. Co se týče poté redukce dvojčat z důvodu vrozené vady, tak to samozřejmě na specializovaném pracovišti možné je, ale čím dřív se provede, tím je menší riziko potratu. Lze jej ale provést i v 15. týdnu gravidity.

Dobrý den, je možné, že 4 různé tehotenske testy mi po 9 dnech ukázaly pozitivní výsledek? Zkusila jsem i krevní test který byl pozitivní. Je možné, že jsem měla 2 ovulace? Na různých stránkách (poradnách) jsem četla, že by se mohlo jednat o mimodelozni těhotenství a nebo dvoubaječná dvojčata, před 2 lety jsem čekala jednovaječná dvojčata, nicméně to nedopadlo. Testovala jsem vždy po dni a čárky sílí. K lékaři jsem objednaná avsak mi řekl že na ultrazvuk až za 14 dní. Děkuji Culková

Dobrý den, dle Vašeho popisu se jedná o fyziologický průběh. Při těhotenství budou na začátku čárky zesilovat. Zatím je brzy na to, aby bylo těhotenství dostatečně přehledně vidět na ultrazvuku, proto je vhodná kontrola s odstupem, jak Vás gynekolog objednal. Vyjímečně mohou proběhnout i dvě ovulace. Avšak nyní je klíčové počkat na ultrazvukové vyšetření. Hezký den.

Dobrý den paní doktorko, Obracím se ne vás s dotazem. Máme skoro 4leta (červen) jednovaječná dvojčata. Která od začátku vedeme k nějakým pravidlům. Od té doby co chodí do školky nás začali úplně bojkotovat. Nesposlouchaji, pořád se perou, zlobí, vztekají se. Když jim člověk dá na zadek tak se mu ještě vysmějí. Naší kluci mě přijde a říkají to i ve školce že jsou na jejich věk chytrý a jak krásně mluví. Když jsem se dnes ptala ve školce tak mi bylo řečeno že tam poslouchají. Nevím kde jsem udělala chybu. Můžete mi prosím poradit s tím? Je to na vyhledání odbornika? Děkuji

Dobrý den, v první řadě bych vás chtěla uklidnit, na vyhledávání odborníka to zatím nevypadá, i když pokud budete stát o nějaké výchovné rady, tak jej vyhledat můžete vždycky. Vypadá to, že máte doma dva zdravé, krásné a normálně se vyvíjející chlapce. Různých chyb ve výchově uděláme určitě všichni spoustu, jsme přece omylní lidé s chybami a ne roboti či automaty na bezchybnou výchovu. Ale ve vašem případě se ani o výchovnou chybu nejedná. Tak pročpak se vaši chlapečci chovají jako čertíci a nechtějí poslouchat a vašim trestům se smějí a perou se? 

S největší pravděpodobností se jedná o vývoj a to zdravý vývoj. Vaši chlapci se vývojově dostali do období vzdoru. O tomto období bylo již mnoho napsáno, najdete o něm mnoho literatury, informací na internetu v časopisech i jinde. Také na webu Baby online je o tomto období hodně informací, proto je podrobně již vypisovat a opakovat zde nebudu. Jen se pokusím shrnout nejzásadnější. Jedná se o vývojové období, které přichází v silnější či slabší formě v životě každého zdravě se vyvíjejícího dítěte. Jedná se vlastně o vývojový krok kupředu, i když z pohledu vychovatele i dítěte je toto období často náročné a ne vždy příjemné. Toto období přichází často náhle a z dítěte, se kterým se dalo normálně domluvit, se najednou stává malý vztekloun, který se třeba i válí po zemi, kvůli téměř nicotným či úplně vymyšleným příčinám. A všechen ten vzdor a vztek je velmi často namířen vůči rodičům či jiným nejbližším vychovatelům. Proto vaši chlapci cizí autoritu ve školce respektují a výchovné obtíže zde nemají. Nervová soustava dítěte v tomto období ještě není zralá a dítě nedovede rozumově zpracovat a ovládnout svoje pocity. A to zejména pocity negativní, které v nich vyvolává například zákaz či nepovolení něčeho, snaží se porušovat a posouvat daná pravidla. Děti se tak ale zároveň učí svoje negativní emoce zvládat a zpracovávat. Pokud se tedy stane, že se dítě dostane do vzteklého záchvatu, je potřeba počkat, až afekt odezní, dítě netrestat, nekřičet na něj, a ani se ho nesnažit nějak po dobrém usměrňovat. Dítě nás v této chvíli stejně nevnímá a každý náš pokus o uklidnění ještě afekt zhoršuje. Můžete třeba jen okomentovat jeho vztek, vyjádřit mu pochopení, ale nezasahovat (př. vím, že se zlobíš, že jsem ti nekoupila lízátko, chápu že tě to zlobí, ale měl bys zkažené zoubky...). Až se dítě uklidní, tak je teprve možné s ním danou situaci probrat, vysvětlit dětským způsobem, jak by se dítě mělo chovat, nebo proč je potřeba daná pravidla respektovat a dodržovat, proč na nich trváme. V některých případech je možné odhadnout, kdy vztek přichází (třeba vždy, když jdeme kolem obchodu s hračkami) a vzniku záchvatu předejít (jdeme jinou cestou). V tomto období je potřeba být s dětmi trpěliví, nebrat si jejich chování osobně. Ony pouze bojují samy se sebou a zvládnutím svého vzteku. Můžete se zkusit co nejvíce zapojit do her vašich dětí, bylo zjištěno, že děti, se kterými si rodiče hodně hrají, mívají pak toto období mírnější. U vás je prožívání tohoto období o to náročnější, že jej máte 2x současně. Navíc se přítomností stejně starého sourozence mohou projevy ještě zhoršovat, a proto se chlapci perou. Možná by bylo dobré občas chlapce rozdělit a věnovat se každému individuálně. Ono existovat ve dvou provedeních pro dítě také může být zátěž, dvojčata zejména stejného pohlaví si bezprostředně konkurují. Každé dítě navíc potřebuje individuální přístup a pozornost. Ono se na to u dvojčátek často zapomíná a rodiče je mají tendenci brát jako jednu osobu. To také může být důvodem jejich vzájemného praní a soupeření, jde jim o vaši výlučnou pozornost. Děti v touze po pozornosti akceptují i tu negativní, třeba že dostanou na zadek, jak píšete. Proto kluky rozdělte, podělte se třeba s tatínkem nebo babičkou a podnikněte s nimi něco také odděleně. Mimochodem fyzické tresty stejně nic nevyřeší, děti se pouze učí své negativní pocity řešit agresí a přenášet na někoho jiného a to nechceme. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to u mateřské s dvojčátky. Měla bych mít nárok na 37 týdnů. Před porodem jsem stihla vybrat pouze 2 týdny, rodila jsem předčasně. Žádost o mateřskou jsem měla vystavenou od svého gynekologa, ale nevím zda musím někomu nebo někam dokládat, že mám dvojčata, abych měla celých 37 týdnů a ne jen 28. Jak CSSZ zjistí jak dlouho můžu mateřskou čerpat?Děkuji za odpověď

Dobrý den, měla byste určitě nahlásit počet narozených dětí zaměstnavateli, který předává podklady ČSSZ. Možná po vás budou chtít i kopii rodných listů dětí.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S manželem jsme měli pohlavní styk a on se do mě cely udělal a pak cca po 5 hodinách znovu...kdyby se chytla spermie hned poprvé, tak ten druhý pohlavní styk už nevadí nebo se ještě může chytit i podruhé? Děkuji Beáta

Dobrý den, pokud máte na mysli, zda je možné otěhotnět ze dvou styků po sobě 2 spermiemi, pak by bylo nutné, aby se při vaší ovulaci uvolnila 2 vajíčka. Toto se samozřejmě někdy stává a výsledkem jsou poté dvojvaječná dvojčata.

Těhotenství
avatar tejicek 11. 06. 2019

Dobrý den, prosím včera jsem navštívila mého doktora.Poslední menstruace začala 23.4.2019. Na ultrazvuku ale jsou vidět jen dvě dutinky (dvojvaječná dvojčata), ale nic dalšího, Doktor mi k tomu nic neřekl, prosím o radu, zda je vše v pořádku. nebo jestli mám navštívit jiného doktora. Moc vám děkuji

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o dva gestační váčky v začátku gravidity. Za týden už by již měly při normálním průběhu být vidět náznaky plodů.

Trojčata
avatar Trimi 11. 10. 2019

Dobrý den přeji, jsem těhotná 5tt+6. Byla jsem u své gynekoložky a na ultrazvuku se objevily dva gestační váčky. Trochu mě vyděsilo, když mi lékařka řekla, že to vypadá na jednovaječná dvojčata + jedno! Vím že je fotka horší kvality, ale co na ultrazvuku vidíte?? Je opravdu možné, že budou miminka 3?? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dle fota v tomto týdnu gravidity těžko říct. Na fotce jsou pravděpodobně 3 gestační váčky, nicméně nekteré mohou postupem času spontánně zaniknout nebo v nich není ani přítomen plod.

Porod
avatar 3dana1 16. 06. 2020

Dobry den chci se zeptat mam rok a pul po porodu a stale mi vrta hlavou jaktoze mam dvojvajecna dvojcata kluka a holku a meli spojenou placentu dekuju za odpoved

Dobrý den. Nedovedu vám odpovědět, je to spíš otázka pro gynekologa nebo genetika.

Dobrý večer, hormonální antikoncepci beru 4 a půl roku. S přítelem máme za 2 měsíce svatbu a po svatbě bychom chtěli miminko. Přítelova babička pochází z dvojčat. Proto moje otázka zní, zda si mám dát pauzu po užívání antikoncepce před tím, než začneme plánovat miminko, anebo hned po vysazení antikoncepce můžeme na miminku pracovat? Možná vás moje otázka zaskočila, ale nechci dvojčata. Děkuji velmi pěkně za odpověď a přeji pěkný zbytek večera.

Dobrý den, nevím, kam vaše otázka směřuje, příliš jí nerozumím. Jestli si myslíte, že na dvojčetné těhotenství má vliv, zda si uděláte či neuděláte pauzu po vysazení antikoncepce? S tím to logicky vůbec nesouvisí.

Dobrý den,moje nezletilá dcera je gravidní,dítě porodí v 16-ti,otec dítěte má 17 let. Jsem samoživitelka,mám ještě osmiletá dvojčata, dcera odmítá potrat,takže se v příštím roce dítě narodí. Když jsou rodiče dítěte nezletilí, kdo bude pobírat mateřskou,pokud já,bude se vypočítávat jak,nepobírám žádné dávky,dělám přesčasy,živím svoji rodinu sama a vůbec se neorientuji v dávkovém systému, děkuji za radu

Dobrý den, asi vás moc nepotěším, protože mateřská je pouze pro matku dítěte a pokud není zaměstnaná (což nepředpokládám), pak na PPM nárok nemá ani ona. Abyste mohla PPM čerpat vy, musela byste si dítě adoptovat. Zřejmě tedy bude vaše dcera žádat až po narození dítěte o Rodičovský příspěvek (detailně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Určitě ať si požádá také o Porodné a Přídavek na dítě. Dávky by neměly být závislé na zletilosti.

Porodné u dvojčat
avatar D.P. 03. 11. 2017

Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného. Čekáme s manželem dvojčata (jiné děti nemáme a žijeme sami ve společné domácnosti) a měla by se narodit v lednu. Náš měsíční příjem dohromady činí 25000 Kč (manžel trvale zaměstnaný, já v prac. neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství). Dle kalkulačky na internetu - zda máme na porodné nárok, se mi při zadání očekávaných 2 dětí zobrazí, že nárok máme. Nicméně jsem se jinde dočetla, že při porodu dvojčat se počítá pouze jedno dítě (vysvětleno tak, že 1 porod=1 dítě) takže pokud do kalkulačky zadáme pouze 1 dítě, na porodné už nedosáhneme. Ráda bych se zeptala, jak to tedy ve skutečnosti je. Velice děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, výše Porodného v případě současného narození dvou a více dětí je 13.000 Kč na první a 10.000 Kč na druhé dítě. Předpokládala bych tedy, že v kalkulačce musíte počítat s oběma dětmi. Bohužel se ale prováděcí předpisy mohou od zdravého rozumu lišit, takže pro jistotu situaci ověřte na ÚP, který dávku vyplácí.

Dobrý den, měla jsem teď velký stres. Jsem 24tt dvojvaječných dvojcata u toho mi začlo tvrdnout bříško. Ve vaně jsem našla po koupeli tvrdší hlenovitou věc viz. Foto. A pár dní mám hustý bílý nepachnouci vytok. Nemůže se jednat o poslíčky či porod nebo potrat či snad něco od kočky? Toxoplazmózu mám negativní. Dekuji na vyšetření jsem byla nedávno a prý vše v pořádku mám radši zajít hned či stačí ráno doktor?V koupeli bylo trochu zeleného jílu proto ta barva kolem. Ještě se mi dělají svědivé bílé pupínky co pak zčervenají a otoky pod koleny a večer mě vše svediva. Plus opar na ústech a bílé jakoby čepy v krku. děkuji mockrat

Těhotenství dvojčat je "rizikové", a popisované potíže rozhodně patří do rukou lékaře, ke kterému chodíte do poradny. Jak se zvětšuje děloha, děti se hýbou, tak je zvýšená dráždivost dělohy a žena cítí "tvrdnutí bříška". 

Lékař vás buďto uklidní, řekne že je vše v pořádku, doporučí klidovější režim. Vezme odběr na kultivaci z pochvy a bude možná přeléčovat váš výtok. Pak bude též důležitý vaginální ultrazvuk a zjištění, zda se vám nezkracuje děložní hrdlo . Pokud ano, zase se od toho bude odvíjet další postup. Možná se bude odebírat krev a bude se pátrat po tom, s čím souvisí svědění kůže. Takže toto jsou všechna MOŽNÁ a pouhé domýšlení si něčeho. Rozhodně co nejdříve navštivte svého gynekologa. 

PPM
avatar Hrom 13. 01. 2021

Dobrý večer,jsem přechodná pěstounka,mám v péčí dvojčata od září 2019.Dozvěděla jsem se,že jsem měla nárok na mateřskou.Jde o to zažádat zpětně.......Děkuji za odpověd HROMČÍKOVÁ

Dobrý den,
podle zákona o nemocenském pojištění nárok na výplatu dávky zaniká uplynutím tří let ode dne, za který dávka nebo její část náleží. Doporučuji ale obrátit se na OSSZ, aby posoudili Vaši konkrétní situaci.

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně své dcerky. Dceři je dnes 3,5 roku. Je z dvojčat, narozena předčasně. Jako miminko byla klidná, spala dobře, ale nerada se mazlila. Vydržela cca 10 minu pak byla nevrlá a musela se položit. Od 1 roku začaly holky docházet na zvykání občas do jeslí. Dcerka už kolem 1 roku začala být taková temperamentní, dominantní. Mezi 1-2 rokem jí přezdívali v jeslích "šéfová!" I doma byla silná osobnost, která se snažila prosazovat svou, nebála se poprat se starší sestřenicí. Od 2 let chodí do jeslí denně, po druhém roce se její chování ještě více projevilo, začala být více náladová, snažila se dosáhnout svého apod.Dnes ve 3,5 letech je snad situace zatím nejhorší. Dcerka je milá, usměvavá, má ráda kolektiv, ale stále více se u ní střídají nálady. Má dny špatné a dny lepší. Problémy jsou od rána...už přes 8 měsíců se jí snažíme všemožně donutit, aby se oblékala sama, protože do té doby se prostě neoblékala. Ale je to šílený boj. Od mala se nechce sama oblékat, ale umí to, je šikovná. Ale prostě se nedá donutit, aby něco dělala. Dám jí oblečení a ona si ho nevšímá, místo toho leží, kope nožičkami, zpívá, cvičí, nebo si s něčím hraje...dělá blbiny. Když nad ní stojím a tlačím, aby se začala oblékat...tak se začne vztekat, brečet..vymlouvá se, že jí něco svědí, nebo něco bolí. Jindy vede i zvláštní komunikace ve stylu...proč se neoblékáš....nemůžu zvednout těžké kladivo, mám těžké kladivo, jindy začne mluvit o rámečku s fotkami, neustále opakuje, že jsou tam staré fotky, nebo mi řekne, že mám špatně oči, že musím víc otočit oči. Když je víkend a nespěcháme, a nevšímám si jí, tak vydrží běhat nahá klidně několik hodin. Prostě se neoblékne. Za posledních 8 měsíců se sama oblékla jen párkrát (opravdu by se to dalo spočítat na prstech ruky). Navíc se často vzteká, neustále jí něco rozčiluje, nebo se něčeho dožaduje....ve stylu Musíš mi to dát, musíš mi říct to a to....V jeslích je problém stejný, tety říkali, že většinou ráno je ještě dobrá, ale pak v průběhu dne se jí kazí nálada a je protivná, vzteklá, nechce nic dělat. Jsou dny lepší a dny horší. Aktivity (tvoření s dětmi) jí prý baví, to dělá hezky, je šikovná, ale v jiných věcech, jak není po jejím, je zle. Opakovaně se několikrát do týdne (třeba 3 dny v týdnu) stává, že pro holky jdu a ona jim tam leží i hodinu nahá pod stolem, nebo na zemi a odmítá se oblékat. Nikdo na ní nesmí mluvit, nebo se neobléká, protože čeká až pro ně přijdu a musí mi prý nutně něco říct,...pokaždé má nějakou výmluvu. Nastávají tam scény kdy musím pro malou jít dovnitř a tahat jí z postele, nebo ze země nahou a donutit jí se obléci a jít domů. Opět začíná brečet, kňourat, dožadovat se toho, že to neumí, že jsem jí to neukázala, jak se to dělá, že jí musím pomoct apod. Je to nepříjemné mě i tetám v jeslích, nikdo si s ní neporadí. Jak říkám, opakuje se stejný scénář dlouhodobě už skoro 8 měsíců a spíše se to zhoršuje. Už nevíme, jak jí donutit se oblékat (vyzkoušela jsem motivaci...odměna za oblékání - bonbon, pochvala, když zvládne alespoň část sama, tlaky, křik něco jí zakázat....vše akorát zhorší). Ale nic nepomáhá, jeden den je to třeba lepší, další dny opět krok zpátky. Tety jí posílají za zlobení do kouta, ale zatím ani tak se nepodařilo jí zlomit. Stále má své nálady a doma je to to samé. Své dvojče klidně pokouše, když jí nedá hračku apod. Jinak ale umí být milá, zlatá, jen kdyby se tak často nevztekala. Venku jsem si všimla, že dlouhodobě často jakoby našlapuje na špičky, myslela jsem často, že má třeba špatné botičky, ale dělá to ve všech botech. Ne ale vždy. Chodit umí normálně, spíš asi blbne, šaškuje. Jinak ale se drží za ruku, nevyvádí, neutíká, nikam nešplhá apod. Napadá mě, jestli by nemohla mít ADHD, i když bez vyšetření asi těžko soudit. V jeslích upozorňují, že to s ní v běžné školce budeme mít těžké. Tady jsou 2 tety a jen 4 děti, nevím jak zvládne velký kolektiv. Už nevíme, jak jí donutit, něco dělat, jak zvládat denně její střídání nálad, jak jí donutit se oblékat? Ráno nám trvá i 30 minut než se oblékne a to většinou stejně z velké části nakonec musíme za ní udělat my. V jeslích jí nakonec také buď oblečou, nebo jí sbírám nahou ze země já. Druhá z dvojčat je klidná, šikovná, vše zvládá sama, problémy žádné takto nemá.

Dobrý den, vaše dcerka může mít hned několik důvodů pro své chování. Jednak se ještě nachází v období vzdoru, kdy má potřebu vzdorovat a vymezovat se vůči autoritě. Emoční výbuchy, vzdor, vztekání, jsou pro toto období charakteristické. Dítě ještě nedokáže zvládat své pocity, jeho nervový systém není ještě vyzrálý. Za své projevy dítě nemůže, je potřeba k němu přistupovat citlivě, brát jeho emoce vážně, nezlehčovat je. Při afektu vyčkat až odezní a teprve poté s dítětem o situaci přiměřeně věku promluvit, konkrétně vysvětlit, jaké chování je pro nás žádoucí, co bychom od něj požadovali. Dále se dcera může vymezovat také vůči své sestře - dvojčeti, která je jak píšete bezproblémová. Může tak chtít upoutat pozornost směrem ke své osobě. Pak je potřeba ocenit a podpořit to chování, které po ní požadujete a všímat si i pouhé snahy o něj. Neposilovat chování, které je nežádoucí, nevěnovat mu pozornost nerozebírat je před dcerou. Ohledně podezření na ADHD je u dvojčat navíc narozených předčasně vyšší pravděpodobnost výskytu. Doporučuji vyšetření dcerky u dětského psychiatra. Nervový systém dítěte se však vyvíjí a diagnóza ADHD je většinou jasná až kolem šestého roku věku dítěte. Našlapování na špičky může být známkou neurologických obtíží z důvodu např. předčasného porodu, konzultovala bych s pediatrem případné doporučení na neurologické vyšetření. Podle vašeho popisu to vypadá, že se svět vás všech smrskl na oblékání dcery a také, že dosavadní používané postupy nejsou efektivní. Mějte na paměti, že tam, kde vyvíjíte na dítě v období vzdoru tlak, tak dítě vyvíjí stejně silný protitlak. Neosvědčené postupy je tedy potřeba změnit. Zkuste vyjádřit dceři pochopení, nabídněte s oblékáním pomoc, nechte ji vybrat, co si oblékne sama (nejlépe tu část oděvu, kterou dobře zvládá) a s čím jí pomůžete. Samostatně zvládnout oblékání ve 3,5 letech na ni skutečně může být ještě příliš náročné, a proto se tolik vzteká a vzdoruje. Nebo se prostě na tuto činnost nedokáže ještě tak dlouho soustředit, protože ji nebaví a nezajímá. Vždyť vám sama říká, že po ní chcete, aby zvedala těžké kladivo. Nesrovnávejte děti navzájem, každé je individualita, i když jsou dvojčata a každé také individuálně zraje a osvojuje si dovednosti. Je potřeba ocenit a pochválit i každý malý pokrok v oblékání. Zároveň však ale tomuto úkonu nevěnovat přehnanou pozornost, je přeci tolik hezkých věcí na světě, tolik společných činností, ve kterých je dcerka šikovná a které si můžete s dcerami užít. Dohodněte se také s tetami v jeslích, ať na dceru s oblékáním nějakou dobu netlačí, ať jí pomohou. Dětí v jeslích není zase tolik, aby to časově nezvládly. Vaše dcera potřebuje od dospělých zažít pochopení a pomoc a ne tresty ve formě posílání do kouta nebo jiné.  Bylo by dobré tetám v jeslích sdělit, že si používání podobných trestů nepřejete. Navíc se ukazuje, že stejně nejsou efektivní. Ve školce se mohou samozřejmě obtíže objevit, ale také nemusejí. Pokud by se po nástupu dcerky do školky obtíže skutečně objevily, pak je dobré vyhledat pomoc buď dětského klinického psychologa, nebo psychology v Pedagogicko psychologické poradně. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj