Celkem výsledků pro výraz "dna": 44
Dobry den. s priatelom sa snazime uz rok o otehotnenie, uz sme navstivili aj CAR, kde mi zistili protilatky na partnerove spermie, namerane 65.856 kIU/l. Nasadili mi prednison a posledna kontrola v piatok, 14.2. som mala 12mm folikul. doktorka nam povedala aby sme sa v utorok, pripadne stredu pre istotu snazili, ale ja som si zacala robit testy ovulacne az v pondelok a do dnesneho dna su negativne. folikul zrejme praskol v pondelok. No moja otazka je, ak v piatok rano meral 12mm, je mozne, ze v pondelok, pripadne este v nedelu mohla byt ovulacia? my sme si totiz planovali nechraneny styk v tomto obdobi ale sme to tym padom asi zmeskali. moja otazka je, mame teraz do dalsej ovulacie znova pouzivat kondom a skusat otehotniet az pri dalsej ovulacii? je vobec mozne prirodzene otehotniet aj napriek protilatkam pri uzivani prednisonu? dakujem za odpoved,
Dobrý den,
v současnosti se od dlouhodobí terapie kortikoidy (Prednison) upouští, protože je to velice málo účinná léčba imunologického faktoru neplodnosti. Styk chráněný kondomem na léčbu vysokých protilátek proti spermiím je rovněž dnes již anachronismem. Efekt se dá očekávat prakticky pouze od provedení mimotělního oplození s použitím mikromanipulační techniky oplozování. Jakýkoliv kontakt mezi povrchem vajíčka a spermií, ke kterému u přirozeného početí dochází, je v tomto případě zcela nežádoucí. Aby se oplození vajíčka mohlo při vysoce pozitivních protilátkách proti spermiím podařit, je nutné vpravit hlavičku spermie přímo do vajíčka pomocí mikromanipulačních technik, pak se teprve imunologický faktor neuplatní. Přirozené otěhotnění není zcela vyloučeno, ale je při této diagnóze velmi málo pravděpodobné. Při koronavirové epidemii určitě nedoporučuji pokračovat v užívání kortikoidů, protože si tím rovněž snižujete nyní tolik potřebnou imunitu.
Se srdečným pozdravem
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den,po dvoch rokoch sa nam s manzelom minule leto podarilo otehotniet ale skoncilo to kyretazou pre Missed Abort asi v 7-8 tyzdni.Teraz sa konecne znova podarilo, som asi v 5tt. Lekar mi hned nasadil duphaston 2x denne. Nasledne na to asi druhy den vecer som mala pri utierani husty bledoruzovohnedy vytok a tiez aj dalsi cely den pri utierani, ale nie zakazdym.Navyse mi prestala citlivost prsnikov a bolest brucha a krizov ako pred MS( kym som tie priznaky mala aspon som vedela ze nieco sa deje)A prestalo mi chutit jest.Trosku ma obcas pobolieva v podbrusi, inak nic vyrazne.Bojim sa aby neslo znova o missed abort ked mi ustupili priznaky.Manzel ma navyse velmi zly spermiogram.Este horsi ako predtym ked sme potratili.Ma astenoteratospetmiu, Leukocytospermiu, vysoke ph a vysoku fragmentaciu DNA a podla urologa tam nieje nic na liecbu.HmNo skratka su moje obavy podla vas opodstatnene?Lebo kedze je priskoro lekar tam nic este neuvidi tak mi neostava nic ine len cakat.Dakujem za odpoved
Dobrý den, lehké špinění v I. trimestru je časté a často nemusí nic znamenat. Nicméně na druhou stranu zamlklé těhotenství se vyloučit nedá. Obecně do 12. týdne je to vždy " bud anebo", nelze vývoj plodu v podstatě ničím ovlivnit. Držím palce, at vše dobře dopadne.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry denSe zenou mame 2 tydeni miminko. Od narozeni je problem s kojenim ( materske mleko). Za den treba jenom 50ml s odsavackou. Vime ze tam mleko je. Ptal jsem se tety ktera je porodni asistentkou ta my poradila dat teply hard a pak masaz a vymackavat. Zde jsme meli nejakou mistni lekarku ( taiwan) a ta ze pry ne teply hadr ale studeny a jeste davat na kozi listy hlavkoveho zeli. Prijde mi to jako nesmysl. Rekla ze tyden pujde to zase dobre no musim uznat ze tyden a pul malinko pres a nic ????. Muzete my prosim napsat klidne i na email co a jak to udelat aby zena mohla krmit materskym mlekem. Nebot i kdyz jsem tu cetl ze si dite zvykne a pak uz od matky nechce ale jenom z lahve nebot to je jednoduche a rychle nasyti. Ale ja si myslim diky tomu ze dcerce jsou teprve dna tydny tak se to da jeste zachranit.Druha otazka je: myslite si ze je normalni kdyz dcerka vypije: 3:30am 80 (20 materske 60 umele mleko), 7:30am - 82, 11:30am - 85, 3:40 - 70, 7:30pm - 70 (20+50), 10:00pm - 60, 2:30am - 70 (20+50), 5:30 am - 30 ( umele mleko a tady je my to divne), 7:15am - 80.Dekuji vam mnokrat za vse odpovedi.

Dobrý den. Laktace se může ještě rozběhnout, je třeba dítě pravidelně přikládat k obou prsou, pokud se nakojí málo a má hlad, lze dokrmit adaptovaným mlékem, doporučuje se injekční stříkačkou, nebo lžičkou. Ne láhví, to by se dítě mohlo odstavit.Je třeba dbát na kvalitní stravu matky a dostatek tekutin.
Co se týká dávek dítěte, v období šetinedelí mohou být nepravidelné, celková denní dávka pro dítě je 150ml/kg/den.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň pani doktorka,chcem a opýtať, mám veľke svrbenie vo vagíne plus biely výtok . Bola som na wc na malej potrebe a po použítí papiera som na ňom našla uplne minimum krvy (menstruacia to nieje). Na prehladke pred pol rokom bolo všetk v poriadku a tento stav mám prvý krát v živote. Mám 26 rokov a nikdy sa mi nič podobného nestalo. Hygiena je pravidelná 2x do dňa používam Lactacyd. Momentálne som v Čr takže k lekárovi svojmu ísť nemôžem . Viete mi poradiť čo to môže byť a po prípade niake voľno dostupné maste alebo čipky? Ďakujem a prajem pekný deň.
Dobrý den, může se jednat o nějaký vaginální zánět, často to bývá právě kvasinková infekce. Slabé zakrvácení může být způsobeno křehkostí sliznic, které jsou zánětem podrážděny. Můžete vyzkoušet volně prodejné preparáty, které jsou určeny pro tyto případy. Např. Canesten čípek 500 mg (v balení je 1 čípek), který si zavedete na noc do pochvy a měl by pomoci. Můžete to také doplnit krémem Canesten, který můžete použít k lokálnímu potírání v době těchto potíží. Pokud by Canesten čípek nezabral, je možné např. za tři dny zavést ještě jeden. Pokud se ani pak neuleví a potíže budou přetrvávat/zhoršovat se, je vhodné vyhledat gynekologa. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Včera jsem absolvovala NT + screening v CPG v Brně. NA UZV všechno v pořádku, Morfologické anomálie nenalezeny, NT 1,7 mm, nosní kost přítomna. Takže, dle uz a lékaře všechno v pořádku. Poté jsem čekala na krev. Tu mi volala přímo doktorka, PAPP-A 0,83 mlU/ml 0,4 MoM a FßHCG: 10,99 ng/ml 0,49MoM. Hodnota PAPP-A je nižší a doporučuje trojitý test s integrací v 16.t, pak kontrola na prenatalu ve 20tt. Závěr screeningu je negativní, riziko MD 1/877, vzhledem k věku matka1/527. V době porodu budu mít 32. Chtěla jsem se samozřejmě doktorky zeptat co to znamená, jen si mluvila to svoje, a já z toho bylo v šoku, že jsem se nakonec nezeptala. Nevíte - nemáte zkušenosti proč to může být snížené? Už jsem toho dost přečetla a jsem z toho celkem smutná :( Děkuji Vám.
Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), obecně vyšší riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův). Vaše miminko bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Je v tomto případě vhodné provést další odběr z krve v cca 16.týdnu, jak Vám říkala lékařka. Tento test poskytuje zpřesnění výsledků. Podstatné je, že na ultrazvuku je vše v pořádku. Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věku). Pro větší přenost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, v 12tt tehotenstva mi na ultrazvuku zistili, ze plod ma zvacseny mocovy mechur (14x8mm). Prosim, co to moze znamenat? Momentalne cakam na dalsi ultrazvuk o tyzden. Dakujem
Dobrý den, pokud na miminku nebyl nalezen, zjištěn žádný jiný problém, nejedná se zpravidla o nic závažného a tento stav se postupem času sám upraví. Výskyt zvětšeného močového měchýře by mohl souviset s nějakou chromozomální odchylkou v DNA výbavě plodu nebo s anatomickou překážkou, která brání odtoku moči. Budou probíhat ultrazvukové kontroly, případně lze také provést vyšetření chromozomální výbavy plodu (z Vaší krve nebo z plodové vody), vše se bude odvíjet od ultrazvukového nálezu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,rada bych se zeptala na vysledky ohledne prvotrimestralniho screeningu. Byl ni vyhodnocen jako atypicky kvuli zvysene hodnote free beta Hcg, ktere jsem mela 135,50 IU/I ekvivalentni k 2,813 MoM. Riziko trizotomie 21 pote vyslo populacni 1 v 988 a upravene 1 v 1392. Znamena toto neco spatneho? Zaver je riziko downova syndromu jw nizke ale stejne mi byla doporucena konzultace s genetikem dekuji

Dobrý den, v rámci kombinovaného prvotrimestrálního screeningového vyšetření se odebírají hladiny hormonů z krve těhotné (vyhodnocuje se hladina PAPP-A a fb-hCG) a provádí se ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na známky nejčastějších vrozených vývojových vad. Výsledné riziko vrozených vývojových vad (zejména se jedná o aneuploidie = poruchy počtu chromozomů) pak spočítá speciální software (kombinuje parametry získané z ultrazvuku + hodnoty získané z krve + informace o těhotné). Co se týká přímo parametru hCG - pokud vyjde vyšší hodnota hCG z krve, na základě tohoto může vyjít celkové vyšší riziko trizomie 21 - Downova choroba (obecně u těhotenství s plodem s Downovým syndromem právě nacházíme vyšší hladiny hCG než u těhotenství s normálním plodem, a to jak v 1., tak i v 2. trimestru těhotenství). Podstatná je zejména informace, zda je na ultrazvuku vše v pořádku.
Podle výsledné vypočtené míry rizika se výsledky rozdělují do 3 skupin: 1. Výsledek negativní – vypočtené riziko výskytu aneuploidií je pro danou skupinu nízké – menší, než 1 : 1000. 2. Výsledek hraniční – vypočtené riziko je důvodem k provedení dalších, zpřesňujících vyšetření (ev. také genetická konzultace) – riziko menší, než 1 : 100 a větší nebo rovno 1 : 1000. 3. Výsledek pozitivní – míra vypočteného rizika je vysoká, je důvodem ke genetické konzultaci (+ další došetřování) – riziko větší nebo rovno 1 : 100.
U Vás vyšlo riziko Downovy choroby 1:1392, čili v pásmu negativním. Avšak v případě atypických hodnot hormonů z krve je doporučeno provádět další vyšetření, která mohou pomoci výsledek ještě více zpřesnit. Pro zpřesnění informace lze například provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Dnes jsem byla na prvotrimestrálním ultrazvuku. Je mi 37 let a čekám 3. dítě. Jsem 13+5. Při měření mi vyšly hraniční hodnoty pro T21 1:491 šíjové projasnění 2,50 mm. Vše jinak v pořádku. Při novém přeměření mi lékař řekl, že riziko pro T21 je 1:3000, takže výsledky negativní. Nevím, co si mám myslet. Je tedy vše v pořádku? Jak je možné, že v jednu chvíli vyjde měření hraniční a za 10 minut negativní? Mám z toho špatný pocit a bojím se, aby bylo miminko v pořádku. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nejsem schopna zhodnotit, jak přesně výpočet probíhal, ale pokud je výsledné riziko 1:3000, tak je výsledek negativní. Neméně podstatné je hlavně také ultrazvukové vyšetření, zda vše bylo v pořádku.
Nad 35 let se na některých pracovištích doporučuje provést další odběr z krve v období kolem 15.-17. týdne gravidity = tzv. triple test - ke zpřesnění výsledků prvotrimestrálního testu.
Výsledky odběrů v rámci triple testu se totiž propočítávají (integrují) s hodnotami z prvotrimestrálního testu = provede se tzv. integrace testů.
Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věkem). Pro ještě větší přesnost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, podstoupila jsem odběr choriových klků (na základě pozitivního prvotrimestrálního screeningu), kde byla zjištěna na chromozomu X v oblasti Xp22.31 přibližně 1,6 Mb velká mikroduplikace. Duplikovaná oblast zasahuje 4 OMIM geny, z nichž nejvýznamnější je gen STS (steroidní sulfatasa, OMIM 30047). Z mé DNA nebyla duplikace prokázána (je mi 39 let). Aneuploidie chromozomu 13,18 a 21 nebyla prokázána, sonoanatomie plodu je normální. Mohla bych se Vás prosím zeptat, jaká rizika a jak vysoká jsou s tímto nálezem spojena a zda lze nějakým dalším vyšetřením zjistit více?Děkuji předem mnohokrát za odpověď, M.R.
Dobrý den, pokud tomu správně rozumím, absolvovala jste genetickou konzultaci. Tento dotaz ohledně nálezu mikroduplikace a záležitostí s tím související by měl být směřován přímo na lékaře-genetika. S genetickým výsledkem se vyhotovuje výsledná lékařská zpráva, kterou jste buď obdržela nebo obdržíte a v ní by měly tyto informace být obsaženy. Je velmi důležité, že aneuploidie chromozomu 13,18 a 21 nebyla prokázána a sonoanatomie plodu je normální. Svůj genetický nález samozřejmě ještě můžete prokonzultovat s Vaším genetikem. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení