Celkem výsledků pro výraz "dite": 100
Dotaz k situaci Andulky ve školce: http://www.babyonline.cz/akcni-svet-deti/skolkacek-online/andulka-od-veru-beru/6-castV online projektu sledujeme školkové děti. U Andulky se objevil problém. Do školky začala chodit z vesela a těšila se. Aklimatizační začleňování probíhalo taky v pořádku. První problém se objevil druhý týden školky, kdy Andulka nechtěla sníst oběd a poté s ní údajně byl problém i při odpočinku. Po této zkušenosti Andulka chodila nějaký čas domů po obědě. Při hře n a školku a spontánním vyprávění je znát, že se učitelky ve školce hodně rozčilují a vzniká podezření, že občas děti i plácnou. Pak Andulka onemocněla a týden ve školce nebyla. Po návratu do školky maminka Andulky situaci s paní učitelkou řešila – ta ovšem popřela, že by dětem ubližovala a ani dětem neříká, že něco dělají špatně. Po rozhovoru s paní učitelkou to chvíli vypadalo, že se situace zlepší. Paní učitelka se Andulce víc věnovala a Andulka chodila ze školky spokojená. Zvládla i spaní po obědě. Jednou jí paní učitelka dovolila místo spánku sedět u stolu a prohlížet si knížku. Během následujících 14 dnů bylo všechno v pořádku, až na jednu stížnost – při procházce Andulka neposlouchala a utíkala do silnice a ten den se prý ani ve školce nezapojila. Situace se zdramatizovala po třídních schůzkách. Maminka Andulky v dobré víře navrhovala některé změny v organizaci času, ale nesetkala se s pochopením a nakonec se vše obrátilo proti ní a hlavně proti Andulce, kterou učitelky označily za nepřizpůsobivou, nespolupracující a problémovou. Paní ředitelka pak následně navrhla vyloučení ze školky na jeden měsíc, které ale rodiče Andulky odmítli a vrátili se tedy k tomu, že Andulku berou domů po obědě. Maminka Andulky cítí, že paní učitelka má k Andulce odstup a že celá situace má neblahý vliv i na Andulku – začala dělat scénky kvůli maličkostem a celkově je ustrašenější.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Je dobře, že Vás jako rodiče nenechává lhostejným zvládání vzdělávacího procesu dítěte. Toto prvotní zvládání může být počátkem utváření vztahu k celkovému institutu školství a k autoritám učitele. Proto je důležité, aby dítě zažilo zejména příjemné okamžiky a přijetí učitelů. Adaptace na nové prostředí a nová pravidla je někdy zdlouhavá. Je však potřeba ji podpořit, jak ze strany rodiče, tak ze strany učitele. Každá MŠ má jasně daný a veřejně dostupný (často na internetových stránkách MŠ) školní řád a vzdělávací program, které by měli obě zaujaté strany respektovat. Ze zkušenosti vím, že většina MŠ již v dnešní době ve školním řádu, např. v části určené k odpočinku, počítá i s dětmi s menší potřebou spánku a jinými návyky. Ve školním řádu tento bod bývá zahrnut a je tedy právem rodiče dovolávat se tohoto požadavku. Záleží však, jak je to uvedeno ve Vaší školce. Pokud jeden den je paní učitelka schopna reagovat na potřeby dítěte (číst si s ním knihu místo spánku) a druhý den nikoliv, je tu vždy problém. Každá nejednotnost v dítěti vyvolává zmatek a nejistotu. Proto je třeba sjednotit přístup k těmto základním bodům denního režimu. Jinak Anička nemá šanci zvnitřnit si pravidla, když jsou pokaždé jiná. Ve svém dotazu zmiňujete vzniklé podezření na plácání dětí. Podezření z fyzického trestání dětí je velice ošemetná záležitost. S takovým obviněním je třeba být opatrný. V případě opodstatněného podezření, bych však neváhala projednat situaci s vedením, když už pokus jednat s konkrétní paní učitelkou byl učiněn. Pokud by nebylo vedení vstřícné k řešení situace, tak je samozřejmě možné dát impuls vyšším orgánům k přešetření. Důležité je zvážit takové postupy vzhledem k možným důsledkům - vliv na další spolupráci se školkou a vliv na Aniččino další setrvání ve školce. Pokud máte pocit, že osobní domluvy s pedagogy o naplňování školního řádu a jednotném přístupu již nepřinesou nějaký posun, je zde na místě návštěva psychologa, kde může být situace probrána komplexněji, může být posouzeno Aniččino prožívání dané situace a mohou být společně hledány další cesty k řešení. Nabízela by se možnost změny školky, což v dnešní době často není nic snadného. Nevíme, zda vůbec taková možnost ve Vašem místě bydliště je. Školní řád však má většina školek podobný a záleží vždy na osobnosti pedagoga, jak zvládá reflektovat potřeby dítěte a přistupovat k nim. Je zde možnost i soukromého školství. Je však třeba znát přístup jednotlivých školek a moci zhodnotit prospěšnost určitých postupů pro další, navazující vzdělávání. To je však velmi složité a zhodnocení není někdy ani zcela možné. Je těžké odpovědět na dotaz, když chybí znalost celé situace a není možno se doptat na další aspekty, proto bych osobní návštěvu odborníků zvážila.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda těhotenské hormony co jdou do mléka mohou hormonálně ovlivnit dítě? Chápu, že dotaz je asi hloupý, ale nedá se mi to nezeptat. Dcerce jsou čerstvě dva roky a já jsem v 17tt a stále kojím. Ráda bych pokračovala do porodu, nemám žádné zdravotní potíže a gynekolog mi to nezakázal. U nás je spíše kojení na uspávání v poledne, případně ráno. Takže max. dvakrát denně. Na ručičkách (hlavně paže, místy nožiky a paže) ji začaly růst tmavší chloupky, některé jsou i delší. Nejsou extrémně výrazné, ale u tak malého dítěe je to zvláštní. Tak zda to nemůže být i těmi hormony, případně dědičná indispozice po manželovi, který je opravdu hodně chlupatý všude, případně jiná porcuha. Hodně maminek mi řeklo, že toto se jim v těhotenství při kojení nikdo nestalo, tak už nevím. Ale raději jsem se zeptala. Žádné léky neberu, jen občas těhoenské vitamín Gravital, kyselinu listovou a teď nové dva dny vápník. Moc děkuji. Hezký den.
Hormony mohou přecházet do mateřského mléka, zatím jsem se setkala jen se zduřením mléčné žlázy dětí. Vzhledem k růstu chloupků bych doporučila endokrinologické vyšetření dcery.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak postupovat v této situaci? Dcera je češka, momentálně žije na Slovensku se čtyřměsíčním synem a přítelem u jeho řidičů. Dcera pobírá rodičovský příspěvek a přídavky na dítě na Slovensku, kde se syn narodil. Dcera se chce s dítětem vrátit zpět do Čech na trvalo sama. Chce si najít pronájem bytu a žít v něm pouze se synem. Jak má postupovat, má nárok na rodičovský příspěvek a přídavky u nás v Česku? Na Slovensku není vázaná žádnou pracovní, ani jinou smlouvou, před porodem byla vedena na úřadu prace na Slovensku. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, jakmile dcera změní bydliště, může si požádat o výplatu RP a přídavků v ČR. Přesné informace o potřebných dokumentech si vyžádejte přímo na Úřadu práce - sociální odbor dle trvalého bydliště.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, zajimalo by me nasledujici: aktualne jsem na materske a po ni bude nasledovat rodicovska (na tri roky pravdepodobne). Budeme uvazovat o druhem diteti a tak me zajima zda i v pripade druheho budu mit narok na materskou. Jedna se o to, ze na aktualni.materskou jsem nastupovala z uradu prace. Predtim jsem byla radne zamestnana s malou prestavkou tri roky. Posledni smlouva mi.ale koncila jeste pred nastupem na materskou dovolenou (dva mesice, v poradku jsem se vesla do ochranne lhuty). Jak to bude pri druhem diteti, kdyz mi to vyjde jeste v prubehu cerpani aktualni rodicovske - tozn. nebudu v mezicase zamestnana. Budu mit narok na ppm a nebo pujdu rovnou na druhou rodicovskou?
Dobrý den, protože nebudete v době nástupu na další PPM zaměstnaná, tak bohužel nárok na PPM mít nebudete. Půjdete až na další RP. Tady upozorňuji, že si případně upravte při otěhotnění výši RP na první dítě, protože jakmile se narodí druhé dítě, budete čerpat RP na něj a případné nevyčerpané peníze z 220.000,- zůstanou státu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dovolte mi prosím dotaz. Nejdříve nastíním situaci. Kéž se mi to podaří srozumitelně. Mám dvě děti. Dcera narozená červenec 2013, syn narozen červen 2015. Rádi bychom s manželem měli ještě třetí dítě. Netuším však, zdali se mi podaří otěhotnět do doby, aby mi mateřská navazovala na rodičovskou dovolenou (tedy než budou synovi tři roky - tzn. červen 2018 - do té doby čerpám rodičovská příspěvek). Vzhledem ke skutečnosti, že pracuji s dětmi s autismem s různou mírou agresivity, je u mě vyloučeno, abych se případně těhotná vrátila do zaměstnání. (Současně jsem obě předchozí těhotenství měla riziková.) Musela bych tedy, pokud by mi mateřská plynule nenavázala na rodičovskou nastoupit na nemocenskou. Chtěla bych se zeptat, jak je to poté s výší PPM, pokud bych musela na současnou rodičovskou navázat nemocenskou? Změní se její výše oproti předchozím, popř. budu mít na PPM vůbec nárok? Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, před dětmi jsem pracovala šest let. Velice Vám děkuji a přeji pěkné dny.
Dobrý den, protože máte smlouvu na dobu neurčitou, nevidím problém nastoupit na nemocenskou a pak na PPM. Výše nemocenské i PPM se vám bude počítat ze stejného základu jako první mateřská.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, první dítě mám narozené v lednu 2016, nárok na PPM jsem s prvním dítětem měla a jsem stále zaměstnaná na HPP. Délku RD mám nahlášenou na 3 roky.V současnosti uvažujeme o druhém dítěti. Nicméně mezi skončením RD a nástupem na druhou MD budu mít několik měsíců mezeru. Potřebovala bych poradit co s touto mezerou udělat (jaké mám možnosti), aby mi nezanikl nárok na PPM u druhého dítěte. (Mezera by byla cca 2-6 měsíců, druhý porod bych "stihla" do 4 let věku prvního dítěte)Jestli mohu jít po skončení RD na nemocenskou až do nástupu na další MD?Jestli mohu nastoupit zpět do práce, než opět nastoupim na MD, s tím že ale nestihnu odpracovat těch 270dní? Nebo zda mohu nahlásit zaměstnavateli prodloužení RD do 4 let věku dítěte a zůstat doma již bez rodičovského příspěvku? (za předpokladu že by mi zaměstnavatel vyšel vstříc a nedal výpověď)
Dobrý den, protože máte zřejmě prac. poměr na dobu neurčitou, žádným počtem odpracovaných dnů vázaná nejste. Můžete tedy nastoupit zpět, v případě indikace čerpat nemocenskou, nebo si rodičovskou prodloužit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, prosíme o radu. Náš měsíční syn začal cca před týdnem během spánku vydávat výrazné hrdelní zvuky, které se dají přirovnat až ke zvířecím (jako delfín, koník apod.). Jsou tak silné, že nás budí ze spaní (dítě spí ve vlastní postýlce v naší ložnici). Trpí hodně nadýmáním a větry, tyto zvuky se objevují zejména ve chvílích, kdy "tlačí". V takové situaci zcela zrudne, zkroutí se. Během spánku jsou poměrně časté, až máme obavy, aby si tímto kroucením nedeformoval páteř. Dítě je plně kojené. Tyto zvuky jej většinou neprobudí. Obecně však máme problém s jeho uspáváním, když už usne, pak se většinou sám nevzbudí na kojení (pokud bychom jej nebudili, intervaly na kojení by byly klidně i 5 hodin a více). Po probuzení pak strávíme i půl hodiny cvičením, neboť se díky nadýmání stále kroutí.Předem Vám děkujeme za odpověď.
Přidejte lactobacily, zmírní nadýmání a bolesti bříška, přitom by snad mohly ustat zvuky.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 13.tt. Důvodem, proč mám zřejmě přílišný strach o dítě, může být to, že se nám zpočátku nedařilo početí, zdařilo se až téměř po 3/4 roku snažení.Kolem baráku máme kočky, které ráda hladím a se kterými si hraji, avšak s jejich trusem do kontaktu nepřijdu. Před 3 dny mě začaly bolet a zvětšovaly se uzliny, což doprovázela bolest hlavy. Na internetu jsem se dočetla, že to jsou jedny z příznaků toxoplazmozy. Protože jsou svátky a lékaři neordinují, od soboty se strachuji, nemůžu spát a bojím se o to, že se plod nakazí, bude postižený,... Abych se uklidnila, jela jsem v 8 hodin večer na pohotovost, kde ze mě byli trochu nešťastní, a protože nešla udělat potřebná vyšetření, poslali mě samozřejmě domů.Nehledě na to, že jsem si musela pořídit domácí ultrazvuk, abych mohla denně poslouchat bijící srdce dítěte a tím se alespoň částečně uklidnila, že je v pořádku.Bojím se kýchat, protože mě vždy zabolí v podbříšku, a to mě hned provokuje, že se něco děje...Chci se zeptat, zda je můj strach ještě v pořádku a podobně jej prožívají i ostatní nastávající maminky, či zda bych měla vyhledat pomoc.Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, prakticky všechny budoucí maminky prožívají jisté obavy o zdraví a vývoj děťátka v době těhotenství a určitá míra obav je přirozená. Pokud však tyto obavy a úzkostné prožívání začnou být nad rámec racionálního zdůvodnění, máte například poruchy spánku, jídla, nadměrně se strachujete či hlídáte, vyskytují se u vás panické obavy, strachy, pak bych vám při přetrvávání obav bez faktického základu pro jistotu doporučila konzultaci u odborníka - klinického psychologa, který se věnuje úzkostným stavům. O kontakt můžete zkusit požádat svého ošetřujícího lékaře v poradně pro nastávající maminky, je výhodné, aby klinický psycholog měl zkušenosti s těhotnými ženami. Ohledně toxoplasmósy a zvětšování uzlin konzultujte se svým ošetřujícím lékařem či se svým gynekologem. Konzultovat s lékařem bych doporučila také vámi tak často uváděné používání domácího ultrazvuku, vzhledem k možným účinkům na vyvíjející se plod.
Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,termín porodu mám 21.11.2018 a s přítelem (Brazilec) plánujeme nějakou dobu pobývat u jeho rodiny právě v Brazílii, můj dotaz zní, od jakého stáří je dlouhodobý pobyt v cizině (cca 6 měsíců) pro dítě "bezpečný".Bylo by možné s dítětem odcestovat již v půl roce? Je možné nechat dítě očkovat jen tady v ČR? Děkuji mocHezký den Škvrnová
Pokud budete rodit v České republice, doporučuji zde zůstat do doby, než bude mít ukončené základní očkování,podle očkovacího kalendáře lze začít v 9. týdnu věku s Hexacimou a Prevenarem,2. dávka se podává za 2 měsíce a pokud nebudete chtít nějaký nadstandart, tak byste mohli vycestovat po 5. měsíc věku dítěte, přeočkování Hexacimy a Prevenaru je ve 12 měsících.Očkovat můžete jen v ČŘ, záleží na tom, jak se dohodnete s Vaším pediatrem na termínech očkování.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.. mému synovi budou 3 roky..už od malička bojujeme s jídlem.. nechce mi ho kousat.. nedostanu do něj pečivo a všechno do čeho musí kousnout..Přijde mi, že prostě neví, jak to jídlo pořádně rozžvýkat.. chleba nebo susšnku jen ukousne, ale jak se mu dostane do pusinky, vyndává ho.. říká mi, že se bojí kousat.. přitom knedlíky nebo těstoviny spapá. Nevím, jak na něj, mám moc tlačit, aby k tomu jidlu nedostal ještě větší averzi.. Zkoušíme předvádíme, ale zatím žádný úspěvh.. Chodí už i do školky, ale svačiny odmítá, radši mi hladoví.. Děkuji za odpověď.
Na tento problém není jednoznačná rada, dítě mentálně musí dospět k tomu, že kousání je samozřejmost. Chce to trpělivost a opakovaně vysvětlovat, jak to děláte. Zkuste nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbj, je to vitamín B6 podporuje vyzrávání mozkových funkcí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám takový dotaz ohledně spánku mého syna. Dnes má přesně 14 měsíců, a přijde mi zarážející, že přes noc dlouho spí. Všechny děti jiných maminek to mají jinak.Syn usíná kolem 19:00 - 19:30 a budí se ráno až kolem 8:30 - 9:30. Na snídani mu dám Sunar a pak začne být ještě unavený a tím pádem i trochu protivný.. Ale usne až kolem 11hodiny a spí cca hodinku. Odpoledne kolem čtvrté začíná být opět unaven, ale už nechce spát, jenže dále je celou dobu protivný a nervózní. Takhle spává už cca měsíc. Dříve se budil kolem 7-8 hodiny ráno a přes den spal dopoledne a odpoledne, dohromady asi 2hodiny. A večer zase usínal kolem 19:00 - 20:00.. Je to v pořádku? Nebo bych ho měla začít ráno budit? Přijde mi to drastické.. Děkuji předem za odpověď
Dítě nebuďte, každé dítě do 3 let má jinou potřebu spánku, délka spaní je v pořádku.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, ráda bych znala Váš názor na každodenní koupání malých dětí. V dnešní době se objevují rozdílné názory, i z řad lékařů na to zda koupat každý den,nebo jen dítě otírat. Mám syna,kterému bude 1 rok a koupu ho každý den asi od 5měsíců. Nemá žádné problémy co se týká pokožky a koupe se rád,doporučujete tedy pokračovat dál v každodenním koupání, nebo je lepší jen párkrát do týdne a jinak otírat.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, každodenní koupání kojenců a zvláště novorozenců se již dlouhá léta nedoporučuje. Kůže je velmi složitý orgán a zejména u malých dětí je velmi jemná a citlivá, sama si vytváří ochranný filtr, který se každodenním koupáním ničí. Navíc v dnešní době je kohoutková voda upravená a většinou tvrdá ( nevím, v jaké části republiky žijete), a proto kůži vysušuje.
Obecně stačí koupání ob den, u dětí se suchou pokožkou či tvorbou ekzemu stačí koupání 1x týdně. Samozřejmě při přebalování je třeba genitál a zadeček ošetřit, sledovat místa možné zapářky ( podpaždí, pod krčkem, třísla) , ale je potřeba používat přípravky určené pro citlivou dětskou pokožku. Pokud Vaše dítě každodenní koupání ( tedy jeho pokožka) dobře snáší, je to spíše výjimka. Zdravím Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení