banner

Celkem výsledků pro výraz "deloha": 83

Dobrý den. Momentálně jsem v 24+6 týdnu těhotenství. Měnila jsem gynekologa kvůli stěhování a hned teď na první kontrole mě nová paní doktorka hrozně vyděsila. (Ještě 2 týdny před tím bylo vše v pořádku). Dělala mi i stěry a při nich jsem začala hrozně krvácet, prý je to normální. Řekla, že mám nejspíš zánět a dala mi Macmiror na zavádění (svědění nebo něco dalšího nepociťuju). Jen mám po celou dobu těhotenství bolesti v podbřišku, ale říkala jsem paní doktorce, že je to nejspíš od pohybů miminka. Jsem hodně hubená a miminko je hrozně akční. Od toho vyšetření mě o hodně více bolí v podbřišku a miminko je ještě víc akční než obvykle, mele sebou na všechny strany ve dne v noci. Při vyšetření ultrazvukem mi řekla, že mám dráždivou dělohu a že se to musí zaléčit. Ale čípek a vše prý v pořádku, i miminko. Mám brát 3x denně 2 tablety hořčíku a Duphaston 2-0-2. Docela mě vyděsilo, že tam píšou indikaci na zamezení potratu. Navíc jsem myslela, že se tento typ léků dává jen na začátku těhotenství na udržení a já už jsem v druhé polovině. A taky tam nepíšou, že by se mohlo dlouhodobě brát 4 tablety denně jen tak preventivně. Paní doktorka mi skoro nic neřekla, tak jsem nemyslela, že je to nějak vážné. Ale teď jsem z toho úplně vystresovaná. Jen říkala, že mám mít klidovější režim. Ten jsem ale měla i do teď. Tak jsem se chtěla jen ujistit ještě i názorem od jiného lékaře, jestli jsou ty léky opravdu v pořádku jen tak preventivně dlouhodobě brát a nemůže to ublížit miminku. Já mám hrozný respekt z hormonů, protože jsem po nich vždy cítila hrozné depky, nejraději bych se lékům vyhnula. Jenže nechci ohrozit miminko. Předem děkuji za odpověď. I. M.

Dobrý den, jako dráždivou dělohu označujeme stav, který může vzniknout kdykoliv během těhotenství a vyznačuje se tonizacemi (tvrdnutím) dělohy. Není úplně jasné, proč se u některých žen objevuje. Vliv ale může mít fyzická zátěž, zvedání věcí, špatný pitný režim, stres, naplněný močový měchýř a další. Určitý podíl může mít i hubený habitus, sporé ženy pak více vnímají pohyb miminka. Z tohoto důvodu se doporučuje klid, nezvedat nic těžkého a podobně. Stejně tak se takovýmto ženám předepisuje hořčík, který má těmto tonizacím předcházet, popřípadě je co nejvíce zmírnit. Jelikož je u nich i zvýšené riziko předčasného započetí porodu (ale v porovnání s „normálním“ průběhem u těhotných žen je tento rozdíl zanedbatelný), přistupuje se i k užívání léků jako je např. Duphaston, u některých rodiček do 34. týdne. Je důležité, že na UZ vyšetření bylo vše v pořádku, stejně tak nezkrácení čípku. Pokud budete mít pocit, že léky vám z nějakého důvodu nedělají dobře, proberte to se svojí paní gynekoložkou a pobavte se o svých možnostech. Nicméně důležitý je opravdu i váš psychický stav, momentálně je vše v pořádku, nic závažného se neděje, tudíž není důvod se zbytečně dopředu stresovat, stále chodíte na pravidelné kontroly a miminku se nyní daří dobře. Držím palce, pěkný den

Dobrý den paní doktorko, čekám své třetí dítko. Momentálně jsem v 17tt, kdy od 15tt cítím silně pohyby miminka. Ve 10tt jsem byla 4 dny hospitalizovaná pro odlučující se lůžko, ale vše dopadlo dobře. Na prvotrimestrálním screningu mi bylo řečeno, že je v děloze vstřebávající se hematom a že placenta je ventrálně. Všechny výsledky mám v pořádku. Akorát mě znepokojuje, že miminko - plod je pouze na levé straně (na levé straně cítím pohyby, šimrání, na levé straně jde vidět, kde miminko je, když si lehnu). Prostě je pouze jen a jen na levé straně. S tím také přišly malé komplikace v podobě varixinalu u levého stydkého pysku a křečovými žílami pouze na levé noze, kterou za sebou už občas tahám. Můj dotaz tedy směřuje k otázce, jestli je všechno v pořádku, když je plod pouze na jedné straně? Nebo bych měla apelovat na podrobné vyšetření u svého lékaře, zda není v děloze nějaká překážka, nebo abnormalita, která by mohla ohrožovat miminko? Moc Vám děkuji za odpověď s pozdravem Markéta M.

Dobrý den, to co popisujete je tzv. sinistroverze dělohy, což zjednodušeně znamená, že děloha je nakloněna více na jednu stranu, ve Vašem případě na levou. Nejdná se tedy o to, že by byl plod vlevo, ale celá děloha je více vlevo. To, co je vidět přes břicho je děloha a ne plod. Není ani prakticky možné, abyste plod v 17. týdnu viděla přes břišní stěnu.To, co vidíte, je vždy děloha. Ta je uložená více vlevo, ale plod v ní se celý den pohybuje různými směry. Vše je tedy zcela v pořádku a není třeba nic vyšetřovat.

Jizva po sc
avatar vermit 11. 10. 2018

Dobrý den, jsem po dvou sc, poslední před dvěmi lety, jizvu mám ztenčenou, tloušťka je 2 mm, chtěli bychom ještě třetí miminko, je zde nějaké řešení? Lekařka mě straší, že by děloha praskla, a také těhotenstvím v jizvě?

Dobrý den, pokud má děloha v místě jizvy tlouštku 2 mm, pak se jedná spíše o dehisceci jizvy - rozestup a v takovém případě je těhotenství opravdu velmi rizikové. Doporučovala bych hysteroskopické vyšetření, pokud by se dehiscence prokázala. Dá se jizva upravit a popř. poté opět otěhotnět.