banner

Celkem výsledků pro výraz "deloha": 83

Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s dotazem. Aktuálně jsem ve 31 tt, před 14 dny jsem byla hospitalizovaná kvůli krvácení, dg. placenta praevia marginalis s krvácením, ve zprávě mám uvedeno "placenta na přední stěně 7 cm pod pliku až k vnitřní brance". Branku mi nepřekrývá. Zakrvácela jsem jednorázově, na jednu vložku. V nemocnici jsem asi 2 dny dostávala 3x denně injekce Dicynone a magnesium. Asi po 4 dnech jsem opět jednorázově zakrvácela, opět Dicynone. Po té jsem zakrvácela jednorázově ještě jednou, a to po vaginálním ultrazvuku. Jinak se krvácení už neobjevilo, děloha mi netonisuje, hrdlo mám uzavřené a čípek v pořádku. Včera jsem byla propuštěna domů s nařízením přísného klidového režimu a užíváním 3x denně 2 tablety magnesia. Dnes na WC ze mě odešla jakoby krevní sraženina, jednalo se o starou tmavou krev. Chci zeptat na Váš názor na propuštění z nemocnice. Je nutná hospitalizace až do porodu, nebo postačí klidový režim doma (chodím pouze na WC) a užívání magnesia?Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud placenta nepřekrývá vnitřní branku, ale pouze k ní dosahuje, není dlouhodobá hospitalizace před porodem nutná. V situaci, kdy placenta překrývá vnitřní branku je obecně doporučována hospizalizace od 33.-34. týdne a porod plánovat po ukončeném 37.týdnu. Pokud se jedná o marginální previi, pak nejsou doporučení tak přísná. Záleží ale také na průběhu těhotenství (zda došlo v pruběhu gravidity ke krvácení či nikoliv) a také záleží na zvyklostech daného pracoviště. Není to tak jednoduché, vše se musí posuzovat individuálně. Také zálež na tom, jak blízko vnitřní branky se cíp placenty nachází...Takže nelze jednoznačně odpovědět.

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je normální, že mě ve 14. týdnu těhotenství trápí tlačení na močový měchýř a močovou trubici. Je to taková zvláštní bolest, která není neustálá, občas se to uklidní, někdy je to zase více intenzivní. Pálení, ani bolení při močení nemám. Doktor mi řekl, že je to z překrvení malé pánve, ale já se chci ujistit u více lidí, protože mě to trápí už přes týden. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud nemáte pálení a řezání při močení, infekce by to být neměla. Tlaky v malé pánvi jsou vzhledem ke zvětšující se děloze normální. Nebývá to ale celé těhotenství. Jak děloha zase poporoste, tlaky se eventuelně přesunou někam jinam či úplně vymizí. Později se tlaky na močový měchýř vyskytují až ve 3. trimestru. Ale je to individuální, každý tyto změny vnímá jinak.

Ahojte, poraďte. Mám nepravidelný cyklus od první menstruace ve 14 letech. Mívala jsem závratě na omdlení. Ani po 10 letech se nic neupravila a doktor vám jen naordinoval hormonální antikoncepci, užívala to cca 4 roky. Potom bez hormonální antikoncepce cca 2 roky. Byla zas nepravidelná. Nejprve 3x po 110 dnech. Další byla za 40 dní, opět nasazení hormonální antikoncepce, brala tak 2,5 roku. Od minulého září 2016 neberu hormonální antikoncepci, nemám partnera a zároveň chci vyčistit tělo od hormonální antikoncepce. V blízké budoucnosti snad i miminko. Od září 2016 mám opět jen nepravidelnou menstruaci a za tu dobu jsem měla menstruaci jen 5x. Po 30, 36, 54, 32 a 56 dnech a teď už je to více jak 74 dní a stále nic! Těhotná nejsem, včera jsem si dělala test. Negativní. Díky za rady. :)

Dobrý den, nepravidelná menstruace je velice rozsáhlé téma, které není možné podrobně rozebírat v rámci naší poradny. Obecně - je důležité, jak vypadá vaše děloha na ulrazvuku. Pokud máte i po 2 měsících nízkou děložní sliznici, znamená to, že ani není z čeho krvácet a důvodem nízké sliznice je nedostatek estrogenů. Pokud je sliznice vysoká, pak se jedná pouze o nedostatek gestagenů - hormonů, které ovlivňují druhou fázi cyklu. Poté je nutno chybějící hormony doplnit. Je tedy na vašem lékaři, jakou léčbu zvolí. Nejedná se o hormonální menstruaci, ale užívání jen určité dávky a typu hormonů bez antikoncepčního účinku. Obzvlášt pokud máte nedostatek estrogenů, je nutné je doplnit - nedostatek estrogenu může způsobit osteoporózu atd. Pokud hormony užívat nechcete, pravděpodobně bude menstruace nadále nepravidelná, což také samo o sobě nevadí a problém budete řešit, až budete chtít otěhotnět. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem po třetí těhotná, už mám dva syny a nyní čekám třetího. Již asi od 14 tt jsem cítila v sedě drobné pohyby velmi nepravidelně. Teď začínám 19.tt a pohyby takřka necítím. Místo toho, aby se zvětšovaly. Placentu mám na přední stěně. Už jsem byla s tímto 2x na pohotovosti a vždy bylo vše ok. Je možné, že se placenta zvětšila a už to tlumí nebo se zvětšila děloha a je tam víc vody? Už jsem z toho velmi nervózní.Děkuji.

Dobrý den, pokud máte placentu na přední stěně, může pohyby více tlumit - obecně to tak bývá. Nicméně sem tam byste alespoň pohyby cítít měla. V 19. týdnu nebudou samozřejmě příliš intenzivní, někdo ještě v 19. týdnu necítí pohyby vůbec, ale pokud jste již cítila, pak alespoň občas by to mělo být každý den.

těhotenství
avatar tripina 11. 09. 2017

Dobrý den, paní doktorko, menstruaci jsem měla naposledy 9.8.2017, doposud mi zatím nepřišla a to jí mám pravidelnou, poslední dva dny mě bolelo břicho, ale vždy v leže povolilo, ráno jsem měla hnědý výtok na papíře, jinak nešpiním (mám vřídek na děložním čípku), tak jestli to nemůže být tím? Dnes jsem byla u lékaře, ten mi řekl, že zatím nic nevidí, děloha je zvýšená 9-10 mm a víc nic, že buď prý přijdou měsíčky nebo ne? Podle výpočtu bych měla být 4+5tt, je možné, aby nebylo na ultrazvuku nic vidět? Děkuji vám moc za odpověď.

Dobrý den, v 5. týdnu opravdu nemusí být na UZ ještě nic vidět - pouze vysoká sliznice v děloze. Výška 9-10 mm ale pro počínající těhotenství příliš nesvědčí. Po týdnu by jistě měl být v případě těhotenství vidět již základ gestačního váčku.

Dobrý den, čeká mě odstranění dělohy pro velmi silné bolesti při menstruci. Každý měsíc zvracím, mám horečku, zimnici, křeče v břiše, bolí mě v zádech a šíleně celé nohy. V minulosti jsem prodělala operaci endometriózy 4. stupně. Měla jsem cysty na vaječníčkách a endosku v celé pánvi. Váječníky mi zůstaly. Chci se zeptat, jestli se můžou ještě někdy udělat cysty na váječníkách, když budu bez dělohy? Je mi 30 let. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud budou zachovány při operaci vaječníky, pak se nedá vyloučit, že se budou tvořit. Pokud se jedná o cysty endometriální, ty se mohou tvořit i po odstranění dělohy. Děloha jako taková je hormonálně neaktivní, zatím co vaječník bude hormony vylučovat po odstranění dělohy stejně.

Dobrý den, paní doktorko. Jsem hodně vystrašená, četla jsem si včera o děložních myomech a článek mi nahnal dost strach. Psaly tam, že postihují hodně ženy po 40 /v mém věku/ a myom má každá třetí žena. Menstruaci mám pravidelnou po 26 dnech. Někdy mám výkyv + - 2 dny. Jako malé holce mi trvala tak 3-4 dny, teď mi řadu let trvá tak 5 dnů. Je silná pořád stejně. Bez špinění před a potom. Co mě začalo trápit je, že pokaždé mi 1 – 2 dny před menstruací naroste břicho jako těhotné a zůstane tak do druhého dne menstruace. Pak splaskne na svůj původní tvar. Dočetla jsem se, že pokud má žena velký myom, roste jí břicho, ale z článku jsem dost dobře nepochopila kdy, jestli natrvalo nebo pouze během měsíčků, kdy je děloha naplněná krví a nemůže přes velikost myomu odtékat ven. Zrovna teď mám menstruaci, a břicho mi opět narostlo. Mám dotaz, když má žena myom, nafukuje se jí břicho během měsíčků?

Dobrý den, břicho se vám před menstruací zvětšuje zřejmě vzhledem k tomu, že tělo zadržuje více vody, což je před menstruací naprosto normální. Pokud je břicho zvětšeno z důvodu velkého myomu, bylo by zvětšeno nepřetržitě.

Dobrý den, menstruace se mi zpozdila o 10 dní a test je pozitivní. Stále mám tlaky v podbřišku a křeče, jako kdybych měla dostat menstruaci. Bojím se, že to může být nějaký problém, nerada bych potratila. K lékařce jsem objednaná až na 8. 11., takže těhotenství potvrzené nemám, může to být aji něco jiného?

Dobrý den, bolesti v podbřišku imitující těhotenství, jsou na začátku docela běžným jevem. Jsou způsobeny uhnízďováním oplodněného vajíčka do děložní sliznice, děloha je také více prokrvená a začíná se zvětšovat, i když zatím jen minimálně. Pobolívání v podbřišku může být samozřejmě i u potratu v počátku těhotenství, ale dřívější návštěvou lékaře nic neovlivníte. V prvním trimestru se těhotenství buď vyvíjí dobře či nikoliv a ani lékaři bohužel tuto zkutečnost nedokáží ničím ovlivnit. Pokud ale nekrvácíte, pak se zřejmě o potrat nejedná. 

Dobrý den, od 27 týdne beru Utrogestan z důvodu zkráceného čípku-35mm, ve 30týdnu byl také 35mm,p.doktorka říkala,aby byla děloha v klidu (1.porod byl totiž předčasný-zánět placenty 26tt+5),ted jsem 32tt byla jsem na kontrole vše v pořádku, čípek mi neměřila, ale utrogestan mi nechala s tím, že mi ho možná vysadí za 14dní, já čekala, že už ho brát nebudu, beru 1prásek ráno a 1 večer. Myslíte, že je nutné ho ještě brát nebo nestačil by jen 1 večer? Minule jsem měla i brnění nohou,říkala jsem doktorce a říkala, že to z toho není, ale vedlejších učinků má tento lék dost. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, v posledních letech se využívá lokálního účinku gestagenů v léčbě hrozícího předčasného porodu. Nicméně konkrétně ve vašem případě se dle parametrů, které jste uvedla, o nic takového nejedná. Čípek délky 35 mm je naprosto normální. Navíc s přibývajícím časem se nezkracuje. Zkrácený čípek je 25 mm a méně. Takže z tohoto důvodu bych ve vašem případě užívání Utrogestanu považovala za zbytečné.

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem v 19. týdnu těhotenství a velmi často pociťuji píchání v bříšku na různých místech. Je to takové ostré píchnutí. Na ultrazvuku bylo všechno v pořádku. Co to způsobuje? A druhá věc, co mě trápí je, že mám při delším chození pocit, že mi něco tlačí na konečník. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud na UZ bylo vše v pořádku, pak se zřejmě jedná jen o doprovodné příznaky rostoucí dělohy. Jak děloha roste, poměry v malé pánvi se mění, orgány v malé pánvi mění svoje místo, natahují se vazy, na kterých je dělohy upevněna a to vše může způsobit někdy i časté píchání v podbřišku, i tlaky na konečník. Pokud tedy nemáte jiné potíže (teplota, výtok, tuhnutí břicha..), pak není důvod se znepokojovat. 

Dobrý den, vážená paní doktorko,na utz ve 20. tt mi byla zjištěna nízko položená placenta, je na zadní stěně a sahá až k vnitřní brance. Lékař to nijak moc nekomentoval, ovšem já mám strach. Je pravděpodobné, že se placenta vytáhne nahoru? Může se stát, že se ještě více posune přes vnitřní branku?A poslední dotaz, jsou nutná nějaká omezení v pohybu nebo při sexu? Snažím se hodně odpočívat a polehávat, s lékařem se uvidím až v poradně před polovinou ledna a nerada bych něco zanedbala.Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud placenta dosahuje jen k vnitřní brance - nepřesahuje ji, pak je velmi pravděpodobné, že se vytáhne nahoru. Děloha v těhotensví roste, roztahuje se, a tudíž není možné, aby se placenta posunula ještě níže přes vnitřní branku, pokud ji nepřesahuje ani nyní. Pokud nemáte jinak žádné potíže, myslím, že ani polehávání není příliš nutné v tomto případě. 

Endometrioza
avatar kaddy 29. 12. 2017

Dobrý den ja sa chcem spýtat že už 2 roky trpím bolestami endometriozy už mi odstranovali ciastocky laparoskopicky nepomohlo ,rok som brala Vissane nepomohlo, dalsiu hor.liečbu odmietam kedže už mám 2 deti neplanujem dalsie, myslíte že hysterektomia je riešenie zmierni mi to bolesti či vymiznu uplne, lebo sa len stupnuju cítim to už aj pri chodze takže dá sa endom.zbavit uplne je to možne som zufalá mam 37 a komplikuje mi to život dakujem za radu.

Dobrý den, hysterektomie by samozřejmě mohla být řešením, ale je to závažné nevratné rozhodnutí. Děloha má v těle ženy svoje místo a funkci a její odstranění ve 37 letech musí být řádně odůvodněno. Většinou se k hysterektomii přistupuje u žen s endometriozou 4. stupně, když již postihuje i jiné orgány a není jiné řešení. Ještě bych doporučila navštívit specialistu na endometriozu v některém z klinických pracovišt poblíž vašeho bydliště.

Dobrý den, je mi 53 let, už delší dobu vím, díky vyšetření krve, že jsem v přechodu. Žádné větší vedlejší příznaky typu návalů horka, migrén, výkyv nálad atd, jsem za celou dobu neměla, jen ty menstruační výkyvy jsem postupně sledovala. Vždy jsem měla velmi pravidelné cykly 26-28 dnů, krvácení trvalo tak 5 až 7 dní, někdy 8-9. V přechodu se mi nejdříve stalo, že se mi o pár dnů cykly zrychlily, takže to přicházelo o pár dnů dříve, to nějakou dobu trvalo a nijak jsem to neřešila. Pak už se mi naopak cykly výrazně prodloužily a přicházelo to později. Teď dokonce 2 a půl měsíce, skoro 3 měsíce krvácení nepřišlo a já už jsem byla ráda, že menstruace definitivně zmizela. Jenže teď jsem opět menstruaci dostala, což mě trochu vyděsilo. Trvá už 14 dní včetně špinění, už zeslábla, ale byla o něco silnější než normálně. Je to v pořádku? Zřejmě byla silnější a delší kvůli tomu, že přišla po delší době (téměř 3 měsíce). Já se dočetla, že podle nové studie je silné i prodloužené krvácení v přechodu absolutně normální a má to tak většina žen, tak nevím, jestli neplaším zbytečně. Mám očekávat další cykly někdy v brzké době, nebo třeba opět za několik měsíců, nebo ještě za déle, nebo myslíte, že to byla poslední perioda. Rodina si dělá starosti, ale já si říkám, že si počkám, jak to bude vypadat dále, právě na to kdy přijde další perioda, jaká bude, jestli vůbec bude. Asi kdyby to byla nějaká nemoc dělohy třeba nádor děložního čípku či těla, tak by se to zhoršovalo a nenechalo by mě to v klidu, že? Mám si dělat starosti z nějaké choroby, když vím, že jsem v přechodu, doufám, že ve finální fázi přechodu, nebo je to v přechodu normální, jak jsem se dočetla. Děkuji.

Dobrý den, krvácení v přechodu může být velmi nevyzpytatelné. Cykly mají tendenci se spíše prodlužovat, ale někdy potom může přijít silné krvácení, kdy je dlouhodobě děloha pod vlivem estrogenů bez opozice gestageny. Tato situace (která nastává často právě v přechodu či u mladých dívek na začátku reprodukčního věku) může vyvolat poté velmi silné krvácení (např. 20 vložek denně déle než týden), což pak ženu může ohrožovat chodukrevností. Pokud ale vaše krvácení již zesláblo a je již ve formě špinění, pak se nezneklidňujte a počkejte jak bude vypadat další cyklus. Jak bude vypadat, vám říci nedokážu. Pokud chodíte na gynekologii pravidelně alespoň 1x za rok, o žádné vážné onemocnění by se jednat nemělo.

Dobrý den, je mi 41 let a po vysazení antikoncepce v injekcích Depo Provera již téměř 2 roky nemenstruuji. Chtěla bych ještě jednou otěhotnět. Můj gynekolog mi předepsal nejdříve Gynprodyl, poté Norethisteron, obojí na vyvolání menstruace, což se však nepodařilo. Poté mi řekl, že vaječníky mám sice aktivní, ale děloha je po antikoncepci utlumená a nemám žádnou sliznici, takže už nejspíš nikdy menstruovat nebudu a tím to uzavřel. Moc mě to mrzí, mám ještě nějakou šanci otěhotnět? Např. spustit menstruaci po Duphastonu, Clostilbegytu? Nebo to jsou všechno léky se stejným účinkem a už mi opravdu nic nepomůže, jak tvrdí můj lékař? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, to, že máte nízkou sliznici v děloze, je dáno nedostatkem hormonů (estrogenů především), které produkují vaječníky. Probém je tedy určitě ne v děloze, ale ve funkci vaječníků či v orgánech vaječníkům nadřazeným. To, že nemáte ovulaci (proto absence menstruace), může být dáno mnoha důvody (předčasné ovariální selhání, věk, atd atd.) tento problém je nutno ale řešit komplexně (je nad rámec naší poradny) a to nejen kvůli chtěnému těhotenství, ale i kvůli pravděpodobnému nedostatku estrogenů, který může způsobit řídnutí kostí a jiné potíže.

Dobrý den, měla jsem teď velký stres. Jsem 24tt dvojvaječných dvojcata u toho mi začlo tvrdnout bříško. Ve vaně jsem našla po koupeli tvrdší hlenovitou věc viz. Foto. A pár dní mám hustý bílý nepachnouci vytok. Nemůže se jednat o poslíčky či porod nebo potrat či snad něco od kočky? Toxoplazmózu mám negativní. Dekuji na vyšetření jsem byla nedávno a prý vše v pořádku mám radši zajít hned či stačí ráno doktor?V koupeli bylo trochu zeleného jílu proto ta barva kolem. Ještě se mi dělají svědivé bílé pupínky co pak zčervenají a otoky pod koleny a večer mě vše svediva. Plus opar na ústech a bílé jakoby čepy v krku. děkuji mockrat

Těhotenství dvojčat je "rizikové", a popisované potíže rozhodně patří do rukou lékaře, ke kterému chodíte do poradny. Jak se zvětšuje děloha, děti se hýbou, tak je zvýšená dráždivost dělohy a žena cítí "tvrdnutí bříška". 

Lékař vás buďto uklidní, řekne že je vše v pořádku, doporučí klidovější režim. Vezme odběr na kultivaci z pochvy a bude možná přeléčovat váš výtok. Pak bude též důležitý vaginální ultrazvuk a zjištění, zda se vám nezkracuje děložní hrdlo . Pokud ano, zase se od toho bude odvíjet další postup. Možná se bude odebírat krev a bude se pátrat po tom, s čím souvisí svědění kůže. Takže toto jsou všechna MOŽNÁ a pouhé domýšlení si něčeho. Rozhodně co nejdříve navštivte svého gynekologa.