banner

Celkem výsledků pro výraz "deloha": 83

Dobrý den, paní doktorko,dne 27.2.2014 jsem měla podstoupit hysteroskopii kvůli sekundární amenorei a hematometre, ale při předoperačním vyšetření mi zjistili, že mám cystu na pravém ovariu a po CS v roce 2014 (hypotonie děložní, B-lynch, nyní ztenčelá jizva) srůsty pánevní pobřišnice a chronický zánět vejcovodů a vajecniků, takže mi k tomu ještě udělali laparoskopii. Zjistili mi také, že mám v místě jizvy po SC klínovitý defekt 5 mm, funkční myometrium 3-4 mm, ovarium vlevo při hraně děložní 23x12 mm s jedním foliklem 7,5 mm. Ovarium vpravo 32x25 mm spotřebováno jednokomorovou hypoechogenní cystou 22x18 mm...Po zákroku mi bylo řečeno, že si mám ještě nechat udělat chromopertubaci.....Moje otázka zní, nikdo mi přesně nevysvětlil, co to vše znamená. Chtěli bychom s manželem druhé dítě. Myslíte, že budu moci otěhotnět (pan doktor říkal něco o rizikovém těhotenství a o IVF). Je ten klínovitý defekt a ztenčelá děloha vážný problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud máte chronický zánět vejcovodů a srůsty, pak by mohl být problém s otěhotněním. Chromopertubací lze zjistit, zda jsou vejcovody průchodné. Nerozumím příliš tomu, proč Vám neudělali chromopertubaci zrovna při operaci. Jedná se totiž o nastříknutí dělohy barvivem a sledování v průbehu laparoskopie, zda barvivo prochází vzestupně přes vejcovody. Musela byste tudíž kvůli tomuto vyšetření opět podstoupit laparoskopii. Co se týče nálezu na děloze, tak vzhledem ke ztenčení v místě jizvy po předchozím císařském řezu a defektu je riziko prasknutí dělohy v průběhu těhotenstí nebo také možného uhnízdění oplozeného vajíčka v jizvě. Navíc pokud jste měla takto komplikovaný předchozí porod s velkou krevní ztrátou při hypotonii a zákrok na děloze, nelze vyloučit opakování problému. Je tedy na zvážení, zda všechna tato rizika podstupovat. Každopádně v případě tehotenství byste měla být sledována v ambulanci rizikového těhotenství v perinatologickém centru.

Dobrý den, jsem ve 28tt a asi měsíc mě již trápí bolesti zad v noci. Přes den když stojím, chodím nebo sedím je to v pořádku, ale celé noci mě příšerně bolí v oblasti kříže tak, že mě to budí a těžce se mi znovu usíná. Vyzkoušela jsem různé polohy i podložení polštáří, nic nezabírá. Také dělám různé cviky k uvlonění zad, ani to nepřineslo žádný výsledek. Jsem vášnivý sportovec, takže jsem štíhlé pevné postavy. Prosím o radu, čím by se tomu dalo předejít. Mockrát děkuji a přeji pěkný den. Milotová

Dobrý večer, spousta žen trpí v těhotenství bolestmi zad a bohužel je skutečnost taková, že se toto nedá příliš řešit a problémy vymizí až po porodu. Je možné využít cvičení (poradí fyzioterapeut), někomu pomáhá plavání. Bolesti jsou většinou způsobeny tím, jak děloha rostě a tlačí na nervy v malé pánvi. V průběhu těhotenství také dochází k řídnutí vaziva a všeobecně změnám v pohybovém apartátu vlivem hormonů. Rozhodně tomu nemůžete sama vědomě nijak předejít.

Dobrý den. Mám občas šílenou až štípavou bolest v děloze. Když třeba jen sedím nebo i při chůzi. Bolest trvá přibližně 10 vteřin a buď poté přestane nebo se stále opakuje někdy i 4x. Je to taková bolest, že mám nutkání lehnout si na zem a křičet. Nevím, čím by to mohlo být, byla jsem na gynekologi před měsícem a a vše bylo v pořádku. Mám celkem strach.

Dobrý den, pokud bylo vyšetření gynekologem včetně ultrazvuku v pořádku, pak je možné, že se vůbec nejedná o gynekologický problém. Bolesti se mohou projikovat do oblasti, kde je umístěna děloha, ale jádro problému může být jinde. Pokud by potíže přetrvávaly, poraďte se s praktickým lékařem, který Vás případně odešle na chirurgické vyšteření a eventuelně ultrazvuk celého břicha.

Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s dotazem. Aktuálně jsem ve 31 tt, před 14 dny jsem byla hospitalizovaná kvůli krvácení, dg. placenta praevia marginalis s krvácením, ve zprávě mám uvedeno "placenta na přední stěně 7 cm pod pliku až k vnitřní brance". Branku mi nepřekrývá. Zakrvácela jsem jednorázově, na jednu vložku. V nemocnici jsem asi 2 dny dostávala 3x denně injekce Dicynone a magnesium. Asi po 4 dnech jsem opět jednorázově zakrvácela, opět Dicynone. Po té jsem zakrvácela jednorázově ještě jednou, a to po vaginálním ultrazvuku. Jinak se krvácení už neobjevilo, děloha mi netonisuje, hrdlo mám uzavřené a čípek v pořádku. Včera jsem byla propuštěna domů s nařízením přísného klidového režimu a užíváním 3x denně 2 tablety magnesia. Dnes na WC ze mě odešla jakoby krevní sraženina, jednalo se o starou tmavou krev. Chci zeptat na Váš názor na propuštění z nemocnice. Je nutná hospitalizace až do porodu, nebo postačí klidový režim doma (chodím pouze na WC) a užívání magnesia?Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud placenta nepřekrývá vnitřní branku, ale pouze k ní dosahuje, není dlouhodobá hospitalizace před porodem nutná. V situaci, kdy placenta překrývá vnitřní branku je obecně doporučována hospizalizace od 33.-34. týdne a porod plánovat po ukončeném 37.týdnu. Pokud se jedná o marginální previi, pak nejsou doporučení tak přísná. Záleží ale také na průběhu těhotenství (zda došlo v pruběhu gravidity ke krvácení či nikoliv) a také záleží na zvyklostech daného pracoviště. Není to tak jednoduché, vše se musí posuzovat individuálně. Také zálež na tom, jak blízko vnitřní branky se cíp placenty nachází...Takže nelze jednoznačně odpovědět.

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je normální, že mě ve 14. týdnu těhotenství trápí tlačení na močový měchýř a močovou trubici. Je to taková zvláštní bolest, která není neustálá, občas se to uklidní, někdy je to zase více intenzivní. Pálení, ani bolení při močení nemám. Doktor mi řekl, že je to z překrvení malé pánve, ale já se chci ujistit u více lidí, protože mě to trápí už přes týden. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud nemáte pálení a řezání při močení, infekce by to být neměla. Tlaky v malé pánvi jsou vzhledem ke zvětšující se děloze normální. Nebývá to ale celé těhotenství. Jak děloha zase poporoste, tlaky se eventuelně přesunou někam jinam či úplně vymizí. Později se tlaky na močový měchýř vyskytují až ve 3. trimestru. Ale je to individuální, každý tyto změny vnímá jinak.

Ahojte, poraďte. Mám nepravidelný cyklus od první menstruace ve 14 letech. Mívala jsem závratě na omdlení. Ani po 10 letech se nic neupravila a doktor vám jen naordinoval hormonální antikoncepci, užívala to cca 4 roky. Potom bez hormonální antikoncepce cca 2 roky. Byla zas nepravidelná. Nejprve 3x po 110 dnech. Další byla za 40 dní, opět nasazení hormonální antikoncepce, brala tak 2,5 roku. Od minulého září 2016 neberu hormonální antikoncepci, nemám partnera a zároveň chci vyčistit tělo od hormonální antikoncepce. V blízké budoucnosti snad i miminko. Od září 2016 mám opět jen nepravidelnou menstruaci a za tu dobu jsem měla menstruaci jen 5x. Po 30, 36, 54, 32 a 56 dnech a teď už je to více jak 74 dní a stále nic! Těhotná nejsem, včera jsem si dělala test. Negativní. Díky za rady. :)

Dobrý den, nepravidelná menstruace je velice rozsáhlé téma, které není možné podrobně rozebírat v rámci naší poradny. Obecně - je důležité, jak vypadá vaše děloha na ulrazvuku. Pokud máte i po 2 měsících nízkou děložní sliznici, znamená to, že ani není z čeho krvácet a důvodem nízké sliznice je nedostatek estrogenů. Pokud je sliznice vysoká, pak se jedná pouze o nedostatek gestagenů - hormonů, které ovlivňují druhou fázi cyklu. Poté je nutno chybějící hormony doplnit. Je tedy na vašem lékaři, jakou léčbu zvolí. Nejedná se o hormonální menstruaci, ale užívání jen určité dávky a typu hormonů bez antikoncepčního účinku. Obzvlášt pokud máte nedostatek estrogenů, je nutné je doplnit - nedostatek estrogenu může způsobit osteoporózu atd. Pokud hormony užívat nechcete, pravděpodobně bude menstruace nadále nepravidelná, což také samo o sobě nevadí a problém budete řešit, až budete chtít otěhotnět. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem po třetí těhotná, už mám dva syny a nyní čekám třetího. Již asi od 14 tt jsem cítila v sedě drobné pohyby velmi nepravidelně. Teď začínám 19.tt a pohyby takřka necítím. Místo toho, aby se zvětšovaly. Placentu mám na přední stěně. Už jsem byla s tímto 2x na pohotovosti a vždy bylo vše ok. Je možné, že se placenta zvětšila a už to tlumí nebo se zvětšila děloha a je tam víc vody? Už jsem z toho velmi nervózní.Děkuji.

Dobrý den, pokud máte placentu na přední stěně, může pohyby více tlumit - obecně to tak bývá. Nicméně sem tam byste alespoň pohyby cítít měla. V 19. týdnu nebudou samozřejmě příliš intenzivní, někdo ještě v 19. týdnu necítí pohyby vůbec, ale pokud jste již cítila, pak alespoň občas by to mělo být každý den.

těhotenství
avatar tripina 11. 09. 2017

Dobrý den, paní doktorko, menstruaci jsem měla naposledy 9.8.2017, doposud mi zatím nepřišla a to jí mám pravidelnou, poslední dva dny mě bolelo břicho, ale vždy v leže povolilo, ráno jsem měla hnědý výtok na papíře, jinak nešpiním (mám vřídek na děložním čípku), tak jestli to nemůže být tím? Dnes jsem byla u lékaře, ten mi řekl, že zatím nic nevidí, děloha je zvýšená 9-10 mm a víc nic, že buď prý přijdou měsíčky nebo ne? Podle výpočtu bych měla být 4+5tt, je možné, aby nebylo na ultrazvuku nic vidět? Děkuji vám moc za odpověď.

Dobrý den, v 5. týdnu opravdu nemusí být na UZ ještě nic vidět - pouze vysoká sliznice v děloze. Výška 9-10 mm ale pro počínající těhotenství příliš nesvědčí. Po týdnu by jistě měl být v případě těhotenství vidět již základ gestačního váčku.

Dobrý den, čeká mě odstranění dělohy pro velmi silné bolesti při menstruci. Každý měsíc zvracím, mám horečku, zimnici, křeče v břiše, bolí mě v zádech a šíleně celé nohy. V minulosti jsem prodělala operaci endometriózy 4. stupně. Měla jsem cysty na vaječníčkách a endosku v celé pánvi. Váječníky mi zůstaly. Chci se zeptat, jestli se můžou ještě někdy udělat cysty na váječníkách, když budu bez dělohy? Je mi 30 let. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud budou zachovány při operaci vaječníky, pak se nedá vyloučit, že se budou tvořit. Pokud se jedná o cysty endometriální, ty se mohou tvořit i po odstranění dělohy. Děloha jako taková je hormonálně neaktivní, zatím co vaječník bude hormony vylučovat po odstranění dělohy stejně.