banner

Celkem výsledků pro výraz "cukr": 11

Dobrý den,jsem na konci druhého měsíce těhotenství. V posledních týdnech je mi po většinu dne tak špatně, že na jídlo nemůžu pomyslet, až do okamžiku, kdy se mi začne točit hlava a musím do sebe dostat nějaký cukr. Většinou jsem schopná jíst ovoce, suchý chleba a jogurt v malých množstvích. Normálně jsem vždycky byla zvyklá jíst dobře a dost - jídlo je pro mě důležitá část dne. V současnosti jsem ale z toho už moc zesláblá a zhubla jsem. Dnes jsem si udělala česnečku, bez masa a bez sýru, a po jedné porci jsem byla tak unavená, že jsem na 4 hodiny usnula. Je to normální? Nedá se s tím něco dělat? Cítím, že potřebuji výživu, a ráda bych se najedla, ale mám pocit, že jsem ztratila žaludek.Moc děkuji předem.

Ano, u některých žen je počátek těhotenství (zvláště v prvním trimestru) doprovázen zažívacími potížemi různé intenzity, které často s postupujícím těhotenstvím ustupují, proto je dobré jíst častěji v menších porcích i několik malých svačinek během dne. Dobrou volbou může být suchá strava, někdy se říká i „bílá“ dieta sestavená ze složených sacharidů – brambory, rýže, těstoviny, rohlík nebo piškot či sušenka. Velmi vhodné je volit lehce stravitelné pokrmy, nezařazovat smažená, tučná a pikantní jídla. Vývary a obilninové polévky mají zklidňující efekt. Pudink, jogurt s čerstvým ovocem nebo domácky připravený koktejl může být v tomto období zdrojem nezbytných živin. K častým doporučením patří příjem zázvoru, kdy po několikadenním užívání mohou potíže ustoupit. Je možné ho použít ve formě čaje připraveného z čerstvého zázvoru s citrónem, rozmixovaného do koktejlu, cumlat zázvorové líz&a acute;tko nebo kandovaný zázvor. Doporučuji spánek na lůžku podloženém v horní části. Po jídle omezit jakékoli obrácené (invertované) polohy těla – skrčené, vodorovné či ohnuté. Jezte v polosedě.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobry den, syn (2 roky a 4 nesice) odmita mleko a mlecne vyrobky. Do 22 mesicu se kojil a pil k tomu i umele mleko. Po kojeni pil do dvou let umele mleko, pak ho najednou zacal odmitat. Zkusila jsem asi 4 jine druhy, zkusila mu davat plnotucne kravske mleko, studene, teple, kakao, nakonec jsem mu do mleka davala i ovocnou stavu nebo granko, ackoli jsem nechtela do nej cpat zbytecne cukr. Ale ani to nepomohlo. Odmita i mlecne kase, musli s mlekem a drive milovane jogurty sni tak dva za tyden. Se syry to neni o moc lepsi. Cetla jsem, ze do 3 let by mel vypit 300ml mleka denne, ale ja do nej s velkym trapenim dostanu tak deci denne. Jsem uz zoufala. Davala jsem mu Multisanostol, kde je vitamin D, aby mu nechybel, ale ten se muze davat jen 3 mesice, tak ted nevim, co dal, jak do nej to mleko dostat, nebo co delat, aby rostl a prospival i bez mleka. Je obecne mensi nez ostatni deti (my jsme oba taky pomerne mali) meri 87cm a vazi 13 kilo

Pokud dítě odmítá mléko, není finta, jak ho přelstít. Jen trpělivost, časem znovu přijde na jecho chuť. Je třeba ale dbát na přísun vápníku a bílkovin. Mužete to řešit podáváním multivitamínů, ale ty je třeba vždy po 3 měsících alespoň na 1 měsíc vysadit. Dbejte na dostatek zeleniny, ovoce a masa. Přidejte luštěniny, které jsou také přirozeným zdrojem vápníku a bílkovim. Mléko a mléčné výrobky nabízejte, ale nenuťte.

 

Dobrý den, na začátku ledna 2019 jsem podstoupila odstranění celého žaludku kvůli velkému riziku rakoviny. Teď čekáme miminko, ale začíná mě popadat panika kvůli porodu, už jednu dceru mám a vím, co mě čeká. Mám ale obavu, že fyzicky to mé telo prostě nemůže zvládnout, při sebemenší fyzické zátěži kolabuji, spadne mi tlak, cukr, tyto stavy trvají většinou okolo hodiny až dvou. Obecně lidi bez žaludku jsou hodně slabí a musí se šetřit, s tím se mám pry naučit žít. Připada v takových situacích plánovaný cisarsky rez? Mám velkou jizvu přes skoro celé břicho. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, toot bohužel nestanoví gynekolog. Pokud je ve hře indikace k primárnímu císařskému řezu z jiné, než porodnické indikce, pak se musí daný specialista (ortoped, gastroenterolog, neurolog, oční lékař...) naprosto jednoznačně vyjádřit, zda je nutný císařský řez. V případě jasné indikace pak porodník rozhodnutí repsektuje. Vyjádření od specialisty je ale nutné, protože císařslký řez je velká operace, která sebou nese perioperační i operační rizika jak pro vás, tak pro dítě a musí být tedy rozhodnuto, že je opravdu lepší a pro pacienktu i dítě " výhodnější", než vaginální porod.

Dobrý den, velice Vás prosím o radu ohledně odstranění dělohy a vaječníků. Vzhledem k tomu, že mám mnohočetné myomy na děloze, jsem objednána na odstranění dělohy. Myomy nemám zhoubné. Operaci dělohy samozřejmě podstoupím, už jen z toho důvodu, že mám poslední roky velké problémy s nepravidelnou menstruací a velkými bolestmi břicha. Je mi ale doporučeno nechat si odstranit komplet dělohu i s vaječníky. Zde už mám ale strach. Dočetla jsem se, že vaječníky produkují velmi důležitý hormon estrogen, který je podstatný pro velkou škálu věcí ohledně zdraví ženy. Je mi 57 let. Menstruaci jsem měla naposledy před půl rokem. Nyní se mi objevila černá sražená krev, což je dle Dr. způsobeno myomy. Proto jdu na odstranění dělohy. Jsem v přechodu. Dr. mi tvrdí, že v mých letech si mám rovnou nechat odstranit i vaječníky. Že už stejně neplní dostatečně svoji funkci. Mezi mé další zdravotní problémy patří cholesterol a vysoký krevní tlak a zvýšený cukr v krvi. Mám strach si nechat vaječníky odstranit, protože jsem se dočetla, že estrogen kladně působí na srdeční a mozkové problémy atd. Už teď užívám léky na cholesterol a cukrovku a vysoký krevní tlak. Když si nechám odstranit i vaječníky, čili se zbavím estrogenu, co pak se mnou bude? Budu mít tedy velké riziko srdečního infarktu atd...změny nálad...Co mi radíte? Vaječníky mám zdravé, nebylo by pro mě lepší si je tedy zachovat? Lékaři odstraňují v mém věku dělohu i s vaječníky z preventivních důvodů rakoviny vaječníků. V rodině tuto anamnézu ale nemáme. Nevím jak se rozhodnout. Jsem po odstraněn dělohy náchylnější ke vzniku rakoviny vaječníků, má odstranění dělohy na to vliv? Operace mě čeká již příští týden. Velice Vás prosím o radu.

Dobrý den, menopauza je navozena tím, že vaječníky přestanou hormonálně fungovat, nejsou již aktivní. Čili neprodukují ženské hormony. U žen po menopauze, které podstupují odstranění dělohy, se doporučuje odebrat i vaječníky, protože jednak již nejsou aktivní a jsou tedy "zbytečné" (hormony již neprodukují) a dále mohou být zdrojem event. potíží do budoucna (karcinom vaječníků apod.). Proto je navržený postup správný. Hezký den

Dobrý den,krvácela jsem vkuse mimo cyklus (velmi slabě krev byla vždy, dá se říct pouze na wc papíru - 5dní/2dny nic pak další 3dny/den nic a tak různě). Došla jsem si na gynekologii a tam mi paní doktorka řekla, že mam zvýšenou sliznici a polyp (všechno ostatní-hormony,cukr,cholesteror v normě) a poslala mě na revizi - 28.7.2022. Vše proběhlo normálně, po revizi jsem krvácela asi 4 dny, kontrola po zákroku byla také v pořádku - jen jsem měla stále vysokou sliznici (prý je to nadváhou), 6-ti nedělí jsem dodržela. 28. - 4.9. se dostavila "menstruace" (2dny malinko silnější, další dny velice slabá). Jenže po tom týdnu mi nepřestala a najelo to stejně jako před revizí... 2dny (5. a 6.9.) nic / 1 den (7.9.) vždy jen na toal. papíru, další den (8.9.) také na toal. pap jen jsem šla na squash - a doma jsem chvilkově krvácela zase víc jenže do hodiny zase pouze na toal. pap. 9.9. jsem doma "uklízela" a zase chvilkově jako den předchozí, pak klid a pouze toal. pap., 10. a 11.9 pouze na toal. a z 11.9 na 12.9 v noci víc... V podbřišku mě trochu pobolívá, s nikým nespím.... Prosím, co by to mohlo znamenat? Volala jsem doktorce s tím, že mám ten samý problém jako před zákrokem ale jsem objednaná až za měsíc... Moc děkuju za Vaši odpověď. Hezký den.

Dobrý den, momentálně máme delší prodlevu v odpovědích v gynekologické poradně, doporučujeme proto obrátit se na Vašeho lékaře. Děkujeme za pochopení, tým Babyonline