Celkem výsledků pro výraz "centrum asistovane reprodukce": 63
Dobry den,ziji ve Skotsku a mam 3 mesicni miminko, ktere se narodilo zde. Vyrizuji ji ted ceske obcanstvi a cesky rodny list. S partnerem (cizincem) premyslime o navratu do Ceske republiky. Rada bych se zeptala jestli po navratu do CR mam narok na Rodicovsky prispevek? Vraceli bychom se v zari a to nebude mit mala jeste rok. Nevim jak bych to delala s praci a hlidanim tak maleho ditete. Vim, ze se po prijezdu budu muset registrovat na pracovnim urade abych mela pokryte zdravotni a socialni pojisteni. Jak je to ale s Rodicovskym prispevkem nemuzu nikde zjistit.Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
po návratu do České republiky Vám může vzniknout nárok na rodičovský příspěvek. Bude záležet mimo jiné na tom, v jaké zemi bude zaměstnán otec dítěte, zda máte v zahraničí nárok na obdobnou dávku, případně kolik jste již vyčerpala. Doporučuji obrátit se pro podrobnější informace na úřad práce, odbor státní sociální podpory. Můžete využít call centrum ÚP +420 844 844 803. Pokud byste čerpala rodičovský příspěvek, zdravotní pojištění bude hrazeno státem, sociální pojištění není povinné, doba péče o dítě do 4 let se započítává jako náhradní doba z hlediska důchodu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,blíží se mi porod dvojčat(muj první porod),a zajimalo by mě jestli mám nárok na porodné, pokud já jsem posledního půl roku na neschopence,a otec dětí je OSVČ, ale prozatím nema udělané daňové přiznání. Nevim z čeho počítat jeho příjem,za poslední čtvrtletí? a zda mně se bude počítat neschopenka jako příjem,nebo reálná mzda před nechopenkou?děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
pokud jste ve čtvrtletí, které předchází čtvrtletí narození dítěte, byla v pracovní neschopnosti, bude se jako Váš příjem počítat nemocenské vyplacené v rozhodném čtvrtletí. U OSVČ je to složitější a záleží, jestli se jedná o činnost hlavní nebo vedlejší, jestli byla vykonávána i v předchozím roce. Pokud otec dítěte vykonával činnost i v předchozím kalendářním roce, zohledňují se příjmy v daňovém přiznání za předchozí rok a pokud se jedná o hlavní činnost, započítává se vždy nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pokud v předchozím roce činnost nevykonával a jedná se o činnost hlavní, započítává se 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Podrobnější informace Vám poskytne úřad práce, odbor státní sociální podpory. Případně můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,od ledna 2019 mám vysazenou antikoncepci a chtěli by jsme s přítelem miminko. Bohužel menstruaci jsem měla za celý rok pouze 6krát a vždy po vyvolávací injekci. Většinou jsem k lékaři chodila při zpoždění okolo 30dní a na to mi bylo řečeno že to není tak dlouho. V tuto chvíli mám zpoždění 43dni, test vyšel negativni a již se obávám další injekce. Nemohlo by se jednat o nějaký zdravotní problém, popřípadě zda bych si měla požádat o nějaké vyšetření?? ??Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den, pokud je to takto a snažíte se otěhotnět, doporučuji podrobnější vyšetření. Většinou v takovém případě nedochází k ovulaci ( i když duvodu k absenci menstruace může být samozřejmě celá řada). To, zda k ovulaci dochází či nikoliv, je možné zjistit pomocí UZ v první polovině cyklu atd. Domluvte se prosím se svým gynekologem či se obratte na příslušné centrum IVF ve vašem okolí, kde stanoví diagnostický postup.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na porodné, už jsem s tím na úřadě byla, vyplnila všechny papíry, donesla i potřebné papíry, ale bylo mi řečeno že jelikož můj přítel v dobu porodu byl nezaměstnaný a nebyl hlášen ani na úřadu práce,tak prý nemám na porodné nárok, co je na tom pravda? Je to Slovák a trvalý pobyt má také na Slovensku. Chtěli po nás doložit příjmy za 3 čtvrtletí jelikož jsem rodila v listopadu minulého roku a to ještě pracoval takže příjmy jsme odložili. Momentálně už spolu nežijeme, veškeré jiné papíry ohledně toho kde je aktuálně zaměstnaný jsem jim také doložila tak nevím kde je pořád problém
Dobrý den,
zamítnutí dávky by mělo být zdůvodněno v rozhodnutí, které jste od úřad práce dostala. Proti rozhodnutí se můžete odvolat. Otec dítěte patří do okruhu společně posuzovaných osob pro nárok na porodné. Pro nárok na dávku v České republice se požaduje, aby společně posuzované osoby měly v ČR trvalý pobyt a bydliště. Nárok se posuzuje k datu narození dítěte. Trvalý pobyt se nevyžaduje u cizinců, kteří jsou v ČR hlášení k pobytu déle než 365 dnů a mají v ČR bydliště. Konkrétně zákon rozumí bydlištěm, že se zde osoba dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou. Proto úřad u občanů jiného státu EU bez trvalého pobytu v ČR žádá doložení trvajícího pracovního poměru nebo například čerpání podpory v nezaměstnanosti. Pro další vysvětlení se můžete obrátit na call centrum úřadu práce, tel. 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Mám dcerku, 24 měsících starou.Od věku 19 měsíců chodila do mini-skolicky , takového spíš klubíku, kde bylo maximálně 6 děti. Chodila.tam.ze začátku 2x , pak 3x týdně na dopoledne, jen do oběda. Tento klubík byl součástí mateřského centra.Zároveň "teta", která byla zároveň moje spolužačka že školy a jak ní měla bezmeznou důvěru.Dcera od první návštěvy neměla s tímto klubikem absolutně žádný problém, nikdy při předávání neplakala, ani ten první den. Byla tam spokojenáV polovině ledna jsme ji přeřadili do "velké školky", což je budova hned vedle, se sdílenou zahradou, a spadá pod stejnou majitelku (paní ředitelku) jako mateřské centrum.Důvodem proč jsem ji tam přeřadila bylo, že jsem chtěla aby tam eventuálně začala spát a byla by tam cca do 15h (tato možnost v klubíku nebyla).Ale ukázalo se, že to byla nejspíše velká chyba.Dcerka která předtím v podobné situaci nikdy neplakala (na hlídání byla zvyklá už od miminka buď babickami a či jinými tetami, občas na pár hodin chůvami), už od prvního dne úpěnlivě pláče při předávání a prosí mě že chce "se mnou pryč".Je to teď už 3 týden co to tam zkoušíme, ale zatím brečí každé ráno.Tety mi tvrdí,že brečí jen ráno ,tak 10-20min a pak už ne ,ale já si nemůžu pomoct a nejsem si tím jistá..jednou jsem tam volala po asi 30,možná 40min a stále jsem ji slyšela v telefonu jak brečí (za mámoooooou) a na to mi řekli že ale.nebreci v kuse, že se vždy uklidní na chvíli a pak třeba až za chvíli znova pláče.Nějak nevím jak se k tomu mám postavit.Na jednu stranu chápu, se je to pro dceru změna, se kterou se potřebuje vyrovnat, na druhou stranu mě šíleně drásá srdce, když už doma a v autě brečí, že do školky nechce a že chce být se mnou doma.Ptala jsem se už minulý týden majitelky, jestli bych mohla vrátit dceru do toho kliniku,kde byla spokojená, ale ta mě přemlouvala ať to tak rychle nevzdávam , že by jsme v tom mohli dceři udělat ještě větší zmatek.Já ale nevím, nejradši bych ji vrátila tam kde byla a nechala to tak. Hold spaní by se třeba ještě půl rok az rok nekonalo (potřebovala jsem čas na učení, dodělávám si školu, ale vždy můžu v nejhoršim objednat chůvu domů, jen jsem chtěla aby byla dcerka s dětmi v kolektivu,myslela jsem že to pro ni bude lepší. ) Ale teď nevím. Dcerka teď (po změně školky) začala hůře reagovat i na.hlidani babičkou, která ji vždy předtím hlídala.Nejradši by byla jen se mnou a já bojuji s myšlenkou jestli ji nevzít domů úplně.Prosím za váš názor.
Dobrý den,
děkuji za váš dotaz a těší mě, že se snažíte reagovat na dcerčiny potřeby a nasloucháte jí.
Pokud je to ve vašich možnostech, dcerku bych ze školky vzala úplně a dala jí čas na to, aby zase získala pocit klidu a bezpečí, což jí v současné době můžete poskytnout jenom vy.
Vyčkala bych, až se situace zklidní a dcera se ujistí, že vás neztrácí a znovu najde pevnější půdu pod nohama. Babičku, případně chůvu bych zapojovala postupně a citlivě, podle toho, nakolik bude dcerka chtít (např.aby hlídání probíhalo z větší části u vás doma, maximálně vzít holčičku na kratší procházku apod.) a teprve, až budete vy sama vidět, že je dcera klidnější a ochotnější k tomu, aby vyhledávala společnost i dalších lidí, pak bych ji zkusila dát zpět do klubíku, kam chodila původně. Vše bych nechala usadit alespoň několik týdnů (možná spíše měsíců).
Dvouleté děti jsou opravdu ještě hodně malé a i když jsou třeba rádi ve společnosti dalších dětí, v tomto věku je ještě nijak nezbytně ke svému vývoji nepotřebují a pořád pro ně zůstává prioritou ta nejužší rodina, tj. máma, táta...Kolektiv počká a dcerka si ho daleko více užije, až bude trošku větší.
A - neodpustím si trošku takové klišé....čas letí a ta doba, kdy jsou děti malé a mají z vaší přítomnosti největší radost i užitek zároveň, ta hrozně rychle utíká.....
Přeji hodně radosti s dcerkou a ať se vám daří sladit mateřské i studijní povinnosti!
Míša

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,prosím Vás o radu ohledně nástupu na MD. Moje gynekoložka mi včera oznámila, že na MD musím nastoupit 8 týdnů před termínem porodu (TP dle UZ 19.6.2020) Údajně proto, že jsem od začátku těhotenství v PN (od 3.12.2019).Trvala jsem si na svém, že chci na MD nastoupit, co nejpozději, tedy 6 týdnů před porodem (8.5.2020).Mohu se tedy prosím zeptat, jak se v tomto případě ohradit/bránit nebo kde bych mohla najít validní informace, které dokazují, že rozhodnutí o nástupu na MD je na mě jako na pojištěnce, pokud dodržím období 6-8 týdnů před termínem porodu?Velice Vám děkuji za radu.
Dobrý den,
nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) určuje podle § 34 odst. 1 písm. a) zákona o nemocenském pojištění pojištěnka od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Formulář žádosti o PPM je takto také uzpůsoben, lékař vyplňuje očekávaný den porodu, datum nástupu se vyplňuje v části, kterou vyplňuje těhotná žena. Dále zákon v § 59 odst. 1 písm. f) uvádí, že lékař ukončí dočasnou pracovní neschopnost pojištěnky, která má nárok na PPM z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat PPM dříve. Pokud budete potřebovat další informace k postupu, můžete se obrátit na ČSSZ, call centrum 800 050 248.
Pro akci je nutné přihlášení