Celkem výsledků pro výraz "centrum asistovane reprodukce": 63
Dobrý den. Můj dotaz je, ohledem dceři. Dcera je Slovenka, trvalý pobyt má na území SK, od Listopadu bude bydlet v Čechách i s manželem on také Slovák,je těhotná a dítě se narodí na území České republiky někdy březnu.Bude mít přechodný pobyt na dobu neurčitou cca. 5 měsíců od počátku do narození. Zaměstnání spíš už nesežene, maximálně nějakou brigádu.bude mít nárok na mateřskou,rodičovský příspěvek? Bydlet už budou tady v CZ na pořad. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR dcera nárok mít nebude, pokud v ČR nebude pracovat (nebude účastna nemocenského pojištění). Pokud by v ČR pracovala, mohla by se do potřebné doby pojištění pro nárok na PPM započítat i doba účasti ze Slovenska, pokud na Slovensku byla účastna obdobného pojištění a nárok by vzniknout mohl. Pro posouzení nároku na rodičovský příspěvek by byly potřeba další informace, například ve kterém státě pracuje manžel dcery. Doporučuji proto obrátit se pro konkrétnější informace na úřad práce, můžete využít call centrum +420 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,po mateřské dovolené se plánuji vrátit v březnu příštího roku na několik měsíců do práce a na rodičovskou dovolenou nastoupit až v červenci či srpnu. Tu pak čerpat nepřetržitě do 3 let věku dítěte. Budu mít nárok na celý příspěvek, nebo mi bude pokrácen? V článku zde na webu je uvedeno, že lze žádat pouze 3 měsíce zpětně. Kdy přesně mám tedy v této situaci zažádat?Také je zde uvedeno, že tento příspěvek je vázán na trvalý i skutečný pobyt v ČR a při dlouhodobém pobytu mimo ČR bude zastaven. Je někde přesně definovaná délka pobytu?Děkuji za odpověď.Lucie
Dobrý den,
čerpání rodičovského příspěvku nemusí navazovat na skončení peněžité pomoci v mateřství, požádat o příspěvek můžete kdykoliv později, celková výše rodičovského příspěvku není pozdějším nástupem nijak krácená. Čerpat příspěvek lze však maximálně do 4 let dítěte. Není možné žádat o přiznání příspěvku za více než 3 měsíce zpětně, tedy například v prosinci 2020 žádat o příspěvek od března 2020. Práce během čerpání rodičovského příspěvku není omezená, nemusíte být během čerpání na rodičovské dovolené. U dítěte mladšího 2 let je však omezená docházka do jeslí nebo obdobného zařízení na max. 46 hodin měsíčně. Bydlištěm se nerozumí jen to, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, ale také kde pracuje, žije s rodinou, případně kde má jiné významné zájmy a aktivity, kde je například zdravotně pojištěná. Dlouhodobost zákon blíže nespecifikuje, doporučuji proto obrátit se přímo na úřad práce k posouzení Vaší konkrétní situace. Můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, chtěli bychom si s přítelem pořídit mimčo. Jelikož bych byla prvorodička a kolem sebe nemám nikoho kdo v posledním roce zařízoval tyhle věci , tak můj dotaz zní.: Jaké by byli me měsíční příjmy při miminku. Pokud jsem dohledala správně při mateřské cca 15000,- a pri rodicovske cca 8tis.,- plus časem z brigády. Oba s přítelem máme momentálně okolo 22-23tis. Hrubého. Oba na neurčito už přes dva roky. Žádá se ještě o něco jiného? Napadlo me, zebychom mozna dosahli i na prispevek na bydleni. Nyni nas najem cini 11tis. Se vším. Ptam se z důvodu , že mám ráda jasno a pořádek ve financích. Takže bych za takový menší přehled byla ráda. Já vám předem děkují za váš Čas a odpověď.
Dobrý den,
vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se počítá z 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Orientační výpočet můžete najít na našem webu v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek je poskytován v celkové výši 220 tis. Kč (novela zákona navyšující příspěvek na 300 tis. Kč dosud není schválená). Měsíční částku příspěvku můžete volit do výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, který Vám bude spočítán pro PPM nebo podle vyměřovacího základu otce dítěte. Hranice příjmu pro nárok na porodné a přídavek na dítě je u dvou dospělých a jednoho dítěte do 6 let 20 817 Kč, tedy na tyto dávky s uvedenými příjmy nedosáhnete. U příspěvku na bydlení se posuzují příjmy všech osob s trvalým pobytem v daném bytě, dále záleží na uznatelných nákladech na bydlení a velikosti obce, ve které bydlíte. Více informací k příspěvku na bydlení můžete získat na webu MPSV, případně se můžete obrátit na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení