banner

Celkem výsledků pro výraz "centrum asistovane reprodukce": 63

Dobrý den, prosím o radu. Skončila mi rodičovská dovolená, jelikož jsem neměla zařízenou školku dala jsem výpověď z práce a šla se přihlásit na pracovní úřad. Chtěli bychom s manželem druhé dítě, ale nevíme jestli bude lepší abych nastoupila do práce a nebo rovnou z pracáku otěhotněla... Manžel totiž dělá v Německu a slyšela jsem od známé, že bych se pak snad měla hlásit o rodičovskou dovolenou v Německu.... Nevíte prosím jak to je? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě, že otěhotníte a do práce nenastoupíte, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. U rodičovského příspěvku se sleduje trvalý pobyt rodičů i dítěte a jejich skutečné bydliště (tzn. kde se osoba dlouhodobě zdržuje, kde pracuje apod.). Pokud Váš manžel pracuje v Německu, bude se u rodičovského příspěvku posuzovat, který ze států je odpovědný za výplatu rodičovských dávek. Pro konkrétnější posouzení Vaší situace se můžete obrátit na call centrum ÚP (tel: 844 844 803).

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na rodičovský příspěvek, když se vrátím s 1,5 roku starým dítětem do ČR z ciziny, kde jsem pobírala mateřskou dovolenou. Po skončení mateřské jsem dala výpověď a zůstala s dítětem v domácnosti. Mnohokrát děkuji za odpověď. Lucie

Dobrý den,

nárok na rodičovský příspěvek v ČR Vám může vzniknout. Podmínkou nároku je trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště v ČR, což musí splňovat všechny posuzované osoby, tedy oba rodiče a dítě. Skutečné bydliště se posuzuje například podle toho, kde osoba dlouhodobě žije s rodinou, kde pracuje apod. Pokud by některá osoba některou z podmínek nesplňovala (například otec dítěte by dál pracoval v zahraničí), bude úřad posuzovat, zda nevznikl nárok na výplatu dávky v jiné zemi. Pro více informací ve Vaší konkrétní situaci doporučuji obrátit se na úřad práce, mají call centrum +420 844 844 803, email: callcentrum@mpsv.cz

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak mám postupovat pro vyřízení čerpání mateřské dovolené v zahraničí.Od své lékařky v ČR jsem si vyzvedla "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", jež jsem předala svému českému zaměstnavateli (MZV ČR). Porod a čerpání mateřské plánuji v zahraničí, kde jsem nyní služebně vyslána. Slyšela jsem, že však potřebuji vyřídit i další formuláře (snad od ČSSZ?). Můžete mi prosím poradit, o jaké dokumenty se jedná, případně co vše mám ještě vyřídit?Mateřskou dovolenou plánuji čerpat 14 týdnů a poté se vrátím (jen na několik měsíců) zpět do zaměstnání. Následně bych ráda nastoupila na rodičovskou dovolenou. Doufám, že dobře chápu, že toto je možné. Jak mám v této situaci postupovat? Velmi děkuji za Vaši odpověď.S pozdravemLucie S.

Dobrý den,

nenapadá mě jaký další formulář byste k peněžité pomoci v mateřství potřebovala. Existuje ještě formulář "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při bydlišti/pobytu v zahraničí", nicméně ten by měl být potřeba jen v případě, že není možné uplatnit nárok prostřednictví standardní žádosti o PPM, tedy v případě, že byste měla ošetřujícího lékaře v zahraničí. Vy jste ale standardní žádost dostala, tedy tento druhý formulář by neměl být potřeba. Doporučuji ale ještě kontaktovat přímo ČSSZ (call centrum nemocenského pojištění 800 050 248, pro volání ze zahraničí +420 257 066 077).

Z mateřské dovolené se můžete vrátit do zaměstnání nejdříve po 14 týdnech a zároveň ne dříve než po uplynutí šestinedělí. Na rodičovskou dovolenou je možné nastoupit i kdykoliv později, nemusí navazovat na mateřskou dovolenou. Nárok je do 3 let dítěte, je možné se z ní vrátit do zaměstnání a následně na ni opět nastoupit.