banner

Celkem výsledků pro výraz "bakterie": 37

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc

Dobrý den, 

bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací. 

Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin. 

To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit. 

Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením. 

Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti. 

MUDr. Irena Červená

Dobrý den,ve 4. týdnu šestinedělí mi byl zjištěn při stěru z pochvy výskyt bakterie E. COLI i přes přísnou hygienu. Z důvodu kojení a toho, že kromě zápachu z pochvy nemám žádné jné potíže (pálení, svědění, výtok) jsme po diskuzi s gynekologem antibiotika nenasadili. Je nějaká jiná alternativa léčby, popřípadě antibiotika, které neublíží miminku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, E. coli je běžným patogenem vyskytujícím se v pochvě. Pokud tedy nemáte žádné potíže, pak bych neléčila antibiotiky, ani ničím jiným.

Klebsiella
avatar Ivca98 20. 07. 2021

Dobrý den,mám holčičku, která má 5,5 měsíce a má pořád ve střevě bakterii Klebsiella. Naše dětská lékařka říká, že to není nic závažného a že se to nijak neléčí. Chci se zeptat, zda jsou nějaká jiná probiotika, nebo něco jiného, co by ji toho zbavilo? Dávám probiotika Laktobacílky. Je na UM Sunar 1 complex.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, bakterie Klebsiella se může vyskytovat v zažívacím traktu, pokud nejsou žádné klinické příznaky, není třeba léčba. Probiotika pomohou k eliminaci, mohou být Laktobacílky.

Dobrý den, prosím Vás o radu. Dnes synovi (1.5 let) přišly výsledky z výtěru z nosu a z krku, jelikož měl dlouho rýmu a taky kašel a v nose má zlatého stafylokoka. Pan doktor mi řekl,ze se to léčit nebude. Trochu mě to zarazilo,ikdyz synovi už je lip ,zmizla i ryma..ale chci se zeptat,zda to není lepší přeléčit, aby s tím nenakazil i ostatní kolem sebe a hlavně,aby pak neměl nějaké problémy...moc vám děkuji:) Strmisková

Dobrý den. Staphylococcus aureus je bakterie, která patří do běžní flory, není třeba léčit.

Dobrý večer, dcera se narodila 6.4.2022 a ve stolici má krev. Již jsme s tím byly na pohotovosti cca tři týdny zpátky. Odběr krve vpořádku, bakterie i viry vpořádku. Držím dietu a nejím nic kde je mléko, sója, med, nebo kakao a stejně se dnes znovu objevila ve stolici krev a hlen. Jsem z toho již nešťastná. Zítra jedeme do nemocnice na kyčle, takže budu požadovat nějaké další vyšetření, nebo doporučení co dělat i po nich, ale zajímá mne i Váš názor co by mohlo způsobovat krev ve stolici. Předem děkuji za odpověď!

Dobrý den, doporučuji interní vyšetření v nemocnici.

Važená paní doktorko, jsem v 31.tt, z kultivace byla zjištěna bakterie gardnerella vaginalis na 2 křížky, předepsán byl lék Naxyl 10 mg na 6 dní. Považujete předepsaný lék za dostačující léčbu? Není nutná léčba antibiotik? Z klinických příznaků mám bolesti v podbřišku, bederní oblasti, intenzivní tvrdnutí břicha a před 3 týdny krvácení nezjištěného původu. Jsou obavy z předčasného porodu na místě? Je vhodné po lečbě provést kontrolní stěry? Mnohokrát děkuju za Vaše odpovědi.

Dobrý den, osobně bych zaléčila infekci antibiotiky - entizolem. Antiseptická léčba není dostatečně učinná. Kontrolní stěry bych po antibiotické léčbě již neprováděla - infekce by měla být zaléčena dostatečně.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 12. týdnu těhotenství, dnes jsem byla u lékaře, nasadil mi antibiotika kvůli častému močení. Chodím co 15 minut na malou, tlačí mě to na močák. Sasadil mi antibiotika, i když v moči nebyla žádné infekce, strašně se bojím, že ty antibiotika můžou uškodit plodu. Mohla bych potratit z antibiotik? Děkuji.

Dobrý den,pokud v kultivaci z moči nebyly přítomny bakterie v dostatečnm množství, pak léčba antibiotiky zatím není na místě. Ta by měla být nasazena a v případě jednoznačně potvrzené infekce z kultivačního vyšetření. Spíše se snažte pít dostatek tekutin, také brusinky jsou dobré. Každopádně plodu ale tato léčba nijak neškodí. 

Dobrý den, jsem v 7tt a od začátku mám pořád hojný výtok, někdy je ho méně, někdy více, někdy je vodnatý, někdo do bíla a někdy lehounce do žluta. Nepálí ani nesvědí, jen mám někdy takový nepříjemný pocit, možná je to i tím, že ve stejný den, kdy jsem zjistila těhotenství, mě schvátila chřipka i s teplotou a tak se možná narušilo prostředí v pochvě. Byla jsem u gynekologa a ten se podíval dovnitř, ale kultivaci nenabral. Říkal, že je tam trochu zánět, ale neřekl jaký a napsal mi Polygynax, jenže doma jsem si přečetla, že těhotenství je kontraindikace, navíc všude na internetu čtu, že v prvním trimestru se vaginální antibiotika ani antimykotika nesmí používat, že mohou poškodit plod. Tak jsem si ho radši nevzala a koupila si v lékárně tabletky k zavedení Feminella vagi C, ale dnes mám po nich ještě větší výtok, lehce do žluta, ale nepálí, nesvědí, jen je to nepříjemné, tak už nevím. Prosím poraďte mi, co dělat. Ještě přemýšlím, že zkusím místo vagi C koupit Idelyn. Budu moc vděčná, když mi odpovíte, pokud to půjde co nejdříve. Děkuji.

Dobrý den, pokud je to nezbytné, lokální antibiotika lze užít i v prvním trimestru, zase tak závažné důsledky nemají. Ale otázkou je, zda se ve Vašem případě jedná o zánět. V těhotenství je hojnější výtok normální a pokud nepálí ani nesvědí, pak se o infekci s velkou pravděpodobností nejedná. Zkuste si tedy koupit např. Borglycerinové čípky, které obsahují jen dezinfekční látky a každou noc zavádějte na 10 dní. Lze samozřejmě vzít kultivace, ale ty také nevyřeší všechno, protože většinou se nějaké bakterie vykulivují, pochva není sterilní.. Nejlepší tedy je řídit se symptomy a to je pálení, svědění, zarudnutí. Pokud ani jedno z toho nemáte, pak je zřejmě vše v normě.

Dobrý den, jsem ve 33. týdnu těhotenství a trápí mne výtok. Dříve (asi 2 roky zpětně) mě často trápily vaginální mykózy, na které vždy zabral Jenamazol nebo Canesten. Nyní se nejedná o stejné příznaky, je to spíš nepříjemný pocit ve vstupu a okolí pochvy. Napětí, křehkost a při hygieně pálení jako by se voda dostala do otevřené ranky. Žádné rozpraskání není viditelné. Uvnitř je pro mě nezvyklý výtok/hmota, jedná se o cuckovitou nikoli hrudkovitou konzistenci. Při promnutí mezi prsty se vše rozmázne. I barva je nezvyklá, nažloutlá s nádechem dozelena. Bez zápachu. Uvnitř necítím ani pálení ani svědění, jen té hmoty je tam nezvykle mnoho. Při obkroužení pochvy zevnitř vytáhnu na několikrát hromádku o velikosti asi vlašského ořechu. Napadlo mě, že je to přehnanou hygienou, tak jsem se po tři dny umývala jen jemně zevně, ale vše vyteklo a uvnitř zůstaly jen nahromaděné cucky. Trvá to asi tři týdny. Lékař mi předepsal boraxové globule na 10 dní a mast fungicidin – beze změny, následoval volně prodejný Lactofeel na jeho doporučení, celých pět dní aplikace to neuvěřitelně pálilo. Teď mi doporučil mýdlo Lactacyd – bez zjevné změny. Doposud jsem měla intimní mýdlo od Nivei. Po celou dobu používám na zevní a vstupní část mast fungicidin. Poté, co mě lékař ujistil, že se nejedná o zdravotní problém, zkusili jsme s partnerem styk, ale pro mě to bylo dost nepříjemné. I při velké vlhkosti jsem měla pocit pnutí a „trhání“ kůže. U něj žádné podráždění pokožky není. (Dříve se u něj mykózy projevily bezprostředně). Z jídelníčku jsem postupně od začátku těhotenství vyřadila sladkosti všeho druhu, plesnivé sýry, uzeninu, bílé pečivo, … Více jím živé jogurty, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, ovoce, zeleninu, luštěniny, vařené, pečené a v páře dělané maso,… a celkově jsem zvýšila příjem tekutin. Spodní prádlo volím pouze bavlněné a pokud jsem doma, tak pod dlouhou sukní nenosím žádné a stále větrám. Ráda bych brzy začala používat Aniball na přípravu k porodu, ale nejsem si jistá, zda je to vhodné i s použitím lubrikačního gelu. Se svým lékařem jsem spokojená a nemám pocit, že by něco zanedbával, ale v tomto problému se nám nedaří najít uspokojivé řešení pro oba. Z jeho strany je vše OK, z mé nikoli. Děkuji za Vaši reakci.

Dobrý den, nejlepší by bylo nabrat kultivaci a dle výsledku přeléčit, pokud se nějaká bakterie vykultivuje. Nevím, zda Vám lékař kultivaci dělal. Různé typy výtoků bývají v těhotenství běžné a po porodu samy přejdou - je to dáno hormonálními změnami. Takže pokud ani po přeléčení event. bakteriální infekce se stav nezmění, pak nezbyde než počkat, co bude po porodu. Používání aniballu není při výtoku problém.

Dobrý den, byla mi zjištěna bakterie streptokok agalactiae (nejspíš, nepamatuji si stoprocentně, ale takhle nějak to bylo) v pochvě (bakteriální zánět, ne mykóza). MUDr. mi předepsala vagin. tabletky Naxyl. 1) Chtěla bych se zeptat, zda je nutné, aby se nějak přeléčil i partner – příp. jak? Existuje nějaká mastička, nebo léky pro něj? 2) Musím po dobrání léků na kontrolu?Děkuji za informace, hezký den.

Dobrý den, partner se přeléčovat v případě této infekce nemusí - pravděpodobně se jedná i přemnožení patogena, který se běžně vyskytuje v pochvě a nenakazila jste se od partnera. Co se týče kontroly - jak jsem psala již předtím - na tomto dobré se domluvit  s lékařem, který vás léčí a ne se řídit radami jiného lékaře. Každý lékař má své postupy a je dobré je respektovat.

Dobrý den, děkuji za odpověď, dnes jsem byla u doktorky a říkala jsem jí, že bych chtěla vzít moč na Streptococcus agalactiae a ona mi řekla, že to není v moči vidět. Tak tomu moc nerozumím. Dala mi mastičku Dalacin C em vag., že prý tam jsou protilátky a mělo by to pomoct. Jaký je váš názor?

Dobrý den, antibiotická mast Dalacin žádné protilátky neobsahuje. Je to ANTIBIOTICKÁ mast. To znamená, že obsahuje antibiotikum, které léčí bakterie. Takže i Streptokoka. Pokud byste měla v močových cestách zánět způsobený streptokokem, jistě by se z moči vykultivoval. Ale samozřejmě se musí moč poslat na kultivační vyšetření a ne na běžné vyšetření močového sedimentu. Tam se diagnostikovat samozřejmě nedá.

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Už jsem bezradná. Při stěru na gynekologii mi byla zjištěna masivně bakterie streptokok agalacius (možná to mám špatně napsané, ale Vy asi víte, co myslím). Užívala jsem vaginální probiotika – před měsíčky, pak jsem měla menstruaci a pak jsem hned nasadila Naxyl, který mi dala doktorka a hned po něm opět probiotika. Jenže z kontroly se zjistilo, že je tam streptokok agalacius masivně pořád. Takže mi Naxyl asi vůbec nepomohl a to jsem dodržela opravdu všechno – žádnou tabletu jsem nezapomněla, pohlavní styk samozřejmě celou dobu nebyl. Lékařka mi řekla, že jsou teď dvě možnosti – buď budu léčit antibiotiky perorálními (napsala mi Augmentin 1g), a nebo se rozhodnu pro méně „drastickou“ variantu a zkusím pouze vaginální probiotika, aby případně po výše zmíněných antibiotikách nevznikla poševní mykóza (kterou už jsem dvakrát měla). Lékařka říkala, že tento steptokok se v pochvě přirozeně nachází a že je menší zlo než mykóza a že občas je lepší nechat pochvu, aby se s tím sama vypořádala, než tam pořád něco dávkovat. Ale přesto mi antibiotika napsala, kdyby náhodou.Tak nevím, samozřejmě bych chtěla vyléčit bakteriální infekci, abych už měla klid, ale zase nechci chytnout případnou mykozu z antibiotik. Co myslíte Vy? Je lepší použít antibiotika, a nebo raději léčit jen vaginálními probiotiky? Je velká pravděpodobnost, že mykozu můžu dostat? Nebo se to bez těch antibiotik nevyléčí a problém tam bude pořád? Nemám nějaké velké potíže, jen trošku výtok, ale člověk prostě ví, že to tam není ok. Prosím poraďte, uvítám každou radu. :-) děkuji moc

Dobrý den, pokud nemáte téměř žádné potíže ve smyslu hojného výtoku, pálení a svědění, tak bych perorálně zatím nepřeléčovala. Jak říkala vaše lékařka, Streptokok skupiny B je patogen, které se běžně v pochvě vyskytuje a tudíž není nutné jej přeléčovat u bezpříznakových pacientek. Navíc výtok je běžná záležitost - sekreci z pochvy má každá žena.