Celkem výsledků pro výraz "bakterie": 37
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc
Dobrý den,
bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací.
Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin.
To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit.
Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením.
Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti.
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ve 4. týdnu šestinedělí mi byl zjištěn při stěru z pochvy výskyt bakterie E. COLI i přes přísnou hygienu. Z důvodu kojení a toho, že kromě zápachu z pochvy nemám žádné jné potíže (pálení, svědění, výtok) jsme po diskuzi s gynekologem antibiotika nenasadili. Je nějaká jiná alternativa léčby, popřípadě antibiotika, které neublíží miminku? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, E. coli je běžným patogenem vyskytujícím se v pochvě. Pokud tedy nemáte žádné potíže, pak bych neléčila antibiotiky, ani ničím jiným.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám holčičku, která má 5,5 měsíce a má pořád ve střevě bakterii Klebsiella. Naše dětská lékařka říká, že to není nic závažného a že se to nijak neléčí. Chci se zeptat, zda jsou nějaká jiná probiotika, nebo něco jiného, co by ji toho zbavilo? Dávám probiotika Laktobacílky. Je na UM Sunar 1 complex.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, bakterie Klebsiella se může vyskytovat v zažívacím traktu, pokud nejsou žádné klinické příznaky, není třeba léčba. Probiotika pomohou k eliminaci, mohou být Laktobacílky.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím Vás o radu. Dnes synovi (1.5 let) přišly výsledky z výtěru z nosu a z krku, jelikož měl dlouho rýmu a taky kašel a v nose má zlatého stafylokoka. Pan doktor mi řekl,ze se to léčit nebude. Trochu mě to zarazilo,ikdyz synovi už je lip ,zmizla i ryma..ale chci se zeptat,zda to není lepší přeléčit, aby s tím nenakazil i ostatní kolem sebe a hlavně,aby pak neměl nějaké problémy...moc vám děkuji:) Strmisková
Dobrý den. Staphylococcus aureus je bakterie, která patří do běžní flory, není třeba léčit.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, dcera se narodila 6.4.2022 a ve stolici má krev. Již jsme s tím byly na pohotovosti cca tři týdny zpátky. Odběr krve vpořádku, bakterie i viry vpořádku. Držím dietu a nejím nic kde je mléko, sója, med, nebo kakao a stejně se dnes znovu objevila ve stolici krev a hlen. Jsem z toho již nešťastná. Zítra jedeme do nemocnice na kyčle, takže budu požadovat nějaké další vyšetření, nebo doporučení co dělat i po nich, ale zajímá mne i Váš názor co by mohlo způsobovat krev ve stolici. Předem děkuji za odpověď!

Dobrý den, doporučuji interní vyšetření v nemocnici.

Pro akci je nutné přihlášení
Važená paní doktorko, jsem v 31.tt, z kultivace byla zjištěna bakterie gardnerella vaginalis na 2 křížky, předepsán byl lék Naxyl 10 mg na 6 dní. Považujete předepsaný lék za dostačující léčbu? Není nutná léčba antibiotik? Z klinických příznaků mám bolesti v podbřišku, bederní oblasti, intenzivní tvrdnutí břicha a před 3 týdny krvácení nezjištěného původu. Jsou obavy z předčasného porodu na místě? Je vhodné po lečbě provést kontrolní stěry? Mnohokrát děkuju za Vaše odpovědi.
Dobrý den, osobně bych zaléčila infekci antibiotiky - entizolem. Antiseptická léčba není dostatečně učinná. Kontrolní stěry bych po antibiotické léčbě již neprováděla - infekce by měla být zaléčena dostatečně.
Pro akci je nutné přihlášení