Celkem výsledků pro výraz "amniocenteza": 8
Dobrý den. Ráda bych Vás požádala o radu ve vztahu k výsledkům screeningu a návrhu podstoupit amniocentézu. Screening v první trimestru mi vyšel s hodnotami – volný beta-hCG 49,98, PAPP-A 1,630. Riziko trizomie – 1:848. Na kontrole v 17. tt riziko Downova syndromu upraveno na 7223. Downův syndrom je v rodinné anamnéze u sestry manželova otce. Z amniocentézy máme strach z důvodu rizika potratu (v 1.trimestru jsem byla hospitalozovana s krvácením, klidem na lůžku a užíváním Gynprodylu) .
Dobrý den, pokud jste měla v rámci prvotrimestrálního screeningu výsledek 1:848, pak je hodnocen jako negativní (to je vždy, pokud je více než 1:100) a není tedy třeba žádného dalšího, natož invazivního vyšetření, tj. amniocentézy. Ani Downův syndrom v širší rodině není indikací. Není ani třeba přepočítávat riziko v 17. týdnu. Pokud je výsledek negativní v prvním trimestru, nemá to žádný smysl.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem 4 dny po odběru plodové vody v 16tt. Už 2 dny mě bolí břicho jako by bylo namožené. Cítím takové pnutí. Nedalo by se říct jen jedno místo, kde to cítím. Je to spíše uprostřed břicha, ne v podbřišku. Chtěla jsem se zeptat, zda mám kontaktovat svého lékaře, nebo případně jen rovnou někam do nemocnice? Děkuji Kuvíková Kristýna
Dobrý den,
drobné nepříjemnosti mohou být v pořádku, pokud nekrvácíte, neodtéká plod. voda, tak akutně jet zatím nikam nejspíš nemusíte, dále se více poraďte se svým gynekologem.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, je mi 36, jsem v prvním trimestru těhotenství (porod vychází týden před 37. narozeniny). Mám dvě zdravé děti (vždy vystřídáno zamlklým těhotenstvím v úplném počátku, zřejmě kvůli viróze). Gynekoložka mě posílá na genetiku, že v tomto věku je odůvodnění pro amniocentézu. Prosím, opravdu se provádí takto rutinně? Děkuji! VH
Dobrý den, v dnešní době rozhodně není pouze věk důvodem k aminocentéze. Prvořadý je výsledek ultazvuku ve 12. týdnu, který se provádí z důvodu vyšetření vrozených vývojových vad. Pokud je ultazvuk negativní a biochemický screening (krev, která se odebírá také v prvním trimestru) také negativní, pak rozhodně není důvod k aminocentéze.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, je mi 36, jsem ve 14.tt (dosud 2x porod s absolutně bezproblémovým těhotenstvím, 2x zamlklé těhotenství v úplném počátku, v obou případech silná viróza v 3.-4.tt, zdravá a zamlklá těhotenství byla na střídačku porod-zamlklé-porod-zamlklé). Nyní mi je nabízena amniocentéza, čistě z důvodu věku. Výsledky screeningu ve 13.tt jsou prý "krásné" (konkrétněji nevím), ultazvuk také, výsledky vyšetření karyotypu mě i manžela ještě nedorazily.Měla bych tendenci rozhodnout se tak, že když ani ultrazvuk ani biochemický screening nic špatného nenaznačuje, moc se mi nechce amniocentézu podstupovat. Informace o rizicích, procentech úspěšnosti a procentech falešné pozitivity se ale shánějí obtížně. Prosím, odkážete mě na nějaký dobrý zdroj nebo mi povíte, jaká opravdu jsou možná rizika (potrat, poranění, ale prý i zpomalený vývoj, dýchací potíže...), procenta úspěšnosti ale i falešné pozitivity...a prosím o Váš osobní názor, zda byste na mém místě na amniocentézu šla?Velmi děkuji!S pozdravem, VH
Dobrý den, dělat amniocentézu pouze z věkové indikace je v dnešní době zcela zbytečné. Pokud první screening vyšel negativní (ultazvuk i biochemický screening z krve), což dle vašeho popisu tak bylo, pak bych určiě jen z věkové indikace amniocentézu nepodstupovala. Má svá rizika - odtok plodové vody, potrat. Cca 1%. Je o tedy na vás, někdo chce mít 100% jistotu a na amniocentézu jde, ale jelikož kombinovaný screening má 97% záchyt vrozených vad, pak za mě je to zbytečné.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, byla jsem na prvotrimestrálním screeningu a NT testu, ultrazvuk mi vyšel v pořádku, NT bylo 1,5mm a nosní kůstka je přítomna. Celkově ale vyšel pozitivně na downův syndrom, protože výsledky krve byly špatné. Konkrétně velmi nízka hodnota Papp-a, tuším 0,245Mom a taky vyšší HcG. Můj věk je 31. První těhotenství, žádné vvv v rodině nemáme. Celková pravděpodobnost DS byla 1:92. byla mi doporučena návštěva genetické poradny. Můžu se zeptat jak velké je to riziko DS a jestli je neinvazivní metoda odberu krve DNA spolehlivá? Ty invazivní zatím nechci. Jaké máte prosím zkušenosti? Slyšela jsem často, že ten test biochemický rozbor krve často vychází špatně. Taky se chci zeptat zda výsledky krve nemohl ovlivnit fakt, že jsem dva týdny před odběrem byla nemocná, celkově oslabená, asi angína. Moc děkuji za odpovědi.
Dobrý den, na vaši otázku, jak velké je riziko Downova syndromu (nebo jiných trisomií), odpovídám, že takové, jaké vám vyšlo. T.j.1:92.. To, jak s touto pravděpodobností naložíte, je už jen na vás. Některým ženám přijde i pravděpodobnost 1:500 hodně vysoká, naopak nekdo i s vyšší pravděpodobností, než ve vašem případě, žádnou další diagnostiku nechce a zariskuje..Každý má jiné vnímání rizika.. Co se týče neinvazivní diagnostiky, splehlivost je vysoká, i když samozřejmě z vaší krve jsou schopné tyto testy vyšetřit jen panel nejběžnějších chromozománím vad, kdežto amniocentéza vyšetří větší spektrum chromozomálních odchylek. U neinvazivní diagnostiky však není riziko potratu narozdíl od amniocentézy. Toto riziko je ale i tak velmi nízké, kolem 1%. Vaše onemocnění /chřipka, angína/, určitě výsledek neovlivnilo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, mam nekolik dotazu ohledne postupu lekaru, ktery mohl zlepsit prognozu meho tehotenstvi. Cekam vajecna dvojcata, screening mi byl provedem ve 13tt, preztoze jsem se objednavala jiz v 6tt. Testy z krve jiz meli k dispozici, slo o zvysene HCG 3,6. Kvuli hcg plus memu veku vyslo zvysene riziko na Downuv syndrom u obou plodu ( cca 1:150, 1:280). Morfologicky byla miminka v poradku. Geneticka konzultace ihned po screeningu trvala asi 5 minut. Byla mi nabidnuta amniocenteza a nebo test z krve ( hrazeny a udajne nepresny - cca 99%). Rizika amnocentezy pry byla 1:1000, riziko redukce plodu 1:10 - pristup i informace mi prisly zvlastni a presla jsem na jine pracoviste. Zde se mi radne venovali, opet nabidli amniocentezu nebo test, amniocentezu jsem zde o podstpupila v 16tt bez komplikaci a u jednoho plodu se prokazal DS. Cekam na dalsi konzultaci ohledne postupu. Nyni jsem zjistila, ze existuje vysetreni, ktere se jmenuje chloriove klky a dela se v dobe, kdy nasledna redukce plodu je o polovinu mene rizikovejsi a tez o mnoho lepsi prognoza predcasneho porodu druheho plodu. Dvojcatka jsem pocali neplanovane, deti jiz mame a zvazovala jsem i interupci. Nyni jsem v situaci volby, kdy vzdy hrozi, ze jedno ci obe deti budou postizene. Nejsem ani zastancem zachranovat vazne postizene predcasne narozene deti - napr.25tt, ale to neni volba, kterou v ramci legislativy mohu udelat. Nerozunim proc mi nebyl nabidnut test chloriovych klku. Riziko potratu dvojcat pro me bylo prijatelnejsi nez riziko psotizeneho ditete - proto jsem tez na amnio sla. Oba s manzelem jsme zdravy. Dekuji.
Dobrý den, riziko spontánního potratu se u biopsie choria uvádí stejné, jako u aminocentézy u jednočetné gravidity. Jinak se ale obecně u dvojčetné gravidity technicky hůře provádí a má větší riziko spontánního abortu jednoho a někdy obou plodů. Pokud máte výsledek aminocentézy obou plodů, pak by riziko postižení plodu s normálním karyotypem mělo být naprosto minimální, takže příliš nechápu vaši větu "jedno či obě děti budou postižené". Každopádně ano, lékař vás měl o všech možnostech informovat, abyste měla možnost se pro jednu z nich rozhodnout, ale to už nyní asi nemá význam zpětně řešit. Duležité je, že se vrozená vada u jednoho z plodů zachytila a to je vizitkou toho, že lékaři postupovali správně.
Pro akci je nutné přihlášení