Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zuzana testuje pomocníka do kuchyně MioMat

  1. Seznámení s Miomatem
  2. Hodnocení po 2 týdnech
  3. Hodnocení po 4 týdnech

Seznámení s MioMatem

MioMat - pomocník do kuchyněZrovna jsem odjížděla pro staršího syna Dominička do školky, když zazvonil zvonek a přepravní společnost mi přivezla balík. Byla jsem překvapená, protože jsem nečekala, že by mi MioMat mohl přijít tak brzy. Nicméně to byl fakt on. 

Jakmile jsem přijela domů, hned jsem se vrhla na zkoumání obsahu. Když jsem v minulosti dívala na fotky MioMatu, přišel mi dle fotek obrovský. Nicméně po vybalení to nebyla zase taková hrůza. 

Co balení MioMat obsahuje

V balíku jsem našla všechny potřebné věci. Tedy nádobu MioMatu, přívodní kabel, plastovou odměrku, sítko, zelený obdélník, který jsem identifikovala jako žínku na mytí (i když tuhle informaci jsem nikde nenašla), návod k použití a slovenskou knihu receptů. 

Inzerce

MioMat - pomocník do kuchyněS tou jsem postupně zažila hodně legrace, když jsem zkoumala a přemýšlela, jak se vlastně jmenuje všechna zelenina :-D

Oceňuji odnímatelný přívodní kabel

Co mě při zkoumání zaujalo nejvíc, byl odnímatelný přívodní kabel. To se mi líbilo. Jako první mě napadlo, super, půjde do myčky – což je samozřejmě hloupost, voda by tam jistě poškodila elektrické zařízení. Ale i tak to hodně oceňuji, protože při umývaní kabel nikde nezavazí, nemusí se nikde přidržovat, takže můžu obě ruce využít k umytí. 

Inzerce

Nerezová vnitřní nádoba je další plus

Konečně jsem viděla i vnitřní část nádoby – kupodivu jsem na internetu žádné takové fotky nenašla a tak jsem nevěděla, jak přístroj tedy přesně funguje… Že je komplet celá vnitřní část z nerezu a ne plastová mě hodně překvapilo – samozřejmě v dobrém. Malé vrtulce, která mi ani nepřišla nějak ostrá, jsem se začátku moc nevěřila, ale co u nás dokázala rozmixovat, jsem opravdu nevěřícně koukala. Co jsem ocenila později, byl černý kvádr, kterým prochází elektřina do motorové části a který je jakoby uzavíratelný, tzn. při umytí by se tam neměla dostat žádná voda, super. Co mě zarazilo, bylo zase to, že se nádoba s motorem nedá nijak zajistit proti otevření – prostě se jen motorová část na nádobu položí a je hotovo. Každopádně to funguje, takže v tom asi nic není.

MioMat - pomocník do kuchyně MioMat - pomocník do kuchyně

Studování receptů a první vaření s MioMatem

Pak jsem se dala do studování receptů. Co uvařit jako první? Byla jsem sama doma s druhým synem Lukáškem a přemýšlela, co mu uvařit k obědu za polévku. Zkusím nějakou klasiku – brokolicovou – aspoň budu mít porovnání. Udělala jsem ji dle receptu (jen tedy řasu jsem neměla) a množství brokolice mi přišlo na množství vody málo. Tak jsem přidala a namíchala to i s květákem. Takže vlastně moc dle receptu nebyla. Ale polévka byla parádní – na hustotu úplně přesně, aby nebyla vodová a zase ne tak hustá, že už by to vlastně nebyla polévka. Vše jsem tam jen vložila a zmáčkla jedno tlačítko – jednoduché, přehledné, žádný problém. 

Inzerce

Polévky zbylo pro celou rodinu

Čekala jsem taky, že polévky bude málo, všude to přece psali, ale nakonec jsem se najedla já, stejnou porci měl starší syn a menší porci mladší syn. Ale navíc ještě zůstaly tak dvě větší porce.

Tenhle přístroj se mi začíná opravdu líbit…

Inzerce
MioMat - pomocník do kuchyně MioMat - pomocník do kuchyně MioMat - pomocník do kuchyně

 

MioMat - pomocník do kuchyně

MioMat - pomocník do kuchyně

Při vaření mě napadla spousta dalších otázek

Studovala jsem dál recepty a napadala mě spousta otázek. Co když chci té polévky míň nebo víc? Nejde to nějak udělat? A co kdybych ji přece jen nechtěla krémovou, ale i s kousky? A co ty kaše? Na co by mi byl, božínku, jeden litr kaše? A kde vezmu zrno? Vloček mám doma i 5 druhů, ale zrno? Do smoothie nedávám žádnou vodu – tady ale snad fakt musím?

No to bych nebyla já, abych si ty otázky nezjistila. Sedla jsem k Facebooku a zahltila FB stránky s dotazy. Byla zrovna neděle, takže jsem odpověď rychle nečekala.

Vaření polévky z dýně Hokaido

Dala jsem se proto do vaření polévky z dýně Hokaido.

Po minulé zkušenosti jsem opět zvýšila množství surovin a výsledek byl opět super. A to už jsme si pochutnali všichni. Starší syn moc dýni nemusí, ale i tak svoji porci snědl.

MioMat - pomocník do kuchyně

MioMat ušetří spoustu času

Jelikož se u nás jí pouze zdravá strava a nikdy by mě snad ani nenapadlo koupit dětem skleničku (ať už přesnídávky nebo obědovou), mám takové přístroje ráda. Ušetří spoustu času, který můžu věnovat jiným činnostem. Navíc přesně vím, co moje děti a i my ostatní jíme.

MioMat zapnu a mohu pak rovnou servírovat

Výhoda je taky ta, že přístroj opravdu jen zapnu a pak už můžu rovnou servírovat. 

MioMat mi ihned zodpověděl moje otázky

V pondělí hned ráno jsem byla zase o něco chytřejší. Dozvěděla jsem se všechno potřebné. 

Doporučili mi, že pokud chci kousky v polévce, mám si je uvařit bokem. Tím mně fakt dostali – kdybych si vařila kousky bokem, tak už si bokem uvařím rovnou celou polévku.

Nicméně jsem se taky dověděla, že pokud přístroj odpojím/ vypnu, program jede od začátku.

Ocenila bych program Vaření bez mixování

Možná bych tedy ocenila přidání programu – pouze vaření bez mixování. Myslím, že by se hodilo i na více věcí.

Vločky nemohu použít, protože by se připálily

Také jsem se dozvěděla, že mé vločky opravdu nemůžu použít – odpověď je velmi jednoduchá – přilepily by se na dno a připálily by se. Objednala jsem si tedy zrno na zkoušku.

Množství ingrediencí by se mělo dodržovat

MioMat - pomocník do kuchyněCo do množství ingrediencí, opravdu by se mělo dodržovat MIN/MAX. Když tam bude ingrediencí málo, nůž je tak dobře nerozmixuje a když jich tam bude zase moc, tak se tam jednoduše nevlezou a nůž bude mít problém taky. Navíc v obou případech hrozí připálení – a to jako opravdu – jednou se mi to i trošku podařilo, když brambora zůstala přilepená ke spodní straně nádoby a byla trochu nahnědlá.

Doporučuji MioMat po vaření hned umýt

Co bych ještě tak zmínila, je dobré přístroj hned umýt, jakmile zaschne, je s tím o dost víc práce. Takže motorovou část umývám rovnou po vypnutí a nádobu ideálně rovnou po servírování. MioMat by se měl umývat teplou vodou, při použití studené vody může dojít ke kondenzaci vody v motoru. Jednou jsem na to zapomněla, protože mi tam zůstalo trochu polévky a umýt už mi dalo trochu práce. Doporučuji tedy rovnou přelít a umýt.

Příprava ovocno-zeleninového smoothie

Musím tedy zkusit i něco jiného než polévky. Sešlo se mi doma docela hodně ovoce a tak padla volba na smoothie. Když jsem naskládala ovoce po rysku, vody už jsem nakonec nedolévala moc.

MioMat - pomocník do kuchyněVlastně jsem si nakonec uvědomila, že mi to ušetří jeden krok a to naředění. Rozmixované ovoce je přece jen hodně cukru, takže naředit by bylo stejně potřeba. Vlastně se teď dělají více i zeleninové šťávy, no co, zkusím tam přidat i mrkev. Zapnula jsem to a hlasitost vrčení mě trochu přinutila přemýšlet, jestli jsem tam tu mrkev vůbec mohla dát. V receptech jsem ji ale nakonec našla, tak jsem se těšila na výsledek. Ten mě zase překvapil… Ta mrkev opravdu byla rozmixovaná a to tak, že jsme se synem pili brčkem a vůbec to nebyl problém. Což byla opravdu paráda. 

Mandlové mléko podle receptu MioMatu

Chtěla jsem zkusit něco dalšího – mandlové mléko jsem začala dělat už před pár roky domácí staršímu synovi. Suroviny jsem měla, vyzkouším. 

Našla jsem si můj starý recept, porovnala ho a přepočítala na suroviny v receptu z MioMatu. Tam bylo oproti mému receptu více mandlí, ale zase aspoň nebude jako voda. OK, recept kupodivu dodržím.

Večer jsem si mandle namočila, kvůli lepší stravitelnosti a ráno se dala do výroby. Strašně lehká věc, zmáčknout to jedno tlačítko a nemuset to hlídat a stát u toho. 15minut mi přišlo i dost, navíc se to mělo i trochu ohřát dle RAW, ale uvidíme tedy. 

Mandlový nápoj byl napěněný a bez kousků – prostě TOP!

Po otevření byl nápoj napěněný a nikde žádné kousky – mléko vypadalo naprosto úžasně! 

Přecedila jsem přes sítko, kde zůstala jen jakoby mokrá kaše – žádné kousky na které jsem byla zvyklá. Prostě po vysušení úplně ideální mandlová mouka, kterou jsem chtěla stejně někdy vyzkoušet. Tak už ji mám a vlastně bez práce.

Musím říct, že na rostlinné mléko jsem ještě nic lepšího opravdu neměla! Tohle je fakt TOP.

MioMat - pomocník do kuchyně MioMat - pomocník do kuchyně

A co bude dál? Samozřejmě, že KAŠE… 

Tak zase příště,

Zuzana

Hodnocení po 2 týdnech

Konečně mi přišlo zrno, hurá můžu zkusit kaši! 

Sláva. Vyzkoušíme klasickou ovesnou kaši. Vzala jsem 2,5 odměrky zrna a přes noc ho nechala ve vodě nabobtnat – pak by to mělo mít opět lepší stravitelnost. Ráno jsem posadila Lukáška na nočník a odběhla udělat snídani. 

Celkový čas přípravy s MioMatem? Asi jedna minuta. 

Zrno, voda a jedno tlačítko – opravdu rychlovka. Než jsme všichni udělali ranní hygienu a oblékli se, MioMat pípá. Cože? Snídaně hotová? No super, můžeme jít rovnou servírovat – paráda na to, že jinak jsem teprve kaši začínala vařit. 

Kaše dělám z mandlového nebo rýžového mléka

Ale co si budeme povídat, čistá kaše nic moc. Lukášek ji dostal do přesnídávky, protože kaše moc ještě nesní. Domča chtěl rozinky a já klasicky mandle a oříšky. Já dělala vždy kaši z mandlového nebo rýžového mléka, tak musí zkusit, zda to bude jiné. A možná by nebyl špatný nápad přidat nějaké ovoce, které se tam rovnou rozmixuje – uvidíme, vyzkoušíme. Anebo ovoce přidejte po dovaření a spusťte 2 minutový program Smoothie na rozmixování. 

TIP MioMatu: Při vaření s programem mash zacházejte s rostlinným mlékem opatrně – doporučujeme přidat ho v kombinaci s vodou, aby nedošlo k připálení (rostlinná mléka mají malé částečky, které by se mohly na dně nádoby připálit). 

Kaše z MioMatu

Kaše z MioMatu zbyde opravdu hodně

Co je tedy trochu problém, je velké množství kaše. Kdyby si dal i manžel (který ale sladké snídaně nerad), i tak jí vždy hodně zůstane. A opravdu nejde uvařit míň. Nicméně mě napadlo, že by šly třeba upéct sušenky? 

TIP MioMatu: Ponechejte si zbytek kaše na později! Uschovejte v ledničce a kaše vydrží do druhého dne.

Dýňová polévka z MioMatu je úžasná

Každopádně co jsem si zamilovala je polévka z dýně Hokaido – ta je opravdu úžasná. Moc mi chutná a jelikož se dá dýně stále lehce sehnat, moc ráda ji vařím. Lukáškovi taky chutná, takže je to náš rychlý oběd.

Dýňová polévka

Zeleninové polévky jsou u nás také oblíbené

Taky brokolice a květáku mám doma dost, takže tahle zeleninová polévka je taky u nás často. Jen teď jsem se nějak zamyslela u chystání a měla kolem 1 kg surovin. Samožřejmě, že to bylo moc, nešlo to ani zavřít. :-D Myslím, že optimálně je opravdu do max 500 g surovnin a to by se mělo dodržovat, pak je polévka úplně akorát. Jako obvykle jsem nestíhala, ale udělala jsem si kváskové krekry a ty se k polévce úplně suprovně hodily… 

zeleninová polévka

Vař se polévko sama! Já zatím můžu trochu uklidit

Abych vyzkoušela i něco nového, rozhodla jsem udělat nějakou luštěninu. Rychlovka z červené čočky. V receptu byly tři petržele, dala jsem dvě a přidala mrkev. Snad v každém receptu je psaná i cibule, což je super, starší syn Dominik  ji moc nemusí, ale v polévkách je pěkně schovaná a navíc dodá opravdu perfektní chuť. Čocky jsem tedy přidala, protože jedna odměrka se mi zdála málo. A klasika, opět rychlovka, stisknutí jednoho tlačítka a vař se polévko sama… Já zatím můžu trochu uklidit ;-) 

Rychlovka z červené čočky

Rychlovka z červené čočky

Z výsledku jsem byla nadšená – polévka byla úžasná. Chutnala sice nejvíc po petrželi (příště dám jen jeden kus), ale ta chuť té čočky byla opravdu super. Tuhle polévku zařazuji taky minimálně jednou týdně. Fakt mňamka!

Chystám se vyzkoušet špaldovou kaši a česnekovou polévku

Víc jsem toho za ten týden nestihla, ale určitě ještě vyzkouším špaldovou kaši. Jen tedy vyměním vodu za nějaké rostlinné mléko, které určitě budu připravovat zase v MioMatu.

Dost mi chutná i česneková polévka, takže ta je určitě v plánu taky. Jsem hodně zvědavá, jaká bude.

Vaření s MioMatem v létě přinese další možnosti 

Jen mě mrzí, že je pořád zima. Testovat před létem nabízí možností o hodně víc. Vařím pouze z bio surovin a to je teď prostě složitější. Taky použít čerstvou bylinku, např. libeček by povýšilo chuť polévky zase o úroveň výš. 

Zdravá zmrzlina ze smoothie

Česneková polévka

Předpokládám, že i smoothie by se v sezóně dělalo pořád, teď je prostě problém sehnat kvalitní čerstvé ovoce a zeleninu. Navíc v létě se dá smoothie zamrazit do tvořítek na zmrzlinu a to je pak teprve suprové zdravé mlsání… ;-) 

Zuzana

Hodnocení po 4 týdnech

Milé čtenářky,

hodně jsem se těšila na česnekovou polévku. Nachystala jsem ingredience – česnek jsem dokonce přidala a po uvaření jsem byla docela zklamaná – převařený česnek přece není ostrý. Když totiž převařím česnek - ztratí svoji ostrou chuť - takže polévka nebyla česneková, ale bramborová.

Pokud ale má člověk rád bramboračku, ideální polévka. Já si tam protlačila přímo až do talířku česnek a pak už jsem byla spokojená. Řekla bych i ideál pro děti, jak do nich dostat trochu vitamínu z česneku bez ostré chuti… 

Česneková polévka

Polévku z červené čočky si vychutnává celá rodina

Pořád dělám polévku z červené čočky – ta je fakt výborná, tu si dáváme celá rodina. Tentokrát jsem i použila originální sítko a zjistila, že je do kuchyně úplně ideální. Všechny ostatní mám totiž strašně velké – tohle využiji i třeba i na mouku. Prostě další plus.

Polévka z červené čočky Polévka z červené čočky
 

Polévka z červené čočky

Na doporučení MioMatu jsem zkusila ovesnou kaši z rýžového mléka

Zase jsem se pustila do kaší, to je vždy parádně rychlá snídaně.  Jelikož pouze s vodou nám kaše moc nejela a na základě doporučení MioMatu, dávat pozor při použití něčeho jiného, jsem se teď pustila do klasiky ovesné, jen tedy z kupovaného rýžového mléka, kde jsem si byla jistá, že nejsou žádné kousíčky k připálení. Byl to výborný nápad. Rýžové mléko je přirozeně sladké, takže není třeba doslazovat a kaše je úžasná.  Snědli jsme jí i více než obvykle, byla prostě fakt super!

Ovesná kaše Ovesná kaše
 

Ovesná kaše

Zdravá špaldová kaše

Jelikož jsem si koupila i zrno špaldy, vyzkoušela jsem i kaši špaldovou. Opět raději s rýžovým mlékem (ale to už spíš z toho důvodu, že jsem ho doma ještě měla – nebála bych se použít mléko vyrobené v MioMatu).  Kaše nebyla tak pěkně „spojená“ jako ovesná, i když jsem obě zrna den dopředu namočila. Nicméně po pořádném promíchání to vlastně ani nevadilo.  Kaše byla dobrá i tak. 

Kdo by chtěl kaši nějak dosladit, doporučím po uvaření přidat kousek datlové pasty, nechat mixovat a zdravá sladká kaše je hned hotová.

Zdravá špaldová kaše

Zdravá špaldová kaše

Zdravá špaldová kaše

Z nadbytečné kaše jsem upekla buchtu s marmeládou

Řešila jsem taky co se zbytkem kaše, abych ji nemusela nechávat na další den. Přidala jsem vajíčko, trochu prášku do pečiva a dala na plech (jen tedy by to chtělo menší) a upekla.  Jelikož jsem měla plát tenčí a větší, rozpůlila jsem ho, jednu část potřela marmeládou, přiklopila druhou a hned byla odpolední svačina hotová.  A synovi tahle „buchta“ velmi chutnala.  

buchta s marmeládou

Čištění jde samo i se zaschnutými kousky

Také jsem si říkala, že jsem ještě nepoužila tu zelenou čistící věc :-D. Dala jsem se do mytí a to byla paráda, jak to krásně šlo – dokonce jsem to kvůli testu nechala i trochu zaschnout a ono to pořád šlo krásně! Že já to nevyzkoušela dřív… 

Čištění MioMatu Čištění MioMatu

Oblíbené ovocné smoothie 

Sešlo se nám docela dost ovoce – zkusila jsem zase mé oblíbené smoothie . Měla jsem banány, pomeranče a mandarinky. Většinou tohle ovoce dávám do odšťavňovače, ale říkala jsem si, že by bylo dobré konzumovat ovoce celé, ne jenom šťávu, tak jsem si řekla, že to zkusím a uvidím. Opravdu tam bylo hodně těch slupek, napoprvé to ještě dokonale rozmixované nebylo. Ale zapnula jsem to ještě jednou a to už byla paráda. Jasně, drobné kousíčky to obsahovalo, ale chuť byla úžasná. Syn to vypil najedenkrát. :-D

ovocné smoothie ovocné smoothie
 

ovocné smoothie

Ananasové smoothie

Pak jsem si všimla, že mám ještě ananas – tak jsem ho nakrájela do toho zbytku smoothie a syn už letěl zapínat. To byla pak ještě lepší chuť! 

Ananasové smoothie Ananasové smoothie

S MioMat je vaření a mixování hračka

Abych napsala nějaké shrnutí, MioMat je opravdu super. Nevyzkoušela jsem toho moc, ale ty recepty co jsem zkusila, byly vždy dobré. Nestalo se, aby něco nebylo rozmixované. 

MioMat šetří čas

Mám tyhle přístroje, co vaří za mě, prostě ráda – nesnáším totiž stát u sporáku a čekat jestli něco nepřevře, nebo hlídat čas, abych na to nezapomněla. Dokonce jsem si jednou i dovolila zapnout polévku a jít do obchodu pro koření, které mi zrovna došlo. To bych u sporáku fakt neriskovala. 

Obsluhovat MioMat zvládne i můj 4,5 letý syn

Dokonce i syna můžu pustit k vaření – strašně rád totiž mačká ty zapínací tlačítka. Takže vlastně můžu říct, že i můj 4,5 letý syn obsluhu zvládá, protože podle obrázku vždycky pozná, co se jde vařit. 

Na výrobu rostlinného mléka neznám nic lepšího

Kdo má možnost si tohohle pomocníka na vaření koupit, určitě nebude litovat. Dá se využít na hodně věcí a konkrétně na výrobu rostlinného mléka, neznám nic lepšího! 

Děkuji za možnost testování,

Zuzana

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zuzana testuje MioMat - diskuze

Poradna

Dobrý den . Moje poslední menstruace byla 16.4 v květnu v době kdy měla prijt ms jsem měla zrovna v den 17.5 a 18.5 pozitivní ovulační testy . Nechráněný styk byl 20.5 . Dne 28.5 jsem měla večer bolestivé píchnutí na levé straně podbřiškem které trvalo 30sekund . Do dnes neprisla další ms cyklus mám nepravidelný takže nevím kdy má prijt další ms . Dne 11.6 jsem si udělala těhotenský test ale nevím zda je tam něco nebo to je ryska . Jsem diabetička na inzulínu . Může se jednat o těhotenství poslední týden mě začali pobolivat prsa. Děkuji moc hezký den

Dobrý den,

přiložené těhotenské testy na fotografii jsou negativní. Pokud máte pochybnosti, doporučuji kontrolní test s odstupem dalších min. 2 dnů.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 14.06.2024, 09:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×