Inzerce
Inzerce
Inzerce

3. císařský řez

Těhotenství | monreve | 19.05.2020, 18:26

Dobrý den, paní doktorko,

prodělala jsem dva porody sekcí, před 6 a 3 lety. Hojení bylo v pořádku. Nyní uvažuji o dalším dítěti, ale ve zprávě od lékaře po druhém porodu jsem měla uvedeno, že další těhotenství nedoporučuje vzhledem k ztenčenému dolnímu segmentu dělohy. Chtěla bych si nechat UTZ zkontrolovat jizvu, ale nevím, zda to stačí k posouzení, zda by další těhotenství bylo přece jen možné. Jak vysoké je riziko, že nastane problém (např. ruptura), jestli se to takto dá říci?
Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, čím větší počet císařských řezů, tím více může být dolní segment ztenčený. Obecně každá další operace přináší další rizika. Na ultrazvuku může být patrná předchozí jizva a velmi často její rozestup, který ve většině případů není klinicky významný a nebrání dalšímu těhotenství. Ruptura dělohy je vzácná, velmi závažná komplikace těhotenství resp. porodu. Setkáváme se s ní s frekvencí do 1 % u žen s anamnézou jizvy na děloze (po předchozím císařském řezu…). Po císařských řezech může nastat i jiná komplikovaná situace, a to, že se zárodek uhnízdí v místě jizvy. Může dojít k prorůstání placenty hlouběji do různých vrstev dělohy a s tím spojené problematické odlučování lůžka při porodu, riziko většího krvácení a v krajním případě až ztráta dělohy. Jedná se zpravidla o výjimečné stavy, je však vhodné být o nich informován. Před plánem dalšího těhotenství neváhejte konzultovat Vašeho gynekologa, který zná Vaši přesnou anamnézu. Hezký den.

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 24.05.2020, 18:01
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce