Pěstounem se člověk buď narodí, nebo nenarodí. Peníze to nezmění.
Pěstounem se člověk buď narodí, nebo nenarodí. Peníze to nezmění.
Reaguje paní Veronika Nedbalová na otázku, zda někdo může dělat pěstounství pro peníze. Společně s manželem vychovávají šest dětí a paní Veronice se tím splnil její sen o velké rodině.
Jak jsme se stali pěstouny
Manželé Nedbalovi uvažovali o adopci už před narozením své první biologické dcerky. Jejich úvahy však nabraly konkrétní podobu až v době, kdy se jim nedařilo mít druhé dítě biologickou cestou. „Rozhodli jsme se tehdy pětileté Lili pořídit sourozence osvojením“, říká paní Veronika a vzpomíná: „Přišla se k nám podívat sociální pracovnice, vysvětlila nám, co nás přibližně čeká, podívala se, jak žijeme, promluvila si s dcerou a představila nám i ostatní formy náhradní rodinné péče“. Po zvážení všech možností se manželé rozhodli svou žádost rozšířit o pěstounskou péči a přidali požadavek ohledně věku dítěte. „My jsme si přáli holčičku do pěti let, aby nebyla starší od naší biologické dcery. Ostatní specifika jako etnikum dítěte, jeho zdravotní stav, tolerance k alkoholu a drogám v graviditě apod. pro nás nebyly rozhodující“, říká paní Veronika.
Po obstarání posudků z práce, obce a od lékaře byl spis manželů Nedbalových postoupen na krajský úřad, který je dále vyzval k psychologickému posouzení. Následně museli absolvovat také přípravu náhradních rodičů. A jak na školení paní Veronika vzpomíná? „Školením jsme procházeli před deseti lety. Ačkoliv nás tehdy překvapilo, že lektorky, které přípravu vedly, samy neměly osobní zkušenost s osvojeným dítětem, bylo skvělé. Přineslo nám spoustu pozitivního a potřebného do života náhradního rodiče. Už jen parta, která se tam vytvořila a která nám přinesla blízká přátelství na celý další život, je k nezaplacení“.
Po skončení přípravy a schválení nastává období očekávání, které v případě manželů Nedbalových bylo velmi krátké. „Ozvali se nám z krajského úřadu hned den po schválení a brzy jsme jeli navštívit holčičku do dětského domova na opačném konci republiky. Strávili jsme tam společně tři dny a domů jsme si jí potom odvezli na tzv. dlouhodobou hostitelskou péči, do doby, kdy rozhodnutí o pěstounské péči nabylo právní moci“. Manželé Nedbalovi se tak stali pěstounskými rodiči Kačenky.
Inzerce
2 v 1 aneb rodič a pěstoun v jedné osobě
Zásadní rozdíl mezi biologickým a pěstounským rodičovstvím Nedbalovi nevidí, „Pěstounem se stává člověk na celý život, to je stejné jako být biologickým rodičem. Měl by být rodičem milujícím a ochraňujícím. Měl by se opírat o vnitřní cit, o intuici. Samozřejmě že jsou nastavená pravidla, která musíme dodržovat a respektovat, ale dítě a jeho potřeby musí být pro nás vždy na prvním místě. Nutná je také obrovská míra tolerance, vůči dítěti, jeho jinakosti, i vůči jeho biologickým rodičům“, líčí paní Veronika a dodává, že pěstoun musí být bohužel připraven i na pomluvy a nepřejícnost okolí. „Přála bych si méně závisti a hloupých lidí, ale to je utopie, proto mým přáním je, abych byla vůči takovým lidem a jejich vlastnostem imunní. A to nejen já, ale i mé děti“.
Proč jsme přijali do své rodiny i další děti
„Protože jsme chtěli dát domov ještě dítěti třetímu a díky shodě náhod potom i čtvrtému“, vzpomíná s úsměvem paní Veronika na období, kdy jim krajský úřad nabídl zrovna děti dvě – sestřičky Barunku a Gábinku. Později do rodiny přibyly překvapivě ještě dvě děti biologické. „Vždy jsem si přála mít velkou rodinu a to se mi splnilo i díky pěstounské péči. Na příchod všech dětí jsme se velmi těšili, je to nádherný adrenalin, obrovské štěstí, radost, ať už se jedná o biologické nebo pěstounské rodičovství. Musíte projít těhotenstvím - proces schvalování, porodem - vybrání konkrétního dítěte, a následně šestinedělím - příchod s dítětem domů. Psychicky se tato období prakticky v ničem neliší. Musíte se naučit spolu s dítětem žít, vnímat jeden druhého, naučit se navzájem číst své potřeby, znát své reakce…“ s nadšením vypráví paní Veronika.
Péče o velkou rodinu
Paní Veronika přiznává, že obstarat tak velkou rodinu je někdy těžké, zvláště když pracuje na celý úvazek v nepřetržitém provozu v nemocnici na LDN a manžel také v nemocnici na operačním sále na úvazek částečný. „Musíme se o činnosti spojené s chodem domácnosti dělit, když mám třeba dvě denní dvanáctihodinové služby, tak musí vše zajistit manžel. Ale jde to. Mám pocit, že čím více dětí člověk má, tím více má i energie na to, aby vše zvládl. Děti jsou skvělý tým a dokážou se spoustou věcí pomoci, často pomáhají starší mladším“. A jak to má paní Veronika s časem pro sebe a s relaxací? „Čas pro sebe samozřejmě mám, vyplňuji jej studiem na vysoké škole. Jako čas pro sebe vnímám i čas strávený s dětmi, v přírodě, na bruslích, na kole nebo v bazéně. Pro mě je celý život jeden veliký relax“, směje se.
Celá rodina žije hodně aktivní život a děti mají hodně zájmů. „Nejstarší dcera, patnáctiletá Lili, hraje na klavír, fotí, jezdí na koni, Kačka, které je deset, zase nádherně kreslí, má výborný hudební sluch a je skvělou gymnastkou. Devítiletá Barunka miluje taktéž koníky, je hasička, skautka, skvěle lyžuje, jezdí na kole a bruslí, osmiletá Gábinka hraje hokej, také jí jde skvěle lyžování a na kole je nepřekonatelná. Šestiletý Matyášek je trochu pohybuvzdorný, ale je to nadšený divák a občas se dá přesvědčit a sedne na kolo. Čerstvě se připojil i k hokejovému týmu, kde hraje i Gábinka. A náš tříletý benjamínek Danny je v tahu svých sestřiček – kolo, brusle, hory. Všichni plaveme, v létě se potápíme v moři nebo chodíme po horách“, líčí paní Veronika.
Inzerce
Pokrok dítěte v rodině
Psychologické studie dokazují, že dítě ke svému zdravému vývoji potřebuje pocit jistoty, bezpečí a lásky, dále péči konkrétní osoby a dostatek pozornosti. Paní Veronika souhlasí a dodává: „Jistota je pro dítě základ a potom také důvěra v okolí a pevné zakotvení v rodině.“ A jak velkou roli podle paní Veroniky hrají zážitky dítěte z raného dětství před příchodem do nové rodiny? „Vše hraje svou roli, nejen zážitky z původní rodiny či z ústavního zařízení, také genetika a věk dítěte, potom i osobnost nového rodiče a prostředí, ve kterém bude dítě vyrůstat. Hodně zlého se dá v rodině napravit, něco už bohužel ne.“ Co se týče genetiky, paní Veronika vypráví zážitek z první návštěvy sestry jejich pěstounské holčičky: „sestry se nikdy neviděly, každá vyrůstá v jiné rodině, které bydlí 500 km od sebe. Děvčata ale mají naprosto stejná gesta, stejně mluví, mají stejné zájmy. To jsme byli hodně překvapení“, směje se.
Pěstounské děti manželů Nedbalových v rodinném prostředí udělaly velké pokroky. „Všechny děti jsou skvělé, navzdory těžkému životnímu startu všechny jsou pozitivní a radostné. Největší pokroky vidíme u nejmladší dcery Gábinky, která je veliký rváč. Narodila se hodně předčasně a její prognóza byla závažná. Přijímali jsme ji jako dítě, které nebude nejspíše pohybově moc samostatné a bude nevzdělatelné. V rodině se ale na tolik zlepšila, že dnes hraje hokej, jezdí bikerské závody a chodí do základní školy s integrací.“
Inzerce
Na závěr paní Veronika dodává: „Naše děti mi dělají velkou radost, je to obrovské štěstí a veliký zdroj inspirace a energie. Pěstounství mě naučilo toleranci, nastavilo mi zrcadlo. Je to vysoká škola rodičovství. A jestli mi něco vzalo? Vzalo mi pocit, že se něco nedá zvládnout nebo stihnout. Zjistila jsem, že kdo chce, hledá způsoby, a kdo nechce, hledá důvody. Já jsem se naučila hledat způsoby – a ejhle, ono to jde :-)“.
Veronika Nedbalová, pracuje jako zdravotní sestra v gerontologickém centru. Pěstounkou je od roku 2006. Vychovává s manželem šest dětí. Nejstarší biologická dcera má patnáct let, potom jsou pěstounské holčičky 11, 9, 8 let a biologičtí kluci 6 a 3 roky.
Inzerce
Má ráda přírodu, hory, vodu, sporty.
O kampani HLEDÁME RODIČE
Vědecké výzkumy jednoznačně prokázaly, že pro vývoj dítěte je nesmírně důležité vytvoření tzv. citové vazby a možnost vyrůstat v harmonickém prostředí rodiny. V České republice však žije více než 9000 dětí v ústavní péči, což naši zemi řadí mezi evropské státy s nejvyšším procentem dětí vyrůstajících mimo přirozené rodinné prostředí.
Kampaň "Hledáme rodiče" má pomoci najít v České republice dostatek pěstounů, kteří budou schopni poskytnout péči a domov dětem, jež z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. Edukačně-náborová kampaň poskytuje prostřednictvím webových stránek kampaně, facebookových stránek Hledáme rodiče: Pěstouny a bezplatné tel. linky 800 888 245 široké veřejnosti množství informací o náhradní rodinné péči a pokouší se tak vzbudit zájem u těch, kteří o pěstounské péči zatím jen nezávazně uvažují.
Pokud rádi spojujete příjemné s užitečným, zúčastněte se akce "Běh pro kuře", na které si užijete skvělou zábavu a zároveň pomůžete těm, kteří to nejvíce potřebují. Tato charitativní akce si klade za cíl podpořit ohrožené nebo znevýhodněné děti a to formou solidarity a dárcovství. Každý z účastníků přispěje zakoupením vstupenky.
Máte rádi běhání? Jste akční rodina, parta či dvojice, která má ráda srandu a současně rádi konáte dobré skutky? Pak je tu pro vás senzační akce, na které nebude chybět Miro Jaroš. Ať už jste příznivci běhu nebo ne, přijďte si proběhnout nebo jen projít čtyři originální zóny, které se postarají o vaši zábavu, na charitativní akci Běh pro Kuře, která výtěžek věnuje nemocným nebo jinak znevýhodněným dětem.
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o informace k mým zdravotním potížím. Je mi 43 let.
V poslední době (4 měs) mám problém s neskutečně bolestivou menstruací. Menstruaci nemám např. dva měsíce a potom přichází cca po 14 dnech za sebou a s ní neskutečné bolesti hlavy, dělohy a SI skloubení, které jsou nepřetržité po celou dobu menstruace (5-6 dní). Bez léků na bolest jsem stále v křečích, bolestech a nevyspím se. Dříve jsem tak silné bolesti při menstruaci neměla. Na gynekologii jsem objednaná až koncem měsíce. Jsou tyto stavy v začínající menopauze normální? Mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, období menopauzy může probíhat u každé ženy různě, záleží také, zda se konkrétně u Vás jedná o menopauzu, je případně možné doplnit odběr z krve. Další důležité informace nám poskytne gynekologické vyšetření a ultrazvuk. Návštěva u Vašeho gynekologa je určitě na místě, se stanovením vhodné léčby, aby se tyto stavy neopakovaly. Hezký den
MUDr. Andrea Liszková|Babyonline|11.04.2021, 13:29
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Ucelená vzdělávací sada knížek pro děti a mladistvé zaměřená na zdravý životní styl. Psána odborníky. Testována na vlastních dětech :-)!
Knihy pro dospělé: Zdravé těhotenství a Žena po 40
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související články
Vánoční projekt „Pomáhej a čti“
Vánoční strom splněných přání 2010
Jako houby po dešti
Diplomatická komunita věnuje rekordní částku českým charitativním organizacím
Pomoc Haiti
Povodně 2010
Pomoc sluchově postiženým dětem
S diplomem na smetiště? Jedině v Kibeře!
Poslední den výstavy o předčasně narozených dětech
Pomoc pro slané děti
Projekt Šance, o. s.
Jak můžete s Člověkem v tísni pomoci dětem?
Guinejská dívka Kadiatou: díky adopci se mi splnil životní sen
Tesco Běh pro život
11. ročník charitativní akce Luhačovice - město zdraví a módy
Běh pro kuře 2018: Pomozte i vy dětem v nouzi
Pokud rádi spojujete příjemné s užitečným, zúčastněte se akce "Běh pro kuře", na které si užijete skvělou zábavu a zároveň pomůžete těm, kteří to nejvíce potřebují. Tato charitativní akce si klade za cíl podpořit ohrožené nebo znevýhodněné děti a to formou solidarity a dárcovství. Každý z účastníků přispěje zakoupením vstupenky.
Pomoc Japonsku - Armáda spásy
Tesco Běh pro život 2010
Kampaň na podporu žen a matek s dětmi v tísni
Škola, základ života? Ne pro každého…
Chtěla bych se v následujících větách věnovat jednomu z hlavních projektů Centra Dialog a to Adopce afrických dětí na dálku.
12 + 12 kalendář pro DebRU
Čtení pomáhá - originální charitativní projekt
Zaběhněte si pro dobrý skutek s Miro Jarošem
Máte rádi běhání? Jste akční rodina, parta či dvojice, která má ráda srandu a současně rádi konáte dobré skutky? Pak je tu pro vás senzační akce, na které nebude chybět Miro Jaroš. Ať už jste příznivci běhu nebo ne, přijďte si proběhnout nebo jen projít čtyři originální zóny, které se postarají o vaši zábavu, na charitativní akci Běh pro Kuře, která výtěžek věnuje nemocným nebo jinak znevýhodněným dětem.