Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otravy dětí: Vraní oko čtyřlisté

Vytrvalá bylina 10-40 cm vysoká, typická svými přisedlými listy, které jsou uspořádány ve čtyřčetném, vzácně v pětičetném přeslenu. Ve středu těchto čtyř listů je v dubnu a květnu nenápadný květ na stopce, který dozrává v černou vícejadernou bobuli. U nás roste v listnatých a smíšených lesích.  Jedovatá je celá rostlina. Často se zaměňuje s rulíkem zlomocným, na rozdíl od rulíku je otrava vraním okem relativně neškodná. Otravy touto rostlinou jsou vzácné, chuť bobulí je nepříjemná. Obsahují dosud blíže neprozkoumané saponiny, které způsobují nanejvýš podráždění zažívacího traktu.

První pomoc

Po požití bobulí podat několik tablet aktivního uhlí, tekutiny. Zjistit požité množství a kontaktovat TIS nebo lékaře.

Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Vraní oko čtyřlisté - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.10.2019, 15:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce