Vraní oko čtyřlisté
Vytrvalá bylina 10-40 cm vysoká, typická svými přisedlými listy, které jsou uspořádány ve čtyřčetném, vzácně v pětičetném přeslenu. Ve středu těchto čtyř listů je v dubnu a květnu nenápadný květ na stopce, který dozrává v černou vícejadernou bobuli. U nás roste v listnatých a smíšených lesích. Jedovatá je celá rostlina. Často se zaměňuje s rulíkem zlomocným, na rozdíl od rulíku je otrava vraním okem relativně neškodná. Otravy touto rostlinou jsou vzácné, chuť bobulí je nepříjemná. Obsahují dosud blíže neprozkoumané saponiny, které způsobují nanejvýš podráždění zažívacího traktu.
První pomoc
Po požití bobulí podat několik tablet aktivního uhlí, tekutiny. Zjistit požité množství a kontaktovat TIS nebo lékaře.
Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová
Předchozí článek:
Vánoční hvězda
Následující článek:
Zamioculcas zamiifolia
Poradna
Dobrý den, mám 3měsíčního chlapečka a začal nám místo pasení koníků prohýbat v zádech a zvedat ručičky i nožičky do vzduchu. Takže je opřený o bříško a také se začal částečně přetáčet na bok, ale zůstane prohnutý v luku a hlavičku zaklíněnou. Prosím o radu, co s tím, ale jsem z toho špatná a bojím se, aby nebylo něco špatně a neměl nějaký zdravotní problém. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je třeba rehabilitace, sami nezvládnete, požádejte pediatra o odeslání na rehabilitaci.
Doplnění dětské fyzioterapeutky, paní Mgr. Radky Krajsové:
Velmi pravděpodobně má jen slabé bříško, silnější zádové svalstvo "přesahuje " dítě do zákonu => do luku. Nemá možnost se na bříšku opřít o lokty a zaujmout stabilní polohu. V ideálním případě oslovit pediatra a následně navštívit dětského fyzioterapeuta, který vás naučí, jak miminku k opoře o lokty na bříšku pomoci. Jak brát dítě přes bok a jak ho nosit v náručí, aby se břišní svalstvo zaktivnilo.
Pro akci je nutné přihlášení