banner

Celkem výsledků pro tag/y "psychika": 97

Dobrý den, informace na internetu se různí, proto se na Vás obracím. Mohu v sedmém týdnu podstoupit melírování vlasů? Pokud ano, týká se to celého těhotenství? Je mi 32, dítě bude první a nerada bych jej čímkoli ohrozila. Děkuji!

Dobrý den, melír v těhotenství určitě plodu neuškodí v jakémkoliv stádiu vývoje.

Dobrý den, prosím o radu - myslíte si, že by pro mě - vzhledem k tomu, že mám nyní HPV viry v sobě a počínající genitální bradavičky, které jsou zatím bez léčby (nevystouplé a MUDr. na gyn mi řekla, že zatím léčit nemusíme) - bylo vhodné se nechat naočkovat proti HPV a genit. bradavičkám (vakcínou Silgard)? Pomůže mi to, když už v sobě viry mám a mám i bradavičky? Nebo by bylo lepší nejprve bradavičky vyléčit a potom až se nechat očkovat? Jde mi o to, aby se mi bradavičky třeba nějak nezhoršily, kdybych se nechala naočkovat (v souvislosti s reakcí na očkovací látku). Má to smysl ve věku 27 let a v případě že už jsem "nakažená"? Jaká cca je procentní úspěšnost očkování, pokud už se člověk s virem setkal? Děkuji za názor, hezký den, Nika

Přikládáme dřívější odpověď lékařky a doporučuje bližší konzultaci s Vaším gynekologem:

Dobrý den, pokud histologie genitální bradavice prokázala, potom by se léčit mělo. Spousta gynekologů doporučuje jako léčbu a prevenci opětovného výsevu očkování proti papilomavirům (vakcína Silgard). Co se týče odpovědí na další obsáhlé otázky, omlouvám se, ale myslím, že toto je nad rámec naší online poradny. Všechny informace stran přenosu a prevence nákazy by vám měl poskytnout váš lékař osobně.

Dobrý den, pracuji v zubní ordinaci jako instrumentařka. Jsem v 8tt a chtěla bych se zeptat, zda nějak vadí či ovlivňuje plod používaní profes. ultrazvukové čističky na nástroje.Děkuji

Dobrý den, určitě nevadí.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat paní doktorky Vavřinkové (pani doktorku mi poradil můj lékař na substituční léčbu)..Beru subutex (6mg/den) a v motole,kde jsem registrována k porodu, mi asi nedovolí kojit. Chtěla jsem se zeptat, co si o tom myslíte vy.. můžu kojit na subutexu?? Před porodem plánuji snížit dávku na čtvrtku za den(2mg). Co jsem četla, tak jsou na to různé názory, lékaři se neshodnou.. Můj substituční lékař říkal,že vás mám najít, ze jste se přímo tomuhle věnovala, ze byste mi mohla pomoct/poradit..Předem vám moc děkuji za odpověď..S pozdravem a přáním hezkého dne, Tereza M.

Dobrý den, zkusím vám odpovedět, i když se této problematice nevěnuji. Dle SUKLu by neměl být při užívání Subutexu problém s kojením a tím by se měli řídit i pediatři v Motole. Je to ale koneckonců definitivně na vaší domluvě s nimi. Názory a zkušenosti se opravdu mohou různit.

Dobrý den, kožní lékařka mi předepsala ant mast s obsahem tetracyklinů k lokálnímu zevnímu užití na praskly ret, kde na základě stěru indikovala zlatého stafilokoka, a to přestože ví, že jsem ve 12. Týdnu těhotenství. Moje gynekoložka se s touto léčbou stejně jako lékárnice neztotožňuje, obvodní lékařka mi neporadila (chápe pohled obou lekarek). Dermatolozka chce pro jistotu přeléčit stafilokoka, aby nedošlo k rozšíření, gynekoložka radi tetracyklin, jakožto kontraindikací, neuzivat, i když v lokální podobě. (Nutno dodat, že prasklin na rtu mám téměř celý život, a nikdy mi nikdo štěty nedělal, až teď...takže je možnost, že jsem ho měla již při prvním těhotenstvím před 13 měsíci). Můžete mi prosím poradit, jestli užívat či nikoli?

Dobrý den, pokud jste již po 12. týdnu gravidity, pak myslím, že krátkodobé lokální užívání masti by neměl být problém. To, zda je nutné prasklinu vzhledem k nálezu ze stěru přeléčit, je spíše otázka pro dermatologa. na toto vám bohužel neodpovím.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je vhodné očkovat proti tetanu a černému kašli v těhotenství a na event.. rizika pro plod. Je nutné očkovat plošně všechny těhotné nebo jen např. ohrožené skupiny? Jde mi nyní spíše o očkování proti tetanu, které bylo naposled v roce 2009, proto je vhodné přeočkování, ráda bych s tím ale počkala až po porodu..Děkuji za názor.

Dobrý den, pokud není očkování nutné, jedná se v případě tetanu o přeočkování, pak bych asi počkala po porodu. Co se týče očkování proti černému kašli, v některých zemích se provádí očkování těhotných žen plošně, snižuje riziko nákazy černým kašlem u plodu, který je pro novorozence velmi ohrožující v době, kdy ještě nejsou sami očkováni hexavakcínou. Riziko očkování neživou vakcínou pro plod je velmi nízké.

Dobrý den chci se jenom zeptat doktor mi bral odběry na cukr v krvi měla jsem být na lačno ale nedošlo mi to a dala jsem si před odběrem skleničku 50% džusu. Dnes mi doktor napsal že mám zvýšený cukr v krvi je možné že je to tím džusem? Na vyšetření mám jít až po svátcích tak jsem nervózní. Děkuji za odpoved

Dobrý den,

nepíšete zda se jenalo o jednorázový odběr nebo screeningový test (OGTT). Každopádně - ano možné to je. Vypitím skleničky džusu přijmete cca 17 g jednoduchých sacharidů (cukrů), které rychle ovlivňují vzestup hladiny krevního cukru. Lze to přirovnat ke 2 - 3 sáčkům cukru, které dostanete v restauraci ke kávě. I přesto hladina glykémie nesmí překročit stanovenou hranici. Pár rad před vyšetřením: OGTT - se provádí v ranních hodinách po minimálně 8 hodinovém lačnění (těhotná žena smí pít pouze čistou vodu), současně by žena měla být poučena, aby 3 dny před testem měla své obvyklé stravovací návyky (neomezovala příjem sacharidů) a den před testem vyloučila zvýšenou fyzickou námahu. Po celou dobu testu zůstává vyšetřovaná žena ve fyzickém klidu, před testem a během testu nesmí kouřit -pravidelné dávky léků s antiinzulinovým efektem (zejména hydrokortizon, thyroxin, betasympatikomimetika, progesteron) lze užít v den testu až po jeho dokončení. 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobrý den, paní doktorko.Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě tehotenske vitaminy, konkrétně GS Mamavot s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila na článek, který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg z Acidum Folicum. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku a proto bych Vás moc ráda poprosila o názor. Děkuji moc!

Dobrý den, užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozštěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.

Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára

Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.

Dobrý den, paní doktorko, nerada obtěžuji, ale ráda bych Vás požádala o radu. Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. (Nevím, proč mi byla nasazena toto množství denně, nevím o tom, ze bych měla mutaci, která si se stěpením listovky neumí poradit, neobjevily se u mě ani v rodině v minulosti žádné malformace plodu ani nic podobného.) Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě na doporučení od lékařky tehotenske vitaminy, konkrétně Yarilo Einstein a poté GS Mamavit s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila článek (viz.níže), který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg, tzn. 10 000 µg z Acidum Folicum. To je skoro 20x vyšší, než doporučené množství pro těhotné ženy. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku, dle článků sice listovka ve zvýšené dávce vývojovým vadám zabraňuje, ale takto extrémní dávky prý tělo vyloučit samo neumí a zůstává v krevním oběhu. Údajně se s touto přemírou zvyšuje výskyt poruch autistickeho spektra u dětí atp. A proto bych Vás moc ráda poprosila o názor, jsem z toho skutečně zoufalá.Děkuji moc! S pozdravem Regina F.https://www.gynordplus.cz/aktuality/nadmerne-hladiny-kyseliny-listove-a-vitaminu-b12-v-tehotenstvi-zvysuji-riziko-autismu-deti-29

Užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozšťěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.

Doplňky stravy
avatar B82 23. 04. 2020

Dobrý den,jsem cca na začátku 8tt. Od zjištění užívám doplněk stravy vitamíny Ogestan -matka a dítě, tablety + jím běžně ovoce a zeleninu. Chtěla bych se zeptat, pokud znáte tyto vitamíny, jestli jsou prospěšné ( nekupovala jsem je na doporučení, ale podle internetu ) a jestli kombinace těchto vitamínů + vitamínů z ovoce a zeleniny není příliš velký příjem a není to spíš k neprospěchu. Ogestan je podle výrobce přírodní a obsahuje Kyselinu listovou (vitamín B9,) Omega-3 ( DHA), Jód, vitamín D3 a vitamín E. nic jiného. Píší, že se může užívat dlouhodobě, před plánováním, samotným těhotenstvím a během kojení. Jinak já jím všechno, maso, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky atd. A ještě jsem si koupila od Leros čaj pro těhotné, na doporučení paní magistry v lékárně. Snad tedy výše zmíněný "koktejl" vitamínů, není příliš.Moc Vám děkuji za odpověď

Dobrý den, kombinace těchto vitamínů a pestré stravy je ideální varianta. Nemusíte se bát, že byste se takto mohla "předávkovat", ještě navíc, pokud dodržujete doporučené dávkování přípravku. Hezký den.

Dobrý den,mám laktózovou intoleranci a abych nemusela omezovat mléčné výrobky, zvykla jsem si užívat volně prodejné enzymy laktázy - Lactanon a nebo laktázové tablety Mivolis z DM. Nyní jsem ve 34. týdnu a po celou dobu těhotenství enzym užívám - cca 1 denně, večeřím měkké a tvrdé sýry. Nemohla jsem tím miminku ublížit? Ani mě to nenapadlo, myslela jsem, že jen doplňuji enzym, který mi v těle chybí.. Můžu tablety nadále užívat, třeba i při kojení? Mockrát děkuji

Dobrý den, tyto doplňky stravy můžete v těhotenství i při kojení bez obav užívat. Hezký den.

Dobrý den,mám trochu starost o partnerku. Máme spolu miminko (15 měsíců), a chtěli bychom druhé. Malá má už cca půl roku ekzém. Řešily jsme to všemožně alternativně, ale nic nepomohlo. Doktorka se tedy rozhodla pro antibiotickou mast dexometazon a mast na promastění aquacutilan. Dále pro koupele miminka v hypermangánu. Mohl by partnerce kontakt s těmito léky, ať už přes kůži, když maže miminko, nebo vdechem (jedna ta mast smrdí jako skoro jako savo) nějak ublížit miminku, které můžeme čekat( možná 1-2 týden)?Děkuji

Dobrý den, nemusíte mít obavy, že by kontakt s těmito léky nějak ohrozil budoucí těhotenství. Hezký den.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda žvýkání žvýkaček v těhotenství ( žvýkám Mentos pure fresh - větrové i ochucené ) může vzhledem ke složení hlavně sladidla aspartam, sorbitol a xylitol mít vliv na vývoj plodu? Nežvýkám zas tak často, ale mám stále žvýkačky po ruce. Jsem 14+0 tt Taky mě občas jakoby pne a táhne břicho. Může to být nárůstem plodu? Vím, že občasné křeče v podbřišku jsou následkem roztahování dělohy ale tohle pnutí?Moc Vám děkujiDěkuji

Dobrý den, obecně žvýkat žvýkačky, prakticky tak jako ve všem, by se mělo v přiměřené míře. Pokud užijete jednu, dvě žvýkačky za den, nevadí to. Pocit pnutí a tahu se může v těhotenství vyskytovat, souvisí to s rostoucí dělohou. Každá těhotná to vnímá pocitově jinak. Pokud by se ale vyskytovaly bolesti podobné menstruačním nebo jakékoliv silné bolesti břicha, vyhledejte svého gynekologa. Hezký den.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kombinaci doplňků stravy v těhotenství. Dlouhodobě (již několik let) užívám pravidelně Mladý ječmen, Chlorellu a kolagen od Collamedic (čistý rozpustný kolagen typu I, II, III,výrobek z ryb)+ vitamin C (500 mg). Nyní jsem na počátku těhotenství a v lékárně mi bylo doporučeno GS Mamavit (Prefolin+DHA). Prosím o informaci, zda mohu i nadále užívat všechny výše zmíněné doplňky a přidat i GS Mamavit. Děkuji!

Dobrý den, tuto kombinaci doplňků můžete užívat. Co se týká multivitaminových preparátů pro těhotné, může to být od jakékoliv firmy, podstatné je, aby obsahoval kyselinu listovou a to v dávce 400 - 800 mikrogramů. Hezký den.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné ve 3.trimestru těhotenství užívat nějaké léky na spaní? Švagrová lehne do postele a spánek nepřichází, někdy takhle třeba nespí dva dny, pak jeden den v pohodě a poté zas nespí. Nebo aspoň nějaká homeopatika? Děkuji za odpověď. Hamšíková

Dobrý den, jsou vhodná režimová opatření, jako např. vyzkoušet spát s kojícím polštářem, na boku (poslouží jako podpora břicha, kolene i stehna při poloze na boku, po porodu se využívá k polohování miminka při kojení), nepít kofeinové nápoje odpoledne a večer, nejíst a necvičit před spaním, dodržovat spánkový režim (ulehávat a vstávat přibližně ve stejnou dobu každý den), doplnit hořčík (snižuje nervosvalovou dráždivost, zklidňuje a je vhodný při nespavosti v těhotenství. Dále může pomoci meduňka, vitaminy skupiny B, možno také homeopatika. 

Léky proti nespavosti (tzv. hypnotika, sedativa) se běžně v těhotenství nedoporučují, pokud se nejedná o výjimečné užívání. Platí obecné pravidlo, čím méně léků, tím lépe. Hezký den.

Dobry den. Az v 17. tydnu tehotenstvi jsem zjistila, ze denne piji multivitamin ve forme sumivych tablet, ktere obsahuji cyklamat sodny. Dala jsem si tu praci a u vyrobce jsem zjistila, ze jedna tableta obsahuje 72mg cyklamatu. Samozrejme jsem s pitim okamzite prestala, ale myslite, ze jsem v teto davce mohla uskodit plodu?Docela me zarazilo, kdyz jsem zjistila, ze cyklamat obsahuje i pripravek Magnosolv, ktery se bezne predepisuje i tehotnym (ja ho predepsany nemam). U Magnosolvu se uvadi na jednu davku 60mg cyklamatu, ale predepisuje se vetsinou az ve 2-3 trimestru. Jaky je vas nazor na vec? Bojim se, ze jsem miminku ublizila, kdyz jsem vitamin pila behem prvniho trimestru, kdy se vse vyviji. Dekuji za odpoved.

Dobrý den, 

cyklamát nepatří mezi vhodná sladidla pro těhotné, proto se jim ani dětem nedoporučuje podávat. Je dobře, že jste jej vyřadila. Naopak se nemusíte obávat . ADI( přijatelná denní dávka náhradního sladidla, která může být konzumována denně po dobu života, aniž by představovala riziko pro zdraví konzumenta - mg/kg hmotnosti/den) je stanovena na 7 mg/kg/den, nápoje do 250 mg/l., což zdaleka nedosahuje množství, které jste konzumovala. Pár informací k doplnění - relativní sladivost 30, nekalorický, V důsledku publikování určitých pochybností, že by cyklamáty mohly zvýšit sílu jiných karcinogenů, byl v mnoha zemích zakázán. Nyní je znovu předmětem toxikologického zkoumání. V ČR dle legislativy EU je použití povoleno, stejně jako v Kanadě, Austrálii, Filipínách . Ve vyšší koncentraci hořká pachuť, při nižší koncentraci naopak pachuti jiných látek maskuje, kombinace se sacharinem v potravinářství. Buďte pozorná a čtěte etikety, je používán celkem hojně. 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobry den. Nyni jsem v 14. Tt a uz v minulrm tehotenstvi jsem nabrala jenom 6 kg protoze mi zaludek travil jidlo 6 hodin a ja jsem nemohla si dat driv nez po 6 hodinach dalsi jidlo. Byla jsem i na gastroskopii a tam bylo vse v poradku. Nejhorsi je pro me pecivo, ktere me tlaci v zaludku i pozde v noci. Jak mam podporit abych pribrala aspon tech 9 kg za tehotenstvi?

Dobrý den, bohužel nesdělujete konkrétní informace. Pokud bych měla vám mohla dát obecnou radu, tak by to bylo - zařazujte potraviny a z nich připravené pokrmy, které obsahují vysoké množství energie v malém objemu. Jsou to např. ořechy, smetana, plnotučné mléko, mléčné dezerty typu pribináček a pokrmy po domácímu připravené z kvalitních potravin, kterými doplníte běžný jídelníček koktejly napr. z tvarohu (pribináčku) - ovoce - ořechů, kašemi (např. plnotučné mléko, jáhly, ořechy, oslazené sosem ze sušených datlí, pudink s ovocem, salát z kuskusu s lososem a jogurtovým dipem a další.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka