banner

Celkem výsledků pro tag/y "plodnost": 100

Vážená paní doktorko,před osmi měsíci jsem prodělala zamlklý potrat a měsíc po operaci jsem měla zánět dělohy, krerý byl přeléčen dvojkombinací antibiotik. Bohužel mi nejde od té doby otěhotnět. Je možné, že to způsobil ten zánět? Dále mi byla naměřena vysoká hodnota CMV 500 IGg a doktorka mi radí na dobu tří měsícu se nesnažit a čekat až se hodnota sníži. Jinde jsem ale slyšela, že pokud není virus aktivní, tak to početí nebraní. Jaký je Váš názor?Děkuji a přeji Vám hezký den,

Dobrý den, to, že nemůžete otěhotnět, může být způsobeno různými důvody. Bylo by dobré vyloučit, zda v dutině děložní nejsou přítomny srůsty po revizi dělohy (pokud jste revizi po potratu absolvovala). Pokud ale pravidelně menstruujete, pak je to málo pravděpodobné. Srůsty v děloze se většinou pojí se slabou či žádnou menstruací. To, že nemůžete otěhotnět může být i náhoda. 8 měsíců není až tak dlouhá doba. Co se týče CMV, pak protilátky IgG nejsou nijak zásadní. Tyto protilátky máme v krvi téměř všichni - značí, že jste se s infekcí někdy v minulosti potkala, ale onemocnění není aktivní a tudíž nemá na těhotenství ani vývoj plodu žádný vliv.

Dobrý den, v září mi byla při ultrazvukovém vyšetření nalezena cysta na levém vaječníku (69x46 mm) a podezření na zánět pravého vejcovodu. V listopadu jsem podstoupila laparoskopickou operaci, při které byl prokázán a léčen zánět obou vejcovodů (způsobeno chlamýdií trachomatis), cysta na vaječníku tam dle slov operujícího lékaře vůbec nebyla. Nyní (dva týdny po operaci) jsem absolvovala kontrolní ultrazvukové vyšetření, které opět ukazuje na cystu levého vaječníku (67x48 mm). Názory různých gynekologů, kteří mě vyšetřovali se liší (někteří se přikláněli k endometrióze, jiní ji zase zcela vyloučili). Absolvovala jsem před operací spoustu vyšetření (za zmínku stojí velmi vysoké hodnoty CA 125, a to 718). Nyní si kladu otázku, jestli se jedná o tutéž cystu a při operaci byla ,,pouze,, přehlédnuta a zda se vůbec jedná o cystu nebo něco horšího? Měla bych požádat lékaře i o další vyšetření jako např.: magnetickou rezonanci či CT? Velmi Vás prosím o radu. Je mi 26 let a jsem zatím bezdětná, proto tuto situaci nechci podcenit.

Dobrý den, těžko z Vašeho popisu soudit, o co se jedná. Každopádně cysta velikosti 6 cm by neměla být při operaci přehlédnuta - pokud by nebyla zavzata do srůstu v oblasti vaječníků, což by tam ale v tom případě mělo být popsáno. Zvýšení CA 125 bývá nejčastěji u endometriozy, ale i u zánětů, takže to těžko posoudit. Každopádně endometriální cysta většinou bez léčby či operace sama nemizí, takže pokud by to byla endometriální cysta - to, co bylo popisováno před operací, pak je velmi málo pravděpodobné, že by sama zmizela. Nemuselo se však před operací jednat o cystu, mohlo jít o zánětlivě změněný vejcovod. Všechny nejasnosti by ale měly být u operace objasněny. MR či CT je možné, ovšem otázkou je, co by vyšetření přineslo. Spíše bude lepší udělat UZ kontrolu s odstupem - např. 3 měsícu a pak se uvidí.

Utrogestan
avatar atenaz84 08. 12. 2016

Dobrý den, jelikož se snažíme o druhé dítě a nedaří se, doktor mi předepsal na 3 měsíce utrogestan kvůli dlouhému cyklu. První dva měsíce byly dobré, ale tento měsíc jsem místo ovulace začala krvácet. Tak jsem se chtěla zeptat, zda je to normální? Popřípadě jaká by mohla být jiná příčina? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, krátkodobé krvácení v době ovulace se někdy objevuje, nic vážného to tedy pravděpodobně není.

Dobrý den, vážená paní doktorko, chtěla bych se zeptat na něco, co mi již dlouho vrtá hlavou. Nějakou dobu se s přítelem snažíme přirozenou cestou o miminko, bohužel se nám to nedaří. Byla jsem dnes u lékaře, který mi udělal ultrazvuk a zjistil, že mám prý kolem vajíček silnou stěnu, která může být hlavní příčinou neotěhotnění, jelikož je tam špatný průchod pro sperma. Domluvili jsme se s panem doktorem na pečlivém hlídání ovulace a plodných dnů a pan doktor trval na tom, abychom ještě dále zkoušeli přirozenou cestu. Prý pouze pokud se to cca po 3 měsících nezmění, budeme to řešit dále. Celý den o tom přemýšlím a dospěla jsem k názoru, že bych vlastně dále jednala tak, jak jednám doposud a také se stále nic neděje, pouze by mi to prodloužilo trápení. Zkrátka si myslím, že přirozená cesta není v tuto chvíli vhodné řešení, pouze oddálení situace. Bohužel jsem takto neuvažovala v ordinaci, ale až po několika hodinách uvažování a připadala bych si hloupě, kdybych s tímto názorem šla zítra za mým doktorem. Řekl by si, proč jsem mu to neřekla ihned, že si myslím,že přirozená cesta pouze oddálí trápení. Co si myslíte vy o mém problému, o té silné stěně kolem vajíček? Máte nějaké rady, jak otěhotnět v takovém případě? Budu vděčná za každou sebemenší radu. Předem vám velmi děkuji. S pozdravem Novotná

Dobrý den, nevím, jak dlouho se pokoušíte o těhotenství - to jste nezmínila. Pokud je to méně než rok (např. 6 měsíců) a jste mladá, pak nepropadejte panice - může to tak být a neznamená to žádný problém. Pokud se pokoušíte přes rok bez uspěchu, pak je dobré začít pátrat, proč se tak děje. Nicméně informace z vašeho UZ, že máte tlustou stěnu kolem vajíček (možná jste měla na mysli kolem vaječníků) - to vůbec nelze dle UZ hodnotit. Vajíčka nejsou vůbec na UZ vidět, maximálně folikuly, v kterých vajíčka plavou a co se týče vaječníků - opravdu nelze tlouštku obalu hodnotit a nemá to na nic vliv. Takže tím se vůbec nestresujte. Důvody, proč žena nemůže otěhotnět jsou většinou zcela jiné - špatný spermiogram partnera, anovulační cykly, atd atd.

Dobrý den, reaguji na tuto vaši odpověď:Dobrý den, nevím, jak dlouho se pokoušíte o těhotenství - to jste nezmínila. Pokud je to méně než rok (např. 6 měsíců) a jste mladá, pak nepropadejte panice - může to tak být a neznamená to žádný problém. Pokud se pokoušíte přes rok bez uspěchu, pak je dobré začít pátrat, proč se tak děje. Nicméně informace z vašeho UZ, že máte tlustou stěnu kolem vajíček (možná jste měla na mysli kolem vaječníků) - to vůbec nelze dle UZ hodnotit. Vajíčka nejsou vůbec na UZ vidět, maximálně folikuly, v kterých vajíčka plavou a co se týče vaječníků - opravdu nelze tlouštku obalu hodnotit a nemá to na nic vliv. Takže tím se vůbec nestresujte. Důvody, proč žena nemůže otěhotnět jsou většinou zcela jiné - špatný spermiogram partnera, anovulační cykly, atd atd.........................................Co se týče doby pokoušení o otěhotnění, odpovídalo by to přibližně jednomu roku. Z toho co jste napsala, jsem si hledala pár informací na internetu a mám takový pocit, že by to mohl být syndrom polycystických ovarií. Odpovídají příznaky a všechno to, co se v článcích o tomto syndromu píše. Bohužel nevím si rady s tím, jak mám redukovat svou váhu, což mi radil i můj gynekolog. Mám nadváhu a nedaří se mi hubnout. Sladké nejím, snažím se jíst pravidelně, cvičím každý den, tak nevím... Moc ráda bych přišla na osvědčený způsob, jak redukovat svoji váhu.. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, pokud se již snažíte více než rok, bylo by potřeba udělat podrobnější vyšetření. Syndrom polycystických ovarií, obzvlášť, pokud máte nadváhu, je samozřejmě možný, ale většinou jen na základě UZ jej nelze diagnostikovat. Co se týče vaší nadváhy - s redukcí vám bohužel neporadím. Toto je doména nutričního terapeuta, nikoliv gynekologa. Stran došetření sterility vám nejlépe poradí v některém centru IVF poblíž vašeho bydliště. 

LUF syndrom
avatar Dani.Ella 10. 11. 2016

Dobrý den, paní doktorko,s partnerem se snažíme otěhotnět a jelikož se delší dobu nedaří, absolvovala jsem nyní dva měsíce kontrolu ovulace ultrazvukem. Na jednom vaječníku dle doktora ovulace nejspíše proběhla, s tím, že ale vznikla následná 18 mm velká haemorrhagická cysta. V levém vaječníku mi byl 14. DC naměřen folikul 24 mm, nicméně, 17. DC bylo zjištěno, že neprasknul - měl 18 mm, deformovaný. Ráda bych se zeptala, čím se stane, že folikul nepraskne a zda existuje nějaký preparát či bylinky, kterými bych se mohla pokusit tento problém řešit? Podle všeho se jedná o LUF syndrom. Je možné, že budu mít i přesto nějaké cykly ovulační? Může mít na tento probém vliv štítná žláza (léčím se s lehce sníženou funkcí)? Trápí mě také nízká děložní sliznice (kolem 17 DC vždy cca. 7-9 mm).Předem děkuji za odpověď.Daniela N.

Dobrý den, dle popisu na UZ. To, že byl folikul menší a deformovaný 17. DC - to právě může svědčit o jeho prasknutí a ovulaci. Samozřejmě můžete mít některé cykly ovulační a některé anovulační, tak to normálně bývá. Pokud folikul nepraská může to být dáno nedostatkem gestagenu, které se dají v 2. fázi menstruačního cyklu do těla dodat. S bylinkami nemám zkušenost. Jinak sliznice kolem 9 mm po ovulaci je na oplození dostatečná. Pokud máte dobře nastavenou medikaci na hypofunkci štítné žlázy, pak by toto vliv na otěhotnění mít nemělo. Potíže působí především neléčená hypofunkce štítné žlázy.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, před půl rokem jsem podstoupila interrupci, s přítelem se snažíme o mimi asi 3 měsíce, ale stále se nic neděje, máme strach, že bych po to zákroku nemohla otěhotnět.

Dobrý den, 3 měsíce snažení nejsou mnoho a rozhodně to neznamená, že byste měla mít po zákroku problém, pokud jste předtím otěhotněla bez potíží. Je to ovšem vždy věc náhody. Takže se nestresujte a ještě vyčkejte. Až pokud byste nemohla otěhotnět více než pul roku až rok, pak teprve začněte situaci řešit.

Dobry den, paní doktorko. Bydlím v zahraničí, kde je zdravotnictví ne příliš na dobré úrovni a chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor. Před osmi měsíci jsem prodělala zamlklý potrat, poté následovala kyretáž, která proběhla bez problemů. Ale zhruba po měsíci od kyretáže mě začalo bolet břicho, měla jsem růžový výtok a krvácela. Ještě v ten den jsem šla k lékařce, která ultrazvukem našla tekutinu v pánvi. Jen mi řekla, že se jedná o bakteriálni zánět a napsala antibiotika, která celkem zabrala a po 14 denní kontrole jsem již byla v pořádku. Bohužel mi ale nejde od té doby otěhotnět. Menstruaci mám sice pravidelnou, ale obávám se, že mi po té infekci vznikly srůsty a ja zůstanu neplodná.

Dobrý den, na Vaši otázku těžko odpovědět. Problémy s otěhotněním po kyretáži spíše dělají srůsty v dutině děložní, ale pokud by se ve Vašem případě o tyto srůsty jednalo, pak byste ani nemenstruovala či by menstruace byla velice slabá. Takže o tento problém se pravděpodobně nejedná. To, zda máte srůsty v oblasti vejcovodu, se dá samozřejmě taktéž nedá vyloučit, ale zjistit se to dá pouze zobrazovací metodou - sono hysterografie či při laparoskopii, ale tato vyšetření již musí indikovat gynekolog v rámci léčby neplodnosti. Pokud byste nemohla otěhotnět více než 12 měsíců, pak se určitě někam obraťte.

Dobrý den, třičtvrtě roku se marně snažíme o miminko. Našla jsem několik pozitivních ohlasů na přípravek FolGravid GravidPLAN. Chtěla jsem se zeptat, zda máte pozitivní zkušenost s tímto přípravkem nebo jde o dobrou reklamu farmaceutických firem - pomůže s otěhotněním? Nahrazuje plně tento doplněk stravy vitamíny, doporučené před otěhotnením - kyselinu listovou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, upřimně užíváním tohoto vícesložkového preparátu asi nic nezkazíte, ale že by Vám zázračně pomohl, Vám také nikdo nezaručí. Užívání kyseliny listové ve zvýšené míře se před otěhotněním ženám doporučuje - pokud se užívá nejlépe minimálně 3 měsíce před otěhotněním, snižuje výskyt vad neurální trubice. Kyselina listová se dá užívat v kombinaci s jinými látkami, jako v tomto případě nebo i samostatně.

Neplodnost
avatar Moni15 22. 11. 2016

Dobrý den, příští týden mám jít na kontrolu. Chtěla jsem se zeptat. Tento rok jsem byla v dubnu na lapárodkoupí cysty a myomy. Vše bylo odstraněné. Už tři měsíce pozorují nepravidelnou menstruaci. Test jsem si dělala, byl negativní. Zvětšila se mi prsa. Mám tlak v podbřišku, také se mi zvětšilo. Nepravidelně mi střeluje do vaječníku, pociťují nevolnost na zvracení. Děkuji Moni

Dobrý den, příliš z vaší zprávy nevyplývá, co se chcete dozvědět. Pokud máte negativní těhotenský test a nedělala jste jej příliš brzy, pak je těhotenství nepravděpodobné. Pokud máte potíže, které popisujete, bude nejlepší zajít ke gynekologovi, kde jste jistě po operaci pravidelně sledována a potíže řešit u něj.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před půl rokem jsem podstoupila interrupci, s přítelem se snažíme o miminko asi 3 měsíce, ale stále se nic neděje, máme strach, že bych po tom zákroku nemohla otěhotnět..

Dobrý den, 3 měsíce snažení nejsou mnoho a rozhodně to neznamená, že byste měla mít po zákroku problém, pokud jste předtím otěhotněla bez potíží. Je to ovšem vždy věc náhody. Takže se nestresujte a ještě vyčkejte. Až pokud byste nemohla otěhotnět více než půl roku až rok, pak teprve začněte situaci řešit.

Dobrý den, chci se zeptat, když se uhnizduje vajíčko a je první den menstruace a ještě nepřišla a s přítelem jsme měli pohlavní styk rychlejší, může to mít vliv na to uhnízďující se vajíčko, že se tím třeba nechytí? Snažíme se už skoro 1 rok, beru prášky s kyselinou listovou 800 mg denně, přivítám každou radu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý večer, přiznám se, že příliš nechápu vaši otázku. Pokud máte první den očekávané menstruace, pravděpodobně to není období uhnízdování vajíčka. Vajíčko se uhnízduje cca 4-5 den po oplozující souloži, která je většinou v polovině cyklu v období ovulace, takže v období očekávané menstruace by již mělo být oplozené vajíčko uhnízděné. Ale i kdyby nebylo, pohlavní styk na toto žádný vliv nemá.

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně ovulace. O miminko se snažíme půl roku, proto jsem začala chodit na folukulometrii. Vše nasvědčuje tomu, že jsem zdravá - v pořádku vejcovody, pravidelný menstruační cyklus 31 dní, byla jsem aji na sonografickém vyšetření štítné žlázy - v pořádku. Dvakrát jsem si zkoušela udělat ovulační testy, poprvé pozitivní 16. den cyklu, poté 14. den cyklu snažení a nic. Paní doktorka mi 13. den cyklu řekla, že prostřední není ovulační, respektive její slova byla: "není tam nic". Na velikost folikulů a nebo podobně neodpověděla, a na otázku, zda teda ovulace bude/nebude, kde může být problém mi řekla, že není věštkyně a ovulační testy jsou blbost, jen tahání peněz z lidí. Dala mi recept na clostylbegyt, já jsem si ho vzala s tím, že ještě tablety nevyberu z lékárny a zkusím zjistit o svém stavu co nejvíc. Moje následující otázky jsou: Mohu mít ovulaci při 31. dne cyklu i poměrně později? Je možné, že jsme vzhledek k délce cyklu snažili krátce? Může paní doktorka na folikulometrii - pokaždé je ještě brzo, opravdu nic nevidět? Mohu mít problém s ovulací aji když jsem zdánlivě zdravá? Žadné opožděné cykly, menstruaci mám pravidelně. Děkuji za jakoukoliv odpověď, která by mi mohla pomoct. Našla jsem ještě vitamíny Inofolic a nebo Nosifol, tak to zkusíme. A když nezaberou, tak si budeme stimulovat. Pěkný den, S.

Dobrý den, obecně pokud se snažíte půl roku, není to ještě nic zásadního. Až po roce snažení bez úspěchu by a Váš lékař měl cíleně pátrat po problému (zda probíhá ovulace, zda není problém v partnerovi, atd..). Problém může být samozřejmě na více úrovních. Zda máte v pořádku vejcovody se nedá říct. Musela byste absolvovat sono salpingografii (nastříknutí vejcovodu pod ultrazvukem) či laparoskopii. Bez těchto vyšetření se nelze o vejcovodech vůbec vyjadřovat - nejsou za normálního stavu na ultrazvuku vidět. Co se týče ovulace - na ovulační testy se opravdu nelze 100% spolehnout. Spíše bych věřila tomu, co se ukazuje před ovulací na ultrazvuku. Pokud ovulace probíhá cca v polovině cyklu, měly by být na ultrazvuku několik dní před ní patrny rostoucí folikuly určitých rozměrů - např. 10. den cyklu folikul velikosti 12 mm ( je to pouze příklad...). Pokud nejsou na vaječníku patrny ani drobné folikuly v první polovině cyklu, pak zřejmě ovulace neproběhne. Pravidelný cyklus ale i tak mít můžete. Máte tedy více možností - počkat klidně ještě několik měsíců (problém opravdu být nikde nemusí) nebo zkusit stimulaci Clostylbegitem dle schématu. 

Dobrý den, pane doktore, po operaci mi byla zjištěna neprůchodnost vejcovodů. Po obou stranách po konzultaci s panem doktorem doporučeno umělé oplodnění, které jsem podstoupila v Německu zavedené. 2 embrya bohužel 11. den krvácení po domluvě s panem doktorem jsem potřebovala přestávku, z hormonální léčby mi nebylo dobře. Navrhli jsme 3 měsíce, ale já jsem po měsíci úplně normálně otěhotněla, bohužel 3.-4. týden opět krvácení. Moje otázka je: může člověk otěhotnět s neprůchodnými vejcovody, nebo je nějaká možnost na zprůchodnění? Je lepší ještě jednou zkontrolovat vejcovody? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevím, jakou metodou byla neprůchodnost vejcovodů zjištěna. To je velmi podstatné. Většinou se během operace zjištuje nástřikem barviva do dělohy a během laparoskopie operatér pozoruje, zda prochází barvivo vejcovodem. Pokud barvivo daným vejcovodem neprochází, pak je neprůchodnost téměř jistá. Pokud jsou na vejcovodech nejaké změny (naplněný vejcovod tekutinou, pozánětlivé změny, srůsty v jeho okolí) a operatér je vyjádří podezření z neprůchodnosti a nástřik neprovede, pak to samozřejmě jisté není. Znovu kontrolovat průchodnost - to je diskutabilní. Rozhodně podstupovat operaci jen kvůli tomuto, bych nedoporučovala. Nicméně, pokud jsou vejcovody neprůchodné, je lepší je před IVF odstranit - tím se eliminuje riziko mimoděložního těhotenství.

Dobrý den, paní doktorko, už jsem Vám jednou psala ohledně neprůchodnosti vejcovodů. Neprůchodnost mi byla zjištěna laparaskopickou operací, ani pod silným tlakem neprošla žádná tekutina. Byla jsem odeslána na umělé oplodnění, které jsem podstoupila v Německu, zavedené 2 embrya, bohužel 11. den krvácení, po domluvě s panem doktorem jsem potřebovala přestávku. Z hormonální léčby mi nebylo dobře, navrhli jsme 3 měsíce, ale ja jsem po měsíci úplně normálně otěhotněla, bohužel 3.-4. týden opět krvácení. Moje otázka je: může člověk otěhotnět s neprůchodnými vejcovody, když mi pan doktor pověděl, že přirozenou cestou neotěhotnim? A já po měsíci od umělého oplodnění normálně otěhotněla, je lepší ještě jednou zkontrolovat průchodnost vejcovodů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jak jsem Vám psala - znova kontrolovat laparoskopickou operaci průchodnost vejcovodu je dle mého názoru názoru velká zátěž. Smysl by operace měla v případě, že by se při ní zrovna nefunknčí vejcovody odstranily, protože nyní jsou spíše hrozbou mimoděložního těhotenství (vajíčko nemůže projít poškozeným vejcovodem a uhnízdí se uvnitř). To, že jste otěhotněla je zřejmě velkou náhodou. Někdy vzácně otěhotní i ženy po sterilizaci. Nic není 100%, nicméně pravděpodobnost, že byste otěhotněla spontánně znovu je minimální.

Dobrý den, 31.1.2017 mi dělali kyretáž, spontánní potrat v 5+3tt, těhotenství bylo potvrzené z krve, na ultrazvuku nic vidět nebylo. Mám Syndrom polycystických ovarií a toto těhotenství bylo po stimulaci clostilbegytom 2x2 + pregnyl. Chtěla bych se zeptat, zda bude nyní větší problém otěhotnět, anebo se Syndrom polycystických ovarií mohl trochu i zlepšit i po tak krátkém těhotenství. Lékař mi řekl, že se Syndrom polycystických ovarií po porodě někomu ztratí. Na jaké doporučení bychom měli se snažením počkat aspoň 3 měsíce, ale já bych to chtěla nechat na přírodě už po první normální menstruaci. Domnívám se, že tělo bude vědět, kdy chce být těhotné. Je nějaká hrozba, kdyby se mi podařilo po krátkém čase znovu otěhotnět, abych o miminko znovu přišla? Četla jsem, že po krátkém těhotenstvíí 4-5tt by to neměl být problém a dokonce někteří lékaři ani nedokáží čekat. Piji 3x denně alchemilku. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, myslím, že 3 měsíce čekat nemusíte a klidně se můžete začít snažit po jedné proběhlé menstruaci. Co se Syndromu polycystických ovarií (PCO) týče, to Vám nikdo neřekne, zda bude nějaký posun v možnosti spontánně otěhotnět. Ale každopádně zkuste.

Dobrý den, nevím, jak začít. S přítelem jsme spolu už 8 roků a nemůžeme mít miminko. Chodili jsme i po lékařích v zahraničí a prý jsme oba dva v pořádku. Prosím o radu.

Dobrý den, s tím Vám tedy bohužel neporadím. Pokud nemůžete po 8 letech pravidelného sexuálního  života otěhotnět, pak někde problém zjevně je, ale příčiny mohou být opravdu různé. Pokud nepomohou ani žádné s forem asistovaném reprodukce (umělého oplodnění) - to nevím, zda jste zkoušeli, pak další možností volby jsou darovaná vajíčka, pokud je problém ve Vaší ovulaci či náhradní mateřství. Ale toto vše s Vámi musí osobně probrat lékař v centru IVF.

Dobrý den, v březnu loňského roku mi byla zjištěna endometrióza. S paní doktorkou jsem byla domluvena, že na 3 měsíce nasadíme lék Visanne a poté se s přítelem budeme snažit o miminko, jenže uběhnul už půl rok od snažení a stále nic. Tak by mě zajímalo, jestli paní doktorka na půlroční kontrole to se mnou bude nějak řešit nějakými léky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejsem Vaší lékařkou a tedy nevím, jak to bude Vaše paní doktorka řešit. Nicméně pokud bude gynekologický nález v pořádku, pak bych Vám asi doporučila ještě zkoušet spontánně otěhotnět. Půl roku je ještě málo. Záleží samozřejmě ovšem i na Vašem věku a na stupni endometriózy, jaká Vám byla zjištěna.

Dobrý den, už delší dobu cca 17 měsíců se snažíme o otěhotnění. Jednou se nám to podařilo, ale bohužel došlo k samovolnému potratu. Partner má spermiogram v pořádku. Můj gynekolog nyní navrhuje nějakou hormonální léčbu (asi Gestagen), která se má užívat v druhé polovině cyklu. Můžete mi o tom říct něco více? Na internetu jsem o tom toho moc nenašla. Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte pravidelný menstruační cyklus a ovulaci, pak gestageny nasazené jen tak Váš problém určitě nevyřeší. Pokud má partner spermiogram v pořádku, pak je potřeba pátrat, zda není problém na Vaší straně: genetické a hematologické vyšetření - tím je potřeba začít. Na tato vyšetření by Vám měl napsat žádanku Váš gynekolog.

Dobrý den, již 14 měsíců se snažím otěhotnět, ale můj problém je v tom, že vždy 4 - 5 dní před menstruací začnu lehce špinit. Začíná to růžovým hlenem a pokračuje to do příchodu menstruace vždy 28. den cyklu. Má gynekoložka mi předepsala Duphaston, užívala jsem ho 7 měsíců, nejdříve 5x2,7x2 a 10x2, ale bohužel špinění stále přetrvává. Kontrolní ultrazvuk proveden, nic nezjištěno. Sliznice byla v pořádku, folikuly přítomny - 17 mm 4 dny před ovulací. Nyní mi doktorka předepsala Orgametril, ale dočetla jsem se, že při snaze o otěhotnění to není nejlepší řešení. Myslíte, že bych měla nadále užívat Duphaston + preventivně Ascorutin, který by mohl špinění potlačit, nebo zkusit Orgametril? Jinak dle ovulačních testů dochází k ovulaci 13. den cyklu. Jsem tři roky po porodu, otěhotnění bez problémů. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, určitě bych pokračovala v Duphastonu a Ascorutinu, i když ten zrovna zásadní vliv na nic upřímně nemá. Nevím, z jakých důvodů Vám lékařka předepsala Orgametril. Většinou se předepisuje ženám na oddálení menstruace, ale ne v souvislosti s nepravidelným cyklem. 

Porucha ovulace
avatar kolark02 10. 03. 2017

Dobrý den,můj dotaz se především týká ovulace. Je mi 34 let, o dítě se s manželem snažíme zhruba 4 roky. Před dvěma lety jsem otěhotněla, ale již v 5. týdnu došlo k zamlklému potratu. Rok poté jsem musela na laparoskopii – odstranění cysty na pravém vaječníku, byla také provedena průchodnost vejcovodů (vejcovody jsou průchodné). Avšak byla mi zjištěna endometrióza (asi II. stupně). Mám kratší cyklus 24 dnů, menstruace trvá 6 dní. Někdy pár dní před menstruací špiním. Napadlo mě, jestli není problém v mojí ovulaci. Provádím ovulační test: (25. 2. začátek menstruace), 7. 3. pozitivní test (11DC) a 9.3. ultrazvuk u gynekologa. Ačkoliv jsem myslela, že už k ovulaci došlo, našel zralý folikul (asi 20 mm), což znamená, že ještě nepraskl. (Bazální teplota 8.3. 36,41/ 9.3. 36,74/ 10.3 36,79.) Došlo k ovulaci? K ovulaci by mělo dojít nejpozději do 36 hodin od pozitivního ovulačního testu. Znamená to, že i když byl folikul velký, nepraskl a nedošlo k ovulaci? Myslíte si, že by se mohlo jednat o syndrom neprasklého folikulu nebo jinou poruchu ovulace? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, k ovulaci opravdu dojít nemuselo. Někdy se z neprasklého folikulu stane cysta, která spontánně praskne až později. Ale mohla jste také ovulovat později. Nicméně pokud se snažíté o těhotenství bezúspěšně již 4 roky, pak bych i vzhledem k Vašemu věku navrhovala návštěvu centra IVF v blízkosti bydliště. Samozřejmě ale záleží, jaký k tomu zaujímáte postoj. Obecně ale 4 roky jsou již dlouhá doba a šance na spontánní těhotenství je nízká.

Dobrý den,v roce 2005 jsem podstoupila laparoskopickou operaci cysty. Nyní se s manželem snažíme o miminko a zatím se nedaří. Tak jsem si nechala z nemocnice poslat všechny papíry ohledně té operace a našla jsem tam v patologické zprávě, že se jednalo o serózní parovariální cystu. Může to mít nějaký vliv na plodnost? Děkuji.

Dobrý den, tento druh cysty by rozhodně na plodnost vliv mít neměl - ani typ cysty a ani umístění. Paraovariální cysta se nachází vedle vaječníku a jeho funkci neovlivňuje. Pokud jste měla při laparoskopii tedy jen tento nález a vejcovody se zdály být v pořádku, pak bude příčina potíží zřejmě jiná.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možnost otěhotnět i v případě, že mi ovulační testy už 2 roky ukazují pouze negativní vysledky. Mám se už pomalu smířit s tím, že děti mít nemohu? Před 10 lety mi diagnostikovalo PCO, nyní 32 let. Děkuji. Karla

Dobrý den, nelze se řídit jen ovulačními testy, i když samozřejmě pokud jsou opakovaně negativní, je pravděpodobné, že k ovulaci nedochází. Nejpřesnější je provést ultrazvuk v době vypočítané ovulace, zda je přítomen ovulační folikul. Domluvte se se svým gynekologem.

Dobrý den, paní doktorko, byl jsem na spermiogramu, kde mě vyšlo, že mám 4.5 ml ejakulatu a 550 mil spermií. Z toho je 50 procent pohyblivých a jen 16 procent hodně pohyblivých. Od své paní doktorky jsem se nic nedozvěděl, jen do zprávy napsala snížená schopnost plodnosti, tak mě zajímá Váš názor. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den, celkový počet spermií i procento pohyblivých je v normě, jen procento hodně pohyblivých je snížené - těch by mělo být alespoň 30 %. I tyto hodnoty však neznamenají, že by nebylo možno spontánně otěhotnět. Pokud jste vyšetření spermií absolvoval v rámci léčby neplodnosti, pak by další návrh řešení dle těchto hodnot měl dát lékař, který vyšetření indikoval.