banner

Celkem výsledků pro tag/y "otec, příspěvek , rodičovský příspěvek": 28

Tak nemocenská bude asi nejlepší řešení. A k porodu může jít se mnou, když bude na nemocenské? :) A ještě orientačně, pokud má hrubou mzdu 34000,- měsíčně (dejme tomu, že stejnou každý měsíc). Tak ta nemocenská by byla kolik a pak ta mateřská po té nemocenské asi kolik? Ať mám jistotu, že to počítáme dobře :)Moc děkuji a přeji krásný sluníčkový den,Zuzka

Při nemocenské by měl samozřejmě dodržovat stanovený režim vycházek. Nemocenská vychází na 569,- na den od 15. dne nemoci. PPM vychází na 729,- na den.

 

Děkuji, tak to máme spočítané dobře, aspoň orientačně. :)Jen teď nás ještě napadlo, kdy má na tu nemocenskou nastoupit, když výpověď má k 30.6.2017. Ještě před ukončením pracovního poměru (třeba 29.6.). Četli jsme, že je po výpovědi 7denní ochranná lhůta, na které tedy může nastoupit na nemocenskou. Ale to nevíme, jestli zase nebude nějaký problém pro uznání mateřské. 30.6. je pátek a 1.7. je tedy sobota, kdyby šel hned v pondělí 3.7. k lékaři a nechal si vypsat nemocenskou, tak co bude ty dva dny před tím? Na pracák nesmí, protože by pak neměl nárok na mateřskou, že.... Jak na to, prosím?Moc děkuji,Zuzka

Dobrý den, nezlobte se, ale nemohu vám poradit nic jiného, než že na nemocenskou může nastoupit, jakmile ho lékař uzná práce neschopným.

Dobrý den, děkuji a nevíte, koho se můžeme zeptat? Manžel měl jít na tu operaci už před půl rokem, ale chtěl na ni až mu skončí smlouva a teď, když se naskytla ta příležitost, tak by mohl jít na ni už teď. :) Dneska ráno volal doktorovi a ten mu řekl, že ten zákrok se prování vždy v úterý, tento týden/zítra by už to nestihl, ale mohl by tedy 20.6., 27.6. nebo až 4.7. (což je sice ještě v 7denní ochranné lhůtě, ale nevíme, zda by nemusel jít už na pracák). Pak bude hospitalizován cca 10 dní a pak doma na doléčení.No a my nevíme, zda může jít na něj až po ukončení pracovní smlouvy nebo raději před. Pan doktor se v tom taky nevyzná a manželovi je to jedno, ale pokud by týden ovlivnil celou mateřskou, tak to by nás moc mrzelo.Nevíte, koho se tedy na to zeptat, kdo by nám poradil?Ještě jednou moc děkujeme a přejeme krásný den,Zuzka

Dobrý den, nemohu nikomu oficiálně radit, aby nastoupil na nemocenskou a kdy. :-) Pokud to ale máte takto, tak jednoznačně nejlepší bude, když nemocenskou nastoupí těsně před skončením pracovní smlouvy - hlavně právě kvůli tomu, že nebude muset obcházet úřady a evidovat se na ÚP. S tou PPM stejně nevím, jestli vám to klapne, když otec může na mateřskou nastoupit až od toho 7. týdne po porodu. Budu držet palce, aby sehnal do té doby nějaké místo.

Dobrý den, :)omlouvám se, že píši až dnes, ale přišla nám po dlouhém čekání odpověď z ministerstva financí na mail. A odpověděli nám toto:"pracovní neschopnost Vašeho manžela nebude mít žádný vliv na možnost poskytovat peněžitou pomoc v mateřství (tj. jak uvádíte „mateřskou“). Pokud Váš manžel nenastoupí do zaměstnání, nemůže mu být tato dávka poskytována. "(Popsali jsme jim to celé jako Vám se všemi datumi a podrobnostmi). Tak to chápeme tak, že z nemocenské by tedy na mateřskou neměl nárok. Chápeme to dobře? Protože oni nám nejspíš odpoví zase až za měsíc. :))Děkuji a přeji krásný den,Zuzka

Dobrý den, otec nemůže po skončení nemocenské přejít na PPM, protože mu vyprší ochranná lhůta, která je jen 8 dní od ukončení pracovního poměru. 

Dobrý den,jak si čtu můj předchozí dotaz, tak nebyl dobře zformulován za což se omlouvám a rád bych to napravil.Je toto správný postup, když se hlásí o příspěvky i dovolenou otec dítěte?1) Žena si 6-8 týdnů před porodem zažádá u zaměstnavatele o mateřskou dovolenou (bez žádosti o PPM)2) Já mohu do 6.týdne po porodu pracovat na HPP3) V 6 týdnu po porodu si zažádám v zaměstnání o rodičovskou dovolenou spolu s žádostí o PPM (smlouva s partnerkou s termínem péče o dítě,...) a následně budu pracovat již jen na ŽL či brigádně při péči o dítě.4) Žena si ve stejný termín ukončí mateřskou dovolenou u zaměstsnavatele a nastoupí zpět do zaměstnání.5) Zhruba ve 4. měsících věku dítěte si zažádám o rodičovský příspěvěk ve zvolené výši a na zvolenou dobu (aby nebyla v přechodu z PPM a rodičovského příspěvku mezera).Doufám že nejsem v omylu a je tento postup správný. Pokud ale ne, budu rád když mě opravíte :-)Moc vám děkuji za odpověď a přeji hezký den :-)

Dobrý den, 

ad 1. matka si může požádat i o PPM, to by byla hloupá, kdyby to nevyužila (případně může čerpat alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem, pokud nesplňuje podmínky pro nárok na PPM)

ad 2. ano, dokud mateřskou nenastoupíte, můžete normálně pracovat

ad 3. požádat si musíte o mateřskou dovolenou, při které můžete vykonávat činnost, ze které nečerpáte PPM. V případě rodičovské můžete pracovat už neomezeně.

ad 4. ano, přesně tak

ad 5. ano, a jak jsem už napsala, můžete při RP pracovat.

Dobrý den, aktuálně řešíme mateřskou, na kterou by nastoupil manžel. Já bohužel nemám na mateřskou nárok, protože mi během rodičovské skončila smlouva. Manžel má možnost si během mateřské u současného zaměstnavatele vyzkoušet jinou pracovní pozici (nyní děla ve vývoji a mohl by dělat správce sítě). Zajímalo by nás, zda to lze. A jakou smlouvu mu v práci mají kdyžtak napsat - klasické hpp nebo to musí být dohoda? A ještě manžel má nárok na mateřskou v délce 22 týdnů nebo jen 16? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, otec může čerpat PPM max 14 týdnů. Pro přivýdělek může být smlouva jakákoli, jen uzavřená na jinou činnost nebo pro jiného zaměstnavatele.