banner

Celkem výsledků pro tag/y "očkování": 100

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně létání s novorozenci. S partnerkou (která je v 5. měsíci) momentálně žijeme v Kanadě, ale je možné, že zhruba měsíc a půl po porodu se budeme muset stěhovat zpět do Česka. Mohl byste mi pane docente poskytnou Váš odborný názor na to, jaká jsou rizika pro dítě, které v té době ještě nebude očkované? Děkuji, Dr. Rýček

Vážený pane doktore, cesta tak malého dítěte letadlem skutečně není moc vhodná – ať už se jedná o změny tlaků na palubě letadla, vyšší míru radiace anebo – a to zejména – riziko infekčních nákaz, především těch přenášených vzdušnou cestou, kterých jsou desítky. Tento druh infekčních nemocí se přenáší bezkontaktně na vzdálenost několika metrů a v každém letadle se nachází poměrně dost jejich nosičů, někteří dokonce bezpříznakoví, přesto však infekční. Z tohoto hlediska považuji cestu partnerky ve třetím trimestru za vhodnější variantu, stejně jako let alespoň po prvních dávkách doporučených vakcín pro kojence. Měsíc a půl po porodu je z lékařského hlediska skutečně moc brzy. Chápu však, že nemusí být ve Vašich možnostech zařídit to jinak pokud chcete být u porodu a Vaše povinnosti Vám dřívější let do Evropy nedovolí. V takovém případě zůstává jen držet pěsti, aby vše dobře dopadlo. 

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Dobrý den ,chci se zeptat, po jaké době od první dávky očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) může dítě nastoupit do školky? Děkuji.

Dobrý den, pokud Vám jde o formální důvody, imunita po očkování nastupuje obvykle za 2-3 týdny. Po 14 dnech by už s akceptací dítěte do kolektivního zařízení neměl být problém. Pokud Vás zajímají odborné důvody, dítě po očkování touto živou vakcínou nepředstavuje pro své okolí infekční hrozbu, žádná absence ve školce kvůli aplikaci vakcíny proto není nutná. 

 

Hezký den, moc ráda bych poprosila o radu. Jsem těhotná, momentálně 6+5.tt. Doma mám synka, kterému budou 25.1. 2 roky. Čeká ho teď očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Chci se zeptat, zda když nechám syna naočkovat, může toto očkování živou vakcínou v případě nějakých reakcí, které by u syna mohli propuknout ohrozit mě, jako těhotnou, popřípadě tedy plod? V den očkování bych měla být 10+4tt. Děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Tereza

Dobrý den, očkování syna s Vaším těhotenstvím vůbec nesouvisí, takže ho klidně nechte naočkovat. Vás ani plod to nemůže nijak ohrozit.

Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat na Váš názor.Zvažuji, že syna nechám očkovat "živou" vakcínou MMR - spalničky, příušnice, zarděnky, nebyl očkován v 15. měsících, požádala jsem o odklad a měla v plánu očkovat až než půjde do školky, jenže se změnily okolnosti, které mě přinutily tento odklad znovu zvážit. V našem kraji se vyskytla epidemie spalniček, zajímá mě Váš názor, nevím, zda jste nebo nejste zastáncem očkování, je lepší naočkovat teď pro jistotu? Jak moc jsou spalničky nebezpečné pro zdravé dítě? Četla jsem internetové diskuze, tam mě akorát vystrašili.Také mě zajímá, jestli je vhodné očkovat, když jsem těhotná, zda tato vakcína a případné mírnější projevy těchto nemocí, které po očkování nastanou mohou ohrozit či příp. nějak poškodit plod?Děkuji moc za Vaše vyjádření, nerada bych něco podcenila.

Doporučuji očkovat MMR v termínu od 15. měsíce co nejdříve, čím menší dítě, tím menší reakce. Hlavně pokud se ve Vašem kraji vyskytla epidemie spalniček. Nedoporučuji odklady, pokud je dítě zdravé.

V případě Vašeho těhotenství do 3. měsíce doporučuji neočkovat, poté již očkovat lze.

 

Dobrý den, paní doktorko,syn 6 měsíců byl v pátek na očkování třetí hexavakcínou + 1. dávkou Prevenaru. Po očkování vždy čekáme chvíli v čekárně, zda nebude reakce. Přišli tam ale neohlášeně rodiče s nemocným chlapcem cca 12 let, který pokašlával atd. Nehrozí, že by se můj syn něčím nakazil? Obzvlášť když je přímo po očkování imunita trochu narušená? Jsem jako na trní. Děkuji za odpověď. Myslíte si, že může malý po 4 dnech od očkování na cvičení s dětmi mezi dalších cca 8 miminek? Děkuji.

Riziko nákazy je kdykoliv, nejen v čekárně lékaře. Pokud ale dítě snášelo předchozí očkování dobře, není třeba se obávat.

Pokud nemá dítě reakci bezprostředně v noci a další den po očkování, můžete s ním do cvičení.

 

Dobrý den,má dcera se narodila s nízkou porodní váhou 1300 g. Proto jí na neonatologickém oddělení automaticky doporucili Infanrix HIB. Dceři je 14 měsíců. Bohužel její čtvrtá a poslední dávka není k dispozici. Doktorka říkala, že jí nahradí dvěma jinými očkováními, které dohromady dají ty čtyři nemoci, které jsou v HIBu. Plus by měly být dceři doočkovány ty dvě nemoci, které nejsou v HIBU (obrna a žloutenka). Toto chce moje doktroka nyní očkovat. A teď můj problém: dohromady je to osm injekcí. Já trpím silným astmatem a manžel má odmalička revma, momentálně má biologickou léčbu. Bojím se, že těchto osm injekcí může dceři rozjet autoimunitní onemocnění, ke kterému má predispozice. Co byste mi doporučil, co můžu dělat? Popř. co může dělat moje doktorka? Napadlo mě radši kompletně naočkovat Hexavakcínou (3 injekce). Předpokládáme, že deti pujdou do školky ve třech letech, tj. první dávku MMR musíme dát za 22 měsíců a do té doby tohle vyřešit. Předem moc děkuji za odpověď.

„Dobrý den, danou situaci bych momentálně řešil tím způsobem, že bych doočkoval poslední dávku Infanrixu a samotatně i vakcínu proti Hib. Tedy tak, jak to navrhovala Vaše paní doktorka. Jiná možnost dokončit schéma při absenci čtyřvakcíny Infanrix-Hib není. Očkování proti virové hepatitidě B bych zatím odložil na pozdější věk, klidně kolem 10-12 let věku, pokud nebudete mít plánovaný nějaký rizikový výkon v nemocnici. Očkování proti přenosné dětské obrně zatím neřešte. Nákaza v Evropě nehrozí a je poměrně pravděpodobné, že pokud se udrží vysoká proočkovanost dalších pár let, podaří se ji na naší planetě úplně eradikovat, což by vedlo i ke zastavení vakcinace. Teď budete vzhledem k okolnostem využívat kolektivní imunity díky očkování ostatních dětí. Pokud by se epidemiologická situace náhodou vyvíjela opačným směrem, což je ale nepravděpodobné, je možné ji doočkovat i v pozdějším věku.“ 

Hezký večer. 

Mé 2 děti holčičky, 2 roky a 7 let nemají očkování. Co mohu dělat? Nemá náhodou paní doktorka tzv. nahlašovací povinnost? Dvouletá není očkovaná vůbec, sedmiletá má jenom první dávku hexavakcíny. Moje exbiopřítelkyně tvrdí, že očkovat nebude v žádném případě. Z výsledku šetření České lékařské komory můj klient Igor Klepač zjistil, že děti Dominika Abigail a Berenika Mia nejsou naočkovány podle očkovacího plánu. Bylo zjištěno, že s dětmi docházíte k dětské lékařce MUDr. Jaromíře Doležalové a tato se vyjádřila, že důrazně přesvědčuje všechny rodiče dětí o nutnosti očkování a o jeho pozitivních přínosech pro zdravý vývoj dětí, této lékařce jste musela podepsat tzv. informovaný nesouhlas a z důvodu Vašeho nesouhlasu očkování nebylo provedeno.

Dobrý den, tyto situace se mají dle standardního postupu hlásit na Krajskou hygienickou stanici, a mnoho pediatrů tak i činí. Krajská hygienická stanice však sankce neuděluje a tyto situace nijak zásadně obvykle neřeší, i když je to popsáno v legislativě, údajně tak ne/činí na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví.

Možným řešením je obrátit se v té věci na soud, který stanoví za rodiče pro danou záležitost opatrovníka s právem rozhodnout o očkování dětí. Tím se z toho ale stává víc právní záležitost a proto vám v rámci konkrétních postupů poradí spíše právník.

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se zeptat na názor. Syn dostal koncem května očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, další tedy může dostat za 6-10 měsíců. V září nastupuje do školky. Dočetla jsem se, že nejdůležitější je ta první dávka a druhá není přeočkování, ale booster. A podle NIKo je dítě řádně naočkováno i jen jednou dávkou před nástupem do školky. Je to tak? Nemůže být problém s nástupem do školky? Prý se i zvažuje podání druhé dávky vakcíny až v 6-7 letech. Tak jak je to?Děkuji.

Dobrý den, vše co uvádíte je pravda. Imunitu navozuje již první dávka, která je podmínkou pro vstup do kolektivního zařízení. Aplikaci druhé dávky vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám v 6-7 letech považuji osobně za rozumný postup. Dvě dávky s kratším odstupem 6-10 měsíců sice poskytnou vyšší míru ochrany, ta však trvá kratší dobu než když se imunita posílí druhou dávkou později. Např. na Slovensku se očkuje druhá dávka až po 10. roce života. 

  

 

Rotaviry
avatar Osvobozeni30 30. 06. 2017

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Chtěla jsem nechat dceru naočkovat proti rotavirům, ale naše paní doktorka, respektive sestřička mi říkala, ať si to nejdříve pořádně rozmyslím a prostuduju, že se to moc nedává, tak mě tím zmátla. Jak vy vnímáte toto očkování? Děkuji.

V mé ambulanci očkujeme proti rotavirům často. Očkování chrání proti nebezpečným průjmům hlavně kojence. I pokud jsou děti kojeny, mohou tímto průjmem onemocnět. Kojení je proti tomu plně nechrání. U kojenců dochází k velmi rychlé dehydrataci s nutností infuzní terapie za hospitalizace. Po zavedení očkování i v mé ambulanci počet těchto onemocnění velmi poklesl.

Očkování je šetrné, podává se v kapkové formě, děti to snášejí velmi dobře.

Samozřejmě může dojít k nežádoucím účinkům, jako při každem jiném očkování.

Zatím jsem se nesetkala s velkými extrémy, jen se zhoršením bolestí bříška a řidší stolicí, to ale po několika dnech odeznělo.

Žloutenka typu B
avatar LukasR 05. 07. 2017

Dobry den, pane docente. Jiz jste mi jednou poradil ohledne meho dotazu na let s novorozencem z Kanady (viz dotaz nize) a i to ovlivnilo nase rozhodnuti zustat v Kanade dele, do doby, nez nas syn (nyni 2 mesice) bude naockovany. Mel bych na Vas dalsi dva dotazy. Po porovnani ockovaciho systemu zde v Kanade a doma v Cesku jsem prisel na to, ze v obou zemich je princip velmi podobny, co se tyce casove osy i nemoci, proti kterym se ockuje. Se synem by jsme meli stihnout prvni tri kola ockovani zde v Kanade. Hlavni rozdil spociva v tom, ze v porovnani s hexavakcinou, v Ontariu neockuji proti Hepatitide B. Me dotazy tedy jsou: vite, zda jsou kanadske (ontarijske) a ceske vakciny kompatibilni a syn tak muze dostat posledni ctvrtou davku doma? A za druhe, jelikoz zloutenka typu B neni zahrnuta v zakladnim balicku v Kanade, myslite si, ze je lepsi pokusit se pozadat o toto ockovani zde v Kanade, ci je rozumnejsi zacit s nim az po navratu domu (6. mesic po narozeni).Velice dekuji za odpoved, Dr. Rycek.

Vážený pane doktore, 

pokud by byla v Kanadě k dispozici jako nadstandard hexavakcína, bylo by možné řešení začít rovnou s ní, u nás by totiž byl problém pentavakcínu pro čtvrtou dávku sehnat. Pokud by náhodou hexa v Kanadě nebyla, bylo by to možné udělat i tak, že v Kanadě absolvujete první dávky pentavakcínou a booster potom naší hexou. Následně by bylo možné doočkovat ještě samostatně dvé dávky vakcíny proti VHB za 1 a za 6 měsíců, aby byla ochrana proti virové hepatitidě B kompletní. Klidně však zatím ochranu proti VHB můžeme nechat být a vakcínu proti virové hepatitidě B očkovat až o pár let později. Ta jedna dávka proti VHB navíc v rámci boosteru naší hexavakcínou nebude vadit a osobně bych volil spíše toto řešení s menším počtem vpichů. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den,potřebovali bychom očkovat naše osmiměsíční dítě, ale od 1. měsíce máme silný atopický ekzém a máme obavy o zhoršený stav po očkování.Chceme očkovat, ale zatím jsme to odkládali, aby hexavakcína nebyla pro dítě zatěžované ekzémem moc.Existuje šetrnější varianta očkování, kde bychom šli na očkování vícekrát, ale nebylo by očkováno 6-ti nemocemi najednou?Pediatrička nám říká, že takové vakcíny jsou, ale v ČR se nesmí podávat. Můžete nám pomoct s odpověďmi na dotazy:- jsou vakcíny po menším počtu nemocí vzhledem k ekzému šetrnější?- kde o ně v ČR požádat?- pokud nelze v ČR, kam doporučíte jet do zahraničí?Předem díky za radu, jak očkování provést.

Dobrý den, 

osobně si myslím, že absolvovat násobně více vpichů bude pro Vaše dítě větší zátěží než pár dávek hexavakcíny. Váš pohled na tuto věc je značně laický, počet antigenů ve vakcíně přímo nemusí reflektovat skutečnost, proti kolika nemocem chrání. I vakcína proti jediné nemoci může obsahovat mnohonásobně větší antigenní zátěž než celé povinné očkování. Použít menší vakcíny lze – Vaše paní doktorka by se měla ohledně vakcín Infanrix, Hiberix, Imovax Polio a Engerix-10 informovat u svého standardního distributora dalších vakcín pravidelného očkování, který jí vysvětlí, jak si co objednat i detaily ohledně dostupnosti a úhrady.