banner

Celkem výsledků pro tag/y "očkování, zánět": 100

očkování TBC
avatar BiggiS 21. 09. 2018

Dobrý den, měla bych jeden dotaz. Moje dcera byla očkovaná 14.června na TBC, očkování se od začátku nejevilo dobře (hnisalo, nehojilo se, strupy), tak jsem s ní byla znova u doktorky, která dávala očkování a ta jen poradila řepíkový čaj - ale nepomohlo to. A v poslední době - během měsíce se jí udělalo okolo očkování něco žlutého (viz.foto) a bojím se, aby to nebylo něco vážnějšího. Dceru to nebolí, ale určitě ta vakcína není dobře vstřebaná. Prosím, podívejte se na to a poraďte, co s tím, jestli mám jít k doktorovi a nebo je to dobrý. Děkuji moc za Vaši ochotu.

Dobrý den, 

uvedená nežádoucí reakce s resorpcí vakcíny nesouvisí. Lze jí označit jako očekávanou, která se vyskytuje u části očkovaných. Hojení může skutečně probíhat až několik měsíců. V nejbližší době by se to mělo zklidnit. Pokud nejsou zvětšené a bolestivé podpažní uzliny ani jiné vzdálenější projevy zánětu, zatím to nemusíte nijak řešit. 

I proto, že se tyto reakce občas vyskytovaly navrhli epidemiologové plošné očkování proti TBC zrušit. Riziko vzniku nemoci je totiž u nás velmi malé. V případě sekundární infekce místa očkování lze použít lokální antibiotika, např. Framykoin. Na procesy aktivované bakterií Mycobacterium bovis obsažené ve vakcíně to ale vliv mít nebude. Je-li to pouze lokální reakce v místě vpichu, chce to jen čas. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den,můj syn (věk 12 týdnů) je týden po první dávce hexavakcíny. Paní doktorka nám říkala, že do 14 dnů od tohoto očkování se v těle začínají tvořit protilátky. Nicméně na internetu čtu, že ochranu poskytuje až plné dokončené očkování. Jedná se mi především o riziko černého kašle. Hrozí nákaza se stejně těžkým průběhem po již prvním očkování stejně jako u ještě vůbec neočkovaného miminka? Mám z toho hrozný strach, na internetu se o černém kašli píše s téměř vždy fatálními následky. Myslíte, že i kdyby první dávka nezabránila nemoci, bude např. probíhat mírněji. Je to možné? Nebo je stále stejné riziko chytit černý kašel s průběhem, který jsem bohužel u miminka viděla?Ještě bych se ráda zeptala ohledně očkování Prevenar - jdeme 14 dní po hexavakcíně a jelikož mám zájem i o očkování vacínou Bexsero, naše lékařka nám chce Prevenar i Bexsero naočkovat najednou. Myslíte si, že to je vhodné? Po hexavakcíně jsme neměli žádné problémy. A doporučujete očkování vakcínou Bexsero? Četla jsem, že se jedná o novou vakcínu, není s ní ještě mnoho zkušeností a podle všeho rodiče často z finančních důvodů tuto vakcínu nechtějí očkovat, tudíž se nikde moc nedočtu, jaké s ní má kdo zkušenosti. Velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den! S pozdravem Nela H.

Dobrý den. První dávka Hexavakcíny chrání proti černému kašli, onemocnění se není třeba obávat, plná a dlouhodobá ochrana je potom po všech 3 dávkách.

Očkvání Bexsero je velmi vhodné, lze naočkovat spolu s prevenarem, nebo v odstupu 14 dní. Očkovací látka je velmi kvalitní.

Dobrý den, dětský lékař chce synovi v 10.tydnu naočkovat Rotarix, Hexacimu a Prevenar v jeden den. Přijde mi to jako velký nápor na imunitní systém dítěte. Není lepší očkování s určitými odstupy?

Dobrý den, 

uvedený postup lze považovat za standardní, mimochodem stejnou kombinaci vakcín očkovaných v jeden den jsem uplatnil v kojeneckém věku i u svého syna. Vakcína Rotarix aplikovaná do pusy funguje přes jiný typ imunity a může se s injekčními volně kombinovat. Pro imunitní systém je daná dvoukombinaci injekčních vakcín skutečně jen minimální zátěží a ušetříte sobě i svému synovi stres z očkovacích dnů navíc, pokud by se aplikovaly vakcíny odděleně. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Salmoneloza
avatar Emmicka18 01. 11. 2018

Dobrý den, mám 5 měsíční holčičku. Když ji byly dva měsíce zjistili ji salmonelu. Já I přítel jsme zdravý ale malé se to drží pořád. Paní doktorka ke které chodíme by ji chtěla nárokovat a tak ji vzala krev a udělala kompletní vyšetření. Vše má v pořádku, játra, ledviny, slinivku, žlučník... Prostě všechno. Chtěla mít jistotu že ji ta salmonela nějak neposkodila imunitu či játra atd. A tak mě řekla že by ji oockovala ale já ani přítel s tím nesouhlasíme dokud nebude zdravá. Na ten popud mi paní doktorka řekla že nesmím pomalu nikam chodit, jezdit MHD a pomalu ani nejít nakoupílit do krámu. A ještě mě řekla že by ji klidně teda oockovala a rovnou 3 dávky. Já nevím jak se k tomu postavit. Je to naše první miminko tak jsem se s tím ještě nikdy nesetkala. Mohla bych prosím poprosit o radu a názor? Moc děkuji Slaisova

Dobrý den,   

předpokládám, že po tak dlouhé době se jedná už jen o stav nosičství salmonel, kdy dcera bakterii vylučuje stolicí ale nemá už příznaky nemoci. To může skutečné trvat už delší dobu. Pokud vyšly výsledky testů v pořádku, očkování je při absenci potíží možné, osobně bych však očkoval raději vakcíny samostatně, tedy po jedné v každém termínu. 

Nevím přesně jaké tři dávky myslíte: bude to hexavakcíny + pneumokoky s rotavirovou nebo meningokokovou vakcínou? Začínat očkování proti rotavirům v tak pokročilém věku by bylo netypické ale později už to nejde doočkovat.   

S neočkovaným 5 měsíčním dítětem byste se skutečně měli vyhýbat uzavřeným prostorám s vyšší koncentrací osob, jako nákupní centra, MHD či dětské koutky apod., kde hrozí přenos patogenů vzdušnou cestou na vzdálenost několika metrů nebo mezi dětmi vzájemně i na kratší vzdálenost, dotekem nebo přes hračky či jiné předměty a následně rukou do pusy. 

Paní doktorka chce pro Vaše dítě nepochybně to nejlepší a za očkování Vašeho dítěte, resp. posouzení kontraindikací nese osobní odpovědnost. V popsané situaci, avšak s omezeným množství informací o zdravotním stavu dítěte na základě Vaší zprávy, bych sám volil spíše očkování způsobem každá vakcína samostatně, jak jsem již zmínil na začátku.   

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den, pane doktore,můj syn (4,5 měsíce) byl dnes na druhé dávce Hexacimy. Jsou to přesně 3 týdny od první dávky Nimenrixu. Včera večer jsem si studovala nějaké detaily ohledně očkování na internetu (jsem silně proočkovací typ a občas moc čtu, což je zároveň i můj problém) a na příbalovém letáku Nimenrixu jsem se dočetla, že by Nimenrix měl být podán společně s vakcínou proti tetanu nebo alespoň měsíc před (s tím, že po Nimenrixu byla zjištěna vyšší koncentrace protilátek proti tetanu). Ptala jsem se na to doktorky, ale ta řekla, že odstup min. 14 dní je v pořádku a tohle jsou už tři týdny. Své doktorce samozřejmě důvěřuji, ale zároveň bych ještě ráda znala jeden názor. Je to takto v pořádku? Nemůže pouze třítýdenní rozestup vadit? A proč to tak vůbec je?Můj syn má již ve 4,5 měsících kromě povinného očkování také Prevenar, Rotateq, Bexsero i Nimenrix. Není to pro něj velká zátěž? Očkovala jsem vše, co nám naše doktorka doporučila,ale mám strach, abych syna a jeho imunitu naopak nezatěžovala. Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

oceňuji Váš aktivní přístup v ochraně svého dítěte. Můžete být skutečně vzorem mnoha jiným. Počet antigenů, které Váš syn získal očkováním a na které si vytvořil ochranné protilátky je jen symbolický v porovnání s tím, kolik antigenů potkal za tu dobu z jiných zdrojů vnějšího prostředí. Imunitu by neporovnatelně více zatížila nemoc, kterou už díky Vám nedostane. Paní doktorka uvedené možnosti prevence doporučila velmi správně, pro své dítě jste v tomto ohledu udělala maximum. Všechny uvedené vakcíny jsou neživé a Rotateq funguje přes jinou složku imunity než ty ostatní, jelikož to není injekční vakcína. Nemusíte mít obavu. 

Pokud jde o Nimenrix, když se mohou obě vakcíny očkovat v jeden den, mohou se nepochybně podat i s odstupem 3 týdnů. Nevidím v tom problém, z hlediska příbalové informace půjde jen o preventivní opatrnost z hlediska snahy o snížení počtu lokálních reakcí v místě vpichu, které jsou ale klinicky nevýznamné.   

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobry večer,Náš malý sin bude mit 23.11. 5 měsíců. Včera jsme podstoupili druhou vaxinu. První očkování proběhlo bez potíží. Pohužel nyní jsme malému naměřili 38.7. Malý je poměrně klidný...Bohužel nemáme nic pro děti na teplotu ... hned zitra musim koupit, rada bych se proto zeptala jaky přípravek je nejlepší, zda uz podat ...? Předem děkuji

Dobrý den. Nejvhodnější jsou Paralen čípky 100mg,nebo Nurofenu čípky 75 mh, lze podávat po 6 hodinách při teplotě nad 38 st.C.

Očkování
avatar tinamull 26. 11. 2018

Dobrý den pane doktore chtěla bych Vás požádat o radu.Mám 13letého syna a nyní je objednán na očkování proti tetanu,dětské obrně......které z důvodu mononukleózy nemohl mít v 11letech.Ale v únoru má odjet na dovolenou na Bali a chci se zeptat na co by bylo vhodné syna naočkovat do této destinace zda může být očkován krátce po tetanu.Děkuji za odpověď Műllerová

Dobrý den, 

základem pro Bali je očkování proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu. V obou případech se podá do odjezdu po jedné dávce. Dle přesného programu v místě pobytu se před cestou na Bali někdy očkuje i vzteklina a dětem se na cestu doporučuje i očkování proti meningokokům. Na tomto ostrově se vyskytuje horečka dengue přenášená komáry s denní aktivitou, proto bude důležité mít u sebe kvalitní repelent. 

Po očkování proti tetanu/dětské obrně se uvedené vakcíny mohou aplikovat nejdříve za 2 týdny. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den, s mým 5timěsíčním synem jsem byla na akci v našem městě, vedle nás seděl náš soused, syna jsem držela na klíně a syn se neustále natahoval po předmětech na stole, soused si chtěl udělat srandu a synovi dal svoji sklenici k ústům, ten ji ihned strčil do úst a začal olizovat, no než jsem stihla nějak zareagovat, min. 4 vteřiny ji olizoval. Teď z toho mám výčitky, že jsem nezareagovala rychleji a hrůzu, co můžeme všechno chytit. Soused sice vypadal zdravě, neměl opar, ale mám strach např. z meningokoka? Předpokládám, že by se takto mohl přenést? Četla jsem, že se ale přenáší i vzduchem, tudíž nakazit se meningokokem je možné v podstatě všude? Také nosičství této bakterie je údajně vysoké - 10 až 20 procent populace? Nerozumím tomu, když se miminko setká s touto bakterií (a dle mého názoru se s ní setkat může často od rodičů, prarodičů nebo sourozenců, zvláště, pokud chodí do školy a jsou tedy často v kolektivu dětí), co rozhodne o tom, zda se miminko nakazí či ne? Lékařka mi kdysi řekla, ať určitě děti očkujeme, že u takto malého miminka by infekce s největší pravděpodobností vypukla. To by ale každé miminko, které se setká s meningokokem, onemocnělo? Omlouvám se za dotaz, jsem z toho úplně vystrašená, můj syn má již první dávku Bexsera i Nimenrixu, ale údajně ochrana funguje až po druhé dávce? Nejsme alespoň již trochu chráněni tou první dávkou? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,

Ano, Vaše dítě je již chráněno 1. dávkou. S infekcí se může setkat kdekoliv, záleží na obranyschopnosti organismu, očkování ne skvělá prevence.

Dobrý den p.doktore velmi Vám děkuji za odpověď ohledně očkování na Bali, jen se chci ještě zeptat zda to není náročné pro organismus 13letého dítěte naočkovat během dvou měsíců meningokoka, virovou hepatitidu A, a břišní tyfus. Bez očkování by samozřejmě nejel jen zda to není moc najednou. Velmi děkuji za odpověď Műllerová

Dobrý den, nemusíte mít obavu, jsou to všechno neživé vakcíny, u kterých stačí dvoutýdenní odstupy. Antigenní zátěž bude minimální. Uvedené očkovací látky by bylo možné aplikovat už ve věku 2 let, meningokoky a virovou hepatitidu dokonce i mladším dětem.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, dcera trpí moluskami už cca půl roku. Dceři je 24m z důvodu nemoci a poté nebyly vakcíny nemá očkování mmr, teď má, ale molusky. Můžeme naočkovat mmr, ikdyz má molusky? Bojím se, aby se to ještě více nerozšířilo, sem bezradná děkuji za radu ( na molusky zkoušíme vše a nemizí)

Dobrý den,

Infekční molusky bývají nepříjemným a vleklým problémem. Pokud jde o očkování vakcínou MMR, dál bych ho už neodkládal. Základní problém by zhoršit nemělo a přece jen ta vakcína chrání před závažnými infekcemi a má život zachraňující potenciál. A platí to i opačně, Molluscum contagiosum kontraindikací dané vakcinace není.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať, ci je lepšie dať dieťa zaočkovať proti kiahnam alebo je lepšie ak ich prekoná sama. A či po očkovaní bude musieť byť odo mňa izolovaná nakoľko som tehotná, v druhom trimestri a kiahne som pravdepodobne neprekonala. Ďakujem za odpoveď

Dobrý den,

vždy je lepší nemoci zabránit než jí prodělat. Platí to i u planých neštovic. Nejenže očkování pomůže předejít nemoci a jeho případným komplikacím, ale taky může snížit pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v životě. Navíc by Vaše nakažené dítě mohlo představovat riziko pro Vás i plod, jelikož jsou plané neštovice vysoce infekční. Očkovaná osoba není považována za infekční a není nutná žádná forma izolace směrem k rizikovým osobám.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně časových odstupů mezi očkováním. Zhruba na konci dubna bychom chtěli letět na Bali s naším momentálně 19 měsíčním synem a chtěli bychom ho nechat očkovat proti žloutence typu A a doplnit ještě očkování proti spalničkám, které jsme odložili. Ráda bych věděla, zda je lepší dát první žloutenku a pak spalničky nebo obráceně a jak dlouhý by měl být ideální časový odstup mezi očkováním. Syn je momentálně nachlazený, měl i teploty, tak je pro mne i důležité, za jak dlouho je bezpečné ho očkovat. Nebo jestli se na tu dovču máme radši vykašlat, aby nás netlačil čas a mohli jsme nechat mezi očkováním dostatečný prostor. Moc vám děkuji za odpověď

Dobrý den, 

u obou vakcín stačí do odjezdu jen jedna dávka, času je tedy ještě dost a dovolenou odkládat nemusíte. Pořadí stíháte ještě libovolné. Pokud se aplikuje jako první vakcína proti virové hepatitidě A, směrem ke spalničkové trojvakcíně MMR se musí dodržet minimální odstup 2 týdny. Pokud pořadí obrátíte, odstup musí být alespoň 1 měsíc po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, než se podá vakcína proti hepatitidě A. Odborně je v pořadí v podstatě jedno, lehce bych se osobně přikláněl k variantě aplikovat nejdříve neživou vakcínu tedy proti virové hepatitidě jako první. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar