banner

Celkem výsledků pro tag/y "očkování, priorix, vakcína": 100

Očkování
avatar tinamull 26. 11. 2018

Dobrý den pane doktore chtěla bych Vás požádat o radu.Mám 13letého syna a nyní je objednán na očkování proti tetanu,dětské obrně......které z důvodu mononukleózy nemohl mít v 11letech.Ale v únoru má odjet na dovolenou na Bali a chci se zeptat na co by bylo vhodné syna naočkovat do této destinace zda může být očkován krátce po tetanu.Děkuji za odpověď Műllerová

Dobrý den, 

základem pro Bali je očkování proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu. V obou případech se podá do odjezdu po jedné dávce. Dle přesného programu v místě pobytu se před cestou na Bali někdy očkuje i vzteklina a dětem se na cestu doporučuje i očkování proti meningokokům. Na tomto ostrově se vyskytuje horečka dengue přenášená komáry s denní aktivitou, proto bude důležité mít u sebe kvalitní repelent. 

Po očkování proti tetanu/dětské obrně se uvedené vakcíny mohou aplikovat nejdříve za 2 týdny. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den, s mým 5timěsíčním synem jsem byla na akci v našem městě, vedle nás seděl náš soused, syna jsem držela na klíně a syn se neustále natahoval po předmětech na stole, soused si chtěl udělat srandu a synovi dal svoji sklenici k ústům, ten ji ihned strčil do úst a začal olizovat, no než jsem stihla nějak zareagovat, min. 4 vteřiny ji olizoval. Teď z toho mám výčitky, že jsem nezareagovala rychleji a hrůzu, co můžeme všechno chytit. Soused sice vypadal zdravě, neměl opar, ale mám strach např. z meningokoka? Předpokládám, že by se takto mohl přenést? Četla jsem, že se ale přenáší i vzduchem, tudíž nakazit se meningokokem je možné v podstatě všude? Také nosičství této bakterie je údajně vysoké - 10 až 20 procent populace? Nerozumím tomu, když se miminko setká s touto bakterií (a dle mého názoru se s ní setkat může často od rodičů, prarodičů nebo sourozenců, zvláště, pokud chodí do školy a jsou tedy často v kolektivu dětí), co rozhodne o tom, zda se miminko nakazí či ne? Lékařka mi kdysi řekla, ať určitě děti očkujeme, že u takto malého miminka by infekce s největší pravděpodobností vypukla. To by ale každé miminko, které se setká s meningokokem, onemocnělo? Omlouvám se za dotaz, jsem z toho úplně vystrašená, můj syn má již první dávku Bexsera i Nimenrixu, ale údajně ochrana funguje až po druhé dávce? Nejsme alespoň již trochu chráněni tou první dávkou? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,

Ano, Vaše dítě je již chráněno 1. dávkou. S infekcí se může setkat kdekoliv, záleží na obranyschopnosti organismu, očkování ne skvělá prevence.

Dobrý den p.doktore velmi Vám děkuji za odpověď ohledně očkování na Bali, jen se chci ještě zeptat zda to není náročné pro organismus 13letého dítěte naočkovat během dvou měsíců meningokoka, virovou hepatitidu A, a břišní tyfus. Bez očkování by samozřejmě nejel jen zda to není moc najednou. Velmi děkuji za odpověď Műllerová

Dobrý den, nemusíte mít obavu, jsou to všechno neživé vakcíny, u kterých stačí dvoutýdenní odstupy. Antigenní zátěž bude minimální. Uvedené očkovací látky by bylo možné aplikovat už ve věku 2 let, meningokoky a virovou hepatitidu dokonce i mladším dětem.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, dcera trpí moluskami už cca půl roku. Dceři je 24m z důvodu nemoci a poté nebyly vakcíny nemá očkování mmr, teď má, ale molusky. Můžeme naočkovat mmr, ikdyz má molusky? Bojím se, aby se to ještě více nerozšířilo, sem bezradná děkuji za radu ( na molusky zkoušíme vše a nemizí)

Dobrý den,

Infekční molusky bývají nepříjemným a vleklým problémem. Pokud jde o očkování vakcínou MMR, dál bych ho už neodkládal. Základní problém by zhoršit nemělo a přece jen ta vakcína chrání před závažnými infekcemi a má život zachraňující potenciál. A platí to i opačně, Molluscum contagiosum kontraindikací dané vakcinace není.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať, ci je lepšie dať dieťa zaočkovať proti kiahnam alebo je lepšie ak ich prekoná sama. A či po očkovaní bude musieť byť odo mňa izolovaná nakoľko som tehotná, v druhom trimestri a kiahne som pravdepodobne neprekonala. Ďakujem za odpoveď

Dobrý den,

vždy je lepší nemoci zabránit než jí prodělat. Platí to i u planých neštovic. Nejenže očkování pomůže předejít nemoci a jeho případným komplikacím, ale taky může snížit pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v životě. Navíc by Vaše nakažené dítě mohlo představovat riziko pro Vás i plod, jelikož jsou plané neštovice vysoce infekční. Očkovaná osoba není považována za infekční a není nutná žádná forma izolace směrem k rizikovým osobám.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně časových odstupů mezi očkováním. Zhruba na konci dubna bychom chtěli letět na Bali s naším momentálně 19 měsíčním synem a chtěli bychom ho nechat očkovat proti žloutence typu A a doplnit ještě očkování proti spalničkám, které jsme odložili. Ráda bych věděla, zda je lepší dát první žloutenku a pak spalničky nebo obráceně a jak dlouhý by měl být ideální časový odstup mezi očkováním. Syn je momentálně nachlazený, měl i teploty, tak je pro mne i důležité, za jak dlouho je bezpečné ho očkovat. Nebo jestli se na tu dovču máme radši vykašlat, aby nás netlačil čas a mohli jsme nechat mezi očkováním dostatečný prostor. Moc vám děkuji za odpověď

Dobrý den, 

u obou vakcín stačí do odjezdu jen jedna dávka, času je tedy ještě dost a dovolenou odkládat nemusíte. Pořadí stíháte ještě libovolné. Pokud se aplikuje jako první vakcína proti virové hepatitidě A, směrem ke spalničkové trojvakcíně MMR se musí dodržet minimální odstup 2 týdny. Pokud pořadí obrátíte, odstup musí být alespoň 1 měsíc po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, než se podá vakcína proti hepatitidě A. Odborně je v pořadí v podstatě jedno, lehce bych se osobně přikláněl k variantě aplikovat nejdříve neživou vakcínu tedy proti virové hepatitidě jako první. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aj keď otázka priamo nesúvisí s kliešť. encefalitídou, či je možné, že by mohol byť vonku "aktívny kliešť v januári? Bývame v dome a na posteli manžel našiel živého kliešťa, ktorého zrejme zvonku doniesol psík, keďže deti sú naobliekané od hlavy po päty. Je to však zvláštne, vonku je síce trochu snehu, ale všetko je primrznuté, je zima.. Je možné, že to mohol byť nejaký chrobák podobný na kliešťa? Manžel tvrdí, že to bol určite kliešť. Myslela som si, že aspoň v zime je od kliešťov pokoj, ale teraz neviem.. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď

Dobrý den, klíště Ixodes ricinus je aktivní při teplotě nad 5 st. Celsia. V období neaktivity se skrývá v místech, kde je příznivé mikroklima, např. pod spadaným listím. Teoreticky je tedy možné, že Váš pes klíště někde vyhrabal, o aktivitě klíšťat v pravém smyslu slova však za aktuálního počasí mluvit nemůžeme. 

Hepatitida
avatar Chasokar01 08. 02. 2019

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, pokud je dítě očkované proti hepatitidě typu b, ochrání ho tata vakcina i proti hepatitidě typu b nebo c ?

Dobrý den. Očkovací látka proti hepatitidě B nechrání proti dalším typům, je k dispozici očovací látka proti hepatitidě A, lze ji očkovat od 1. roku věku.

Dobrý den, prosím o radu. Moje dcera se narodila 16.11.2018. Vše v pořádku. 7.1.2019 dostala očkování na Rotaviry, 22.1. 2019 dostala Hexacima, 13.2.2019 měla Prevenar 13 a 27.2 dostala Rotaviry. Další očkování máme v plánu 13.3 na Bexsero. Zajímalo by mě zda není brzo do malého miminka dávat tolik očkování. Jestli by jsme neměli s tím Bexsero ještě počkat protože nás v blízké době čeká druhá dávka Hexacima a Prevenar 13. Náš pediatr říkal že je to v pořádku. Nejde o to že bych nevěřila pediatrovi ale raději bych znala ještě další názor a ujistila se že to nebude pro miminko problém. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

oceňuji Váš aktivní přístup v rámci prevence nemocí očkováním. Vakcína Bexsero se u malých dětí používá již dlouhou dobu a je dobře ověřená, např. v Anglii se očkují kojenci touto očkovací látkou plošně. Jsou to všechno neživé vakcíny a jejich aplikace využije jen jednu desetitisícinu momentální kapacity imunitního systému, žádná velká zátěž imunitního systému to tedy není. 

Za určitých okolností by šlo podat hexavakcínu, pneumokokovou a meningo vakcínu najednou, i tak to bylo testováno, pokud však dodržíte rozestupy hexy s Prevenarem 13 od Bexsera min. 14 dnů, mělo by to být ještě lepší řešení. Meningokoky skupiny B jsou největší hrozbou právé pro nejmenší děti, očkování Vám dá jako jediné jistotu, že jste v ochraně proti nim udělala pro své dítě maximum.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den. Prosím chci se zeptat. Synovi bude21měsíců a až teď půjde na MMR, jelikož nám to nevycházelo,aby byl zdravý.Je vhodné za 9 dní po očkování, pokud nebude mít žádné reakce jít na maškarní ples? Není to brzy? Po očkování je imun.system oslabený, tak bych nerada, aby něco chytil. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, 

pokud jeho reakce bude po očkování očekávaná tedy standardní, taková aktivita je 9 dní po aplikaci vakcíny určité možná. Jeho imunitní systém nebude v dané době oslabený po očkování natolik, aby bylo kvůli tomu významně zvýšené riziko jeho nákazy. Přenos patogenů samozřejmě vyloučit nelze, ale v takovém případě by to probíhalo stejně jako bez nedávné vakcinace. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den, včera jsem se byla nechat přeočkovat na klíštovou encefalitidu, jenže ještě částečně kojím, mléko pouze odsávám asi jen dvakrát denně podávám,ale je to max.200 ml. Ptala jsem se paní doktorky, jestli to očkování vadí při kojení,ale vpodstatě mi neřekla jasnou odpověď,jen mi doporučovala,abych se na kojení už vykašlala,že už nemá smysl,když je dítě větší (má 7 měsíců). Na internetu jsem se dočetla, že po očkování není kojení bezpečné. Bohužel já na to očkování už musela,měla jsem už být loni,ale to se odložilo kvůli těhotenství. Já bych přece jenom ráda ještě mateřské mléko podávala,pokud by to bylo možné.Jaký je váš názor?Děkuji.

Dobrý den, 

očkování neživou vakcínou, kam patří i obě u nás dostupné vakcíny proti klíšťové encefalitidě, nepředstavuje v období kojení problém. Je to dokonce běžná praxe s výjimkou období šestinedělí. Po očkování můžete dál pokračovat v podávání mateřského mléka svému dítěti. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den, prosím Vás o radu.Dcera nar. v dubnu 2016 prodělala již dvakrát virózu, která vyústila v nekomplikovanou febrilní křeč. Mám celkově strach z následků a NU očkování MMR. Jaký máte názor na tento individuální problém? Měla bych očkování odložit? Případně mohu něco udělat proto, abych zmírnila možnost febrilních křečí (a celkově NU) po píchnutí MMR? Druhá věc se týká opět MMR: Snažíme se s mužem otěhotnět asi 2 roky, z toho 2 spontánní potraty. Může případně MMR dcery ohrozit případné rané těhotenství? Pokud bychom se rozhodli očkovat, měli bychom počkat nějakou dobu s pokoušení se o dítě? Děkuji Mnohokrát děkuji za Váš čas. Šárka

Dobrý den, 

u daného stavu je nejdůležitější prevence, tj. zabránit, aby se stoupající teplota dostala na úroveň horečky tj. nad 38 st. C. Pokud by se po očkování vakcínou MMR zvyšovala teplota, nasaďte včas antipyretikum, např. Paralenový čípek, pokud by stoupala dál, aplikoval bych i Diazepamový. Očkování bych kvůli tomu i vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v ČR zbytečně neodkládal. 

Přenos vakcinačního viru z očkovaného na jiné osoby dosud nebyl zaznamenaný, nemusíte mít obavy. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar