banner

Celkem výsledků pro tag/y "neplodnost, plod, plodnost": 100

Endometrioza
avatar Shalinka 05. 05. 2020

Dobrý den,byla mi zjištěna Endometrioza reptovaginalního septa. Dostala jsem se mezi názory dvou lékařů.Byla jsem připravena jít na laparoskopickou operaci. Hormonální léčbu jsem zatím nezkoušela, protože se jí chci, pokud možno, vyhnout. Ovšem doktor mi řekl, že operace je riskantní, ohrozila by možnost otěhotnět. Navzdory svému přesvědčení, jsem tedy kvůli dítěti souhlasila, že hormonální léčbu vyzkouším. Když jsem se vrátila ke svému lékaři pro recept, řekl mi, že jsem to určitě musela špatně pochopit. Že operace možnost otěhotnět neohrozí, naopak v tom může pomoct. Navíc zjistíme, kde všude srůsty jsou a budeme vědět, co léčit.Já to ale špatně nepochopila. Ztratit možnost otěhotnět je velmi zásadní věc. Několikrát jsem se ujistila, že tomu opravdu rozumím. Navíc, jen kvůli tomu jsem šla proti svému přesvědčení a přistoupila na hormonální léčbu.Potřebovala bych další názor. Dostala jsem Visionne, brzy to mám začít brát. A u svého lékaře jsem se dozvěděla, že možná úplně zbytečně!Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

v případě, že žena s endometriózou nemůže otěhotnět, je metodou volby udělat mimotělní oplození a co nejdříve se těhotenství pokusit. Těhotenství jako takové je nejlepší léčbou endometriózy, minimálně na nějakou dobu příznaky zeslabí, někdy dojde k dlouhodobému vyhojení ložisek.

Nejdůležitější je vědět, jaké jsou Vaše plány a jaká je situace. Pokud chcete otěhotnět a nejde to, doporučuji se ničím nezdržovat a podstoupit léčbu.

Pokud ještě otěhotnět nechcete, bylo by ideální si před další léčbou nechat odebrat vajíčka cca v 1-2 cyklech a buď zamrazit neoplozená, nebo oplozená ji jako  embrya. 

Prosím, napište mi více  o Vaší situace na moji mailovou adresu: kvesela@repromeda.cz. Budu schopna Vám poradit konkrétní postup.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den,již skoro rok se snažíme o první dítě. Je nám 29 let. Spermiogram přítele v normě. Můj HP také v normě. Pravidelně si meřím BT, kde ovulace vychází kolem 20DC, mám delší cykly. Od 37 do 44 dní.Také ovulační testy mám pozitivní,bolesti u vaječníků také. Tento cyklus sem byla ovšem na folikulometrii 10 DC nic,,17 DC možná folik 7mm a 24 DC gynekoložka nic neviděla, že ovulace nebude. Předepsala mi na další cyklus clostilbegyt a utrogestan. Jenže dnes jsem 27 DC a začaly bolesti u vaječniku, ovulační (digitalní test) jasně pozitivní. ovulační testy mívám pozitivní 2 dny, 3 den je ovulace. Myslíte, že je šance že by za 6 dní narostl dominantní folikul? ŽE OVULACE PROBĚHLA?Pokud mám ovulaci takhle později a mám od 16DC užívat utrogestan, tím ovulaci nezablokuji a muže proběhnout i později? Bojím se, že pokud ho nasadím 16 DC tak k ovulaci nedojde tak jak sem zvykla, že chodí později. Moc vám děkuji za odpovědi přikládám mé grafy z předešlých cyklů

Dobrý den,

dle grafů to vypadá na skutečně pravidelný ovulační cyklus s prodlouženou folikulární fází, problémem může být pak desynchronizace endometria. Řešení je otázkou, dříve než však takové řešení bude stanoveno, měli byste být vyšetřeni komplexně, tj. jak partnerka tak i partner.

Pokud na vyšetření zatím jít neplánujete, nasadila bych UTROGESTAN 2 dny po zjištění ovulace a brala 10 dní. Pokud však začnete brát Clostilbegyt, je pak detekce ovulace pomocí měření bazální teploty prakticky nemožná, proto byste měla použít jiný typ detekce ovulace a nasadit utrogestan adekvátně poté.

Pokud byste měla zájem o vyšetření konzultaci na naší klinice, velice rádi se o  vás postaráme.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den,v červnu 2019 jsem potratila (7+1). Od té doby se marně snažím znovu otěhotnět. Podotýkám, že mám již dvě zdravé, větší děti, počaty přirozenou cestou. Nyní se rok snažíme o třetí dítě a nedaří se. Na úpravu cyklu jsem brala 3 měsíce Gynorodyl. Nyní jsem bez jakýkoliv léků. Vždy se vše jevilo ok, ovulace atd.. poslední měsíc, dva se mému gynekologovi nezdál nález, čekal "lepší" těsně před předpokládanou ovulací, tak mi udělal vyšetření hormonů a nedopadlo to vůbec dobře. Vše v pořádku, jen AMH vyšel 0,45. Takže mi oznámil, že šance na otěhotnění přirozenou cestou je velice nízká. Stát se samozřejmě může. Umělé oplodnění, vzhledem k němuž věku (37) nedoporučil. Nevím, jestli loňské těhotenství byla náhoda, vzhledem ke špatným výsledkům, nebo hladina AMH hormonu tak rapidně klesla. Každopádně dítě si stále moc přeji, když se to nepodařilo za poslední rok přirozenou cestou, moc tomu nevěřím, že by se to ještě někdy podařilo. Když to řeknu narovinu, i čas nás tíží. Manželovi je 47 let. Dítě chce, ale chce to nechat přírodě, prý to přijde samo. Já tomu ale už nevěřím. Ve středu by měl jít na spermiogram, ale to jsme ještě neznali výsledky mých hormonů. Jaká je šance otěhotnět ISCI či jinou metodou? Lze vůbec odebrat mé vajíčka při takových hodnotách?Budu moc ráda, když mi napíšete, aspoň si trochu urovnám informace a třeba to taky může být poslední impulz k tomu to úplně vzdát... když "už mám přece dvě zdravé děti".DěkujiS pozdravemKepáková

Dobrý den,

pokud by mělo být navrženo řešení, je to právě mimotělní oplození a preimplantační genetické testování, které je prakticky jedinou efektivní zbraní k dosažení těhotenství u takto pokleslé ovariální rezervy. Pokud byste měla zájem o poradenství a vyšetření u nás, velice rádi obé poskytneme.

V případě zájmu, se nám, prosím, ozvěte. Úspěch takto předem jistě zaručit neumím, ale jistě stojí za to to zkusit. Úhrada spoluúčasti při mimotělním oplození je možná do 39. narozenin, je však potřeba na to zapracovat co nejdříve, než ovariální rezerva klesne k nule.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Clostilbegyt
avatar anna.h 19. 08. 2020

Dobrý den, jsem aktuálně třetí týden po laparoskopické operaci odstranění srůstů (nyní by mělo vše být v pořádku prostupné, spermiogram manžela také v pořádku). Dnes jsem byla na pooperačním vyšetření u své paní gynekoložky. Překvapivě mne paní doktorka ani neprohlédla, pouze se zeptala, zda mi vypadly stehy. Říkala, že pro otěhotnění je teď cca 6 následujících měsíců největší šance a bez nějaké kontroly nebo ultrazvuku mi nasadila Clostilbegyt na půl roku, dávkování 5.-10. DC/1 tabletu. Podle domácích ovulačních testů mám dlouhodobě ale ovulaci pravidelně kolem 17.-18. DC (cyklus 28 dní) - u doktorky nikdy nijak neměřeno, zda probíhá. Dle informací z příbalového letáku se tento lék používá primárně u anovulačních cyklů, proto bych si chtěla ověřit, zda je opravdu nutné tento lék užívat. Posledních 6 měsíců jsem brala Duphaston na zkrácení trvání menstruace a nechtěla bych do sebe zbytečně prát další hormony. Děkuji za konzultaci, s pozdravem AH

Dobrý den, neznám veškerou Vaší gynekologickou anamnézu, nemohu se proto objektivně vyjádřit. Pokud jsou Vaše cykly ovulační a menstruace je pravidelná, Clostilbegyt není v tomto případě nutný. Hezký den.

Dobrý den, před 3 dny jsem měla dostat menstruaci, místo ní včera přišel tmavě hnědy výtok ... před 3 tydny jsem v Caru podstoupila profukování vejcovodu, kde zjistili, že mám jeden neprůchozí. Může to mít souvislost? S touto menstruací mam nasadit stimulaci, ale dnes jsem volala do Caru a sestřička mi řekla, ať počkám, zda se menstruace rozjede. Popřipadě by mě zajímalo, jaká je pravděpodobnost, že bych mohla i otěhotnět po profucích, ačkoli jeden vejcovod je neprůchodný. Děkuji za odpověď K.V.

Dobrý den,

bez gynekologického vyšetření se bohužel příčina přesně nedá určit, je vhodné, abyste se řídila pokyny Vašeho CAR. Pokud se menstruace nerozjede, bude nutné vyšetření včetně vyloučení či potvrzení případného těhotenství.
Držím palce.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, manžel (ročník 84) již bere několik let jednou denně Agen 5mg na vysoký tlak (manžel hubený, sportovec, nekuřák, vysoký tlak dědičný). Je možné že by měl Agen v této dávce vliv na spermie? Snažíme se zatím jen čtyři měsíce, ale zajímalo by mě jestli je kvůli Agenu vhodné nechat udělat už teď spermiogram (jestli by se tam dalo něco poznat) nebo řešit změnu léků atd., nebo čekat a řešit až to nepůjde déle.Moc děkuji

Dobrý den,

v každém případě doporučuji provést vyšetření spermiogramu a pokud možno vitrifikovat a zabankovat spermie pro jistotu a pro případ, že by se spermiogram zhoršoval.
Většina preparátů snižujících krevní tlak může zhoršovat kvalitu erekce i do jisté míry kvalitu spermií. Ve věku Vašeho partnera již přistupuje zhoršení kvality spermií související s věkem.
Bude pochopitelně vhodné provést vyšetření obou partnerů, aby bylo jisté, zda máte s početím spěchat a přistoupit k tomu aktivně prostřednictvím asistované reprodukce, nebo zda je vše v pořádku a máte možnost tomu nechat volný průběh.
Podstatný je Váš věk. Pokud je Vám více nežli 33 let, neměli byste popravdě váhat už ani chvíli.
Pokud byste měla jakýkoliv další dotaz nebo měla zájem o konzultaci a vyšetření, napište mi na kvesela@repromeda.cz

Se srdečným pozdravem

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, cca od června 2020 se snažíme s manželem o miminko. Nechávali jsme to náhodě. Cca od ledna 2021 jsem začala brát kyselinu listovou a kontryhel. Manžel je diabetik (byl i při početí první dcery). V průběhu těhotenství jsem se začala léčit na hematologii se zvýšenými trombocyty. Píchaní si injekci před porodem, poté anopyrin na ředění krve. Roční kontrola po porodu - vše v pořádku. Může to mít vliv na nezdařilé početí?Cyklus mam 33 dní.Menses má byt 17. 4. 2021, dnes udělán test - negativní.

Dobrý den, vliv na neplodnost by mohl mít diabetes, jak uvádíte, další popisované stavy by na možnost početí neměly mít vliv. Záleží však také na věku Vás a partnera, dále na tom, zda u Vás probíhá ovulace, na aktuální kvalitě spermiogramu atd. Bylo by vhodné Vaši situaci prokonzultovat s ošetřujícím gynekologem, aby se případně naplánoval další postup. Hezký den

Tehotenstvo
avatar Patricia3003 19. 04. 2021

Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu. Dňa 30.03.2021 som bola na KET, v natívnom cykle, užívam progesteron 200 mg 2xd vagin., ak dobre počítam, som dnes 19.4.2021 v 5 + 4 tt, t. z. prebiehajúcom 6 týždni? Ovulácia 14. den (24.3.21),a transferovalo sa 6dňové embryjko. A este jedna otázočka.:Dnes som bola u gynekológa, kvôli tomu, že včera (18.4.21) som mala špinenie ráno, ale viac sa neobjavilo. Na usg bol pritomny len gestacny vak, myslím, že velkosti 13,7 mm. Je to normálny nález, je ešte možnost, že sa tam dieťatko objaví?Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. S úctou, Patricia

Dobrý den, jste v probíhajícím šestém týdnu. Na ultrazvuku ještě nemusel být vidět zárodek, avšak během 2 týdnů by se již měl na ultrazvuku ukázat. Hezký den

Dobry den, paní MUDr. Peschoutová,prosím Vás viete mi poradiť ako postupovať pri neuspesnych pokusoch otehotniet? Ja uz jedno dietatko mam, 8rocne, mam ale noveho partnera, uzivala som HAK asi tak 5 rokov, teraz ju uz 5. mesiac neuzivam. Hned po vysadeni sme sa pokusali otehotniet, ale bohuzial doteraz neuspesne. Partner bol aj na vysetreniach, aj na spermograme a vsetko ma v poriadku. Ja dostavam pravidelne menstruaciu, teraz naposledy mi meskala tyzden prvy krat, uz sme si mysleli ze sa podarilo, ale bohuzial nie.Moze to byt hormonmi rozhadzanymi?Zacali mi padat vlasy a som vyhadzana. S cim som aj ratala.Len ma zaujima jedna vec, co sa tyka tej partnerskej imunity, resp ze telo likviduje spermie, je to mozne pri novom partnerovi, alebo ak uz dieta mam tak v mojom pripade toto nieje mozne?Dakujem Vam vopred za info. Viem ze je este skoro na taketo otazky, len som myslela ze sa to podari hned, s touto variantou som neratala. Mam uz 31 rokov.Dakujem Vam krasne.

Dobrý den, mohu Vás uklidnit v tom, že období otěhotnění normálně trvá i rok. Po tomto časovém úseku se může mluvit o problému s otěhotněním. Mnohé ženy často po vysazení antikoncepce po dlouhé době užívání mají rozhozený cyklus, je vyšší ztrátovost plodů apod. Každá žena je individuální, stejně tak i nové partnerství má na to vliv. To, že se např. ženě při prvním těhotenství zadařilo takzvaně napoprvé, neznamená, že tomu tak musí být i nyní a není na tom nic špatného. Psychika také dělá své, takže hned nepanikařit, užívat si, relaxovat, ... Vy jste miminko už měla, takže otěhotnět jste schopná, partner po vyšetřeních je také v pořádku, není tedy momentálně důvod k panice. Pokud chcete více cíleně „mířit“, doporučuji pořídit ovulační testy :-) Kupte si kyselinu listovou, doporučuje se ženám, které se snaží o miminko a kontryhelový čaj. Držím palce a nebojte, ono to půjde.

Dobrý den, na začátku června jsem prodělala ZT v 16 týdnu. Příčina se nezjišťovala, prý se to stává. Po vyvolávaném potratu a revizi jsem dostala menzes po 28 dnech, od té doby pravidelně po 28 dnech. Sliznice je prý krásně dorostlá(10), ale bohužel od revize neovuluji (pravidelně a pečlivě testuji). Dle paní doktorky to mám nechat na vesmíru, že se třeba jednou cyklus upraví sám a za rok mám přijít, kdyby se neupravil a když k nám dítě bude chtít přijít, tak přijde. Hormonální profil se mi nedělal, jen vnitřní ultrazvuk. Myomy a cysty nemám, ani jsem nikdy neměla, jiné gynekologické problémy jsem taky nikdy neměla, ovulaci s menstruací jsem vždy měla normálně(28 dní). Je mi 34 a léčím se se štítnou žlázou (Letrox 50, testy jsem teď měla v pořádku), mám už osmiletého syna. Byla jsem tedy dvakrát těhotná a vždy se zadařilo do 2 měsíců. Piju celou dobu kontryhel, beru Nosifol, jsem štíhlá a snažím se udržovat zdravý životní styl. Už z toho začínám být smutná, čekat rok mi přijde dlouho. Proč není ovulace, když cyklus je pravidelný? Jaký by měl být postup dle Vašeho názoru? Opravdu neexistuje ve 21.století jiná možnost než čekat až se samo tělo dá dohromady? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

nutno pro začátek podotknout, že pokud absenci ovulace jste si diagnostikovala sama na základě volně prodejných ovulačních testů, tak Vaše obavy, že ovulace neprobíhá, mohou být podloženy nepravdivými údaji. Pokud Váš ošetřující lékař neshledal při gynekologickém vyšetření žádnou patologii, tak bych nedělala ukvapené závěry a dala věcem volný průběh, k otěhotnění může být někdy cesta různě dlouhá. Nicméně při déletrvajícím nezdaru můžete využít péče center asistované reprodukce a podrobit se podrobnému vyšetření Vy i Váš partner, případně zvolit nějakou strategii dalšího postupu. Hodně štěstí!

Amelgen použití
avatar MS89 21. 03. 2022

Dobrý den, mám po IUI předepsaný k vaginálnímu zavádění Amelgen. Bohužel s tím pociťuji lehký diskomfort, když po pár hodinách vytéká. Navíc trpívám na vaginální záněty. Chtěla bych se zeptat, jestli by nešlo jej případně zavádět rektálně, a zároveň jestli by účinek léku nebyl kvůli tomu nějak snížený? Děkuji

Dobrý den,

jedná se o vaginální kuličky, určené k užití vaginálně. Rektálně proto neaplikovat.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda i v tomto našem případě, nám bude IVF proplaceno od pojišťovny. Oba dva jsme s partnerem plodní, ale z mé strany je závažná genetická nemoc, kterou by zdědilo dítě. Bylo mi doporučeno podstoupit umělé oplodnění, kde by tento gen odstranili. A tak mě zajímá, jestli i v takovém případě, je umělé oplodnění normálně proplaceno pojišťovnou, i když jsme oba dva plodní. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

 

pojišťovna hradí příspěvek na IVF cyklus a hormonální stimulaci až do celkového počtu 4 cyklů s limitem do 40. narozenin ženy. 

 

Pokud se jedná o preimplantační genetické testování embryí pro dědičné onemocnění, které slouží k výběru embrya, které danou mutaci v příslušném genu nepodědilo, tak na specializovaných pracovišti, které jsou k tomuto akreditovány, rovněž pojišťovna tuto péči hradí. Je však rozdíl v úhradě z jednotlivých pojišťoven.

 

Pokud byste měla zájem o konkrétní rozbor celé situace, napište mi, u jaké pojišťovny jste s partnerem pojištěni, kolik je Vám let a o jaké dědičné onemocnění se jedná.

 

Rádi Vám budeme jako specializované pracoviště pro tyto metody nápomocni.

 

Se srdečným pozdravem

 

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu