banner

Celkem výsledků pro tag/y "mateřství": 26

Dobrý den,v červenci 2021 budou dceři 4 roky. Do jejích narozenin budu pobírat rodičovský příspěvek, v práci mám domluveno prodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte (o neplaceném volnu řeč nebyla, ale v přesné terminologii se nevyznám), pracovní smlouva je na dobu neurčitou (začátek pracovního poměru v roce 2015). Nyní čekáme druhé děťátko, předpokládaný termín porodu je v druhé polovině listopadu. Měla bych se tedy do práce vrátit cca na 2 měsíce než nastoupím na mateřskou. Pro zaměstnavatele by byl nástup na tak krátkou dobu nevýhodný, vzhledem k době zaučení a zvlášť v této době, kdy prochází trochu krizí. Mně osobně by to také příliš nevyhovovalo, pokud to pro mě neznamená nějaké významné finanční znevýhodnění, protože mám časově flexibilní brigádu na DPP, ale bez odvodů. Zaměstnavatel mi navrhnul, jestli bych nemohla nastoupit na nemocenskou, což by nebyl problém, protože řeším drobné zdravotní komplikace a sama lékařka mi ji nabízela.Dotaz zní, jestli budu mít nárok na PPM a z jakého základu se mi bude vypočítávat, když dceři v nástupu na druhou mateřskou budou 4 roky a 2 měsíce.Děkuji, B.

Dobrý den,

rodičovská dovolená v zaměstnání je podle zákona možná maximálně do 3 let věku dítěte, dále se jedná o neplacené volno. Pokud Vám vznikne pracovní neschopnost po neplaceném volnu, bude se vyměřovací základ pro výpočet nemocenského zjišťovat z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, které lze použít pro dělení vyměřovacího základu (nejsou vyloučené), tedy zjednodušeně z roku, kdy jste ještě pracovala nebo například čerpala dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mít budete. Pokud na ni nastoupíte z pracovní neschopnosti a po čtvrtých narozeninách dcery, bude se PPM vypočítávat ze stejného období jako nemocenské. Možností je také dohodnout se se zaměstnavatelem na prodloužení neplaceného volna do nástupu na další MD/PPM.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok či nemám nárok na PPM. Všude mi tvrdí něco jiného i když jsem snad skoro všude volala. Byla jsem od 9.11.2020 zaměstnána. 4.1. jsem šla na rizikové těhotenství. Byla jsem ve zkušební době, ale propustili mě až 12.3.2021. Na neschopence jsem zůstala dále. A nevím zda se na mě vztahuje ta ochranná lhůta či nikoliv.Když jsem volala na infolinku, tam mi řekli, že ať si to podám v 8 týdnu klidně, což mi začíná 3.7.2021. A že ochranná doba se na mě vztahuje a že je to 180 dní, což jsem řekla, že přímo nesplňuji, že od konce zaměstnání 12.3.2021 by to bylo cca 4 měsíce, co by to vycházelo i na 8 týden. A že to mám odnést bývalému zaměstnavateli. Dnes jsem tam jela. Ta paní si myslela automaticky jak mě propustili, že jsem na pracáku. Což jsem říkala že ne, že mi trvá neschopenka.Tam mi řekla zas 3 měsíce ochranná lhůta atd. A ještě to počítala jakože po dobu zaměstnání a já, že se to počítá po skončení. Co jsem se dozvěděla. A pak že mi to pošle nakonec, ale takovým stylem, že tak za týden možná, co řekla . A já pravě nevím, pokud mi to zamítnout, což třeba se může stát, jak to mám udělat s neschopenkou, když jsem tam napsala do 3.5.2021. Jestli si ji mužů ponechat pokud by to tam ještě neposlala a pak se s OSSZ domluvit na jiném termínu pozdějším na vyplacení, kdyby mi to schválili? Zas rušit neschopenku a být úplně bez peněz nechci, když ta paní nevěděla absolutně nic z toho, co jsem ji říkala z infolinky vlastně. Jinak těch 270 dní mám odpracováno za poslední dva roky stoprocentně. Předem dekuji za odpověď Feketova

Dobrý den,
ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je pouze tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dní. Ochranná lhůta začíná běžet po skončení zaměstnání. Ve Vašem případě by Vám tedy nárok vyjít měl, pokud pracovní poměr trval od 9. 11. 2020 do 12. 3. 2021 a na PPM můžete nastoupit 3. 7. (k počátku osmého týdne před termínem porodu). Žádost podejte prostřednictvím bývalého zaměstnavatele. Pracovní neschopnost je potřeba ukončit den před nástupem na PPM.

Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat, zda budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Od 1.11. 2021 mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Začátkem srpna roku 2022 bychom se chtěli pokoušet o miminko. Ale od května tohoto roku jsem ze zdravotních důvodů a neschopence. Budu mít v tomto případě nárok na mateřskou i přesto, že se pak v případě otěhotnění nevrátím do práce? Nebo nebudu mít nárok. Děkuji

Dobrý den,

do potřebné doby nemocenského pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítává i doba v pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru. Pokud Vám tedy trvá pracovní poměr, splníte potřebných 270 dní nemocenského pojištění. Druhou podmínkou je, abyste na PPM nastoupila v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, které je maximálně 180 dnů. Pokud bylo zaměstnání kratší, trvá ochranná lhůta, jen tuto kratší dobu.

Dobrý den,Mám dotaz ohledně nároku na PPM. Mám poněkud komplikovanou situaci a nevím, kde jinde se poradit.Situace: V lednu 2022 jsem jeste studovala na VŠ, byla zaroven zamestnana na HPP a mela jeste uvazek na DPČ(kde mesicni prijem z DPČ byl nad 7000). V cervnu jsem studium ukoncila a pokracovala dale na HPP a DPČ. V zari jsme otehotneli a v lednu 2023 mi ale byla nabidnuta nova prace na HPP u jineho zamestnavatele a ja prestoupila, bohuzel mi zamestnavatel 17.2. 2023 ukoncil smlouvu ve zkusebni dobe. Od 17.2.2023 jsem na neschopence a na materskou dovolenou bych mela jit 8.5.2023 (termin porodu 3.7.) pricemz mam stale DPČ u druheho zamestnavatele - plat podle odpracovanych hodin v dobe vychazek.Mohu se prosim zeptat, jak se v takovem pripade pocita PPM?Dekuji

Dobrý den,

k posouzení situace nemám dostatek informací, především nevím, jakých výdělků dosahujete na DPČ nyní, jestli je odváděno nemocenské pojištění, zda se jedná o zaměstnání malého rozsahu, jestli bude pokračovat až do nástupu na PPM, příp. s jakými výdělky. Doporučuji proto obrátit se s touto složitější situací přímo na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Dobrý den,první PPM v roce 21 jsem pobírala po HPP, na to mi navázal RP. Během RP jsem měla DPČ a teď budu opět nastupovat na PPM. Vypočítává se v takovém případě druhá mateřská z původní práce nebo do toho nějak zasahuje rodičák/DPČ? A pokud žádost o mateřskou dávám zaměstnavateli, mám ji dát tomu původnímu (kde jsem měla HPP) nebo řeší účetní firmy, kde mám teď DPČ? Předem moc děkuji za odpověď!

Dobrý den, pokud Váš původní pracovní poměr již skončil a nyní pracujete na DPČ, bude se další peněžitá pomoc v mateřství, pokud splňujete podmínky, vypočítávat pouze z DPČ. Žádost tedy předáte zaměstnavateli, u kterého máte DPČ. Pokud pracovní poměr stále trvá, budete z něj mít nárok na PPM. Nárok může vzniknout i z obou činností, ale k posouzení uvádíte málo informací. Konkrétněji Vaši situaci mohou posoudit na OSSZ.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak to funguje s PPM po neschopnosti. Do práce jsem nastoupila 1.9.22 a od 20.2.23 jsem z důvodu častých nemoci v těhotenství doma. Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na celých 28 týdnu PPM a nevíte jak je to s nevyčerpanou dovolenou? Mám vlastně nárok na dovolenou ikdyz jsem dlouhodobě v neschopnosti? A jak to řešit? Sice mám termín porodu až po půlce srpna ale jelikož jsem těhotná poprvé tak s tím nemám žádné zkušenosti a chtěla bych být připravena

Dobrý den, pracovní neschopnost nemá vliv ne délku čerpání peněžité pomoci v mateřství. Podle uvedených informací byste měla splňovat potřebných 270 dní nemocenského pojištění (neuvádíte, že by pracovní poměr měl končit), a budete mít tedy nárok na celých 28 týdnů peněžité pomoci v mateřství. Dovolenou můžete vyčerpat po skončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká i za dobu mateřské dovolené. Jako výkon práce pro nárok na dovolenou se při splnění podmínek započítává i pracovní neschopnost v rozsahu max. 20 týdnů (dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby).