banner

Celkem výsledků pro tag/y "mateřská, rodičovská": 100

PPM - doba určitá
avatar IvikR 04. 12. 2016

Dobrý den, paní magistro, ráda bych se Vás zeptala, pokud mám smlouvu na dobu určitou do 30. 6. 2017 a termín porodu stanoven na 15. 6. 2017, budu mít nárok na PPM, když jsem v posledním zaměstnání od 1. 11. 2016 a předchozí zaměstnání trvalo od 1. 12. 2015 do 31. 10. 2016? Sčítá se tato doba z obou zaměstnání? Děkuji za odpověď. Iva

Dobrý den, ano na PPM mít nárok budete. Doba různých zaměstnání se sčítá a pouze musíte mít v době nástupu na mateřskou platný pracovní poměr nebo být v ochranné lhůtě - což splňujete.

Dobrý den. Mám dotaz ohledně RP a mateřské u mého druhého těhotenství. V současnosti jsem na rodičovské dovolené do dvou let dítěte, tj. do 20.3.17. Rodičovský příspěvek mám na 19 měsíců, takže zbytek RP mi prijde v 3/17. Termín porodu mám 21.5.17. Jedná se mi o to období mezi RP a mateřskou. Smlouvu mám na neurčito-takže zaměstnavatele požádám o prodloužení rodičovské dovolené (tím budu i zdravotně a soc. pojištěna?) a mám ještě nějaké povinnosti? A do kdy mám požádat o prodloužení dovolené, když v dubnu půjdu hned na mateřskou? Děkuji za info a omlouvám se za zmatečný výklad, ale jsem z toho zmatená :) a nechci něco zanedbat.

Dobrý den, stačí, když nahlásíte zaměstnavateli prodloužení RP. Mělo by to být s nějakým rozumným předstihem, aby zaměstnavatel stihl předat informaci OSSZ a nezvnikla vám mezera v pojištění. Prodloužení můžete nahlásit "až do doby nástupu na další PPM" nebo do tří let - je to jedno, protože nástupem na PPM se vše mění.

Dobrý den, pracovala jsem jako OSVČ po dobu 2 let ve stavebnictví. Platila jsem zálohy na sociální a zdravotní pojištění a dobrovolné spodní hranici nemocenského pojištění 200 Kč měsíčně. Činnost jsem ukončila ke 31.12.2016. Ještě nastupuji do nového zaměstnání 1.1.2017 za 20 tisíc hrubého. Termín porodu je polovina června. Jakými způsoby bude probíhat výpočet mateřského příspěvku? Všude se pracuje s ročními hodnotami příjmu a nikdo nepočítá s kombinací. Děkuji Vám za pomoc.

Dobrý den, výpočet výše PPM se provádí z "příjmů, které jsou k dispozici v době nástupu na mateřskou". PPM vám tedy bude vypočtena z příjmů ze zaměstnání, ze kterého budete nárok na PPM uplatňovat - tedy z vašeho aktuálního zaměstnaneckého platu. Na platby z doby OSVČ bude nahlíženo pouze z hlediska posuzování splnění podmínky platby nemocenského pojištění po dobu minimálně 270 dní.

Dobrý den. Potřebovala bych si ujasnit některé věci. Nyní jsem doma s ročním synem. RD příspěvek mám nastavený na čerpání v maximální výši do ledna 2018. V práci mám nahlášen pobyt s dítětem do 2 let. Uvažujeme ale o druhém dítěti, pokud se zadaří, tak v roce 2018. Nyní dotazy. Můžu zůstat doma s dítětem i po vyčerpání RD příspěvku, pokud to nahlásím na pojišťovnu a OSSZ jako péči o dítě? Můžu potom do doby nástupu na MD pracovat na Dohodu o provedení práce do výše 10 000,- měsíčně, aniž by to nějak ovlivnilo placení zdravotního a sociálního pojištění? Bude ho za mě stále platit stát, i když si budu přivydělávat? Je tuto Dohodu třeba hlásit zaměstnavateli? Nahlásit zaměstnavateli prodloužení pobytu doma s dítětem? A z čeho se bude vypočítávat výše PPM u druhého dítěte? U prvního dítěte jsem měla shodou okolností velmi hezkou mateřskou, o kterou bych právě nerada u druhého dítěte přišla, pokud by to trochu šlo. Popřípadě jak se zařídit, aby výše mateřské zůstala stejná? Je lepší jiný postup? Děkuji velmi za ochotu a čas, Monika

Dobrý den, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, nemusíte řešit žádost o prodloužení na úřadech, ale stačí se dohodnout se zaměstnavatelem, který pak informace předá dál. Místo Vám musí ze zákona držet 3 roky, takže pokud v této době nastoupíte na další mateřskou, budete pobírat stejnou PPM jako u prvního dítěte.

Na dohodu můžete pracovat, ale je třeba si hlídat roční výši příjmů. Pokud bude do 67.757,- (limit pro rok 2017), pak za Vás platí pojištění stát, protože se jedná o formu vedlejšího pracovního poměru. Pokud byste limit překročila, musela byste pak doplácet sociální a zdravotní pojištění.

Dobrý den, do března 2017 pobírám rodičovskou dovolenou a ještě chodím do stejné práce jako před mateřskou, ale jen na poloviční úvazek (smlouvu mám na dobu neurčitou). Chtěla jsem ze zeptat, na co budu mít nárok, jako jestli bude mateřská stejná jako při tom prvním těhotenství a co budu pobírat pokud teď půjdu na marodní? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, další mateřská se Vám bude v tomto případě vypočítávat z vyššího základu - předpokládám tedy, že ze základu stejného jako pro první mateřskou. Nemocenská se Vám ale bude počítat z aktuálního platu.

Dobrý den,ráda bych se touto cestou optala a ujasnila si některé věci.Od května 2014 jsem zaměstnaná a smlouva mi bohužel končí v březnu letošního roku. V zaměstnání jsem své těhotenství ještě nesdělila, jelikož je brzy (8.tt) a jelikož vím, že jakmile to řeknu, zaměstnavatel mi automaticky smlouvu neprodlouží. Nicméně dělám práci fyzicky náročnější a tudíž to asi dlouho utajit nepůjde. Jde mi o to, zda se stresovat a nic neříkat a doufat, že to na mě nebude vidět a smlouvu mi prodlouží, už snad na dobu neurčitou (což budu ve 4. měsíci těhotenství) anebo to neřešit a až to nepůjde, říct pravdu a vzít si neschopenku. Tak trochu nevím, co s tím a zda se na mě vztahuje ochranná lhůta, pokud mi skončí slouva a budu mít nárok na mateřskou. Mnohokrát děkuji za Váš čas a odpověď. Petra

Dobrý den, bohužel Vám to vychází dost špatně. Povinnost informovat zaměstnavatele neexistuje, z toho se stresovat nemusíte, ale samozřejmě je problém, že děláte fyzicky náročnou práci - zdraví je vždy to hlavní.

Kvůli mateřské by samozřejmě bylo lepší, kdybyste měla smlouvu jakkoli prodlouženou. Pokud to nevyjde, máte každopádně nárok na 18 dní ochranné lhůty - tady je ten problém, o kterém jsem mluvila v úvodu - ale až budete mít termín porodu, třeba to vyjde dobře. Musíte zkrátka nastoupit mateřskou v období do 180 dní od data ukončení pracovní smlouvy a nastoupit ji můžete 6-8 týdnů před termínem porodu, abyste měla nárok na PPM.

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jak je to s pobírání PPM v případě narození 2. dítěte dříve než je vyčerpám RP na 1. dítě. Konkrétně, PPM jsem pobírala 7500,- a RP pobírám, díky výpočtu z platu manžela, 11500,- zatím jen 6 měsíců. Začátkem února čekáme 2. přírůstek. Musím po narození 2. dítěte znovu žádat o PPM a pobírat opět 7500,- než PPM skončí, přestože nemám balíček 220000,- na 1.dítě vyčerpaný? Jaké jsou v tomto případě možnosti?Snad je dotaz srozumitelný. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, bohužel je systém nastaven tak, že PPM/RP lze pobírat vždy jen na nejmladší dítě v rodině a nelze tyto dávky pobírat současně. Je dobře, že jste nastavila nejvyšší možnou částku. Jakmile nastoupíte na mateřskou (můžete využít nejpozdější možný nástup 6 týdnů před pozdějším TP), musíte to oznámit ÚP a ukončit čerpání RP. Jinak byste musela později RP vracet. Nevyčerpaná část RP zůstává státu.

S pozdravem

Dobrý den, během rodičovské dovolené jsem měla příjem z dohody o pracovní činnosti u více zaměstnavatelů, jednotlivé dohody byly vždy do 10 tisic, měsíční součet byl vyšší. Platí za mě stát socialní i zdravotní pojištění, pokud můj roční příjem byl nad 67 tisíc? Dočetla jsem se, že u OSVČ tomu tak neni, je to u dohody jinak? Děkuji.

Dobrý den, myslím si, že pokud se vejdete s příjmy od jednoho zaměstnavatele do limitu 67757,- za rok, pak za Vás pojištění stát platí. Pro jistotu si ale zjistěte podrobnosti na OSSZ, pod kterou spadáte bydlištěm - stačí tam i zatelefonovat.

Dobrý den, ráda bych se dotázala na výpočet PPM u druhého dítěte. Byla jsem klasicky zaměstnaná, otěhotněla jsem a nastoupila na klasickou mateřskou s nárokem na PPM. Rodičovský příspěvek budu pobírat do srpna tohoto roku. Ráda bych ale o prázdninách opět otěhotněla. Chápu, že pokud nastoupím zpět do zaměstnání, nárok na PPM budu mít a částka bude cca stejná, jako byla u předešlé PPM. Ale ráda bych začala nyní podnikat, potřebovala bych vědět, jak je to s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění. Popřípadě, zda tento můj příjem ze živnosti nějak ovlivní výpočet PPM na druhé dítě. Je nějak stanoveno, kolik si můžu vydělat, abych zálohy neplatila nebo si doplácela jen nemocenské nebo jak to je? Děkuji za informaci, s pozdravem Kristýna

Dobrý den, první důležitou věcí je, zda Vám trvá pracovní poměr. Pokud ano a nastoupíte další mateřskou před skončením rodičovské, bude se Vám další PPM počítat ze stejného základu jako ta první.

K Vašemu podnikání: je potřeba vyhodnotit očekávané příjmy, abyste pak nemusela doplácet najednou všechny zálohy na pojištění. Hranice příjmu pro vedlejší pracovní poměr je aktuálně 67.757,- za rok. Vy máte nyní jako HPP rodičovskou dovolenou a povinné zdravotní a sociální pojištění tedy platit nemusíte, pokud nebudete mít vyšší než uvedený roční příjem.

Podnikání výši PPM neovlivní, pokud si nebudete platit nemocenské pojištění, které není povinné.

S pozdravem 

Dobrý den, moc Vás prosím o info. Jsem evidovaná na úřadu práce od 08.12.2016. Předtím jsem byla zaměstnaná cca 6 let.Teď budu pobírat 5 měsíců podporu. Letos plánujeme s přítelem miminko. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na mateřskou, rodičovský příspěvek a porodné, i když mi skončí podpora a já budu dál vedená na úřadu práce? Přítel má plat cca 23 000 Kč a moje podpora cca 5 500 Kč. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásny den.

Dobrý den, pokud již nikam do zaměstnání nenastoupíte, nárok na PPM mít nebudete, pouze na rodičovský příspěvek - podrobnosti zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.

Pro nárok na Porodné je plat otce vysoký i bez vašich dávek, takže nárok na něj mít nebudete. Kdyby se ve vašich příjmech cokoli změnilo, na internetu najdete příslušnou kalkulačku a další informace např. zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne.

S pozdravem 

Dobrý den,děkuji velice za Vaši rychlou odpověď. Ráda bych se ještě zeptala, rodičovská mi končí v srpnu tohoto roku, počít chceme někdy o prázdninách, tedy mi nebude navazovat na rodičovskou rovnou mateřská. Budu muset na pár měsíců nastoupit do zaměstnání. Nebo spíše na nemocenskou, protože jsem s prvním dítětem byla také na rizikovém. Chci se zeptat, když bych na to období po skončení rodičovské a nástupu na mateřskou byla na nemocenské, výše PPM se bude počítat ze stejného základu, jako u prvního dítěte? Co se podnikání týče, pokud překročím ten roční obrat 67 tis. Kč, tak si budu platit klasické zálohy na zdravotní a sociální pojištění, že? Pak by činnost OSVČ nebyla vedlejší, ale hlavní ... pak by se PPM na druhé dítě počítala z příjmů z podnikání? A bylo by nutné doplácet si i nemocenskou, aby byla PPM z čeho počítat? Děkuji ještě jednou za pomoc, s pozdravem Kristýna

Dobrý den, není zač. Ano, nemocenská se Vám bude počítat ze stejného základu jako první PPM a stejně tak další PPM.

Pokud překročíte limit pro VPP, budete muset doplácet sociální a zdravotní pojištění. Ohledně toho střetu podnikání a běžícího pracovního poměru ale bohužel nevím jistě, jaký je postup. Doporučuji se na toto předem informovat na OSSZ, až půjdete hlásit podnikání. Vzhledem ale k tomu, že pokud matka pracuje u stejného zaměstnavatele při rodičovské za menší plat, další PPM se jí stejně počítá z původního zaměstnání (pokud samozřejmě souběžně běží původní smlouva), resp. vždy z vyššího příjmu, nemělo by ani u Vás podnikání v jakémkoli rozsahu výši PPM ovlivnit.

S pozdravem

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazy týkajícími se mateřské dovolené v roce 2017, na které jsem v článku na Babyonline nenašla odpovědi.1/ První dítě se narodilo 24.6.2013. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 1.6.2013. Nyní jsem na rodičovské dovolené do čtyř let věku dítěte - tj. 24.6.2017. Zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Kdy nejpozději (konkrétní datum) musím nastoupit na mateřskou dovolenou, aby se mi denní vyměřovací základ počítal ze stejné částky jako v roce 2013?2/ Ovlivní nějakým způsobem denní vyměřovací základ, pokud si teď začnu přivydělávat u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce?3/ Pokud jsem na rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, může mě nyní (když jsem těhotná) dát zaměstnavatel výpověď?Děkuji za doplnění informací a přeji hezký den.

Dobrý den, 

1. Pokud máte v práci nahlášenou rodičovskou na 4 roky, stačí když nastoupíte na mateřskou před 4. narozeninami prvního dítěte. 

2. Dohoda základ neovlivní, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. 

3. Ze zákona Vám musí držet místo 3 roky, ten čtvrtý rok je tudíž na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. 

S pozdravem