banner

Celkem výsledků pro tag/y "mateřská, rodičovská": 100

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Čekám třetí dítě a budu rodit po 13 letech. Mám nárok na porodné? Děkuji moc.

Dobrý den, nárok na porodné vzniká pouze po porodu prvního a druhého dítěte.

Dobrý den,jsem studentka, 23 let a v srpnu končím studium na VŠ. Byla jsem zaměstnána 170 dnů (od srpna 2016-ledna 2017). Pracovni poměr byl na HPP na dobu určitou. Momentálně práci nemám a s přítelem uvažujeme o dítěti. Mám nějaký nárok na mateřskou nebo by bylo vhodné před otěhotněním nastoupit ještě někam do práce - na jak dlouho? Pokud na mateřskou nárok mám jak vypočítám její denní základ?Moc Vám děkuji za radu a vysvětlení.Havlová

Dobrý den, v tuto chvíli nárok na PPM nemáte. Abyste ho měla, musíte být před nástupem na mateřskou někde zaměstnaná. Na délce trvání pracovního poměru nezáleží - důležité je, aby trval v době nástupu na mateřskou, protože pokud ukončíte studium úspěšně, započítává se vám jako "příprava na zaměstnání" do doby platby nemocenského pojištění. PPM vám bude vypočtena z platů, které budou v době nástupu na mateřskou k dispozici.

Dobrý den, jsem zaměstnaná od 16.4.2016, při nástupu jsem dostala smlouvu na dobu určitou (půl roku) s tříměsíční zkušební dobou - to bylo tedy do října 2016. V říjnu mne smlouvu prodloužili na rok, tzn. do října letošního roku. Momentálně jsem těhotná. Předpokládaný termín porodu je 17.12.2017, když odejdu 6 týdnů pred porodem na mateřskou, to by znamenalo hned začátkem listopadu. Chci se zeptat, jak je to s prodloužením smlouvy, či výpovědi a jak se to řeší dál? Děkuji za odpověď a přeji hezký denM.Š.

Dobrý den, záleží na zaměstnavateli, jestli vám smlouvu prodlouží nebo ne. Vy v každém případě budete mít nárok na PPM, protože i kdyby smlouva skončila, bez problémů se vejdete do ochranné lhůty 180 dní. Žádost o PPM odevzdáte tak jako tak zaměstnavateli, jde tedy jen o to, jestli vám bude chtít držet místo po dobu mateřské nebo ne.

Dobrý den,k 3.4. 2017 jsem ukončila pracovní poměr na dobu určitou - dohodou z důvodu stěhování do Prahy. Pracovní poměr trval od 16.5.2016. Pak jsem ale zjistila, že jsem těhotná a tudíž i nezaměstnaná. Doktorka mi těhotenství potvrdila a 11.5. si mám vyzvednout těhotenskou průkazku. Na úřad práce jsem se zatím nedostavila, neboť jsem měla jít z práce do práce a nejsem si jistá, jestli není lepší řešení. Takže mám jít na úřad práce, tam se zaregistrovat a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? A nebo mám jít za posledním zaměstnavatelem? Četla jsem, že s neschopenkou by mě měl platit až do mateřské dovolené. Jenže na to spoléhat nechci, neboť nevím, jestli mi doktorka napíše rizikové těhotenství. Nebo je ještě jiné řešení? Jsem z toho celkem v koncích. A představa, že budu mít měsíčně 5 tisíc na podpoře mi moc nepřidá. Jsem poprvé těhotná a na vše sama. Děkuji moc za každou radu.

Dobrý den, bohužel úplně nevím, co Vám v této situaci poradit. Existuje sice ochranná lhůta pro těhotné 180 dní, ale vzhledem k datu ukončení pracovního poměru a rané fázi vašeho těhotenství je otázka, zda by tato prodloužená ochranná lhůta šla uplatnit. Na úřad práce jste ale rozhodně měla jít hned, protože Vám vznikne mezera v placení povinného pojištění. Pokud by to šlo, bylo by pro Vás jednoznačně nejlepší ještě někam do zaměstnání nastoupit - pak byste měla nárok na případnou nemocenskou i mateřskou (PPM).

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené do konce června, kdy bude mít dcera 3 roky a jsem znovu těhotná, termín porodu mám 2.12.2017. Na mateřskou dovolenou tedy můžu nastoupit nejdříve 7.10. (+-pokud mi ještě bude stanoven jiný termín porodu). Mám pracovní pomér na dobu neurčitou, ale do práce se teď vracet nebudu, protože dcera nastoupí do školky od podzimu. Nechci si už prodlužovat rodičovský příspěvek, to už jsem dělala opakovaně a mám ho dost minimální, ani nastoupit do práce a být v pracovní neschopnosti kvůli režimu vycházek a kontrol. Přemýšlela jsem tedy, že bych dala výpověď a do nástupu na mateřskou dovolenou bych byla na úřadu práce a požádala si o podporu. Je to takto možné a nepředstavuje to pro mě nějaké riziko? Do ochranné doby pro nárok na mateřskou dovolenou bych se, pokud tomu správně rozumím vlézt měla a i kdybych dostala minimální podporu, je to pro mě lepší než rodičovský příspěvek, který teď mám. Pokud bych se do práce po rodičovské dovolené chtěla vrátit, nebyl by problém se se zaměstnavatelem domluvit a pravděpodobně si stejně budu chtít najít něco jiného. Uniká mi něco v takto naznačeném postupu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jak je to s podporou bohužel nevím. Zeptejte se na úřadu práce, abyste po rodičovské vůbec něco dostala. Pokud byste pracovní poměr neukončovala, můžete být dál na rodičovské dovolené, i po vyčerpání rodičovského příspěvku. Je ale pravda, že v takovém případě budete až do nástupu na mateřskou bez peněz. Každopádně si dobře spočtěte dny od podání výpovědi do data nástupu na mateřskou, abyste se vešla do 180 denní ochranné lhůty a nepřišla o PPM.

Dobrý den, jsem těhotná s termínem porodu koncem června. Jsem zaměstnaná, tudíž mám nárok na mateřskou, ale pracovni poměr mám bohužel na dobu určitou, a to do září tohoto roku. Ráda bych se zeptala, jak to bude s pobíránim mateřské a přechodem na rodičovský příspěvek? Budu muset ukončit pobírání mateřské a přihlásit se o rodičovský příspěvek? Budu si moci vybrat dobu jeho pobírání nebo budu muset nastoupit automaticky na 4 roky? Pracuji v podstatě bez velkých prodlev, a tak bych kvůli této situaci byla nerada dána automaticky na 4 roky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, s ukončením pracovního poměru se pro vás nic nemění. Peněžitou pomoc v mateřství dočerpáte v plném rozsahu a pak si požádáte o rodičovský příspěvek. Protože budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, můžete si zvolit i výši rodičovského příspěvku. 4letá varianta rodičovského příspěvku je jen pro ty, kteří neměli nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Dobrý den, v současné době studuji vysokou školu, kterou ukončím koncem června. Dočetla jsem se, že podmínkou získání nároku na mateřskou je pracovní poměr buď v době studia nebo po ukončení studia. Termín porodu mám na přelom listopadu/prosince, případný pracovní poměr by tedy mohl trvat cca tři měsíce. Zajímaly by mne dvě situace: zaprvé, jaká situace nastane, když mě zaměstnavatel v rámci těchto tří měsíců propustí. A za druhé by mne zajímalo, jakým dílem se zaměstnavatel na mateřské podílí. Jelikož vzhledem k pokročilejšímu stavu je možné, že v době mého ucházení se o zaměstnání již bude těhotenství patrné, tak bych ráda věděla, co od zaměstnavatele žádám.

Dobrý den, zaměstnavatel už PPM nevyplácí, vyplácí ji kompletně správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel tedy bude platit pouze běžné odvody na sociální, zdravotní a nemocenské pojištění. Vy pro nárok na PPM potřebujete být zaměstnaná do doby nástupu na mateřskou nebo aspoň tak dlouho, abyste na mateřskou nastoupila v ochranné lhůtě, která trvá v tomto případě maximálně tak dlouho, jak dlouho trval pracovní poměr.

Dobrý den, paní magistro,31.8. mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Termín porodu mi vychází na polovinu listopadu. Zjistila jsem, že na mateřskou dovolenou se nastupuje 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Mohu na na ni nastoupit i dříve - ihned po skončení pracovního poměru, nebo těsně před uplynutím jeho doby? Předem děkuji za zodpovězení dotazu.

Dobrý den, na mateřskou můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před prvním termínem porodu, dříve bohužel ne. Ve vašem případě je jediné nepříjemné, že se po skončení pracovního poměru budete muset na "pár" dní evidovat jako nezaměstnaná na ÚP. Případně by to vyřešila nemocenská, kdyby těhotenství bylo rizikové, protože byste na ní zůstala až do data nástupu na mateřskou a pak přešla rovnou na PPM. O nárok na PPM mít obavy nemusíte, jako těhotná máte nárok na 180 dní ochranné lhůty.

 

Dobrý den, 6 měsíců pobírám na syna rodičovský příspěvek po dobu 3 let. Teď jsem znovu těhotná a mám 8 týdnů do porodu. Lékařka mi dala žádost na mateřskou pro OSSZ. Vůbec teď nevím, kterou dávku tedy budu pobírat, když budu mít dvě děti. Když se mi teď v červnu tedy narodí druhé dítě, tak mi zanikne rodičovský příspěvek a budu brát jen mateřskou na druhé dítě? Děkuji za odpověď, Škvárová

Dobrý den, bohužel to řešíte pozdě. Jakmile jste otěhotněla, měla jste si navýšit rodičovský příspěvek na maximum. Jakmile totiž začnete čerpat mateřskou (PPM), musíte ukončit čerpání rodičovského příspěvku a o nevyčerpané peníze tak přijdete. Dávky lze totiž vždy čerpat pouze na nejmladší dítě v rodině.

Dobrý den, mám dotaz. Jsem těhotná, termín porodu mám v lednu 2018. Mám doma syna 13 let, na kterého beru 3. stupeň PNP (přednemocniční neodkladná péče). Na co vše mám nárok? Bydlím s manželek, výdělek má 17 000 Kč. Já zaměstnaná nejsem. Mám nárok na porodné, mateřskou a rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď, Světlana.

Dobrý den, pokud berete 9000,- měsíčně, nárok na Porodné vám vyjde - 10000,-. Protože nejste zaměstnaná, nárok na mateřskou mít nebudete, ale k datu porodu si můžete požádat o Rodičovský příspěvek. Dostanete ho v základní 4leté variantě, ale pokud byste si ho chtěla nastavit jinak a manžel je plátcem nemocenského pojištění, pak na základě jeho potvrzení o výši odvodů tuto možnost můžete využít.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně rodičovského příspěvku. Momentálně čerpám rodičovský příspěvek na syna narozen 7.2.2016, mám ho nastaven na 2 roky a max. výši 11.500 Kč. Jsem opět těhotná a termín porodu mám 21.6.2017. Je nějaká možnost nepřijít o zbytek současného rodičovského příspěvku? Např. tím, že by ho převzal otec dítěte a já bych pak začala čerpat nový rodičovský příspěvek na nové mimi? Otec dítěte byl zaměstnán od 8.8.2016 do 31.3.2017. Nyní je evidován na úřadu práce. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, bohužel toto nelze. Dávka PPM/RP se smí čerpat vždy pouze na nejmladší dítě v rodině a nemůže tudíž čerpat každý z rodičů na jedno z dětí.

Dobrý den. Mám specifický dotaz, nyní jsem na rodičovské, která mi končí ve třech letech dítěte-tedy listopad 2017. Chtěla jsem navazovat mateřskou, avšak jsme o malé přišli. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou. Nyní se necítím na to hned otěhotnět. V listopadu mi bude nabídnuta práce, kterou nebudu moc přijmout, mé původní místo již zaniklo (produktový specialista). Náhradní nové místo bude mimo region našeho bydliště (medicínský reprezentant). Budu tedy muset ukončit pracovní poměr dohodou? Nebo jaké jsou možnosti? Budu pak mít u druhého dítěte nárok na mateřskou nebo rovnou rodičovskou? Pravděpodobně budu v druhém těhotenství vedena na úřadu práce. Nevím, zda je můj dotaz srozumitelný, ale děkuji za každou radu.

Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel nabídne jiné místo, které vyžaduje cestování, myslím, že můžete využít možnosti ukončení pracovního poměru s odstupným - bylo by dobré se o tomto poradit s právníkem. Pokud budete poté v evidenci úřadu práce, nebudete mít nárok na mateřskou. Jedině, pokud byste byla v době ukončení pracovního poměru prokazatelně těhotná a nastoupila mateřskou do 180 dnů od data ukončení PP, pak byste nárok na PPM měla.