Celkem výsledků pro tag/y "mateřská, porod, porodné": 100
Dobrý den, v současné době studuji vysokou školu, kterou ukončím koncem června. Dočetla jsem se, že podmínkou získání nároku na mateřskou je pracovní poměr buď v době studia nebo po ukončení studia. Termín porodu mám na přelom listopadu/prosince, případný pracovní poměr by tedy mohl trvat cca tři měsíce. Zajímaly by mne dvě situace: zaprvé, jaká situace nastane, když mě zaměstnavatel v rámci těchto tří měsíců propustí. A za druhé by mne zajímalo, jakým dílem se zaměstnavatel na mateřské podílí. Jelikož vzhledem k pokročilejšímu stavu je možné, že v době mého ucházení se o zaměstnání již bude těhotenství patrné, tak bych ráda věděla, co od zaměstnavatele žádám.
Dobrý den, zaměstnavatel už PPM nevyplácí, vyplácí ji kompletně správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel tedy bude platit pouze běžné odvody na sociální, zdravotní a nemocenské pojištění. Vy pro nárok na PPM potřebujete být zaměstnaná do doby nástupu na mateřskou nebo aspoň tak dlouho, abyste na mateřskou nastoupila v ochranné lhůtě, která trvá v tomto případě maximálně tak dlouho, jak dlouho trval pracovní poměr.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní magistro,31.8. mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Termín porodu mi vychází na polovinu listopadu. Zjistila jsem, že na mateřskou dovolenou se nastupuje 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Mohu na na ni nastoupit i dříve - ihned po skončení pracovního poměru, nebo těsně před uplynutím jeho doby? Předem děkuji za zodpovězení dotazu.
Dobrý den, na mateřskou můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před prvním termínem porodu, dříve bohužel ne. Ve vašem případě je jediné nepříjemné, že se po skončení pracovního poměru budete muset na "pár" dní evidovat jako nezaměstnaná na ÚP. Případně by to vyřešila nemocenská, kdyby těhotenství bylo rizikové, protože byste na ní zůstala až do data nástupu na mateřskou a pak přešla rovnou na PPM. O nárok na PPM mít obavy nemusíte, jako těhotná máte nárok na 180 dní ochranné lhůty.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 6 měsíců pobírám na syna rodičovský příspěvek po dobu 3 let. Teď jsem znovu těhotná a mám 8 týdnů do porodu. Lékařka mi dala žádost na mateřskou pro OSSZ. Vůbec teď nevím, kterou dávku tedy budu pobírat, když budu mít dvě děti. Když se mi teď v červnu tedy narodí druhé dítě, tak mi zanikne rodičovský příspěvek a budu brát jen mateřskou na druhé dítě? Děkuji za odpověď, Škvárová
Dobrý den, bohužel to řešíte pozdě. Jakmile jste otěhotněla, měla jste si navýšit rodičovský příspěvek na maximum. Jakmile totiž začnete čerpat mateřskou (PPM), musíte ukončit čerpání rodičovského příspěvku a o nevyčerpané peníze tak přijdete. Dávky lze totiž vždy čerpat pouze na nejmladší dítě v rodině.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz. Jsem těhotná, termín porodu mám v lednu 2018. Mám doma syna 13 let, na kterého beru 3. stupeň PNP (přednemocniční neodkladná péče). Na co vše mám nárok? Bydlím s manželek, výdělek má 17 000 Kč. Já zaměstnaná nejsem. Mám nárok na porodné, mateřskou a rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď, Světlana.
Dobrý den, pokud berete 9000,- měsíčně, nárok na Porodné vám vyjde - 10000,-. Protože nejste zaměstnaná, nárok na mateřskou mít nebudete, ale k datu porodu si můžete požádat o Rodičovský příspěvek. Dostanete ho v základní 4leté variantě, ale pokud byste si ho chtěla nastavit jinak a manžel je plátcem nemocenského pojištění, pak na základě jeho potvrzení o výši odvodů tuto možnost můžete využít.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně rodičovského příspěvku. Momentálně čerpám rodičovský příspěvek na syna narozen 7.2.2016, mám ho nastaven na 2 roky a max. výši 11.500 Kč. Jsem opět těhotná a termín porodu mám 21.6.2017. Je nějaká možnost nepřijít o zbytek současného rodičovského příspěvku? Např. tím, že by ho převzal otec dítěte a já bych pak začala čerpat nový rodičovský příspěvek na nové mimi? Otec dítěte byl zaměstnán od 8.8.2016 do 31.3.2017. Nyní je evidován na úřadu práce. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, bohužel toto nelze. Dávka PPM/RP se smí čerpat vždy pouze na nejmladší dítě v rodině a nemůže tudíž čerpat každý z rodičů na jedno z dětí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Mám specifický dotaz, nyní jsem na rodičovské, která mi končí ve třech letech dítěte-tedy listopad 2017. Chtěla jsem navazovat mateřskou, avšak jsme o malé přišli. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou. Nyní se necítím na to hned otěhotnět. V listopadu mi bude nabídnuta práce, kterou nebudu moc přijmout, mé původní místo již zaniklo (produktový specialista). Náhradní nové místo bude mimo region našeho bydliště (medicínský reprezentant). Budu tedy muset ukončit pracovní poměr dohodou? Nebo jaké jsou možnosti? Budu pak mít u druhého dítěte nárok na mateřskou nebo rovnou rodičovskou? Pravděpodobně budu v druhém těhotenství vedena na úřadu práce. Nevím, zda je můj dotaz srozumitelný, ale děkuji za každou radu.
Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel nabídne jiné místo, které vyžaduje cestování, myslím, že můžete využít možnosti ukončení pracovního poměru s odstupným - bylo by dobré se o tomto poradit s právníkem. Pokud budete poté v evidenci úřadu práce, nebudete mít nárok na mateřskou. Jedině, pokud byste byla v době ukončení pracovního poměru prokazatelně těhotná a nastoupila mateřskou do 180 dnů od data ukončení PP, pak byste nárok na PPM měla.
Pro akci je nutné přihlášení