banner

Celkem výsledků pro tag/y "léky, nevolnost, příznaky těhotenství, těhotenství, vitamíny, zvracení, účinky": 100

Dobrý den,chtěla bych se zeptat paní doktorky Vavřinkové (pani doktorku mi poradil můj lékař na substituční léčbu)..Beru subutex (6mg/den) a v motole,kde jsem registrována k porodu, mi asi nedovolí kojit. Chtěla jsem se zeptat, co si o tom myslíte vy.. můžu kojit na subutexu?? Před porodem plánuji snížit dávku na čtvrtku za den(2mg). Co jsem četla, tak jsou na to různé názory, lékaři se neshodnou.. Můj substituční lékař říkal,že vás mám najít, ze jste se přímo tomuhle věnovala, ze byste mi mohla pomoct/poradit..Předem vám moc děkuji za odpověď..S pozdravem a přáním hezkého dne, Tereza M.

Dobrý den, zkusím vám odpovedět, i když se této problematice nevěnuji. Dle SUKLu by neměl být při užívání Subutexu problém s kojením a tím by se měli řídit i pediatři v Motole. Je to ale koneckonců definitivně na vaší domluvě s nimi. Názory a zkušenosti se opravdu mohou různit.

Dobrý den, kožní lékařka mi předepsala ant mast s obsahem tetracyklinů k lokálnímu zevnímu užití na praskly ret, kde na základě stěru indikovala zlatého stafilokoka, a to přestože ví, že jsem ve 12. Týdnu těhotenství. Moje gynekoložka se s touto léčbou stejně jako lékárnice neztotožňuje, obvodní lékařka mi neporadila (chápe pohled obou lekarek). Dermatolozka chce pro jistotu přeléčit stafilokoka, aby nedošlo k rozšíření, gynekoložka radi tetracyklin, jakožto kontraindikací, neuzivat, i když v lokální podobě. (Nutno dodat, že prasklin na rtu mám téměř celý život, a nikdy mi nikdo štěty nedělal, až teď...takže je možnost, že jsem ho měla již při prvním těhotenstvím před 13 měsíci). Můžete mi prosím poradit, jestli užívat či nikoli?

Dobrý den, pokud jste již po 12. týdnu gravidity, pak myslím, že krátkodobé lokální užívání masti by neměl být problém. To, zda je nutné prasklinu vzhledem k nálezu ze stěru přeléčit, je spíše otázka pro dermatologa. na toto vám bohužel neodpovím.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je vhodné očkovat proti tetanu a černému kašli v těhotenství a na event.. rizika pro plod. Je nutné očkovat plošně všechny těhotné nebo jen např. ohrožené skupiny? Jde mi nyní spíše o očkování proti tetanu, které bylo naposled v roce 2009, proto je vhodné přeočkování, ráda bych s tím ale počkala až po porodu..Děkuji za názor.

Dobrý den, pokud není očkování nutné, jedná se v případě tetanu o přeočkování, pak bych asi počkala po porodu. Co se týče očkování proti černému kašli, v některých zemích se provádí očkování těhotných žen plošně, snižuje riziko nákazy černým kašlem u plodu, který je pro novorozence velmi ohrožující v době, kdy ještě nejsou sami očkováni hexavakcínou. Riziko očkování neživou vakcínou pro plod je velmi nízké.

Dobrý den chci se jenom zeptat doktor mi bral odběry na cukr v krvi měla jsem být na lačno ale nedošlo mi to a dala jsem si před odběrem skleničku 50% džusu. Dnes mi doktor napsal že mám zvýšený cukr v krvi je možné že je to tím džusem? Na vyšetření mám jít až po svátcích tak jsem nervózní. Děkuji za odpoved

Dobrý den,

nepíšete zda se jenalo o jednorázový odběr nebo screeningový test (OGTT). Každopádně - ano možné to je. Vypitím skleničky džusu přijmete cca 17 g jednoduchých sacharidů (cukrů), které rychle ovlivňují vzestup hladiny krevního cukru. Lze to přirovnat ke 2 - 3 sáčkům cukru, které dostanete v restauraci ke kávě. I přesto hladina glykémie nesmí překročit stanovenou hranici. Pár rad před vyšetřením: OGTT - se provádí v ranních hodinách po minimálně 8 hodinovém lačnění (těhotná žena smí pít pouze čistou vodu), současně by žena měla být poučena, aby 3 dny před testem měla své obvyklé stravovací návyky (neomezovala příjem sacharidů) a den před testem vyloučila zvýšenou fyzickou námahu. Po celou dobu testu zůstává vyšetřovaná žena ve fyzickém klidu, před testem a během testu nesmí kouřit -pravidelné dávky léků s antiinzulinovým efektem (zejména hydrokortizon, thyroxin, betasympatikomimetika, progesteron) lze užít v den testu až po jeho dokončení. 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat n Váš názor. Přítel má 4letou dceru. Má běžnou nemocnost, rýma kašel že školky. Max 1do měsíce. Maminka s malou byla na alergologii,že hodně marodí. U paní Dr na alergologii ji nebyla zjištěna žádná alergie nic ani nijak oslabená imunita nic. Přesto si maminka stěžovala jak je malá stále nemocná. Paní doktorka ji na alergologii předepsala xyzal s tím,že když bude mít mala jakýkoliv hlenový sekret má xyzal nasadit. Momentálně už ho nerez 3tydny v kuse 2x denně 2,5ml. Malá je zdravá nemá rymu, kašel , bohužel je po tom totálně otupela jen sedí a kouká. Bohužel to nijak nejsme schopni s malým množstvím vídání ovlivnit. Ale chtěla bych se zeptat jestli je toto standardní postup u lékaře, že při sebemenší rýmě či kašli se předepisuje takový lék. Sama mám dvě dospívající děti a nikdy jsem se s tím nesetkala. Pro posílení imunity se nám podařilo s maminkou alespoň dohodnout,že malé dává hlivacka s rakytnikem, ale ve zbytku nemáme možnost nic ovlivnit. Předem děkuji za názor. Přeji hezký den

Dobrý den. V tomto věku je rýma 1x za měsíc běžná, alergická rýma trvá nepřetržite 2 - 3 měsíce. Podle popisu je běžné, že školkové děti mají 1x měsíčně rýmu. Xysal podporuje rozvoj imunity, stačí dávka 2,5 ml na noc. Druhá ranní není nutná.

Dobrý den, paní doktorko.Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě tehotenske vitaminy, konkrétně GS Mamavot s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila na článek, který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg z Acidum Folicum. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku a proto bych Vás moc ráda poprosila o názor. Děkuji moc!

Dobrý den, užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozštěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.