banner

Celkem výsledků pro tag/y "komplikace": 100

Dobrý den, jsem aktuálně v 28+6 tt, vedena v rizikové poradně (z důvodu RS - G35 a užívání léků v těhotenství). Protože mám krevní skupinu 0- a můj manžel B+, můj původní gynekolog mě upozornil, že v 28.tt dostanu injekci imunoglobulinů. Nyní chodím do rizikové poradny a ptala jsem se, kdy dostanu uvedenou injekci. Lékařka mě odbyla s tím, že mi ve 32. tt odeberou krev. Mám se znepokojovat či nikoliv? Všude se píše, že RH negativním maminkám se imunoglobuliny aplikují, ale současná lékařka to neřeší. Je možné imunoglobuliny aplikovat i později? Další kontrolu v poradně mám 2. 6.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dle doporučeného postupu české gynekologicko-porodnické společnosti by se měl imunoglobulin aplikovat všem Rh- ženám kolem 28. týdne. Dříve tomu tak nebylo. Imunoglobulin se plikoval Rh- ženám až po porodu, pokud dítě bylo Rh+, takže by se ani nic závratného nestalo, pokud byste jej nedostala. V některých zemích se dosud v graviditě neaplikuje, ale vaše lékařka by měla dodržovat doporučené postupy.

Dobrý den, paní doktorko, mám na Vás dotaz:jsem v 9tt (8+6tt), minulý týden jsem ráno lehce zašpinila. Šla jsem zrovna na kontrolu, vše bylo na ultrazvuku v pořádku, i když jsem byla u doktorky cca hodinu od zašpinění, nic nezaznamenala, že by tam proběhlo. Jen mám celkově od začátku těhotenství silně prokrvenou dělohu, občas se tam projeví náznak hematomu (na kontroly jsem chodila od 4tt-9tt každý týden a vše bylo ok), ale většinou se ztratí a při další kontrole je už vše ok.Stejná situace nastala o 2 dny později, kde ráno při stolici byla na toaletním papíře i krev. Opět jsem zašla na gynekologii a opět vše v pořádku, plod prospívá, odpovídá přesně daným dnům. I když jsem ten den krvácela ráno dost, lékařka udělala i výtěr z pochvy a kromě ultrazvuku mě prohlédla i v zrcadlech, tak závěr byl, že je zase vše v pořádku, výtěr z pochvy ani nenaznačoval, že tam před cca 2 hodinami proběhlo nějaké krvácení. Krvácela jsem opravdu z rodidel, ne z konečníku. Nerozumím tomu, co se to děje, dnes opět ráno jedorázové zašpinění a od té doby klid. Beru Utrogestan 1-0-1, myslíte, že bych měla přidat např. Ascorutin nebo zvýšit dávkování Ultrogestanu? Paní doktorka mi to chtěla v pátek předepsat, ale když zjistila, že je vše ok, tak jsme zůstali jen u toho Ultrogestanu 1-0-1. Nechci běhat co 2 dny na gynekologii, jestli je vše ok. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, špinění v prvním trimestru není nic vzácného - nejčastěji je důsledkem nedostatku gestagenů či např. prasklé drobné cévky na děložním čípku, která během zvýšení nitrobřišního tlaku praskne. Pokud nebudete krvácet intenzitou menstruace, určitě nemusíte opět běžet k lékaři. Utrogestan můžete zvýšit na 2-0-2.

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je normální, že mě ve 14. týdnu těhotenství trápí tlačení na močový měchýř a močovou trubici. Je to taková zvláštní bolest, která není neustálá, občas se to uklidní, někdy je to zase více intenzivní. Pálení, ani bolení při močení nemám. Doktor mi řekl, že je to z překrvení malé pánve, ale já se chci ujistit u více lidí, protože mě to trápí už přes týden. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud nemáte pálení a řezání při močení, infekce by to být neměla. Tlaky v malé pánvi jsou vzhledem ke zvětšující se děloze normální. Nebývá to ale celé těhotenství. Jak děloha zase poporoste, tlaky se eventuelně přesunou někam jinam či úplně vymizí. Později se tlaky na močový měchýř vyskytují až ve 3. trimestru. Ale je to individuální, každý tyto změny vnímá jinak.

Dobrý den, moji první holčičku jsem porodila císařem v roce 2014 a druhou v roce 2016 taky císařem. Problémy jsem neměla, až u druhého těhotenství jsem měla cukrovku. Včera jsem zjístila, že jsem zase těhotná, máme radost, i když je to zase brzy a tak se ptám, jestli je to velké riziko. Děkuji, Katka

Dobrý den, samozřejmě těhotenství po 2 císařských řezech je daleko rizikovější než po 1 císařském řezu. Ale jak velké to riziko přesně je, vám nedokáži vyčíslit. Největší je riziko praksnutí dělohy během těhotenství či při porodu, proto se pacientkám doporučuje rovnou provedení císařského řezu. Samozřejmě 3. břišní operace v pořadí taky hraje svoji roli.

Dobrý den, paní doktorko,dnes (15+4) jsem se telefonicky dozvěděla výsledky prvotrimestrálního screeningu. Na ultrazvuku bylo vše v pořádku, hladina PAPP-A je také v pořádku, nicméně hladina hCG je nižší. Přesnou hladinu bohužel neznám. Ráda bych se zeptala, co nižší hladina hCG znamená a jak to může ohrozit miminko. Je důvod k obavám? V rychlosti jsme se s lékařem domluvili na tripple testu, ale až na druhou půlku června, což mi přijde dlouho (z důvodu doktorovy dovolené). Na druhou stranu si říkám, že kdyby se jednalo o vážný problém, řešil by to rychleji a nenechal by nás čekat. Nechci se stresovat, snažím se na to nemyslet, ale nevědomost je to nejhorší. Děkuji za odpověď.Hezký den,Barbora

Dobrý den, řešit samotnou nízkou hladinu hCG nemá smysl. Pokud vám vyšel kombinovaný screening s negativním rizikem (nevím, kolik jste měla), pak nemá smysl se touto odchylkou zabývat. Nízké hCG může do budoucna značit např. vyšší riziko vzniku preeklampsie či hypotrofie plodu, ale vůbec tomu tak být nemusí. Tyto stavy v graviditě jsou ovlivněny více faktory. Z mého pohledu je nejdůležitější, že je ultrazvuk na vrozené vady v pořádku. Pokud jste měla řádně provedený kombinovaný screening (UZ + krev), pak je naprosto zbytečné provádět tripletest, který velmi často vyjde falešně pozitivní. Kombinovaný screening v prvním trimestru má senzitivitu téměř 97 %, zatímco tripletest asi 65 %. Není tedy logické provádět méně kvalitní test, pokud máte k dispozici kombinovaný test. Tripletest by měl v dnešní době být prováděn pouze ženám, kterým z nějakého důvodu nebyl kombinovaný test proveden.

Stafylokok MRSA
avatar mlonki 20. 05. 2017

Dobrý den,přibližně za dva týdny budu rodit. Již mám několik zdravých děti doma. Ovšem nyní mi na kontrole v porodnici našli MRSA stafylokoka. Lékař si ihned nasadil roušku a sdělil mi, že v porodnici budu na samostatném izolovaném pokoji a že nebudu mít u sebe své dítě - což mě samozřejmě děsí nejvíc.Prosím o radu, zda opravdu na pokoji u sebe nemohu dítě mít a z jakého důvodu? Lékař mi totiž sdělil, že ten stafylokok nijak neohrožuje mě ani dítě.Velmi děkuji. Mlonki

Dobrý den, nevím, na základě jakého vyšetření vám na MRSA přisli (odkud byl stěr odebrán). Je to velmi zvláštní, protože se jedná o rezistentní formu stafylokoka, který nereaguje na běžná antibiotika a který se vyskytuje většinou v nemocnicích, kde se léčí širokospektrými antibiotiky. Měla byste být tedy určitě přeléčena a neměla byste pravděpodbně přijít do kontaktu s ostatními pacientkami. Celé je to ale spíše otázka pro lékaře z oboru infekčních nemocí a epidemiologie.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, byla jsem včera v poradně ve 32 tt a při ultrazvuku se můj pan doktor pořád zabýval pánví miminka. Pravá pánev je malinká a levá má 7 mm a je prý o dost větší. Udělal mi obrázek a mám to ukázat po porodu pediatrovi, ale prý se nemám obávat, ale já jsem z toho nesvá. Srovná se to ještě během těch týdnů, nebo co mohu od toho očekávat? Pan doktor mi toho moc neřekl. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Zdendulka

Dobrý den, zřejmě nemáte na mysli pánev, ale ledvinovou pánvičku. Je to záležitost, která se opravdu většinou po porodu srovná, obzvlášt pokud je dilatace jen na jedné straně. Navíc 7 mm je jen minimální rozšíření. Častěji mají tento problém chlapečci. Po porodu lékaři miminko v porodnici zkontrolují, možná už do porodu bude vše v pořádku.

Dobrý den, jsem v 11+5tt, dnes ráno jsem celkem silně krvácela, pak postupně špinila a cca do dvou hodin od krvácení bylo po všem a už se nic nedělo. Mám se obávat o miminko, či mohlo dojít kpotratu? Beru utrogestan 2-2-2 denně, jsem těhotná po IVF. Nebo se jen zbytečně stresuju? Špiním často, vždy jsem šla k lékaři a pokaždé bylo vše v pořádku. Nechci stále chodit a působit jako hysterka, ale strašně mě to stresuje. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, pokud jste silně zakrvácela, nedokáži vám říci jistě, že se nic neděje. Těžko po mailové korespondenci tyto věci hodnotit. Krvácení v prvním trimetsru bývá časté, mnohdy nic neznamená, ale potrat se nedá vyloučit, je tedy na vás, zda počkáte nebo lékaře navštívíte.

Dobrý den, můj doktor minulý týden potvrdil těhotenství, ale před dvěma dny jsem začala krvácet, tak jsem jela na pohotovost. Krvácení nic neznamenalo, ale doktor na ultrazvuku neviděl akci srdíčka miminka. Druhý den u své doktora potvrzeno, že srdíčko zatím nebije. Miminko je prý ještě maličké. Poslední menstruace byla 16.4. a jelikož sem si hlídala ovulaci, tak vím, že proběhla 29.4., kdy byl i pohlavní styk. Na pohotovosti mi napsali Utrogestan na udržení miminka, za 5 dní jdu na kontrolu. Myslíte, že je ještě šance že srdíčko začne pracovat? Podle menstruace jsem dnes 7+5 a podle ovulace 5+5..Děkuji za odpověď.

Dobrý den, stáří gravidity se počítá dle menstruace (nikoliv podle ovulace) a tudíž pokud byste byla 7+5 dle poslední menstruace, pak by jistě srdeční akce měla být přítomna. Srdeční akce by měla být partná od velikosti plodu 6+0. Jediná možnost je, že byste otěhotněla později, ale to by vaše ovulace musela proběhnout o 2 týdny později. Pak by ještě akce nemusela být patrná.

Zlatý stafylokok
avatar Abcd84 13. 06. 2017

Dobrý den, jsem ve 22. týdnu těhotenství a od začátku mám problém s výtoky, až nyní mi gynekolog provedl kultivaci a zjistil zlatého stafylokoka. Ještě před tím jsem brala Macmiror complex, ale žádný rozdíl. Teď výtoky paradoxně moc nemám, nebo spíš celkem normální, i když pořád trochu do žluta. Doktor mi nasadil na "zlataka" Amoksiklav 625 mg. Mám strach o miminko, aby se mu něco nestalo, pokud antibiotika nezaberou. Četla jsem, že je to hodně odolný prevít. Objednala jsem si už i lichorerisnici, vyčetla jsem, že je na to dobrá. Má otázka zní, jak vážná je situace, pokud by antibiotika nezabrala? Vím, že při streptokokovi B se dávají antibiotika při porodu, ale u stafylokoka jsem nic takového nevyčetla. Co hrozí miminku při porodu a po něm? A co hrozí mně, pokud by se při porodu stafylokok dostal do krve? Jak se jej zbavit? Děkuji.

Dobrý den, zlatý stafylokok by neměl při porodu ohrozit plod, jen může být ve vzácném případě důvodem infekce a předčasného porodu. Ale jelikož se i zlatý stafylokok může vyskytovat v pochve jako součíst běžné mikroflory, pak by to musela být shoda více okolností, aby předčasný porod zpusobil. Pokud tedy ATB nezaberou, už bych další dávku nedávala. Je možné do porodu užívat dezinfekci do pochvy - např. Borglycerinové čípky. Při porodu se stafylokok z pochvy do vaší krve určitě nedostane v takové míře, aby vám způsobil nějaké potíže.

Dobrý den, jsem v 28tt. Tlak si měřím 3x denně 3krát za sebou. Dnes se mi stalo, že první měření ukázalo 110/70, druhé měření 119/100 a třetí měření 101/65. Mám tomu druhému měření dávat nějaký význam?

Dobrý den, spíše se jednalo o chybu přístroje. Tlak 120/100 je velmi málo pravděpodobný. Pokud byste naměřila vícekrát denně více než 140/90, pak kontaktujte svého gynekologa.

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jak bych měla pokračovat. Jsem v 8. týdnu těhotenství, v úterý jsem začala hnědě špinit, navečer jsem byla u lékaře a vše bylo v pořádku, srdíčko bilo, dostala jsem injekci Proluton. Ještě dnes do oběda mám takové slabohnědé špinění, méně, ale je. Volala jsem do ordinace, že když to nepřestane, mám se v pondělí zastavit. Jsem taková neklidná, zda nemám ještě něco jiného udělat nebo možno si vzít nějaké léky. Beru jen Femibion. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, v prvním trimestru obecně bohužel nemůžete pro udržení těhotenství udělat vůbec nic. Pokud dojde k potratu (čemuž tak ale i u špinění nemusí vůbec být), pak je to většinou z důvodu genetické vady plodu (vadného embrya) a toto se nikterak ovlivnit nedá. Pokud byste tedy nazačala silně krvácet, pak počkejte na pondělní kontrolu.

Dobrý den, jaké je riziko zamklého těhotenství, když prvotní screening vyšel v pořádku, někde jsem četla, že už hrozí jen spontánní potrat, tak co je na tom pravdy? Děkuji.

Dobrý den, zamlknout těhotenství může i např. v 18. týdnu (z důvodu infekce či nezjištěné vady atd.), ale pravděpodobnost je samozřejmě výrazně menší než v prvním trimestru. V prvním trimestru je pravděpodobnost cca 30 %. Kolik je to nyní vám vyčíslit nedokáži, ale šance na bezproblémový průběh je vysoká.

Dobrý den, prosím dovolte mi se zeptat na jednu nepříjemnost. Byla mi zjištěna Leidenská mutace (když jsem chodila s migrénami a preventivně jsem musela podstoupit x vyšetření, aby potvrdili, že se jedná skutečně pouze o migrénu), takže mi bylo doporučeno začátkem třetího trimestru si píchat fraxiparine. Zatím mám všechny výsledky v pořádku, nicméně samozřejmě chápu, že se takto lékaři preventivně brání proti vzniku možných rizik. Jsem toho názoru, že kdyby mi náhodou tato mutace zjištěna nebyla, nikdo by mě ani nijak nevyšetřoval na možnou trombózu a já bych byla více klidnější a v této jisté nevědomosti bychom v klidu odrodili. Také mě zrovna nepřesvědčil fakt, že lékaři nechávají volbu na mě, nicméně doporučení mi řekli (začátek 3. trimestru), protože co kdyby bylo kdyby... V každé nemocnici se to prý navíc dělá jinak - někdo dává fraxiparin 14 dní před porodem, někdo ve 3. trimestru, někdo ani neví, že sklony k trombóze má a nedostane nic. Nedokáži si představit, že si budu 3 měsíce píchat do těla nějakou látku. Prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, v prvé řadě bych ráda podotkla, že toto je otázka spíše na hematologa, který o aplikaci nízkomolekulárního heparinu rozhoduje (zda a kdy k ní dojde). Alespoň v naší nemocnici to takto platí a myslím, že i obecně by to tak být mělo. Trombofilní stavy jsou hematologické onemocnění a také tedy o léčbě rozhoduje hematolog. Zkušenost je tedy ale taková, že pokud je zjištěna Leidenská mutace a trombózu jste v minulosti neprodělala, pak byste měla preventivně píchat poslední trimestr a event. celé šestinedělí. Argument, že pokud byste nevědela, že mutaci máte, pak byste si nic píchat nemusela, mi přijde trochu zvláštní. Měla byste být ráda, že se na mutaci přišlo, protože riziko trombozy v graviditě je vyšší i pro nerizikové pacientky, natož pro rizikové.

Dobrý den,mám takový dotaz, jsem nyní v 16. týdnu těhotenství. Pan doktor mi už dříve říkal, že mám dělohu více doprava a dnes na prohlídce mi to řekl znovu. Prý pokud se nesrovná, musí se tomu nějak pomoci. Je to velký problém? A do jakého týdne by se měla sama srovnat?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, to že děloha otočená mírně doprava, je naprosto fyziologické. Téměř žádná žena nemá v těhotenství dělohu přímo ve střední rovině, ale často bývá levá či pravá děložní hrana více vepředu než druhá. Nevím tedy, co měl váš lékař na mysli nějakým "pomáháním". Pokud vaše těhotenství probíhá dosud normálně, vůbec nic neřešte.

Dobrý den, mám dotaz ohledně hematomu ve 27tt. Před 3 týdny mi zjistit lékař, že mám v děloze hematom cca 1 cm a zároveň placentu blízko vnitřní branky, poté co jsem lehce zakrvácela. Doporučil mi týden bez pohlavního styku a brát 3x denně Ascorutin. Od té doby jsem nekrvácela. Dnes na kontrole ověřil, že placenta se trochu vytáhla nahoru, ale hematom už má 2 cm a uvnitř dělohy krvácí. Pak doktor mi nařídil další 3 týdny bez styku a dobrat Ascorutin, ale já nyní nevím, jak je to pro miminko nebezpečné a co dále dodržovat, aby vše probíhalo co nejlépe. Děkuji za odpověď, Erbenová

Dobrý den, hematom v placentě v tomto týdnu těhotenství není příliš častý, takže je spíše pravděpodobné, že jste krvácela proto, že placenta je blízko vnitřní branky. Často může být nějaký stín v placentě na ultrazvuku za hematom zaměněn. Každopádně nic jiného než klidový režim a hemostyptika - např. Ascorutin nelze doporučit. Postup je tedy správný. Pokud placenta nepřekrývá vnitřní branku a je pouze nízko, pak je velká pravděpodobnost, že se ještě vytáhne do termínu porodu nahoru.

Dobrý den, jsem v 14 týdnu těhotenství a trápí mě občasné pálení v pochvě, někdy to trvá pár hodin jiný dny třeba vůbec. Několik týdnů jsem zaváděla gynprodyl, ale už několik dní ho neberu, tak nevím, jestli to může mít souvislost. Do poradny jdu 4.7., mám se něčeho obávat a jít k doktorovi dřív? Děkuji.

Dobrý den, pálení v pochvě může být způsobeno zaváděním - i když jste před několika dny skončila, ale může stejně tak být způsobeno hormonálními změnami v rámci gravidity, na základě kterých se mění i poševní prostředí či charakter poševního hlenu. Pokud tedy toto pálení není provázeno zapáchajícím výtokem, což by značilo možnou infekci, pak vyčkejte.

Dobrý den, jsem ve 12. týdnu těhotenství, zjistili mi TSH 0,035 mlU, S-antiTPO 0,67. Jsou to moc nízké hodnoty? K endokrinologovi jsem objednaná až za 3 týdny, bojím se, že je to dost pozdě. Nemůže to do té doby ohrozit plod? Děkuji pěkně za odpověď.

Dobrý den, nejsem endokrinolog, takže neznám přesné doporučené postupy stran uvedených hodnot a nastavení terapie. Nicméně si myslím, že 3 týdny rozhodně bez terapie rozhodně nenapáchají na plodu žádnou škodu.