banner

Celkem výsledků pro tag/y "komplikace": 100

Dobrý den, jsem aktuálně v 28+6 tt, vedena v rizikové poradně (z důvodu RS - G35 a užívání léků v těhotenství). Protože mám krevní skupinu 0- a můj manžel B+, můj původní gynekolog mě upozornil, že v 28.tt dostanu injekci imunoglobulinů. Nyní chodím do rizikové poradny a ptala jsem se, kdy dostanu uvedenou injekci. Lékařka mě odbyla s tím, že mi ve 32. tt odeberou krev. Mám se znepokojovat či nikoliv? Všude se píše, že RH negativním maminkám se imunoglobuliny aplikují, ale současná lékařka to neřeší. Je možné imunoglobuliny aplikovat i později? Další kontrolu v poradně mám 2. 6.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dle doporučeného postupu české gynekologicko-porodnické společnosti by se měl imunoglobulin aplikovat všem Rh- ženám kolem 28. týdne. Dříve tomu tak nebylo. Imunoglobulin se plikoval Rh- ženám až po porodu, pokud dítě bylo Rh+, takže by se ani nic závratného nestalo, pokud byste jej nedostala. V některých zemích se dosud v graviditě neaplikuje, ale vaše lékařka by měla dodržovat doporučené postupy.

Dobrý den, paní doktorko, mám na Vás dotaz:jsem v 9tt (8+6tt), minulý týden jsem ráno lehce zašpinila. Šla jsem zrovna na kontrolu, vše bylo na ultrazvuku v pořádku, i když jsem byla u doktorky cca hodinu od zašpinění, nic nezaznamenala, že by tam proběhlo. Jen mám celkově od začátku těhotenství silně prokrvenou dělohu, občas se tam projeví náznak hematomu (na kontroly jsem chodila od 4tt-9tt každý týden a vše bylo ok), ale většinou se ztratí a při další kontrole je už vše ok.Stejná situace nastala o 2 dny později, kde ráno při stolici byla na toaletním papíře i krev. Opět jsem zašla na gynekologii a opět vše v pořádku, plod prospívá, odpovídá přesně daným dnům. I když jsem ten den krvácela ráno dost, lékařka udělala i výtěr z pochvy a kromě ultrazvuku mě prohlédla i v zrcadlech, tak závěr byl, že je zase vše v pořádku, výtěr z pochvy ani nenaznačoval, že tam před cca 2 hodinami proběhlo nějaké krvácení. Krvácela jsem opravdu z rodidel, ne z konečníku. Nerozumím tomu, co se to děje, dnes opět ráno jedorázové zašpinění a od té doby klid. Beru Utrogestan 1-0-1, myslíte, že bych měla přidat např. Ascorutin nebo zvýšit dávkování Ultrogestanu? Paní doktorka mi to chtěla v pátek předepsat, ale když zjistila, že je vše ok, tak jsme zůstali jen u toho Ultrogestanu 1-0-1. Nechci běhat co 2 dny na gynekologii, jestli je vše ok. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, špinění v prvním trimestru není nic vzácného - nejčastěji je důsledkem nedostatku gestagenů či např. prasklé drobné cévky na děložním čípku, která během zvýšení nitrobřišního tlaku praskne. Pokud nebudete krvácet intenzitou menstruace, určitě nemusíte opět běžet k lékaři. Utrogestan můžete zvýšit na 2-0-2.

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je normální, že mě ve 14. týdnu těhotenství trápí tlačení na močový měchýř a močovou trubici. Je to taková zvláštní bolest, která není neustálá, občas se to uklidní, někdy je to zase více intenzivní. Pálení, ani bolení při močení nemám. Doktor mi řekl, že je to z překrvení malé pánve, ale já se chci ujistit u více lidí, protože mě to trápí už přes týden. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud nemáte pálení a řezání při močení, infekce by to být neměla. Tlaky v malé pánvi jsou vzhledem ke zvětšující se děloze normální. Nebývá to ale celé těhotenství. Jak děloha zase poporoste, tlaky se eventuelně přesunou někam jinam či úplně vymizí. Později se tlaky na močový měchýř vyskytují až ve 3. trimestru. Ale je to individuální, každý tyto změny vnímá jinak.

Dobrý den, moji první holčičku jsem porodila císařem v roce 2014 a druhou v roce 2016 taky císařem. Problémy jsem neměla, až u druhého těhotenství jsem měla cukrovku. Včera jsem zjístila, že jsem zase těhotná, máme radost, i když je to zase brzy a tak se ptám, jestli je to velké riziko. Děkuji, Katka

Dobrý den, samozřejmě těhotenství po 2 císařských řezech je daleko rizikovější než po 1 císařském řezu. Ale jak velké to riziko přesně je, vám nedokáži vyčíslit. Největší je riziko praksnutí dělohy během těhotenství či při porodu, proto se pacientkám doporučuje rovnou provedení císařského řezu. Samozřejmě 3. břišní operace v pořadí taky hraje svoji roli.

Dobrý den, paní doktorko,dnes (15+4) jsem se telefonicky dozvěděla výsledky prvotrimestrálního screeningu. Na ultrazvuku bylo vše v pořádku, hladina PAPP-A je také v pořádku, nicméně hladina hCG je nižší. Přesnou hladinu bohužel neznám. Ráda bych se zeptala, co nižší hladina hCG znamená a jak to může ohrozit miminko. Je důvod k obavám? V rychlosti jsme se s lékařem domluvili na tripple testu, ale až na druhou půlku června, což mi přijde dlouho (z důvodu doktorovy dovolené). Na druhou stranu si říkám, že kdyby se jednalo o vážný problém, řešil by to rychleji a nenechal by nás čekat. Nechci se stresovat, snažím se na to nemyslet, ale nevědomost je to nejhorší. Děkuji za odpověď.Hezký den,Barbora

Dobrý den, řešit samotnou nízkou hladinu hCG nemá smysl. Pokud vám vyšel kombinovaný screening s negativním rizikem (nevím, kolik jste měla), pak nemá smysl se touto odchylkou zabývat. Nízké hCG může do budoucna značit např. vyšší riziko vzniku preeklampsie či hypotrofie plodu, ale vůbec tomu tak být nemusí. Tyto stavy v graviditě jsou ovlivněny více faktory. Z mého pohledu je nejdůležitější, že je ultrazvuk na vrozené vady v pořádku. Pokud jste měla řádně provedený kombinovaný screening (UZ + krev), pak je naprosto zbytečné provádět tripletest, který velmi často vyjde falešně pozitivní. Kombinovaný screening v prvním trimestru má senzitivitu téměř 97 %, zatímco tripletest asi 65 %. Není tedy logické provádět méně kvalitní test, pokud máte k dispozici kombinovaný test. Tripletest by měl v dnešní době být prováděn pouze ženám, kterým z nějakého důvodu nebyl kombinovaný test proveden.

Stafylokok MRSA
avatar mlonki 20. 05. 2017

Dobrý den,přibližně za dva týdny budu rodit. Již mám několik zdravých děti doma. Ovšem nyní mi na kontrole v porodnici našli MRSA stafylokoka. Lékař si ihned nasadil roušku a sdělil mi, že v porodnici budu na samostatném izolovaném pokoji a že nebudu mít u sebe své dítě - což mě samozřejmě děsí nejvíc.Prosím o radu, zda opravdu na pokoji u sebe nemohu dítě mít a z jakého důvodu? Lékař mi totiž sdělil, že ten stafylokok nijak neohrožuje mě ani dítě.Velmi děkuji. Mlonki

Dobrý den, nevím, na základě jakého vyšetření vám na MRSA přisli (odkud byl stěr odebrán). Je to velmi zvláštní, protože se jedná o rezistentní formu stafylokoka, který nereaguje na běžná antibiotika a který se vyskytuje většinou v nemocnicích, kde se léčí širokospektrými antibiotiky. Měla byste být tedy určitě přeléčena a neměla byste pravděpodbně přijít do kontaktu s ostatními pacientkami. Celé je to ale spíše otázka pro lékaře z oboru infekčních nemocí a epidemiologie.