banner

Celkem výsledků pro tag/y "komplikace": 100

Dobrý den,mám dotaz ohledně svého těhotenství, 19.3. jsem dobrala prášky Provera (z důvodu nepravidelné menzes) Menzes se nedostavil, kontrola u lékaře v pořádku. 3.4. těhotenský test - pozitivní4.4. kontrola u lékaře ultrazvuk - nic6.4. těhotenský test opět pozitivní11.4. kontrola u lékaře ultrazvuk - nic12.4. odběr krve - hladina hCG 2880 (ultrazvuk - nic) podezření na GEU - mírné špinění, jiné obtíže nejsou13.4. odběr krve - hladina hCG 3270 (ultrazvuk - nic)18.4. odběr krve - hladina hCG 4973 (ultrazvuk - nic)Dle lékaře stále trvá GEU, doporučil laparoskopický zákrok. Je zde možnost, že těhotenství je v brzkém stádiu a proto není plod ještě vidět? Nemám žádné jiné zdravotní potíže kromě pomalejšího růstu hladiny hCG. Předem děkuji za Váš názor.Se srdečným pozdravemZuzana K.

Dobrý den, diagnóza mimoděložního těhotenství je bohužel velice pravděpodobná a váš lékař uvažuje správně. Pokud je hladina hCG více než 1000 IU, pak by měl být alepsoň náznak plodu v děloze vidět. 

Čili pokud je vaše hodnota téměř 5000 IU, pak je určitě vhodné situaci nějak řešit. Mimoděložní těhotenství by totiž mohlo každou chvíli prasknout a krvácení ohrozit váš život. I pomalejší růst hCG svědčí pro patologii těhotenství. Laparoskopii bych tedy co nejdříve také doporučila.

 

Dobrý den, na začátku těhotenství (nyní 17.tt) se mi na tříslech, pod koleny a na loketních jamkách objevila vyrážka - něco jako ekzém. Po několika mastech se vždy zlepšilo, pak se to vrátilo. Před 3 týdny mi má gynekoložka udělala stěr z třísel a rodidel a zjistila silný zánět. Nasadila mi zaváděcí globule, antibiotika Penbene, probiotika a výplach. Můj dotaz je, proč nestačily pouze globule? Nejsou antibiotika na záněty právě horší? Moc tomu nerozumím, byla jsem strašně nervózní a u své doktorky jsem se vůbec nezeptala. Teď doufám, že bude miminko v pořádku a nijak ho tato léčba "neovlivní". Moc Vám děkuji za odpověď!

Dobrý den, na Vaši otázku lze obtížně obecně odpovědět. Záněty mají desítky původců a vzhledem k tomu, že nevíte (nebo jste nenapsala), jaký patogen váš zánet způsobil, pak vám nedokáži zopovědět, zda byla nutná léčba ATB či nikoliv. Každopádně penicilinová řada ATB plodu v 17. týdnu neuškodí. To nemusíte mít obavy.

Dobrý večer, paní doktorko. Jsem ve 22. týdnu těhotenství a u plodu byla diagnostikována regurgitace trojcípé chlopně. Co vím, je to jeden z indikátorů Downova syndromu. Všechny ostatní výsledky byly v pořádku - screening v 1. trimestru (vyšetření srdce neproběhlo) i tripple testy v 16. tt. Chci se zeptat, jestli i tato jedna vada může indikovat Downův syndrom a také, zda se ještě v této fázi těhotenství dá případně provést nějaký test k jeho potvrzení/vyloučení? Moc děkuji. Dana

Dobrý den, v mnoha případech tato vada nesouvisí s žádnou chromozomální vadou. Vyloučit to lze ale samozřejmě pouze genetickým vyšetřením plodu - odběr plodové vody (aminocentéza). Tento výkon má ale ve 22. týdnu vyšší riziko potratu či odtoku plodové vody než v 16. - 17. týdnu, kdy se standartně dělá. To je důležité si uvědomit při rozhodování.

Zamlklý potrat
avatar lienka321 28. 04. 2017

Dobrý den, v 9. týdnu jsem byla na ultrazvuku a doktor viděl jen gestační váček, teď jsem v 10. týdnu a příštít týden mám jít na kontrolu. Když to bude beze změny, lékař řekl, že to ukončíme. Užívám Duphaston a Ascorutin, oba 3x1 denně. V 7. týdnu nebylo na ultrazvuku vidět nic jen gestační váček. Je tedy pravděpodobné, že oplodněné vajíčko se uchytilo a dále se nevyvíjelo? Od začátku těhotenství mě provázelo špinění. Chci se zeptat, zda jedinou možností na ukončení je podstoupit zákrok. Zda není lepší počkat, až se tělo vyčístí samo, je to přece jen přirozenější. Před těhotenstvím jsem měla vždy ovulaci doprovázenou pícháním vajíčka. Včera jsem cítila takové píchání, je možné, že to byla ovulace? A jestli ano, tak do 2 týdnů by měla přijít menstruace a tělo by si s tím poradilo samo. Prosím Vás o názor, zda je opravdu nutná kyretáž, nebo zda by spontánní krvácení mohlo ohrozit můj život, nebo jaké rizika jsou s tím spojená? Na zákrok jít nechci, velmi se obávám možného poškození dělohy a jiných komplikací. Toto bylo moje první těhotenství. Děkuji.

Dobrý den, píchání v podřišku bych ovulaci nepřikládala. Pokud jste těhotná (i když se jedná o zamlklý potrat), pak by ovulace probíhat neměla. V podbřišku vás píchá spíše z důvodu neprosperujícího těhotenství, se kterým se tělo vyrovnává. Pokud vyloženě nechcete na revizi, pak je možné počkat, ale nedá se říci, jak dlouho to vše bude trvat, navíc může nastat silné krvácení a pak je nutný zákrok provést ihned. I silné krvácení není většinou život ohrožující, ale je duůodem k revizi. I pokud dojde k samovolnému vypuzení plodu z dělohy, často již vlivem zánetlivých změn nedojde k vypuzení kompletnímu a stejně je nutno revizi podstoupit. Proto se doporučuje raději aktivně revizi provést. Pokud ale chcete vyčkat, je to možné, pak dojde k potratu kompletně a revizi se vyhnete. Je to tedy na vašem rozhodnutí s vědomím všech rizik.

Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s dotazem. Aktuálně jsem ve 31 tt, před 14 dny jsem byla hospitalizovaná kvůli krvácení, dg. placenta praevia marginalis s krvácením, ve zprávě mám uvedeno "placenta na přední stěně 7 cm pod pliku až k vnitřní brance". Branku mi nepřekrývá. Zakrvácela jsem jednorázově, na jednu vložku. V nemocnici jsem asi 2 dny dostávala 3x denně injekce Dicynone a magnesium. Asi po 4 dnech jsem opět jednorázově zakrvácela, opět Dicynone. Po té jsem zakrvácela jednorázově ještě jednou, a to po vaginálním ultrazvuku. Jinak se krvácení už neobjevilo, děloha mi netonisuje, hrdlo mám uzavřené a čípek v pořádku. Včera jsem byla propuštěna domů s nařízením přísného klidového režimu a užíváním 3x denně 2 tablety magnesia. Dnes na WC ze mě odešla jakoby krevní sraženina, jednalo se o starou tmavou krev. Chci zeptat na Váš názor na propuštění z nemocnice. Je nutná hospitalizace až do porodu, nebo postačí klidový režim doma (chodím pouze na WC) a užívání magnesia?Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud placenta nepřekrývá vnitřní branku, ale pouze k ní dosahuje, není dlouhodobá hospitalizace před porodem nutná. V situaci, kdy placenta překrývá vnitřní branku je obecně doporučována hospizalizace od 33.-34. týdne a porod plánovat po ukončeném 37.týdnu. Pokud se jedná o marginální previi, pak nejsou doporučení tak přísná. Záleží ale také na průběhu těhotenství (zda došlo v pruběhu gravidity ke krvácení či nikoliv) a také záleží na zvyklostech daného pracoviště. Není to tak jednoduché, vše se musí posuzovat individuálně. Také zálež na tom, jak blízko vnitřní branky se cíp placenty nachází...Takže nelze jednoznačně odpovědět.

Dobrý den, jsem na konci 27tt a na jazyku se mi udělaly skvrny, jakoby trhliny. Na internetu jsem četla, že to může být kvůli zvýšení hladiny cukru v krvi. Příští týden jdu na těhotenskou cukrovku, může to být tedy z toho, nebo se mám bát něčeho horšího? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, důvodů, které vedou ke změnám na jazyku, které popisujete, může být celá řada. Může se jednat i o nedostatek vitamínu B, A atd., zatím bych asi vyčkala a pokud by tyto změny přetrvávaly dlouhodobě, poraďte se s praktickým lékařem.