banner

Celkem výsledků pro tag/y "kojení, nemoc, těhotenství": 100

Dobrý den. Už od konce těhotenství mě trápí bolest zubů. Syn má teď 7 měsíců, kterého plně kojím, nedávno jsem začala s příkrmy, ale nesní toho moc. Trápí mě citlivé zuby. Během kojení mi zubař vyvrtal 3 kazy, které nebyly nikterak velké, ale zuby mě dost bolely. Nedávno po procházce, kdy foukal silný studený vítr mě začla bolet levá horní polovina čelisti. Bolest se stěhuje kolem očí a zasahuje rovněž do zubu. Ty zuby jsou hodně citlivé, hlavneěna studené nápoje, přitom můžu na nich normálně kousat. Nikdy předtím jsem takové problémy neměla, ale dle zubního lékaře mám velmi citlivé zuby. Můžou tyto problémy souviset s kojením a co byste mi doporučila na aktuální bolest? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte chrup v pořádku (tzn. všechny kazy opravené), může se opravdu jednat o zvýšenou citlivost zubů. Do souvislosti s kojením bych ji nedávala, spíše zkonzultujte techniku čištění chrupu a Vámi používané pomůcky na čištění zubů i stravovací návyky s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou.

S největší pravděpodobností došlo k odhalení krčků zubů a ty nyní reagují na chemické a tepelné (chladové) podněty. Rychlou úlevu by mělo přinést používání pasty na citlivé zuby, nejrychleji by měl působit Sensodyne Rapid Relief. Jinak dobrý je např. též zelený Elmex, nebo Meridol (ten působí i proti zánětu dásní), v lékárně lze pořídit fluoridový gel Elmex gelée, který je zároveň výbornou prevencí zubního kazu. Pokud by i nadále byly zuby citlivé, pak je možné ordinační ošetření citlivých zubních kčků.

V případě, že se bolesti objevují jen v jedné polovině obličeje, nebo vystřelují do okolí apod., či závisí na poloze hlavy (zhoršení při předklonu) doporučuji navštívit ORL lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin, eventuelně zánětu trojklanného nervu.

Držím palce, ať se vše co nejdříve vyřeší a můžete si s miminkem užívat krásného jara bez bolestí.

MUDr. Irena Červená

Dobrý den,máme třítýdenního chlapečka. Porodní váha 3410 g, po propuštění z porodnice 3. den po porodu 3140 g. Kojila jsem po dvou hodinách i v noci. Po týdnu návštěva u praktického lékaře, váha 3336 g. Paní doktorka doporučila kojení po dvou nebo dvou a půl hodinách přes den a po čtyřech v noci. Teď má malý tři týdny a den, váha zhruba 3850 g (naše váha možná trochu proměřuje, je s přesností na 10 g). Na krmení ho musím budit, tak se chci zeptat, zda bych mu mohla intervaly mezi jednotlivými kojeními prodloužit na tři hodiny?

Chlepeček krásně přibírá, stačí intervaly po 3 hodinách v noci po 4 hodinách.

Dobrý den. Syn bude mít příští týden 7 měsíců. Již má dopoledne ovoce a v poledne maso-zeleninove příkrmy. Chci zařadit rýži a těstoviny. Jaké množství je na jednu porci? Sní mi cca 180-200 ml. Dále se chci zeptat, kdy zařadit i na odpoledne ovoce místo kojení? A kaši místo večerního kojení? Mohu kaše dělat z kravského mléka? Nic, kde je UM nesni / nevypije - ani mléka ani kaše. Děkuji a přeji hezký den.

Masozeleninový příkrm má obsahovat zeleninu, maso a přílohu - brambory, rýži, těstoviny ve třetinovém poměru podle množství které sní - 180 - 200 ml.

Pokud dobře jí masozelenonové příkrmy, přidejte odpoledne ovocný příkrm, může i s lepkem - kojenecká sušenka, piškot.

Kaši na noc můžete podat místo kojení, kravské mléko ale ne, to až od 1. roku. Pokud nechce nic s adaptovaným mlékem, dejte kaši do vody, od 8. měsíce může jogurt, můžete do kaše přidat jogurt.

Zánět prsu
avatar Drnkla 09. 05. 2018

Dobrý den,mám syna, kterému je 13m, kojím večer před spaním a v noci. První zánět prsu jsem měla v synových 10m a musela jej vyléčit antibiotiky. Nyní cítím, že se mi zánět dělá znova. Včera jsem hodně pila a prsa měla nalitá (vždy se mi zvýší laktace v závislosti na příjmu tekutin) a již v noci mě začalo prso bolet a tvořit se bulky. Nevím, zda se jedná o ucpaný mlékovod nebo zánět. Bulky se snažím rozmasírovat ve sprše a následně chladit tvarohem, ale bohužel to nemá zlepšení. Vím, že je vhodné z postiženého prsu kojit co nejvíce, ale to nechci - syn už je velký a přes den mléko nemá. Mám pocit, že přesto, že už kojím málo, mám nadprodukci mléka a pak se tvoří zánět. Jak mohu laktaci snížit? Pomocí bylinek nebo třeba homeopatik? Jak si nyní mám poradit s počínajícím zánětem? Co dělat, aby se to neopakovalo? Kojit chci nadále.Mockrát děkuji za Vaši odpověď a čas.Klára

Podle vašeho popisu se nejedná o zánět prsu, ale jde o retenci mléka v mlékovodu. To co děláte (teplá voda, jemná masáž při kojení) je správné. Bulka se ale neztratí hned, pár dní to trvá. A ideální bude, aby chlapeček z tohoto prsu pil. Je mi moc sympatické, že chcete kojit a synkovi je teprve 13 měsíců a nevím, proč by přes den nemohl dostat prs a napít se mléka, zvláště když potřebujete mlékovod uvolnit. Podle doporučení se má plně kojit 6 měsíců a příkrmy podávat od začátku sedmého měsíce a kojit 2 roky a dále. Píšu to proto, že PŘÍkrmy se podávájí při stávající kojení, tj PŘÍkrmy PŘI kojení. 

Dobrý den.Můj 5 měsíční syn má obtíže s kolikami. Používáme výrobek Nutrilon Anticolic a ze začátku nám výrobek vyhovoval. Malej se přestal ošívat a hezky papal. Po měsíci používání nastala změna. Jakmile začne papat, zhruba v půlce dávky má šílené bolesti a mlíko nechce. Zkoušeli jsme i mléko bez laktózy ale průběh byl stejný. Když pak změním mléko a začnu mu dávat jiné (tu samou značku, nebo i jinou), opět je problém pryč. Ale zase jen cca na týden. Nemáte prosím zkušenost, proč se to stává? Svoje mléko jsem ztratila ve 3 měsíci a od té doby máme stále problémy. Děkuji za radu. Tereza

K vyloučení alergie na bílkovinu kravského mléka je vhodné provedení eliminačního testu pomocí Nutrilonu alergy care, může vám jej předepsat vaše pediatrička - 2 balení Nutrilonu alergy care, pokud potíže ustanou, můze ho psát dále do 1 roku.

Je vhodné podávání lactobacilů.

Dobrý den.Mohu se zeptat, do kolika měsíců dítěte trvá gastrokolický reflux? Jak dlouho mohu používat kapky Espumisan? Používám je od narození miminka až do teď a je mu 5. měsíc. Bojím se, aby si na kapky nezvykl. Bez kapiček má šílené křeče.Děkuji

Tvání refluxu je různé, pokud ale přetrvává po 1. roce, je vhodné ORL a gastro vyšetření.

Espumisam lze používat dlouhodobě, ale pokud se bolení bříška uklidní, je dobře jej vysadit a podávat jen při potížích.