banner

Celkem výsledků pro tag/y "kojení, mléko": 100

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na to, když si dítě oblíbí hračku. Syn má svého králíka (máme doma tři stejné a střídáme, kdyby se náhodou jeden ztratil), na kterého je velice fixovaný. Usíná s ním a zatím ho mívá jen v posteli. Když si ho sám vytáhne z postele, je schopný s ním chodit půl dne a nepustit. Případně stát u postele a brečet, dokud nepřijdu a králíka mu nedám, případně nevymyslím jinou zábavu, aby na něho zapomněl. Králík s námi taky samozřejmě cestuje v autě a jezdí v kočáru. Jde vidět, že králík je synova jistota, kamarád, mazlítko, závislost. Chci se zeptat, doporučila byste omezit králíka jen na postel/auto/kočár a občas nechat i doma a nebo zabavovat přes den, aby ho pořád netahal nebo tomu nechat volný průběh? Díky moc za odpověď a Váš názor.

Dobrý den, neuvedla jste, jak je váš syn starý. Období fixace dítěte na určitou konkrétní hračku je naprosto normální zejména v pokud se dítě nachází v batolecím období (tj. od 1-3 roku života). Vazba na hračku, která se vytvoří v tomto období často přetrvává třeba i do dospělosti, i když samozřejmě ne takto silná. Vždyť mnoho dospělých si rozpomene na svého oblíbeného plyšáka, nebo jinou hračku, kterou měli oblíbenou v dětství a bez které se ani nepohnuli. Batolecí období je pro dítě složité vývojové období, kdy dochází k přechodu od původního symbiotického vztahu k matce k jeho postupné separaci - osamostatňování od mateřské osoby, formuje se vlastní osobnost dítěte, rozvíjí se jeho vlastní kompetence a vůle. Dítě na tento "vývojový úkol" musí nabrat sebedůvěru a sebevědomí, často mu v tom pomáhá nějaká oblíbená hračka, se kterou se cítí jistější, silnější a také bezpečnější. Synovi proto hračku neberte, ponechejte mu ji, nemusíte se bát ponechat vývoji jeho vztahu k tomuto přechodnému objektu volný průběh. Pokud však není vhodné někam králíka s sebou brát, lze se se synem předem dohodnut, vysvětlit mu to a nechat králíka například spinkat doma, aby si odpočinul, určitě však synovi hračku neberte násilím, to raději riskujte společenskou událost s králíkem s sebou. Zdravím 

Dobrý den,mám první miminko - 13 týdenního syna. Plně kojený, všechno v pořádku (jen od malička hraniční šířka ledvinové pánvičky 6 mm, která se naštěstí nezhoršuje). Krásně prospívá. Dneska měl stolici krásně žlutou, ale s příměsí zelených malých kousků, chuchvalečků a nitek červené krve. Chtěla bych se zeptat, zda to tak bývá a je to v pořádku? Mockrát děkuji.

Ve stolici kojence to může být přechodně, pokud by se stav opakoval, požádejte obvodního pediatra o vyšetření.

Dobrý den,minulý týden jsem byla na operaci s rukou a dostala jsem antibiotika Amoksiklav. Synovi jsou 3 měsíce a do té doby jsem plně kojila. Antibiotika beru po 12 hodinách. Kojení jsem raději po tuto dobu vynechala a pravidelně odstříkávám, ale mléko už skoro nemám. Chtěla bych zase kojit a tak by mě zajímalo, jestli při těchto antibiotikách můžu, nebo jestli mám raději počkat až je doberu.Mnohokrát děkuji Veronika

Rozhodně můžete bez obav kojit. S tímto druhem antibiotik není třeba kojení přerušovat.

Dobry den, ráda bych poprosila o radu, tip, cokoli. Máme holčičku 3 měsíce,když byla menší, tak sama jedla bez problému 66 ml 8× za den. Od druhého měsíce zmenšovala porce a tím pádem nepřibírala tolik, kolik v rizikovce chtějí. Tj cca max 150 za týden. Malá se narodila v 37.tt, hypotrof s váhou 1750 g, 41 cm, nyní má 3530 g (13. týdnů) a 52 cm. Tím, že tolik neprospívala a jedla méně (40 - 50 ml 7-8x denně),tak ji zavedli přes nosánek sondu a krmíme ji přes ni,aby vypila plné dávky. Dva týdny jsme byli v nemocnici a sondovali jsme, jenže přestala chtít pít z lahve úplně. Zvykla si na sondu asi. Jen vidí flašku nebo vycítí, že se bude jíst. tak řve. Teď jsme byli opět v nemocnici a vyndali ji sondu, aby se zjistilo, zda se třeba nerozpije. Dávala jsem ji co 2 hodiny a vypila 40. Jenže teď už zase jen 20 nebo vůbec, tak jsme jeli opět pro sondu, a´t neklesne s váhou. Nikdy nám nezvracela a nyní jsme sondičkovali a každý den buď celou dávku nebo většinu vyzvracela. Pila Nutrilon Nenatal a přidali ji Infatrini, aby více přibírala. Jenže váhově pořád stejně 100-150 g za týden a akorát nám více zvracela a přišlo, že hodně bolí bříško. Stolici měla hodně vodnatou. Změnila jsem po poradě mlíčko. Nyní dáváme Beba bez laktózy. Stolice je hustá, nemá křeče. Výsledek na alergii na bílkovinu kravského mléka negativní. Na intoleranci laktózy zatím krev neodebrána. Navíc u ni neplatí, že má plný nebo prázdný žaludek, prostě nechce pít. Jen doplním, že všechna vyšetření krev, moč, břicho, hlavička, srdíč­ko, vše má v pořádku. Jde mi o to, že když byla menší a s radostí sama pila celé porce 8x66 ml a teď je pro ni jídlo za trest.Dokážete mi poradit, jak opět dospět toho, aby pila sama a ne jen přes sondu? Například dnes ráno v 5 si sama vypila 46 ml. Více nechtěla, tak jsem nenutila. 8 ráno jsem myslela, že by mohla mít hlad a chuť, když si dala jen 46 a vůbec. Ani si necucla, opět jen kravál. Děkuji za rady, tipy, co se mohlo změnit, nebo co může být problémem. M.

To je velký problém, u takových dětí de třeba velké trpělivosti. Už jsem se s tím v praxi setkala, je třeba nabízet často malé dávky, dbát na hydrataci dítěte, pokud se nedaří, tak sondou i za hospitalizace.

Bylo by dobře dítě sledovat i v gastroenterologické ambulanci. Zkuste mezi podáním mléka nabídnout rýžový odvar, přidejte Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl - je to vitamin skupiny B6 a podporuje chuť k jídlu a vyzrávání mozkových funkcí. Jinak velkou trpělivost. Ještě pokud nechce píz z láhve, zkuste podávat mléko lžičkou, nebo injekční stříkačkou, nebo jiný dudlík.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #dítě #kojení

Děkuji za odpověď. Vyzkouším ten rýžový odvar. Chápu tedy dobře, uvařit rýži a podat ji jen vyvařenou vodu nebo můžu rozmixovat i tu rýži? Nechci ji přetížit žaludek, proto se raději ptám. Jinak Pyridoxin 1/2 tbl. denně dostává od narození. Zkouším několik dudlíků různých tvarů, různé lahvičky a nic. A přitom když byla menší, tak krásně z lahvičky pila velké dávky. Lžičkou jsem ji zkoušela také dávat mlíčko, půl hodiny jsem do ni dostávala 25 ml i za cenu, že polovina ji vytekla koutkem ven, až ji ke konci natáhlo a celé to vyzvracela. Ráda bych také věděla, co přesně a jak se sleduje dítě v gastroentroenterologické ambulanci, neboť během hospitalizace se na ni paní doktorka z gastroentroenterologie byla podívat (aniž by ji rozbalila či na ni sáhla) a pouze prohlásila, že takové malé děti ještě nemají vše dobře vyvinuté a vše co dělá (že zvrací, nepije, neprospívá) je vlastně normální. Ráda bych zašla do jiné ambulance, ale jen ať vím, jak probíhá správně vyšetření. Něco ji trápit musí, neboť ji pořád natahuje jen když přiložím lžičku či savičku a také hlavně ta změna, že ještě před měsícem pořádně sama pila a najednou přestala.Děkuji, hezký den

Rýžový odvar je rozvařená rozmixovaná rýže, můžete použít i instantní rýžovou kaši Nestlé,na krabici je návod na rýžový odvar.

V gastroenterologické poradně by měli pátrat, proč dítě nepije,neprospívá, proč nesaje. Je to podivné, že po normálním sání dítě přestane sát a přijímat jídlo, je nebezpečí dehydratace. Takové děti se sledují za hospitalizace, vyšetřuje se zažívací trakt, zda někde není nějaká příčina potíží. Provádí se krevní vyšetření, ultrazvuk bříška a jiná potřebná vyšetření.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #dítě #kojení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem pět týdnů po porodu a dostala jsem menstruaci. Plně kojím, přes den po 3 hodinách a v noci teď také, ale měli jsme v noci i delší interval mezi kojením cca 5 hodin, pak se mi objevila ta menstruace. Trvala 5 dní a po celou dobu mám pocit, že mám méně mléka nebo že ho dítě nechce. Včera po kojení z obou prsou mimčo přibralo jen 10 g. Můžete mi prosím poradit, jak to řešit?Předem děkuji za odpověď.

Pokud se dostane takto brzy po porodu menstruace, je to vždy spojeno přechodně se snížením množství mléka. Je to tím, že menstruaci mají na starosti jiné hormony než ty, které zajišťují laktaci.

Doporučuji dávat k prsu miminko pokaždé když chce, kojit v noci, kdy hormony zajišťující laktaci jsou na nejvyšší hladině. Když nebude někdy stačit jedno prso, dám pít ze dvou (i tří) prsů během jednoho krmení. Tam, kde je dlouhá přestávka, je možné někdy miminko šetrně probrat a nabídnou prs. Je možno si pomoci užíváním homeopatik (např. Ricinus communis). 

Naopak není dobré při kojení vážení miminka a zjišťování, kolik si vypije. Doporučuji kontakt s laktační poradkyní.