Celkem výsledků pro tag/y "dítě, jména, jméno, nejoblíbenější jména, rodiče": 100
Dobrý den, s manželem máme 3letou dceru a čeká nás rozvod. Během mé rodičovské dovolené (3 roky) jsem se o dítě starala výhradně já. Otec o péči a výchovu nejevil zájem. Nyní by chtěl přístup změnit a trvá na střídavé péči. Z mého pohledu se jedná spíš o gesto, aby ublížil mně, protože zájem nikdy příliš nejevil. Nyní máme zkušební období, jak by taková péče mohla v reálu vypadat. Bohužel mám z dcery pocit, že je velmi zmatená. Po týdenním pobytu u otce neposlouchá, odmítá školku, do které dříve bez větších problémů chodila. Dělá scény, že se z práce nevrátím a má strach.Můj dotaz tedy zní, myslíte, že je taková péče pro dítě vhodná a měla bych tedy přistoupit na manželův návrh na střídavou péči? Především mi jde o zájmy a potřeby dcery.Děkuji za odpověď, Sedmíková
Dobrý den,
střídavá péče je komplikovaná záležitost a bez dobré znalosti problematiky se takto na dálku radit nedá. Dítě potřebuje ve výchově i v životě oba rodiče a jejich rozchod je jednou z nejhorších situací, které jej mohou potkat. Rozvod nebo rozchod je vždy ztrátový pro všechny strany, i když v některých situacích může být tím nejlepším, nebo dokonce jediným řešením. Motivaci vašeho manžela nelze také jen tak jednoduše posoudit, také vývoj vztahu otce k dítěti je obvykle odlišný od vývoje vztahu k matce. Reakce dcery na aktuální situaci je přirozená, přišla o velkou část své jistoty - zázemí, se svými rodiči se setkává odděleně, místo společně, také jejich chování k ní či jejich výchovný přístup může být odlišný. Proto se vám vrací od otce "rozhozená" a doma vyhledává vaši přítomnost a její strach a obavy, že o vás přijde, jsou z jejího pohledu opodstatněné, je také přirozené, že nechce chodit do školky a odloučit se od vás. Dalším faktorem v jejím neposlouchání však kromě rodinné situace může být i její vývojové období vzdoru, kdy jsou takové projevy normální. Snažte se o co nejvíce klidný, citlivý a trpělivý přístup, s manželem co nejvíce ohledně dcery komunikujte, domlouvejte se na výchovném přístupu, který by měl být co jednotný, případné spory, či konflikty neřešte před dcerou, ta by se měla dozvědět vždy až pouze výsledek vaší domluvy. Snažte se v maximální možné míře dodržovat domluvy a běžné denní rituály, na které je vaše dcera zvyklá, poskytněte dceři čas k přivyknutí na novou náročnou situaci. Vaše argumenty a popis chování dcerky je spíše potřeba říci u soudu, případně sociální pracovnici, která by měla postupovat v zájmu dítěte a hájit jej. Na soudu také je, aby posoudil a případně pomocí soudně znaleckých posudků rozhodl, co ve vaší situaci bude pro vás všechny nejlepším řešením. Ve hře je také vztah dítěte k otci, jak se doposud formuje, jak dítě zvládá pobyt u něj a také to, jak spolu vy jako rodiče dokážete po rozvodu komunikovat. V případě, že komunikace probíhá mezi rodiči bez potíží, pak je určitě větší šance na zdárný průběh střídavé péče a tím i profit z ní pro všechny zúčastněné strany. Dobré by ve vašem případě možná bylo vyhledat mediační službu, kterou poskytují například poradny pro rodinu a mezilidské vztahy, kde jsou odborníci, kteří se vám budou věnovat a pomohou vám dojít k dohodě. Zdravím

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem požádat o Váš názor/radu: Můj 12ti měsíční syn se od 7 měsíců plazí - velmi svižně - a tak od 9 měsíců se staví, chodí kolem nábytku, začal před sebou tlačit vozíček, kočárek, křesílko a vydá se s tím "do prostoru". Ale neleze po čtyřech (jen občas pár "kroků") nebo si na kolínka klekne a popoleze, když se chce u něčeho postavit. Nijak jsem ho v plazení ani nyní v chození moc nepodporovala, ale jak si na to přišel sám, nedá se moc zastavit. Všude čtu, jak je lezení po čtyřech důležité, ale jak přinutit dítě, aby místo plazení se zvedlo bříško a lezlo po kolenou? Měla bych třeba i schovat kočárek/vozíček - aby neměl u čeho ťapat? Dnes na roční prohlídce to naše paní doktorka moc nijak nekomentovala, jen do průkazu napsala "PMV vývoj hraniční", "nepodporovat". Při jejím dotazování jsem měla tedy ještě "negativní odpověď" na to, zda malý říká máma, táta. On si žvatlá "tatata", "áďa", "dede", "mamama",ukazuje "ťo" brnčí jako auto nebo hafá jako pejsek, ale cíleně slova na označení mě či otce nepoužívá. Dcera už slova v jeho věku používala. Mohu pro uvedené odchylky v PMV něco víc já udělat? Mám vyžadovat rehabilitaci nebo ještě vyčkat? (Na rehabilitaci jsme již chodili mezi 3.-5. měsícem - nechtěl moc zvedat hlavičku na bříšku, pak zvedal, ale špatně - tahal to za krkem a ne správně celými zády už od zadečku - cvičili jsme Vojtovku a bylo OK). Děkuji za Vaše rady. Hezký den, H.L.
Dobrý den, doporučila bych vyšetření neurologem, nebo rehabilitačním lékařem, aby posoudili, zda je nutné nějaké další cvičení, nebo ne.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Čekám třetí dítě a budu rodit po 13 letech. Mám nárok na porodné? Děkuji moc.
Dobrý den, nárok na porodné vzniká pouze po porodu prvního a druhého dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, ráda bych poprosila o radu, tip, cokoli. Máme holčičku 3 měsíce,když byla menší, tak sama jedla bez problému 66 ml 8× za den. Od druhého měsíce zmenšovala porce a tím pádem nepřibírala tolik, kolik v rizikovce chtějí. Tj cca max 150 za týden. Malá se narodila v 37.tt, hypotrof s váhou 1750 g, 41 cm, nyní má 3530 g (13. týdnů) a 52 cm. Tím, že tolik neprospívala a jedla méně (40 - 50 ml 7-8x denně),tak ji zavedli přes nosánek sondu a krmíme ji přes ni,aby vypila plné dávky. Dva týdny jsme byli v nemocnici a sondovali jsme, jenže přestala chtít pít z lahve úplně. Zvykla si na sondu asi. Jen vidí flašku nebo vycítí, že se bude jíst. tak řve. Teď jsme byli opět v nemocnici a vyndali ji sondu, aby se zjistilo, zda se třeba nerozpije. Dávala jsem ji co 2 hodiny a vypila 40. Jenže teď už zase jen 20 nebo vůbec, tak jsme jeli opět pro sondu, a´t neklesne s váhou. Nikdy nám nezvracela a nyní jsme sondičkovali a každý den buď celou dávku nebo většinu vyzvracela. Pila Nutrilon Nenatal a přidali ji Infatrini, aby více přibírala. Jenže váhově pořád stejně 100-150 g za týden a akorát nám více zvracela a přišlo, že hodně bolí bříško. Stolici měla hodně vodnatou. Změnila jsem po poradě mlíčko. Nyní dáváme Beba bez laktózy. Stolice je hustá, nemá křeče. Výsledek na alergii na bílkovinu kravského mléka negativní. Na intoleranci laktózy zatím krev neodebrána. Navíc u ni neplatí, že má plný nebo prázdný žaludek, prostě nechce pít. Jen doplním, že všechna vyšetření krev, moč, břicho, hlavička, srdíčko, vše má v pořádku. Jde mi o to, že když byla menší a s radostí sama pila celé porce 8x66 ml a teď je pro ni jídlo za trest.Dokážete mi poradit, jak opět dospět toho, aby pila sama a ne jen přes sondu? Například dnes ráno v 5 si sama vypila 46 ml. Více nechtěla, tak jsem nenutila. 8 ráno jsem myslela, že by mohla mít hlad a chuť, když si dala jen 46 a vůbec. Ani si necucla, opět jen kravál. Děkuji za rady, tipy, co se mohlo změnit, nebo co může být problémem. M.
To je velký problém, u takových dětí de třeba velké trpělivosti. Už jsem se s tím v praxi setkala, je třeba nabízet často malé dávky, dbát na hydrataci dítěte, pokud se nedaří, tak sondou i za hospitalizace.
Bylo by dobře dítě sledovat i v gastroenterologické ambulanci. Zkuste mezi podáním mléka nabídnout rýžový odvar, přidejte Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl - je to vitamin skupiny B6 a podporuje chuť k jídlu a vyzrávání mozkových funkcí. Jinak velkou trpělivost. Ještě pokud nechce píz z láhve, zkuste podávat mléko lžičkou, nebo injekční stříkačkou, nebo jiný dudlík.

Pro akci je nutné přihlášení
Děkuji za odpověď. Vyzkouším ten rýžový odvar. Chápu tedy dobře, uvařit rýži a podat ji jen vyvařenou vodu nebo můžu rozmixovat i tu rýži? Nechci ji přetížit žaludek, proto se raději ptám. Jinak Pyridoxin 1/2 tbl. denně dostává od narození. Zkouším několik dudlíků různých tvarů, různé lahvičky a nic. A přitom když byla menší, tak krásně z lahvičky pila velké dávky. Lžičkou jsem ji zkoušela také dávat mlíčko, půl hodiny jsem do ni dostávala 25 ml i za cenu, že polovina ji vytekla koutkem ven, až ji ke konci natáhlo a celé to vyzvracela. Ráda bych také věděla, co přesně a jak se sleduje dítě v gastroentroenterologické ambulanci, neboť během hospitalizace se na ni paní doktorka z gastroentroenterologie byla podívat (aniž by ji rozbalila či na ni sáhla) a pouze prohlásila, že takové malé děti ještě nemají vše dobře vyvinuté a vše co dělá (že zvrací, nepije, neprospívá) je vlastně normální. Ráda bych zašla do jiné ambulance, ale jen ať vím, jak probíhá správně vyšetření. Něco ji trápit musí, neboť ji pořád natahuje jen když přiložím lžičku či savičku a také hlavně ta změna, že ještě před měsícem pořádně sama pila a najednou přestala.Děkuji, hezký den
Rýžový odvar je rozvařená rozmixovaná rýže, můžete použít i instantní rýžovou kaši Nestlé,na krabici je návod na rýžový odvar.
V gastroenterologické poradně by měli pátrat, proč dítě nepije,neprospívá, proč nesaje. Je to podivné, že po normálním sání dítě přestane sát a přijímat jídlo, je nebezpečí dehydratace. Takové děti se sledují za hospitalizace, vyšetřuje se zažívací trakt, zda někde není nějaká příčina potíží. Provádí se krevní vyšetření, ultrazvuk bříška a jiná potřebná vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mě by zajimalo - rodičovský příspěvek mi skončil k 30. dubnu, na mateřskou s druhým dítětem jsem nastoupila 3. května. Ty tři dny po mně bude chtít někdo doplatit? A u druhého ditete, donesla jsem do práce ten papír od gynekoložky a co teď? Je potřeba ještě někam zajít? Smlouva mi skončila u zaměstnavatele k 31.12.2016, mám vůbec nárok na PPM?
Dobrý den, rodičovská dovolená nemusí trvat stejně dlouho jako čerpání příspěvku, takže když jste na OSSZ nenahlásila změnu, měla byste být dál vedena jako "pečující o dítě" a mezera v povinném pojištění by vám vzniknout neměla. S druhým dítětem jste byla v ochranné lhůtě, která je pro těhotné 180 dní a protože jste v této době nastoupila mateřskou, máte nárok na PPM. O PPM tedy máte požádáno, takže budete řešit až později žádost o RP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, moc děkuji za předchozí rychlou odpověď. A pokud to tedy dobře chápu, tak manžel nemůže jít na mateřskou, protože tou dobou bude na uřadu práce. Mohli bychom to udělat tedy takto? Manžel pracuje už nějakých 5 let u OKD, když teď v červnu skončí, tak kdyby byl na pracáku jen cca 1-2 měsíce (než nastoupí na mateřskou) by se nechal zaměstnat, tak by měl nárok na PPM a mohl by tedy v 7. týdnu po porodu na nic nastoupit? Nevadilo by, že byl chvíli na pracáku? A mateřská by se mu vypočítávala z čeho, i z platu OKD ještě a započítalo by se do toho i odstupné, které dostane? Moc děkuji.
Dobrý den, to by byla situace jiná - musí stejně jako matka splňovat podmínku 270 dní platby nemocenského pojištění v posledních dvou letech, což splní. Výpočet PPM se provádí z posledních platů, které jsou k dispozici - tedy z nového zaměstnání. Jen ještě upozorňuji, že pokud bude PPM čerpat otec, musí být skutečně doma a protože se matka písemně vzdá nároku na PPM, musí si sama platit povinné sociální a zdravotní pojištění/být zaměstnaná/v evidenci nezaměstnaných.
Pro akci je nutné přihlášení
Ještě jsem se chtěla zeptat pokud manžel bude před porodem na pracáku 3 měsíce, tak si potom nemohu volit délku rodičovského příspěvku, který by šel přes něj? Protože já nemám nárok na PPM. A nebo pokud by tedy byl na pracáku jen 1-2 měsíce a v době porodu by už pracoval, i kdyby jen pár dní, tak pak splňuje nárok na PPM a tudíž i na výběr kratší/vyšší RD? Moc děkuji.
Přesně tak.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, už začínám být trošku nervózní, zítra to bude 14 dní, co náš maličký kakal. Plně kojím, je mu 11 týdnů. Je nějaká rada, jak mu pomoci? Třeba co bych měla jíst nebo pít, aby se pěkně vykakal? Cvičíme, masírujeme bříško, větry odcházejí, papá pěkně. Spinká celou noc, pláče jen když má hlad nebo potřebuje pochovat. Děkuji moc
Zkuste podat Espumisan kapky 3x15 kapek, nebo přidejte Fenyklový čal po lžičkách. Můžete zkusit do konečníku rektální rourku. Pokud ale dítě pravidelně močí a odcházejí větry, tak není problém.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda těhotenské hormony co jdou do mléka mohou hormonálně ovlivnit dítě? Chápu, že dotaz je asi hloupý, ale nedá se mi to nezeptat. Dcerce jsou čerstvě dva roky a já jsem v 17tt a stále kojím. Ráda bych pokračovala do porodu, nemám žádné zdravotní potíže a gynekolog mi to nezakázal. U nás je spíše kojení na uspávání v poledne, případně ráno. Takže max. dvakrát denně. Na ručičkách (hlavně paže, místy nožiky a paže) ji začaly růst tmavší chloupky, některé jsou i delší. Nejsou extrémně výrazné, ale u tak malého dítěe je to zvláštní. Tak zda to nemůže být i těmi hormony, případně dědičná indispozice po manželovi, který je opravdu hodně chlupatý všude, případně jiná porcuha. Hodně maminek mi řeklo, že toto se jim v těhotenství při kojení nikdo nestalo, tak už nevím. Ale raději jsem se zeptala. Žádné léky neberu, jen občas těhoenské vitamín Gravital, kyselinu listovou a teď nové dva dny vápník. Moc děkuji. Hezký den.
Hormony mohou přecházet do mateřského mléka, zatím jsem se setkala jen se zduřením mléčné žlázy dětí. Vzhledem k růstu chloupků bych doporučila endokrinologické vyšetření dcery.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Mám syna, je mu 10 měsíců a stále nechce lézt a ani se plazit. Už jsem z toho nešťastná. Naše dětská MUDr. nás chce poslat na cvičení Vojtovy metody. Existuje ještě jiný způsob, jak dítě navést ke správnému lezení či plazení? Děkuji za odpověď.
Doporučila bych vyšetření dětským rehabilitačním lékařem, ten vám řekne, zda Vojtu ano či ne.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám 3,5 měsíční holčičku. Dcera je vývojové v pořádku. Diagnóze mc nerozumím, tak bych Vás chtěla poprosit o vysvštlení. V diagnóze od dětského neurologa má napsáno v DG.souhrn:Levostranná predilekce Ibi, odeznívájici centr. hypertonický syndrom na akrech končetin, osová hypotonie, lehký funkční pravostranný hemisyndrom, anamn.hyperexcitabilni syndrom u dítěte s akt. vyvojovou úrovni počátku II.pol.I.tr., bez výraznějších raných rizik.Děkuji za Vaši odpověď.
Podle neurologického vyšetření vývoj holčičky odpovídá úrovni 3. měsíce, má pedilekci vlevo - to je pozůstatek nitroděložní polohy a s tím spojené držení těla a dolních končetin. V tomto věku stav nevyžaduje rehabilitaci, stav se postupně vývojem upraví.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych radu. Máme 6-ti týdenní holčičku a od narození má problém s usínám, usne nám pokaždé na rukou, ale jakmile ji položíme do postýlky, tak se vzbudí a nechce spát a když ji tak necháme, začne plakat a pláč sílí a sílí dokud zase nepochováme na rukou. Děkuji za radu.
Byť má holčička 6 týdnů, jedná se pravděpodobně o zlozvyk, může nastat i u tak malých dětí. Chování je jí přijemné a vyžaduje si jej. Obrňte se trpělivostí, neznamená to ale, že dítě necháte v postýlce křičet několik hodin. Opakovaně dítě pochovejte, položte do postýlky, postupem času si přivykne.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám velké problémy s učením dcery na nočník. Začali jsme učit před 2. rokem a je jí již 2,5 roku a stále to nezvládá. Přitom si uvědomuje, že potřebuje. Poznám to, že začne brečet. Na dotaz, zda potřebuje, odpovídá vždy záporně. Když se jí snažím posadit, vzpírá se, kope a křičí. Lidé mi nevěří, že ji na nočníku nedokáži udržet déle než pár vteřin, ale nedokážeme to ani ve dvou. Můžu vysvětlovat, slibovat... je to marné. Snažím se ji posazovat, ale bez výsledku. Zadržuje to a nakonec, někde mimo, vyčůrá obrovskou kaluž, když už to neudrží. Před časem jsme měli malé úspěchy, kdy se nám občas podařilo, aby se do nočníku vyčůrala, i když stále za velkého křiku. Bohužel jsme odjeli na dovolenou, kdy byla většinu času v autě a pak v apartmánu, samozřejmě s plenou, aby nezničila zařízení - doma už máme promočený gauč na odpis, a od té doby nočník opět zcela odmítá. Na dětské záchodové prkénko ji nedostanu už vůbec. To samé s velkou potřebou, kdy se mi ji podařilo asi 2x posadit, když začala tlačit, jinak to zadržuje do doby, kdy má plenu - přes noc. Už to trvá dlouho, jsem z toho zoufalá. Snažím se dodržovat všechny rady a doporučení, ale není to nic platné. Mohla byste, prosím, poradit jak na ni? Předem děkuji.
Zkuste nějakou dobu 2 - 3 měsíce cvičení na nočník vynechat, nechejte jí jen pleny, ale netrestejte ji, vždy trpělivě vysvětlete, že už by to mohla sama vykonat na nočník, aby si to pomalu začala uvědomovat. Nucení násilím je kontraproduktivní.
Přidejte Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B6, podporuje vyzrávání mozkových fukncí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu. Před měsícem antibiotika na zánět středního ucha, pak Zinat antibiotika na zánět zvukovodu a po týdnu začala kašlat a rýma. Dostala jsem erdomed a spiropent a lokální antibiotika framikoin kapky do nosu. Nepomohlo, po 12ti dnech, co se holka čím dál víc zahleňuje, jsem přestala dávat erdomed. Kontrola u pediatra CRP 16,6 a 7.7. CRP 19. Již pátý den řeším s malou vysoké teploty, kdy jí střídám po 4 hodinách panadol a nurofen sirup. Teplota se jí srazí na max. dvě hodiny, pak už jen stoupá a do čtyř hodin už je za 39. Průdušky a nosohltan dobrý, ale pokašlává, nyní dávám stoptusin kapky a do nosu mořskou vodu. Rýma lepší, kašel lehce ustal, ale teplota stále trvá. Co s ní mám udělat? Klíště nebo kousnutí hmyzem neměla. Jsme nemocní často a už jsem z toho nešťastná. Díky za radu. Procházková D.
Podle popisu příznaků to vypadá, že vaše dcera má virozu, teploty u viroz mohou trvat delší dobu, kašel i rýma jsou úporné. Pokud nezabírá nasazená terapie, poraďte se s obvodním pediatrem o nasazení antihistaminika.
Pokud je holčička často nemocná, doporučuji alergologické a imunologické vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM jestliže mám smlouvu na dobu neurčitou. Nárok na PPM u prvního dítěte jsem měla, nyní jsem s ním na RD, která mi končí tento podzim, v říjnu. Narození druhého potomka očekávám v lednu následujícího roku. Děkuji za odpověď
Dobrý den, nárok na PPM byste měla mít stejný jako u prvního dítěte, jen asi bude třeba se v práci domluvit na prodloužení rodičovské nebo jiném řešení, pokud byste měla nějakou mezeru mezi koncem současné RD a druhou PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, byla jsem s dcerou na vyšetření kyčlí. Dnes je jí 10 dní a má nález 2a. Bylo mi doporučeno široké balení plen. Zjišťovala jsem si nějaké informace a názory na toto se rozcházejí. Někdo nedoporučuje, že tento nález v tomto věku je fyziologický, normální. Prosím o radu, jak to vidíte Vy. Děkuji a přeji pěkný den. Milotová
Nález 2a v tomto věku může být, široké balení je preventivně, podporuje vývin kyčle, velmi často zabrání nutnosti Frejkovy peřinky.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se zeptala jak to funguje s žádostí o RP v případě, že se budu odkazovat na příjem otce dítěte.Žádám o něj já v místě svého trvalého bydliště a jen donesu potvrzený nějaký papír z jeho zaměstnání?A v případě, že měl za poslední rok více zaměstnaneckých poměrů, které na sebe ale navazovali. Stačí doložit papír pouze z aktuálního zaměstnání?Děkuji moc
Dobrý den, potřebujete doložit výši jeho aktuálního vyměřovacího základu neboli základu, ze kterého se počítá nemocenská.
Pro akci je nutné přihlášení
Mám frakturu ruky v části pod zápěstí a mám sádru už 2 týdny. Den, co mi dali sádru, jsem jela k moři a tam jsem si sádru namočila od zápěstí ke dlani to ke měkké jako normální obvaz. Měla bych si zajít na převaz sádry? Děkuji.

Určitě nechejte sádru zkontrolovat lékařem.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co znamená toto chování chlapců. Abych popsala situaci, mám 16-ti měsíční holčičku a kamarádíme se s chlapečkem, který je o 6 týdnů starší a v poslední době, když se spolu setkají, tak ji povalí a zasedne nebo zalehne. Začne se na ní i válet. Ne zepředu, ale zády k ní. Nevím, jak toto vyhodnotit. Již to samé na ni dělal jiný chlapeček, byla ani ne roční a jemu byl rok a půl. Je to u chlapců nějaký vývojový stav? Jak to máme s jeho maminkou řešit? Děkuji za radu.
Dobrý den, u vašich dětí jde pravděpodobně opravdu o projevy náklonnosti, které v jejich věku neumí dát najevo jiným způsobem a reagují tělesně, jak je jim vlastní. Děti je potřeba postupně učit společensky přijatelnému chování adekvátně jejich věku. Můžete například vztí vašeho chlapce, přijít k holčičce zepředu (sám si zřejmě netroufá), zkusit pojmenovat jeho pocity např. "líbí se ti holčička? zastavit nežádoucí chování a dát mu návod na to, jak se má zachovat: "nemůžeš si na ni ale lehat, pojď, uděláme jí společně malá, můžeš se na ni usmát, zamávat jí, dáme jí hračku...." Přesto je možné, že emoce dětí budou tak silné, že se navzájem budou snažit zalehnout, pokud to pro holčičku není problém a například nepláče, pak se můžete tomuto projevu lásky společně i s kamarádkou zasmát. Postupně, jak se syn bude vyvíjet tyto projevy ustoupí a nahradí je vyspělejší chování podle věku dítěte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych Vás touto cestou požádala o radu. Mému synovi je 5 let a bohužel občas má problémy s chováním. Asi bude nejlepší když uvedu příklady. Syn hraje fotbal a když měli zápas a čekali na začátek, tak jen tak schválně šlápnul na nohu vedle stojícímu chlapečkovi, který mu nic neudělal. To jsem si ještě řekla, budiž, jsou to malé děti, dělají blbosti. Za to co udělal se omluvil, slíbil že už to neudělá. Jenže pak byl na plavání, na které chodí už od září. Po skončení lekce ho trenérka přivedla pobrekávajícího za ruku a opět ( už se to stalo jednou ) na mě spustila, že jí opět neposlechl, že na ní hulákal, když po něm něco chtěla, že ho i vykázala na chvíli z bazénu, že takhle to nejde, že takhle s ní mluvit nemůže. Když jsem jí řekla, že potom co už se to jednou stalo, jsem mu domlouvala, že to nesmí dělat, že musí poslouchat, a pokaždé mu to opakuji před začátkem hodiny a on mi na to už občas naštvaně odpovídá, že už mu to nemusím řikat, že to ví, že mu to pořád řikám, mi odvětila,že to je přesně ono, že pětileté dítě se mnou nemá co diskutovat, naznačila, že by mu dvě "flákla" a byl by klid. Potíž je v tom, že já s tímto řešením nesouhlasím. Navíc pak z vyprávění syna vyšlo najevo, že se to stalo v okamžiku, kdy byli ve velkém bazénu, kde ručkovali u kraje a učitelka po něm chtěla aby se během toho potopil a područkoval tyčku. Z čehož on měl strach, nechtěl to udělat, ale ona ho stále držela za ruku a nutila ho. Nevím, ale nejednal by i dospělý stejně ? Já pokud bych měla z něčeho strach, tak bych to asi také nechtěla udělat a bránila bych se. Bohužel byl včera syn opět na tréninku fotbalu, a vím to jen z vyprávění, osobně jsem tam nebyla, ale provokovala ho tam jedna holčička a on bohužel zareagoval tak, že jí několikrát vší silou bouchnul do zad. Na což trenér zareagoval tím, že na něj zařval ať vypadne. I když se mu na konci přišel omluvit, že to přehnal, jsem z toho opravdu špatná. Takto už párkrát zareagoval, ale vždy jen na o dva roky staršího bratra, nikdy ne na cizí dítě. On má občas problémy se vztekem, je to jak kdyby se mu zatmělo před očima a jde a bouchne a když už nemůže nikoho bouchnout tak aspoń kopne do zdi nebo dveří. Prostě má problém na to že mu někdo ublíží nebo se mu posmívá nebo prostě jen se mu nelíbí jak se k němu někdo zachová nebo po něm někdo chce aby udělal něco co on zrovna nechce, adekvátně zareagovat. Já vím, že je mu teprvě pět let a spoustu věcí ještě neumí nebo neovládá, ale je nepřijatelné, aby se takto choval. On po chvíli "vychladne", omluví se, řekne jak ho to mrzí, že ví, že to nemá dělat, že už to nikdy neudělá, ale stejně se to pak znovu stane. Poradíte co s tím ? Jak ho naučit reagovat více v klidu ? Jak s ním vůbec tyto situace řešit ? Nechci ho bít, myslím že ani zákazy nic neřeší, ale upřímně už nevím jak na něj. Domluva prostě nezabírá. A já nechci mít strach pokaždé když půjde mezi ostatní děti, aby je v takové situaci opět nebouchnul.Děkuji za radu.
Dobrý den, agresívní tendence v chování vašeho syna pravděpodobně souvisí s jeho formující se povahou, výbušnější osobností spolu s nezralostí jeho psychiky, kdy neumí své emoce a afekty ještě dobře zvládat. Omlouváním jeho chování, ať už za ním stojí jakékoliv důvody, však svému synovi nepomáháte naopak. V zájmu vašeho dítěte je společensky přijatelné chování, jinak v životě bude v každém kolektivu narážet na potíže a bude vylučován, protože agresi žádné lidské společenství nebude akceptovat a tolerovat. Proto je potřeba synovo chování začít řešit a nikoliv omlouvat různými důvody, nejlépe je vzniku potíží předcházet. Ohledně jeho docházky do kolektivních sportů může být chlapec na takovou aktivitu, která od něj vyžaduje určitou disciplínu, sebeovládání, spolupráci, případně schopnost počkat, než na něj přijde řada, být ještě nezralý a nepřipravený. Chcete tedy od něj jednoduše v jeho věku příliš, něco, co není schopen splnit, i když se snaží, i když mu vše před každým tréninkem opakujete. Můžete mu poskytnout oddechový čas, věnovat se s ním zatím různým sportovním aktivitám společně a do kolektivního sportu jej zařadit až třeba za půl roku, nebo pro syna zvolit sportovní aktivity individuální. Každé dítě zraje individuálně, některé děti na kolektivní aktivitu v pěti letech zralé jsou, některé prostě ještě ne. Chlapce je potřeba také učit pracovat s vlastními emocemi, vést ho k jejich uvědomění a ke konstruktivní formě potlačení hněvu. Zlost, hněv, vztek jsou přirozené lidské emoce, které jsou v životě v určité míře potřebné, dokážou naříklad člověka hnát kupředu, umožní mu prosadit se ve společnosti. Důležité však je naučit se je ventilovat konstruktivním způsobem, někomu pomáhají sportovní aktivity, fyzická práce (syn může dostávat určité své drobné úkoly, plnit drobné povinnosti apod.), malé děti mohou k uvolnění afektu využít třeba možnost bouchnout si do polštáře, do boxovacího pytle, trhat nebo mačkat papír.... Zkuste se synem společně najít, co by mu vyhovovalo, když se nebude moci ovládnout. Ohledně výchovného přístupu je dobré volit přístup s jasně nastavenými pravidly, trvat na jejich dodržování, nepřipouštět diskuse a zpochybňobání pravidel. Dobré je nastavit systém odměn a pozitivně motivovat i dílčí úspěchy, tendenci syna vyhovět směrem k požadovanému chování. Systém pravidel a odměn za jejich splnění si také můžete sestavit se synem, může na něm aktivně spolupracovat. Důležité však je z nastavených pravidel neustupovat, jinak systém ztratí smysl a nebude efektivní. Na dodržování požadovaných výchovných zásad by se měly dohodnout a podílet nejlépe všichni dospělí, kteří do výchovy syna zasahují. Tresty do výchovného systému patří také, je však potřeba je také jasně stanovit, chlapci by případný trest měl být vysvětlen a měl by jej být schopen akceptovat jako spravedlivý. Tresty samozřejmě nemusí být fyzické, ty ve výchově není třeba používat. V případě výskytu nežádoucího chování chlapce je potřeba postupovat věcně, zaměřit se na řešení problému, ne například na dokazování, kdo co způsobil, vysvětlování, zdůvodňování, omlouvání. K "vyřešeným" prohřeškům se již nevracet, netrestat dítě za jeden prohřešek opakovaně několikrát. Výborně jsou výchovné zásady popsány v knize " Co dělat, aby se vaše děti správně chovaly"; Sal Severe; nakladatelství Portál. Pokud by potíže u syna neustupovaly, případně se prohlubovaly, doporučuji konzultaci výchovných přístupů a chování dítěte v Pedagogicko - psychologické poradně, kterou lze vzhledem k věku syna spojit případně i s vyšetřením jeho školní zralosti. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Bydlíme (já, žena, 1,5 a 3,5 roční děti) ve starém činžáku. Náš byt je v osobním vlastnictví. Pod námi bydlí vitální důchodci (muž 80 let, žena 94) ve státním bytě. Sousedi jsou staří komunisté (povoláním kontroloři), bezdětní, většinu dne doma. S každým (z jejich pohledu) hlučnějším zvukem bouchají na svůj strop nebo si u nás následně stěžují. Stejné problémy s nimi měli i dvoji předchozí nájemníci našeho bytu (kteří ani neměli děti).V bytě jsme udělali desítky opatření: Zrušení plovoučky, odhlučnění podlahy, položené lino a koberce, děti doma nemají dřevěné hračky/míče/odrážedla, doma nenosí bačkory s tvrdou podrážkou. Zrušení skříně s hlučnými pojezdy, odhlučnění pračky,…Děti vstávají v cca 8 hodin, dopoledne je menší na hřišti, starší ve školce, po obědě spí, odpoledne až do podvečera jsme každý den venku. Večery jsou u nás klidné. Doma děti neskáčí, netancují, večer jsou v kompletním klidu, učíme je k tomu, že doma se neběhá a nechodí po patách.Děti jsou doma tedy jen pár hodin a zkrátka fungují normálně, občas popoběhnou a občas jim něco upadne. Klasika.Se sousedem se jednat nedá, nenechá dokončit větu, jen vyhrožuje a je verbálně agresivní. Jeho paní už jsem si pozval i na kafe a snažil se najít nějaké řešení. Ona to chápe, ale „starýho“ prý nezmění. Bohužel z jejich strany nepřišlo žádné opatření, pouze mají požadavky. Další schůzku už nechce, protože to z jejich pohledu k ničemu není.A teď, o co mi jde:Psychicky mi není dobře. S každým hlučnějším zvukem, který děti udělají, mám obavu: Nebylo to moc nahlas? Co na to sousedi? Zabouchají? Prostě nežiju svůj život, ale žiju život jejich. Co s tím? Rád bych se tohoto pocitu zbavil, ale nevím jak. Poradíte?
Ohledně sousedských vztahů bude lépe obrátit se na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, které by měly fungovat v každém okresním městě. Odborníci této poradny mohou například zprostředkovat mediační setkání na neutrální půdě, vedoucí k nalezení řešení. V podobných případech jako ten váš, je však často nakonec posledním a jediným řešením odstěhovat se. Přeci nebudou vaše děti, které se chovají naprosto standardně, spíš bych řekla nadstandardně klidně, doplácet donekonečna na nerudné a nesnášenlivé sousedy. Více vám s touto problematikou nemohu aktuálně pomoci. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, obracím se na vás s problémem, který se stal včera v noci. Náš syn (5 let) při horečkách blouzní - většinou běhá po bytě, křičí, že se něčeho bojí ale vždy ho dokážeme utišit. Včera kolem půlnoci, jsem ho šla zkontrolovat, protože má od rána horečku, chystala jsem se spát a před spaním jsem mu chtěla dát napít a přeměřit horečku, ať mohu v klidu spát . Budím ho, ať si sedne že dáme vodičku a změříme, to otevřel oči, otočil se na mě ale díval se jakoby skrz mě, neodpovídal, nereagoval ani když jsem mu 10x zopakovala ať si sedne, odešla jsem pro obklad a když jsem se vrátila a promluvila na něj, sedl si a začal hystericky křičet, obličej měl v křeči, zatnuté,vyceněné zuby, mluvil skrze ně, takže jsme mu nerozuměli, něco skrz ně vrčel, ukazoval na zeď pak jsme mu rozuměli právě to, že se bojí, že chce dolu tak jsem mu chtěla pomoct z postele na zem jenže se bál právě mě, odstrkoval mě, takže ho vzal manžel a začal ho tišit, nic nepomáhalo, nereagoval na věci, které obvykle neodmítá, chvilku jsem se ho bála protože vypadal, jak z hororu, kde člověka posedne ďábel, asi 15 minut blouznil, vrčel a mluvil skrz zuby že jsme mu nerozuměli, ruce měl pokrčené, v pěst jako by se chtěl bránit, po 15ti minutách se najednou sám od sebe sklidnil. Ptala jsem se ho, jestli se mu zdálo něco ošklivého, stále byl v šoku,udýchaný, očička vykulené křišel že Joo, že tam byla mama a byla velká a zlá. To jsem ho utěšovala, že maminka by mu nikdy neublížila, že ho má moc ráda a jestli půjdeme spinkat. Lehl si do naší postele ať ho máme na očích, horečku jsem mu stáhla z 39,60 na 38,40 a šla v klidu spát. Ve 2:30 ráno se opět vzbudil a celý proces se znovu opakoval. Ráno, když jsem se ho ptala, jestli mu je dobře tak odpověděl že Ano. Prala jsem se, jestli se má zdál ošklivý sen, odpověděl, že ne. Když jsem se ptala, jestli se bál večer maminky, odpověděl že ne. Nechápu proč se bál rovna mě, nikdy jsem mu nic neudělala, občas, když hodně zlobí, dostane plácačku na zadek, ale to dostane i od táty ale rukou na zadek snad není důvod abych ho při blouznění děsila na smrt...Je to normální? nebo to máme nějak řešit? Mockrát děkuji za radu a přeji pěkný den.
Dobrý den, potíže vašeho syna plynou zřejmě z vysoké horečky, která u něj způsobila pravděpodobně blouznivý stav. Potíže bych neprodleně konzultovala s ošetřujícím lékařem dítěte - pediatrem, aby se vhodným nastavením léčby předešlo případnému rozvoji dalších komplikací vysoké teploty například vzniku febrilních křečí. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám 11 měsíčního chlapečka, narozeného o 4 týdny dřív, kojený není. Již podruhé v tomto měsíci dostal průjem, poprvé na začátku července, měl průjem asi 5 dní,3 dny jsme mu dávali Smectu, pak to přešlo. Byl jen ten průjem, žádné horečky, nic jiného. Podruhé ho má teď, opět bez horeček, ani nevypadá, že by ho něco bolelo, je veselý, leze, baští s chutí. Průjem trvá už 4 dny, kaká 4-6x denně, jednou za den má vždy úplně řídkou hnědou vodu, jinak jako řídká kaše, občas malinku hustší. Barva je světle hnědá. Koupili jsme mu teď bezlaktózové UM a jinak pije čajíky a jídlo mu dělám dietní - rýžové kaše, banán, mrkev s rýží apod. Zoubky momentálně nejsou vidět ani na pohmat cítit, že by něco lezlo. Mám doma ještě Enterol, měla bych mu ho dát, nebo raději jet s ním do nemocnice? Nebo je to normální? Chtěla jsem volat našemu dr. a jet k němu, má teď ale dovolenou. Děkuji za radu, Michaela Franková
Pokud chlapeček nemá teplotu, dobře jí a pije vydržte s dietou, jak jste popsala, může dostat Entrol 2xdenně sáček, nebo kapsli, přidejte lactobacly.
Pokud by se změnina barvy stolice do zelena a byla s příměsí krve a přidala by se teplota, vyhledejte lékaře.

Pro akci je nutné přihlášení