banner

Celkem výsledků pro tag/y "císařský řez": 10

Dobrý den, na začátku ledna 2019 jsem podstoupila odstranění celého žaludku kvůli velkému riziku rakoviny. Teď čekáme miminko, ale začíná mě popadat panika kvůli porodu, už jednu dceru mám a vím, co mě čeká. Mám ale obavu, že fyzicky to mé telo prostě nemůže zvládnout, při sebemenší fyzické zátěži kolabuji, spadne mi tlak, cukr, tyto stavy trvají většinou okolo hodiny až dvou. Obecně lidi bez žaludku jsou hodně slabí a musí se šetřit, s tím se mám pry naučit žít. Připada v takových situacích plánovaný cisarsky rez? Mám velkou jizvu přes skoro celé břicho. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, toot bohužel nestanoví gynekolog. Pokud je ve hře indikace k primárnímu císařskému řezu z jiné, než porodnické indikce, pak se musí daný specialista (ortoped, gastroenterolog, neurolog, oční lékař...) naprosto jednoznačně vyjádřit, zda je nutný císařský řez. V případě jasné indikace pak porodník rozhodnutí repsektuje. Vyjádření od specialisty je ale nutné, protože císařslký řez je velká operace, která sebou nese perioperační i operační rizika jak pro vás, tak pro dítě a musí být tedy rozhodnuto, že je opravdu lepší a pro pacienktu i dítě " výhodnější", než vaginální porod.

Dobrý den, paní doktorko,prodělala jsem dva porody sekcí, před 6 a 3 lety. Hojení bylo v pořádku. Nyní uvažuji o dalším dítěti, ale ve zprávě od lékaře po druhém porodu jsem měla uvedeno, že další těhotenství nedoporučuje vzhledem k ztenčenému dolnímu segmentu dělohy. Chtěla bych si nechat UTZ zkontrolovat jizvu, ale nevím, zda to stačí k posouzení, zda by další těhotenství bylo přece jen možné. Jak vysoké je riziko, že nastane problém (např. ruptura), jestli se to takto dá říci?Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, čím větší počet císařských řezů, tím více může být dolní segment ztenčený. Obecně každá další operace přináší další rizika. Na ultrazvuku může být patrná předchozí jizva a velmi často její rozestup, který ve většině případů není klinicky významný a nebrání dalšímu těhotenství. Ruptura dělohy je vzácná, velmi závažná komplikace těhotenství resp. porodu. Setkáváme se s ní s frekvencí do 1 % u žen s anamnézou jizvy na děloze (po předchozím císařském řezu…). Po císařských řezech může nastat i jiná komplikovaná situace, a to, že se zárodek uhnízdí v místě jizvy. Může dojít k prorůstání placenty hlouběji do různých vrstev dělohy a s tím spojené problematické odlučování lůžka při porodu, riziko většího krvácení a v krajním případě až ztráta dělohy. Jedná se zpravidla o výjimečné stavy, je však vhodné být o nich informován. Před plánem dalšího těhotenství neváhejte konzultovat Vašeho gynekologa, který zná Vaši přesnou anamnézu. Hezký den.

Dobrý den, moc vás prosím o radu a vysvětlení, jak moc je vážná má diagnóza. Jsem 8 měsíců po druhém císaři. V těhotenství žádné problémy, cítila jsem se hned po porodu výborně. Hned jsem přemýšlela nad třetím miminkem do budoucna. Nicméně teď jsem byla u gynekologa, s tím, že při zátěží krvácím a on mě našel dutinku v děloze v oblasti jizvy. Ve zprávě je napsané "V místě jizvy po CS je kavita s anechogennim obsahem - niche". Říkal že se s tím nedá nic dělat a další těhotenství by bylo riziko. Krvácet budu pro zátěží furt a mužů špinit i mimo cyklus. Prosím, opravdu se s tím nedá nic dělat? A případně je opravdu velké riziko mít ještě někdy miminko? Děkuji Mikulasova

Dobrý den, jaké jsou možnosti: zkusit zablokovat cyklus (gestageny - nejlépe jako HAK, nebo kombinovaná HAK, v dlouhém cyklu, aby se blokovala menstruace, mohlo by být i nitroděložní tělísko, které se ale doporučuje po roce od císařského řezu a brát Ascorutin. Větší operační řešení se nedoporučuje, záleží, jak niché vypadá a zda na UZ z okraje nejde nějaká céva, pak by mělo smysl zkusit hysteroskopii a popálit okraje jizvy, občas se dělá laparoskopie nebo laparotomie a resutura. Co se týče těhotenství, tak na začátku je zvýšené riziko gravidity v jizvě, ale poměrně vzácné, dále riziko ruptury jizvy, to je ještě vzácnější. Ale opět dle vzhledu dehiscence. Miminko lze, je nutné ale pohlídat nidaci.

Císařský řez
avatar Mia13 25. 08. 2021

Dobrý den, prosím o raduJsem 37+4 tt podle prvního dne poslední menstruace a miminko mám v poloze KP. Vyšetřoval mě doktor, který se mě hned po příchodu ptal, jak se cítím. Odpověděla jsem mu po pravdě, že mám poslední týden každý den poslíčky, bolesti v kříži a podbřišku a že následkem toho už ani nespím. Jeho odpověď byla ,,to máte blbý, co vám na to mám říct" ... Dále mi sdělil, že má naše miminko velikou hlavu oproti bříšku, ale že je to na hranici zatím. Celkově má 2970g. Potom, že má malinko plodové vody kolem sebe a žádné místo, proto má nožičky i ručičky před obličejem (to mi ukazoval). Na závěr mi sdělil, že rozhodně půjdu císařem, protože u mě by byl komplikovaný porod i kdyby byl otočený správně už kvůli té hlavičce. Na základě těchto informací vím od svého doktora, že je lepší aby šlo dítě ven minimálně týden před termínem přirozeného porodu, což bylo u mě 9.9 podle mého doktora, ale podle nemocnice to je 15.9. nicméně, v nemocnici nemají místo na termín císaře, takže mi nabídli jediný termín na zákrok a to 14.9...prosím o radu, zda je toto správný postup? Odchází mi už hlenová zátka a bolesti jsou nepravidelné, ale hrozné. Není ten termín císařského řezu už docela pozdě? Nemůže být miminko díky té plodové vodě v ohrožení? Přemýšlím zda nezkusim jinou porodnici kvůli dřívějšímu termínu a celkovému přístupu. Děkuji za radu.

Dobrý den, co se týče vedení porodu vaginálně versus císařský řez, záleží na mnoha faktorech - na rozměrech Vaší pánve ku hlavičče miminka, vašem celkovém somatotypu, na tom jak je miminko orientováno, na jeho váze a samozřejmě také na Vašem uvážení. Pokud se zbytečně trápíte a máte dlouhodobě bolesti, bylo by dobré zvážit, zda si nenajít dřívější termín v jiné nemocnici. Bez ultrazvukového vyšetření nemohu posoudit, jak moc málo plodové vody máte. Co se týče poslíčků, může pomoci teplá voda, hořčík, být v klidu a odpočívat. Držím palce, hezký den