Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti

Jste např. na rodičovské dovolené a uvažujete o nějaké formě přivýdělku? Možná uvažujete i o změně zaměstnání, a jestli chcete zkusit podnikat, je právě doba rodičovské dovolené pro začátek nejvhodnější. Proč?
-    Máte čas si v klidu promyslet, v jakém směru byste chtěla podnikat a zařídit si vše potřebné
-    Pečujete o dítě, domácnost a zvládáte další aktivity – tedy si umíte uspořádat čas a využít jej do poslední vteřiny
-    Založíte-li si živnost v době pobírání Rodičovského příspěvku, můžete ji nahlásit jako činnost vedlejší a dokud budete RP pobírat, a Vaše příjmy zprůměrované za celý rok nepřesáhnou zákonem stanovenou výši pro vedlejší pracovní poměr, nemusíte si platit zdravotní a sociální pojištění
-    Můžete výdělečnou činnost pomalu zahájit, a pokud zjistíte, že Vás v budoucnu neuživí, nic tak neztratíte

1. Živnostenský úřad

Na internetu si najděte seznam živností a promyslete si, kterou činnost chcete vykonávat.
Nejjednodušší je zařízení živnosti volné – máte na výběr celkem 80 okruhů činností. K založení volné živnosti potřebujete pouze zajít na Živnostenský úřad, pod který patříte dle trvalého bydliště a mít s sebou občanský průkaz.

Na ŽÚ dostanete formulář se seznamem činností a pouze zakřížkujete ty, kterým se chcete věnovat – počet vybraných činností není nijak limitován – a podepíšete se. S sebou potřebujete občanský průkaz, popř. doklad o odborné způsobilosti. Po vyplnění formuláře (je případně také v elektronické verzi volně ke stažení na internetu) uhradíte správní poplatek, který činí po ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, jednorázově nezávisle na počtu přihlášených činností 1.000,- Kč (za pozdější ohlášení/doplnění další živnosti se platí 500,- Kč).

Potřebujete se také zaregistrovat na finančním úřadě, ohlásit změnu na zdravotní pojišťovně a Správě sociálního zabezpečení. Nyní Vám toto vše usnadní tzv. Jednotný registrační formulář, který je možné vyplnit taktéž na živnostenském úřadě. Stejně tak se s jeho pomocí můžete zaregistrovat jako plátce DPH, k silniční dani či nemocenskému pojištění.

S sebou potřebujete:

 • občanský průkaz
 • chcete-li po dobu pobírání Rodičovského příspěvku mít činnost jako vedlejší (a neplatit povinné pojištění), oznámení o Uznání nároku na pobírání RP

Zhruba do týdne Vám na adresu, kterou jste na ŽÚ uvedli, přijde Výpis z živnostenského rejstříku, kde najdete přidělené identifikační číslo – IČ a seznam činností, na které se živnostenské oprávnění vztahuje. Toto je pro Vás zásadní dokument (již neexistuje přímo Živnostenský list). Z Finančního úřadu Vám přijde opět na uvedenou adresu DIČ.

2. Několik praktických tipů pro živnostníky

Vedení účetnictví

Pokud nic nevíte o tom, jaké doklady vést a co je třeba vykazovat, je nejlepší najít si účetní a nadále se domlouvat s ní – řekne Vám např. i jaký způsob evidence příjmů a výdajů jí bude pro zpracování Vašeho účetnictví vyhovovat.

Vystavení faktury

Abyste Vy sami měli přehled, je dobré zakoupit např. tiskopisy pro daňovou evidenci, příjmové pokladní doklady – záleží na oblasti Vaší činnosti. Ve Wordu, nebo lépe Excelu si můžete připravit faktury (je možné je zasílat např. emailem, jsou platné i po podpisu příjemcem – tzn., nemusí být podepsané Vámi a zaslané fyzicky poštou).
Pozn. Vzory faktur jsou k nalezení na internetu. Jen pozor – nejste-li plátce DPH, neuvádějte na faktuře DIČ nebo připište poznámku: není plátce DPH.

Založení samostatného účtu

Přehled o hospodaření Vám i Vaší účetní usnadní, založíte-li si zvláštní účet pro příjmy a výdaje spojené s podnikáním – nezapomeňte na základní vklad. Při vedení daňové evidence – budete zaznamenávat veškeré příjmy a výdaje – si jako první položku dejte základní vklad (+ vyplněný příjmový doklad). Výše vkladu je samozřejmě na Vás, ale berte v úvahu, že musí pokrýt veškeré výdaje, které zpočátku budete mít.

Razítko

Abyste mohli vyplňovat příjmové a další doklady, zakládat si faktury apod. budete potřebovat razítko, není nicméně nezbytně nutné razítko vlastnit. Na razítku by mělo být Vaše jméno, příjmení, celá adresa místa podnikání a IČ. Můžete uvést i další údaje, např. telefon, email.

Kdy je výhodné být plátcem DPH?

Budete-li nakupovat hodně zboží od různých výrobců, uvažte, zda by nebylo výhodnější se příhlásit jako plátce DPH.

Kdy se podává daňové přiznání a kdy platí silniční daň?

Daňové přiznání by mělo být podáno k 1. dubnu, vždy za předchozí rok.
Silniční daň (chcete-li si účtovat cestovné, využíváte-li k podnikání automobilu) se platí formou záloh a vyúčtování se odevzdává do 31.1.

3. Jak si najít klienty?

Asi tím nejdůležitějším a nejnáročnějším je nalezení klientů pro Vaše podnikání. Pokuste se co nejpřesněji stanovit cíle a požadavky svého podnikání. Pečlivě si připravte životopis, oskenujte si veškeré doklady o vzdělání v oboru podnikání, popř. si založte webové stránky a vše tam vložte.

Stanovte si cenu, kterou budete za své služby požadovat. Prozkoumejte nabídku a poptávku v oboru vašeho podnikání. Nebudete-li konkurenceschopní, je třeba cenu upravit.

Pak už to chce pouze odvahu k oslovení potencionálních klientů.

4. Živnost můžete kdykoliv zrušit (i vzápětí dle aktuální situace obnovit)

Provozování živnosti je samozřejmě později možné kdykoli zcela ukončit nebo také přerušit. Např. z důvodu pobírání PPM, nemusíte živnost pozastavovat, pouze ji nesmíte vykonávat osobně (stejně jako v době pobírání jiných dávek z nemocenského pojištění). Veškeré změny je nutné do 8 dnů hlásit na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně nebo vyplnit tzv. Jednotný registrační formulář na živnostenském úřadu. Stejný postup pak platí v případě obnovení činnosti.

Odkazy na praktické webové stránky, na kterých naleznete celou řadu dalších informací týkajících se podnikání: www.ipodnikatel.cz, business.center.cz, www.jakpodnikat.cz, www.bma.cz

Inzerce

Žena po 40

ŽENA PO 40 - SEBEVĚDOMÁ A V KONDICI

představení inventury po 40, s recepty

Unikátní publikace pro ženy, nejen po 40, v níž jedna z autorek podstoupila omlazující proces přirozenými metodami na vlastní kůži. Inspirujte se desaterem nejen pro ženu po 40! Jediná komplexní kniha o období po 40.  Inspirace pro každou ženu jak o sebe pečovat po stránce tělesné i duševní.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

www.zenapo40.cz

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti - diskuze

 • založení společnosti
  Pokud budete mít jenom živnost, tak toho moc nepotřebujete. Na úřadě vyřízení trvá asi půl hodiny i s tím, že přebíháte na pokladnu zaplatit poplatek. :) Pokud budete chtít časem zakládat třeba s.r.o., tak tam je situace už trochu složitější. Není to tak časově náročné, ale velmi vám doporučuju kvalitně zpracovat všechny zakládající dokumenty, aby potom nevznikali různé problémy, když vás například bude víc společníků. Smlouvy si můžete nechat připravit i dopředu od právní nebo účetní firmy a pak už to jenom oběhat. Dobrou zkušenost mám s https://cz.f-chain.com/
  Elis77   | 19.10.2017 11:46:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • podnikání
  K založení živnosti už dneska potřebujete jen tisícovku na poplatek a trochu času. Celý proces trvá tak max 30 minut. U obchodních společností už je to trochu delší, ale pořád se to dá oběhat za den. Případně si můžete nechat poradit nebo rovnou nechat si firmou společnost založit (třeba tady: https://comeflexoffice.cz/zalozeni-firem-sro). Hlavní výzva nastane až potom při vlastním podnikání. :)
  Jarka77   | 16.08.2017 09:49:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podnikání
  Zdravím, podle mě by dnešní podnikatelé kromě legálních nutností měli být hlavně vidět online. Pokud nemůžu nějakého podnikatele nebo firmu najít na internetu, raději si vyberu někoho jiného, koho tam najdu. Stejně tak s těmi weby, musí být přehledné a vypadat profesionálně, jinak od nich taky dávám ruce pryč. V tomhle je opravdu dobré nešetřit a obrátit se na odborníky, třeba na [url]https://www.nextvision.cz/tvorba-webu[/url]. Sama s nimi mám spoustu pozitivních zkušeností, jsou poctiví a je vidět, že je jejich práce baví, jelikož ji dělají opravdu pečlivě a originálně. :)
  Eliska744   | 27.03.2017 15:57:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • Radši podnikat
  Ještě kdyby se někdo rozhodoval, jestli podnikat nebo do zaměstnání, možná přesvědčí tenhle článek http://www.freelance-market.cz/nl/102/zivnostnici-pracuji-dele-nez-zamestnanci-citi-se-ale-stastnejsi.
  managerka30   | 26.03.2017 18:06:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podnikání
  Ahoj. Také uvažuji, že bych začala v něčem podnikat. Narazila jsem na stránku https://www.ceska-ready-made.cz/. Nabízí společnost ready made s.r.o. máte již s tímto někdo zkušenost?
  verca.fontanka   | 01.03.2017 10:20:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podnikání na mateřské
  Ahoj, jestli jste se odhodlaly k podnikání na mateřské, v článku na http://www.freelance-market.cz/d/zacit-podnikat-se-da-i-na-materske jsou různé informace, které by se vám mohly hodit.
  managerka30   | 25.09.2016 17:28:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mylné informace
  V textu je několik mylných informací:
  1) za další v budoucnu zaškrtané živnosti se 500Kč již neplatí
  2) ossz, zdrav.pojistovna a FU se díky jednotnému registr.formuláři obíhat nemusí.
  Dál jsem raději článek nečetla, nepřijde mi z těchto důvodů důvěryhodný.
  psupova   | 20.09.2012 07:33:37 | Reakcí: 3, poslední: 30.09.2016 08:54:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Mylné informace
   Nechci rýpat Vážená, ale bod 1) je přesněji tak, že se za další změnu po registraci(1000Kč) platí 500,- a až pak se při dalších změnách nic neplatí.
   To vím z vlastní zkušenosti.
   A bod 2) je v článku uveden správně, takže jste se asi překoukla.
   Hezký den
   Simulka26   | 20.09.2012 13:14:51
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Mylné informace
   Dobrý den,
   děkujeme za Vaši reakci. Informace jsme na živnostenském úřadě ověřili a z jejich vyjádření vyplývá, že:

   1) Platí se poplatek 1000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského oprávnění a poplatek 500,- Kč za ohlášení další živnosti. Pokud chcete pouze rozšířit okruh živností volných, jedná se o změnu, za kterou se nic neplatí. Za nový druh, cituji úředníka "k volné si přidáte hostinskou" se skutečně nadále 500 Kč platí.

   2) Máte pravdu, že fyzická osoba připojuje k ohlášení "Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby", prostřednictvím kterého lze učinit na obecním živnostenském úřadu podání i k dalším úřadům, a to finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce, tato zmínka byla na konci textu. Na druhou stranu stále existuje i možnost obejít si jednotlivé úřady osobně, takže nemáme pocit, že by informace v článku uvedené byly nedůvěryhodné. Nicméně jsme doplnili i variantu s využitím jednotného formuláře, kterého jistě většina využije, i do místa, kde se o dalších úřadech zmiňujeme.
   Baby on line   | 20.09.2012 13:20:01
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Mylné informace
   Pravda, toto jsou zásadní změny a pořád se mění něco další. Ideálně se ptát vždy aktuálně na daném úřadě :)
   silta   | 30.09.2016 08:54:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • Díky, super nápad, miluju, jak Bol neusíná na vavřínech a neustále přichází s novými nápady, jak maminkám (a nejen jim:)) pomoci           
  Bea-Matyas   | 17.09.2012 11:31:26
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, náš Šimonek má již 3 týdny rýmu. Dávám mu kapičky Libenar průběžně s mořskou vodou. Teď jsem přešla na Nasivin, ale rýma stále neustupuje. Naše paní doktorka mu brala stěry na alergii a bakterie, vše negativní. Malý vypije denně dost teplého čaje, který mu vždy uleví od ucpaného nosu společně s kapkami, ale i když slyším, že má v nosíku sopílek, nedokážu nic vysát. Mám odsávačku jak na vysavač, tak obyčejnou na vdechnutí. Neublíží mu to, když to v nosíku zůstává? Nevím si už moc rady i s ohledem na to, že máme absolvovat první očkování a neustále se odkládá.
Předem moc děkuji za odpověď.

Nemusíte se obávat, pokud jsou vyšetření negativní, malé děti bývají často lehce zahleněné při změnách počasí, nic to neznamená.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 20.10.2017, 10:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce