Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti
Jste např. na rodičovské dovolené a uvažujete o nějaké formě přivýdělku? Možná uvažujete i o změně zaměstnání, a jestli chcete zkusit podnikat, je právě doba rodičovské dovolené pro začátek nejvhodnější. Proč?
- Máte čas si v klidu promyslet, v jakém směru byste chtěla podnikat a zařídit si vše potřebné
- Pečujete o dítě, domácnost a zvládáte další aktivity – tedy si umíte uspořádat čas a využít jej do poslední vteřiny
- Založíte-li si živnost v době pobírání Rodičovského příspěvku, můžete ji nahlásit jako činnost vedlejší a dokud budete RP pobírat, a Vaše příjmy zprůměrované za celý rok nepřesáhnou zákonem stanovenou výši pro vedlejší pracovní poměr, nemusíte si platit zdravotní a sociální pojištění
- Můžete výdělečnou činnost pomalu zahájit, a pokud zjistíte, že Vás v budoucnu neuživí, nic tak neztratíte
1. Živnostenský úřad
Na internetu si najděte seznam živností a promyslete si, kterou činnost chcete vykonávat.
Nejjednodušší je zařízení živnosti volné – máte na výběr celkem 80 okruhů činností. K založení volné živnosti potřebujete pouze zajít na Živnostenský úřad, pod který patříte dle trvalého bydliště a mít s sebou občanský průkaz.
Na ŽÚ dostanete formulář se seznamem činností a pouze zakřížkujete ty, kterým se chcete věnovat – počet vybraných činností není nijak limitován – a podepíšete se. S sebou potřebujete občanský průkaz, popř. doklad o odborné způsobilosti. Po vyplnění formuláře (je případně také v elektronické verzi volně ke stažení na internetu) uhradíte správní poplatek, který činí po ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, jednorázově nezávisle na počtu přihlášených činností 1.000,- Kč (za pozdější ohlášení/doplnění další živnosti se platí 500,- Kč).
Potřebujete se také zaregistrovat na finančním úřadě, ohlásit změnu na zdravotní pojišťovně a Správě sociálního zabezpečení. Nyní Vám toto vše usnadní tzv. Jednotný registrační formulář, který je možné vyplnit taktéž na živnostenském úřadě. Stejně tak se s jeho pomocí můžete zaregistrovat jako plátce DPH, k silniční dani či nemocenskému pojištění.
S sebou potřebujete:
- občanský průkaz
- chcete-li po dobu pobírání Rodičovského příspěvku mít činnost jako vedlejší (a neplatit povinné pojištění), oznámení o Uznání nároku na pobírání RP
Zhruba do týdne Vám na adresu, kterou jste na ŽÚ uvedli, přijde Výpis z živnostenského rejstříku, kde najdete přidělené identifikační číslo – IČ a seznam činností, na které se živnostenské oprávnění vztahuje. Toto je pro Vás zásadní dokument (již neexistuje přímo Živnostenský list). Z Finančního úřadu Vám přijde opět na uvedenou adresu DIČ.
2. Několik praktických tipů pro živnostníky
Vedení účetnictví
Pokud nic nevíte o tom, jaké doklady vést a co je třeba vykazovat, je nejlepší najít si účetní a nadále se domlouvat s ní – řekne Vám např. i jaký způsob evidence příjmů a výdajů jí bude pro zpracování Vašeho účetnictví vyhovovat.
Vystavení faktury
Abyste Vy sami měli přehled, je dobré zakoupit např. tiskopisy pro daňovou evidenci, příjmové pokladní doklady – záleží na oblasti Vaší činnosti. Ve Wordu, nebo lépe Excelu si můžete připravit faktury (je možné je zasílat např. emailem, jsou platné i po podpisu příjemcem – tzn., nemusí být podepsané Vámi a zaslané fyzicky poštou).
Pozn. Vzory faktur jsou k nalezení na internetu. Jen pozor – nejste-li plátce DPH, neuvádějte na faktuře DIČ nebo připište poznámku: není plátce DPH.

Založení samostatného účtu
Přehled o hospodaření Vám i Vaší účetní usnadní, založíte-li si zvláštní účet pro příjmy a výdaje spojené s podnikáním – nezapomeňte na základní vklad. Při vedení daňové evidence – budete zaznamenávat veškeré příjmy a výdaje – si jako první položku dejte základní vklad (+ vyplněný příjmový doklad). Výše vkladu je samozřejmě na Vás, ale berte v úvahu, že musí pokrýt veškeré výdaje, které zpočátku budete mít.
Razítko
Abyste mohli vyplňovat příjmové a další doklady, zakládat si faktury apod. budete potřebovat razítko, není nicméně nezbytně nutné razítko vlastnit. Na razítku by mělo být Vaše jméno, příjmení, celá adresa místa podnikání a IČ. Můžete uvést i další údaje, např. telefon, email.
Kdy je výhodné být plátcem DPH?
Budete-li nakupovat hodně zboží od různých výrobců, uvažte, zda by nebylo výhodnější se příhlásit jako plátce DPH.
Kdy se podává daňové přiznání a kdy platí silniční daň?
Daňové přiznání by mělo být podáno k 1. dubnu, vždy za předchozí rok.
Silniční daň (chcete-li si účtovat cestovné, využíváte-li k podnikání automobilu) se platí formou záloh a vyúčtování se odevzdává do 31.1.
3. Jak si najít klienty?
Asi tím nejdůležitějším a nejnáročnějším je nalezení klientů pro Vaše podnikání. Pokuste se co nejpřesněji stanovit cíle a požadavky svého podnikání. Pečlivě si připravte životopis, oskenujte si veškeré doklady o vzdělání v oboru podnikání, popř. si založte webové stránky a vše tam vložte.
Stanovte si cenu, kterou budete za své služby požadovat. Prozkoumejte nabídku a poptávku v oboru vašeho podnikání. Nebudete-li konkurenceschopní, je třeba cenu upravit.
Pak už to chce pouze odvahu k oslovení potencionálních klientů.
4. Živnost můžete kdykoliv zrušit (i vzápětí dle aktuální situace obnovit)
Provozování živnosti je samozřejmě později možné kdykoli zcela ukončit nebo také přerušit. Např. z důvodu pobírání PPM, nemusíte živnost pozastavovat, pouze ji nesmíte vykonávat osobně (stejně jako v době pobírání jiných dávek z nemocenského pojištění). Veškeré změny je nutné do 8 dnů hlásit na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně nebo vyplnit tzv. Jednotný registrační formulář na živnostenském úřadu. Stejný postup pak platí v případě obnovení činnosti.
Odkazy na praktické webové stránky, na kterých naleznete celou řadu dalších informací týkajících se podnikání: www.ipodnikatel.cz, business.center.cz, www.jakpodnikat.cz, www.bma.cz

ŽENA PO 40 - SEBEVĚDOMÁ A V KONDICI
představení inventury po 40, s recepty
Unikátní publikace pro ženy, nejen po 40, v níž jedna z autorek podstoupila omlazující proces přirozenými metodami na vlastní kůži. Inspirujte se desaterem nejen pro ženu po 40! Jediná komplexní kniha o období po 40. Inspirace pro každou ženu jak o sebe pečovat po stránce tělesné i duševní.
Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.
Předchozí článek:

Co čekat na přijímacím pohovoru?
Následující článek:

Desatero zásad etické a efektivní diskuze
Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti - diskuze
Začínáme podnikat
Ahoj, doporučuji vyzkoušet stránky http://www.podnikamenamaterske.cz/ .Kromě základních informací ohledně ŽL tu najdete tipy, jak na web, účetnictví, reklamu, finance nebo nákupy a clo. Také jak plánovat čas na práci a rodinu už od začátku podnikání.
živnostenský list
Před nedávnem jsem si taky kvůli mému prvnímu eshopu s kometikou zakládala živnost a dost mi pomohl návod z https://ideaclub.cz/media/jak-ziskat-zivnostensky-list-ve-3-jednoduchych-krocich , díky kterému jsem si ji dokázala vyřídit během několika dní, což je podle mě naprosto skvělý výkon. Obzvlášť když si člověk uvědomí jak většinou moje pochůzky po úřadech dopadají :DPodnikání
Žádný začátek není jednoduchý. Ta dřina ale stojí za to a za chvíli se to začne vracet. Nám už se to taky vrací. Máme vlastní e-shop a teď dáváme k nákupu papírové tašky, které máme potisknuté vlastním logem https://www.reklamni-tasky.eu/papirove-tasky/ jako dárek.Trička
Děkuju za článek, v blízké době se chystám začít podnikat, tak se bude hodit. Už dlouho kreslím a pracuju s grafickými programy, tak bych chtěla začít prodávat trička s originálním potiskem. Už jsem objevila firmu, od které bych i trička nechala potisknout a dokonce dělají i školní trička, tak kdybyste potřebovali, tady je odkaz: https://www.colorfactory.cz/potisk-tricek/skolni-tricka/ :)Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků