Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti

Jste např. na rodičovské dovolené a uvažujete o nějaké formě přivýdělku? Možná uvažujete i o změně zaměstnání, a jestli chcete zkusit podnikat, je právě doba rodičovské dovolené pro začátek nejvhodnější. Proč?
-    Máte čas si v klidu promyslet, v jakém směru byste chtěla podnikat a zařídit si vše potřebné
-    Pečujete o dítě, domácnost a zvládáte další aktivity – tedy si umíte uspořádat čas a využít jej do poslední vteřiny
-    Založíte-li si živnost v době pobírání Rodičovského příspěvku, můžete ji nahlásit jako činnost vedlejší a dokud budete RP pobírat, a Vaše příjmy zprůměrované za celý rok nepřesáhnou zákonem stanovenou výši pro vedlejší pracovní poměr, nemusíte si platit zdravotní a sociální pojištění
-    Můžete výdělečnou činnost pomalu zahájit, a pokud zjistíte, že Vás v budoucnu neuživí, nic tak neztratíte

1. Živnostenský úřad

Na internetu si najděte seznam živností a promyslete si, kterou činnost chcete vykonávat.
Nejjednodušší je zařízení živnosti volné – máte na výběr celkem 80 okruhů činností. K založení volné živnosti potřebujete pouze zajít na Živnostenský úřad, pod který patříte dle trvalého bydliště a mít s sebou občanský průkaz.

Na ŽÚ dostanete formulář se seznamem činností a pouze zakřížkujete ty, kterým se chcete věnovat – počet vybraných činností není nijak limitován – a podepíšete se. S sebou potřebujete občanský průkaz, popř. doklad o odborné způsobilosti. Po vyplnění formuláře (je případně také v elektronické verzi volně ke stažení na internetu) uhradíte správní poplatek, který činí po ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, jednorázově nezávisle na počtu přihlášených činností 1.000,- Kč (za pozdější ohlášení/doplnění další živnosti se platí 500,- Kč).

Potřebujete se také zaregistrovat na finančním úřadě, ohlásit změnu na zdravotní pojišťovně a Správě sociálního zabezpečení. Nyní Vám toto vše usnadní tzv. Jednotný registrační formulář, který je možné vyplnit taktéž na živnostenském úřadě. Stejně tak se s jeho pomocí můžete zaregistrovat jako plátce DPH, k silniční dani či nemocenskému pojištění.

Inzerce

S sebou potřebujete:

 • občanský průkaz
 • chcete-li po dobu pobírání Rodičovského příspěvku mít činnost jako vedlejší (a neplatit povinné pojištění), oznámení o Uznání nároku na pobírání RP

Zhruba do týdne Vám na adresu, kterou jste na ŽÚ uvedli, přijde Výpis z živnostenského rejstříku, kde najdete přidělené identifikační číslo – IČ a seznam činností, na které se živnostenské oprávnění vztahuje. Toto je pro Vás zásadní dokument (již neexistuje přímo Živnostenský list). Z Finančního úřadu Vám přijde opět na uvedenou adresu DIČ.

Inzerce

2. Několik praktických tipů pro živnostníky

Vedení účetnictví

Pokud nic nevíte o tom, jaké doklady vést a co je třeba vykazovat, je nejlepší najít si účetní a nadále se domlouvat s ní – řekne Vám např. i jaký způsob evidence příjmů a výdajů jí bude pro zpracování Vašeho účetnictví vyhovovat.

Vystavení faktury

Abyste Vy sami měli přehled, je dobré zakoupit např. tiskopisy pro daňovou evidenci, příjmové pokladní doklady – záleží na oblasti Vaší činnosti. Ve Wordu, nebo lépe Excelu si můžete připravit faktury (je možné je zasílat např. emailem, jsou platné i po podpisu příjemcem – tzn., nemusí být podepsané Vámi a zaslané fyzicky poštou).
Pozn. Vzory faktur jsou k nalezení na internetu. Jen pozor – nejste-li plátce DPH, neuvádějte na faktuře DIČ nebo připište poznámku: není plátce DPH.

Inzerce

Založení samostatného účtu

Přehled o hospodaření Vám i Vaší účetní usnadní, založíte-li si zvláštní účet pro příjmy a výdaje spojené s podnikáním – nezapomeňte na základní vklad. Při vedení daňové evidence – budete zaznamenávat veškeré příjmy a výdaje – si jako první položku dejte základní vklad (+ vyplněný příjmový doklad). Výše vkladu je samozřejmě na Vás, ale berte v úvahu, že musí pokrýt veškeré výdaje, které zpočátku budete mít.

Razítko

Abyste mohli vyplňovat příjmové a další doklady, zakládat si faktury apod. budete potřebovat razítko, není nicméně nezbytně nutné razítko vlastnit. Na razítku by mělo být Vaše jméno, příjmení, celá adresa místa podnikání a IČ. Můžete uvést i další údaje, např. telefon, email.

Inzerce

Kdy je výhodné být plátcem DPH?

Budete-li nakupovat hodně zboží od různých výrobců, uvažte, zda by nebylo výhodnější se příhlásit jako plátce DPH.

Kdy se podává daňové přiznání a kdy platí silniční daň?

Daňové přiznání by mělo být podáno k 1. dubnu, vždy za předchozí rok.
Silniční daň (chcete-li si účtovat cestovné, využíváte-li k podnikání automobilu) se platí formou záloh a vyúčtování se odevzdává do 31.1.

3. Jak si najít klienty?

Asi tím nejdůležitějším a nejnáročnějším je nalezení klientů pro Vaše podnikání. Pokuste se co nejpřesněji stanovit cíle a požadavky svého podnikání. Pečlivě si připravte životopis, oskenujte si veškeré doklady o vzdělání v oboru podnikání, popř. si založte webové stránky a vše tam vložte.

Stanovte si cenu, kterou budete za své služby požadovat. Prozkoumejte nabídku a poptávku v oboru vašeho podnikání. Nebudete-li konkurenceschopní, je třeba cenu upravit.

Pak už to chce pouze odvahu k oslovení potencionálních klientů.

4. Živnost můžete kdykoliv zrušit (i vzápětí dle aktuální situace obnovit)

Provozování živnosti je samozřejmě později možné kdykoli zcela ukončit nebo také přerušit. Např. z důvodu pobírání PPM, nemusíte živnost pozastavovat, pouze ji nesmíte vykonávat osobně (stejně jako v době pobírání jiných dávek z nemocenského pojištění). Veškeré změny je nutné do 8 dnů hlásit na správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně nebo vyplnit tzv. Jednotný registrační formulář na živnostenském úřadu. Stejný postup pak platí v případě obnovení činnosti.

Odkazy na praktické webové stránky, na kterých naleznete celou řadu dalších informací týkajících se podnikání: www.ipodnikatel.cz, business.center.cz, www.jakpodnikat.cz, www.bma.cz

Inzerce

Žena po 40

ŽENA PO 40 - SEBEVĚDOMÁ A V KONDICI

představení inventury po 40, s recepty

Unikátní publikace pro ženy, nejen po 40, v níž jedna z autorek podstoupila omlazující proces přirozenými metodami na vlastní kůži. Inspirujte se desaterem nejen pro ženu po 40! Jediná komplexní kniha o období po 40.  Inspirace pro každou ženu jak o sebe pečovat po stránce tělesné i duševní.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

www.zenapo40.cz

 

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Jak začít podnikat aneb co je třeba k vyřízení živnosti - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Začínáme podnikat
  Ahoj, doporučuji vyzkoušet stránky http://www.podnikamenamaterske.cz/ .
  Kromě základních informací ohledně ŽL tu najdete tipy, jak na web, účetnictví, reklamu, finance nebo nákupy a clo. Také jak plánovat čas na práci a rodinu už od začátku podnikání.
  Jackiee   | 20.11.2019 14:20:21
  Reagovat | URL příspěvku
 • živnostenský list
  Před nedávnem jsem si taky kvůli mému prvnímu eshopu s kometikou zakládala živnost a dost mi pomohl návod z https://ideaclub.cz/media/jak-ziskat-zivnostensky-list-ve-3-jednoduchych-krocich , díky kterému jsem si ji dokázala vyřídit během několika dní, což je podle mě naprosto skvělý výkon. Obzvlášť když si člověk uvědomí jak většinou moje pochůzky po úřadech dopadají :D
  donalabuznikova   | 10.09.2019 23:46:57
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podnikání
  Žádný začátek není jednoduchý. Ta dřina ale stojí za to a za chvíli se to začne vracet. Nám už se to taky vrací. Máme vlastní e-shop a teď dáváme k nákupu papírové tašky, které máme potisknuté vlastním logem https://www.reklamni-tasky.eu/papirove-tasky/ jako dárek.
  kristyna2589   | 09.05.2019 19:54:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • Trička
  Děkuju za článek, v blízké době se chystám začít podnikat, tak se bude hodit. Už dlouho kreslím a pracuju s grafickými programy, tak bych chtěla začít prodávat trička s originálním potiskem. Už jsem objevila firmu, od které bych i trička nechala potisknout a dokonce dělají i školní trička, tak kdybyste potřebovali, tady je odkaz: https://www.colorfactory.cz/potisk-tricek/skolni-tricka/ :)
  Hanzelka67   | 27.11.2018 21:56:56
  Reagovat | URL příspěvku
 • důležité informace
  hezky sepsané, důležité informace, co se určitě budou každému hodit
  editakr   | 21.05.2018 08:36:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Začátek podnikání
  Pekný a propracovaný článek, moc díky. :) Myslím si, že je před začátkem podnikání potřeba vše dost dobře promyslet, abyste pak po měsíci nezjistili, že vaše podnikání prostě nemůže fungovat. O tomto tématu například píšou v tomto článku - http://www.jakzacitpodnikani.cz/zacinate-podnikat-vime-co-promyslet-nez-se-do-toho-naplno-obujete/ - tak když tak doporučuji pročíst.
  Jab.Karla   | 12.04.2018 21:35:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • Založení společnosti
  Pěkně napsaný článek.. já jsem spíš uvažovala o založení společnosti, což je sice složitější, ale můžete si s tím nechat pomoci. Existují totiž firmy, které za vás veškerou byrokracii vyřídí, například https://www.officehouse.cz/ :) Mají dost dobré reference, takže myslím, že do toho půjdu :-)
  Jab.Karla   | 31.03.2018 16:02:58
  Reagovat | URL příspěvku
 • Živnostenský list
  Děkuji za článek, vaše tipy se určitě budou hodit. Zrovna zítra se chystám na živnostenský úřad, abych si mohla na mateřské taky něco přivydělat, tak si hledám všemožné informace z různých zdrojů, abych na něco náhodou nezapomněla. Když tak přikládám odkaz na takový návod, který se mi zatím zdál asi nejsrozumitelnější - https://www.vimvic.cz/clanek/jak-si-zaridit-zivnostensky-list-ceny-a-podminky :) Tak třeba se bude hodit i vám :)
  Naty321   | 06.02.2018 15:13:13
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podnikání
  Děkuju za článek.. zajímavá varianta je taky podnikání v rámci zahraničí, kdy už by se celkem vyplatilo založení offshore společnosti, se kterým se pojí spousta výhod. S tím většinou pomáhají různé firmy, např. https://www.ioffshore.cz/ :)
  IvaMraz   | 28.01.2018 17:27:47
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×