banner

Babské rady mohou zabrat!

Postihne-li vás akutní či chronicky průjmové onemocnění je vhodné držet se tradičních rad a postupů. Už naše babičky totiž znaly spolehlivé pomocníky z oblasti potravin či bylin, které užívat, a kterým se raději vyhnout. Při průjmovém onemocnění je vhodné omezit potraviny s nestravitelnou složkou jako jsou například slupky z ovoce. Buďte opatrná při podávání mléka, které je vhodné nepít samostatně, ale pouze ředěné kávou či kakaem.



Čemu se vyhnout?

Doporučuje se při průjmech nejíst tučná a uzená masa, pečené raději ihned zkonzumovat, jinak se mu raději vyhnout. Také omezte konzumaci přepalovaných a ztužených tuků a kořeněných sýrů či salátů s majonézou. Zcela vynechejte ořechy, mák, hroznové víno, datle a fíky. A co tedy při průjmových stavech pomůže? Odvar z mrkve může být výborným pomocníkem stejně jako heřmánek.



Rýže s tymiánem při zácpě!

Heřmánek uvolňuje stolici, aniž by působil průjem – je tedy velmi vhodný kromě střevních potíží i při léčbě hemeroidů. V malých dávkách heřmánkový čaj pomáhá právě při průjmu a nadýmání. Podobné účinky má také borůvková šťáva z borůvek zalitých horkou vodou nebo čaj z ostružinového listí. Při průjmech se tradičně doporučuje také konzumace rýže, která má odvodňující účinek a zahušťuje tak stolici. Rýži připravujte s tymiánem nebo zapíjejte tymiánovým čajem.



Polévky a dušené pokrmy umí své..

Vhodnou stravu při zácpě představují řídké, obilninové, mrkvové polévky, polévky z lisovaných brambor nebo klasický vývar z hovězího masa. Jako přílohy volte nejlépe nákypy, brambory, těstoviny, dušenou rýži, měkký knedlík. Syrová zelenina se příliš nedoporučuje, vhodné je ale pyré z mrkve, dušený špenát nebo nadrobno pokrájený hlávkový salát. Z ovoce jsou při zácpě výborné banány a jablka bez slupky.



Zkuste i čaj z čekanky!

Při vleklé zácpě je dobré pít čaj z čekanky ráno nalačno, vhodné jsou i sušené švestky přes noc namočené a ráno ohřáté, které lze konzumovat podle potřeby. Jablečná šťáva a zelí povzbuzují činnost střev. Podobně působí také syrová šťáva ze zelí nebo směs křenu a cibule, případně česnek uvařený v mléce. Z receptáře našich babiček je vhodná i kedlubnová polévka s mrkví, kterou zahustíme ovesnými vločkami a přidáme muškátový květ, celou směs promixujeme a dochutíme

Sdílejte stránku

Předchozí vychytávka:

S mrňousem k moři

Následující vychytávka:

Dort s krtečkem!

Jak na průjem a zácpu! - diskuze

Pěkné,ale zkus dostat do dětí cibuli s křenem.Ty babičky měli ale rady.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky