Jak na průjem a zácpu!
Pro akci je nutné přihlášení
Babské rady mohou zabrat!
Postihne-li vás akutní či chronicky průjmové onemocnění je vhodné držet se tradičních rad a postupů. Už naše babičky totiž znaly spolehlivé pomocníky z oblasti potravin či bylin, které užívat, a kterým se raději vyhnout. Při průjmovém onemocnění je vhodné omezit potraviny s nestravitelnou složkou jako jsou například slupky z ovoce. Buďte opatrná při podávání mléka, které je vhodné nepít samostatně, ale pouze ředěné kávou či kakaem.
Čemu se vyhnout?
Doporučuje se při průjmech nejíst tučná a uzená masa, pečené raději ihned zkonzumovat, jinak se mu raději vyhnout. Také omezte konzumaci přepalovaných a ztužených tuků a kořeněných sýrů či salátů s majonézou. Zcela vynechejte ořechy, mák, hroznové víno, datle a fíky. A co tedy při průjmových stavech pomůže? Odvar z mrkve může být výborným pomocníkem stejně jako heřmánek.
Rýže s tymiánem při zácpě!
Heřmánek uvolňuje stolici, aniž by působil průjem – je tedy velmi vhodný kromě střevních potíží i při léčbě hemeroidů. V malých dávkách heřmánkový čaj pomáhá právě při průjmu a nadýmání. Podobné účinky má také borůvková šťáva z borůvek zalitých horkou vodou nebo čaj z ostružinového listí. Při průjmech se tradičně doporučuje také konzumace rýže, která má odvodňující účinek a zahušťuje tak stolici. Rýži připravujte s tymiánem nebo zapíjejte tymiánovým čajem.
Polévky a dušené pokrmy umí své..
Vhodnou stravu při zácpě představují řídké, obilninové, mrkvové polévky, polévky z lisovaných brambor nebo klasický vývar z hovězího masa. Jako přílohy volte nejlépe nákypy, brambory, těstoviny, dušenou rýži, měkký knedlík. Syrová zelenina se příliš nedoporučuje, vhodné je ale pyré z mrkve, dušený špenát nebo nadrobno pokrájený hlávkový salát. Z ovoce jsou při zácpě výborné banány a jablka bez slupky.
Zkuste i čaj z čekanky!
Při vleklé zácpě je dobré pít čaj z čekanky ráno nalačno, vhodné jsou i sušené švestky přes noc namočené a ráno ohřáté, které lze konzumovat podle potřeby. Jablečná šťáva a zelí povzbuzují činnost střev. Podobně působí také syrová šťáva ze zelí nebo směs křenu a cibule, případně česnek uvařený v mléce. Z receptáře našich babiček je vhodná i kedlubnová polévka s mrkví, kterou zahustíme ovesnými vločkami a přidáme muškátový květ, celou směs promixujeme a dochutíme
Předchozí vychytávka:
S mrňousem k moři
Následující vychytávka:
Dort s krtečkem!
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků