Inzerce
Inzerce
Inzerce

Telč - prohlídka města

V sobotu 10. 5. 2014 proběhl sraz Baby on line, tentokrát v Telči.

Telč

Dopoledne jsme si s paní průvodkyní prohlédli město. Po srazu na renesančním náměstí začala paní průvodkyně povídat o Telči.

Telč

Nejdříve jsme se dozvěděli základní informace. Telč je město, které leží na Českomoravské vysočině. Říká se mu také moravská Sibiř, protože se zde průměrné roční teploty pohybují kolem 6 – 7 °C. Nejvyšší vrchol v okolí je Javořice. Telč má cca 6000 obyvatel a je velmi často navštěvována turisty. Nejvíce turistů přijíždí do Telče v srpnu, kdy se ve městě konají různé slavnosti.

Telč

Zleva: Lucka (Chezzie), Naďule s Tomem, Haničkou a Kubíkem, Smallovi (Blanka, Pepa, Kuba, Kája, Nelinka), v popředí Ríša a s kšiltovkou Sofi (Calamity J.), manžel Lucky s Matýskem, HankaŽ a Lenižurka s rodinami se přidaly později.

Díky renesančním domům na náměstí je již od roku 1992 součástí dědictví UNESCO (což je také napsáno na pamětní desce na radnici). V minulosti byla Telč královské město, ale Jan Lucemburský ji daroval Pánům z Hradce (šlechtická rodina z Jindřichova Hradce).

Právě člen této rodiny – Zachariáš z Hradce nechal na náměstí vybudovat již zmíněné domy ve stylu vrcholné renesance. A protože se Telč ve středověku nacházela na křižovatce dvou velmi důležitých obchodních cest, konala se zde spousta trhů. Lidé, kteří na trzích prodávali své zboží, potřebovali čím dál více prostoru, aby měli své zboží také kde skladovat. A jelikož byly domy postavené všechny těsně vedle sebe, museli je jejich obyvatelé prodlužovat a stavět arkády (čímž vznikl další obytný prostor nad nimi). A když už jim ani tyto vybudované prostory nestačily, začali si pod svými domy, i pod celým náměstím hloubit sklepy. Jeden tento sklep jsme ještě ten den navštívili v Telčském domě.

Ale zpět k renesančním domům… Na každý dům na náměstí se vztahovalo právo vařit pivo. Ale jen na dům, ne na majitele, takže když se někdo přestěhoval, práva ztrácel, a naopak ho získával nový majitel.

Některé domy mají i falešná okna – tvoří to dojem, že je dům větší a obyvatel domu bohatší, viz ten žlutý na fotografii.

Telč

Když nám paní průvodkyně řekla tyto informace, šli jsme se projít po náměstí. Viděli jsme kašnu se sochou svaté Markéty – patronkou Telče. Říká se, že tuto sochu postavil sochař podle nejhezčího děvčete v Telči.

Telč

Když jsme šli dál, viděli jsme Morový (nebo také Mariánský) sloup. Byl vybudován, když ve městě ustoupila morová epidemie.

Telč

Pokračovali jsme po mostě přes bývalý vodní příkop. Protože je Telč obklopena rybníky, bylo velmi těžké ji dobýt. A kde nebyly rybníky, tam se vykopal vodní příkop.

Telč

Telč

Telč

Také jsme měli velmi dobrý výhled na nejstarší telčskou památku – Věž svatého Ducha.

Telč

Chvíli jsme se zastavili u jednoho z chovných rybníků.

Telč

Ríša tam zahnal do vody asi 10 kachen a my ostatní jsme se přesvědčili o tom, že Telč je doopravdy vyhledávaným cílem mnoha turistů.

Telč

Telč

Telč

Od rybníku jsme se vydali podél hradeb zpět na náměstí.

Telč

Telč

Tam jsme si ještě ukázali pár zajímavých domů, například nejstarší – Solný dům, kde dodnes mají problém se zbytky solí z doby, kdy se tímto způsobem konzervovalo jído, ...

Telč

Telč

...nebo nejozdobnější, typicky renesanční dům, ve kterém dříve sídlil pekař.

Telč

Telč

U radnice jsme si pak prohlédli Telčský erb.

Telč

Telč

Tvoří ho 2 andělé, kteří drží pětilistou růži a erb s korunou a písmeny M a W. Pětilistá růže je znak Pánů z Hradce, koruna je zde proto, že Telč bývala královské město, M je kvůli Menhartovi z Hradce (zakladatel Telče) a W kvůli Vilému Slavatovi.

Když jsme opustili radnici, podívali jsme se do sklepa Telčského domu a až do oběda jsme se zabavili v jeho herně.

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Rodina Naďule

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Po obědě jsme si nejdříve vylezli na Věž svatého Ducha.

Telč

Telč

Telč

Na věži:

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Telč

Když jsme se vraceli dolů, Ríša zde objevil dvířka do Svatodušního kostela.

Telč

Telč

Pak jsme šli do zahrady Telčského zámku, kde jsme moc dlouho nevydrželi, raději si vyšli až na vrchol věže Svatojakubského kostela.

Telč

Telč

Telč

Telč

Část výpravy monitorovala náš pohyb zdola.

Telč

 Zápis do pamětní knihy - opravdu pamětní.

Telč

Telč

Telč

Telč

Hodinový stroj ve věži.

Telč

Tím naše prohlídka Telče skončila a my jsme pokračovali směrem do Nové Říše – do keramické dílny!

Telčí Vás provedla Sophie Martincová, 13 let

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Telč - diskuze

 • Telč je nádherné město
  Telč je nádherné město, sami jsme ho letos navštívili s rodinkou a byli jsme s výletem spokojeni. Fotografie v článku jako by mi připomněly náš výlet. Akorát ten den nebylo tak slunečno, ale bylo trošku pod mráčkem. Škoda jen, že se nám pokazilo autíčko, a tak jsem si raději zjistila vlak a vzala jsem děti s sebou domů. Chudák manžel musel počkat na svého známého, se kterým to auto opravili. Nakonec se vrátil domů dřív než my a ještě nás vyzvedl na vlakové zastávce. Pak jsme se tomu všichni zasmáli, alespoň to byl zážitek navíc :)
  Mariete   | 29.11.2014 08:22:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • Sofi, jsi vážně borka    
  Já si toho pamatuju sotva půlku  
  Fakt moc pěkně zpracované    
  Small   | 14.05.2014 21:27:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tedy, velká pochvala Sofince - nádherně zpracovaná fotoreportáž!!! Díky  
  Sunny   | 14.05.2014 09:51:00
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nechce spat

| Micha3la | 25.01.2020, 09:55

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat nejedna se o mou dceru ale o dceru mě kamarádky (teď v březnu 4roky)
Už nějakou dobu. X měsíců ji nechce chodit spát. Vzteka se už u večeře u převlékáni do pyzama. A ukládání je pro ni prý teror. Dítě pláče, vzteka se, kope a mlátí kolem sebe. Ráno vztavaji před 6 hodinou do školky a dcera ji usina už prý vyčerpáním třeba až kolem půlnoci když už dřív tak je to kolem 22-23hodiny ale to je minimálně. Její dcera je neustále nemocná,protivna,vyčerpána. Ve školce po obědě usina a i když všechny děti vztavaji kolem té 14hodiny její dceru budí jeste další hodinu z tvrdého spánku. Neustále ji rikam ze musí udělat pevný režim/rituál před večerním usinani. Stejně tak jsem udělala u mě dcery a nikdy jsem s tímhle problém neměla. Bohužel její dcera od krámu tohle. Už začíná byt i někdy agresivní vůči okolí a hlavně odrazila. Nechce si hrát s ostatními. Nějaké chování vůči svým rodičům a poslouchám je i ni proste neexistuje. Ale také její rodiče ji neumí říct ´Ne ´ a vzít to nějak pevněji. Snažím se ji všemožně pomoct radami co jsme dělali s mou dcerou. Ale u nich nic nefunguje. Je to už proste ze to vše malá vzdala nebo čím. Moc bych ji chtěla pomoct. A hlavně té malé. Za posledního půl roku měla snad všechny možné nemoci (mononukleóza,streptokok, spaldova angina... atd) a vždy ji dr řekla ze je to ze je dítě neustále oslabené..mužů vědět vás názor. A co by popřípadě jeste mohlo pomoct ?? Moc předem dekuji za odpověď M.

Dobrý den, v rodině Vaší přítelkyně je zřejmě výchovný problém, který nepůjde rychle vyřešit. Doporučuji konzultovat dětského psychologa, ale také rodičům doporučuji absolvovat psychologické vyšetření. Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | dnes, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace