Telč
V sobotu 10. 5. 2014 proběhl sraz Baby on line, tentokrát v Telči.
Dopoledne jsme si s paní průvodkyní prohlédli město. Po srazu na renesančním náměstí začala paní průvodkyně povídat o Telči.
Nejdříve jsme se dozvěděli základní informace. Telč je město, které leží na Českomoravské vysočině. Říká se mu také moravská Sibiř, protože se zde průměrné roční teploty pohybují kolem 6 – 7 °C. Nejvyšší vrchol v okolí je Javořice. Telč má cca 6000 obyvatel a je velmi často navštěvována turisty. Nejvíce turistů přijíždí do Telče v srpnu, kdy se ve městě konají různé slavnosti.
Zleva: Lucka (Chezzie), Naďule s Tomem, Haničkou a Kubíkem, Smallovi (Blanka, Pepa, Kuba, Kája, Nelinka), v popředí Ríša a s kšiltovkou Sofi (Calamity J.), manžel Lucky s Matýskem, HankaŽ a Lenižurka s rodinami se přidaly později.
Díky renesančním domům na náměstí je již od roku 1992 součástí dědictví UNESCO (což je také napsáno na pamětní desce na radnici). V minulosti byla Telč královské město, ale Jan Lucemburský ji daroval Pánům z Hradce (šlechtická rodina z Jindřichova Hradce).
Právě člen této rodiny – Zachariáš z Hradce nechal na náměstí vybudovat již zmíněné domy ve stylu vrcholné renesance. A protože se Telč ve středověku nacházela na křižovatce dvou velmi důležitých obchodních cest, konala se zde spousta trhů. Lidé, kteří na trzích prodávali své zboží, potřebovali čím dál více prostoru, aby měli své zboží také kde skladovat. A jelikož byly domy postavené všechny těsně vedle sebe, museli je jejich obyvatelé prodlužovat a stavět arkády (čímž vznikl další obytný prostor nad nimi). A když už jim ani tyto vybudované prostory nestačily, začali si pod svými domy, i pod celým náměstím hloubit sklepy. Jeden tento sklep jsme ještě ten den navštívili v Telčském domě.
Ale zpět k renesančním domům… Na každý dům na náměstí se vztahovalo právo vařit pivo. Ale jen na dům, ne na majitele, takže když se někdo přestěhoval, práva ztrácel, a naopak ho získával nový majitel.
Některé domy mají i falešná okna – tvoří to dojem, že je dům větší a obyvatel domu bohatší, viz ten žlutý na fotografii.
Když nám paní průvodkyně řekla tyto informace, šli jsme se projít po náměstí. Viděli jsme kašnu se sochou svaté Markéty – patronkou Telče. Říká se, že tuto sochu postavil sochař podle nejhezčího děvčete v Telči.
Když jsme šli dál, viděli jsme Morový (nebo také Mariánský) sloup. Byl vybudován, když ve městě ustoupila morová epidemie.
Pokračovali jsme po mostě přes bývalý vodní příkop. Protože je Telč obklopena rybníky, bylo velmi těžké ji dobýt. A kde nebyly rybníky, tam se vykopal vodní příkop.
Také jsme měli velmi dobrý výhled na nejstarší telčskou památku – Věž svatého Ducha.
Chvíli jsme se zastavili u jednoho z chovných rybníků.
Ríša tam zahnal do vody asi 10 kachen a my ostatní jsme se přesvědčili o tom, že Telč je doopravdy vyhledávaným cílem mnoha turistů.
Od rybníku jsme se vydali podél hradeb zpět na náměstí.
Tam jsme si ještě ukázali pár zajímavých domů, například nejstarší – Solný dům, kde dodnes mají problém se zbytky solí z doby, kdy se tímto způsobem konzervovalo jído, ...
...nebo nejozdobnější, typicky renesanční dům, ve kterém dříve sídlil pekař.
U radnice jsme si pak prohlédli Telčský erb.
Tvoří ho 2 andělé, kteří drží pětilistou růži a erb s korunou a písmeny M a W. Pětilistá růže je znak Pánů z Hradce, koruna je zde proto, že Telč bývala královské město, M je kvůli Menhartovi z Hradce (zakladatel Telče) a W kvůli Vilému Slavatovi.
Když jsme opustili radnici, podívali jsme se do sklepa Telčského domu a až do oběda jsme se zabavili v jeho herně.
Rodina Naďule
Po obědě jsme si nejdříve vylezli na Věž svatého Ducha.
Na věži:
Když jsme se vraceli dolů, Ríša zde objevil dvířka do Svatodušního kostela.
Pak jsme šli do zahrady Telčského zámku, kde jsme moc dlouho nevydrželi, raději si vyšli až na vrchol věže Svatojakubského kostela.
Část výpravy monitorovala náš pohyb zdola.
Zápis do pamětní knihy - opravdu pamětní.
Hodinový stroj ve věži.
Tím naše prohlídka Telče skončila a my jsme pokračovali směrem do Nové Říše – do keramické dílny!
Telčí Vás provedla Sophie Martincová, 13 let
Předchozí článek:

Hospodářský dvůr Bohuslavice
Následující článek:

Keramika Nová Říše
Telč - diskuze
Telč je nádherné město
Telč je nádherné město, sami jsme ho letos navštívili s rodinkou a byli jsme s výletem spokojeni. Fotografie v článku jako by mi připomněly náš výlet. Akorát ten den nebylo tak slunečno, ale bylo trošku pod mráčkem. Škoda jen, že se nám pokazilo autíčko, a tak jsem si raději zjistila vlak a vzala jsem děti s sebou domů. Chudák manžel musel počkat na svého známého, se kterým to auto opravili. Nakonec se vrátil domů dřív než my a ještě nás vyzvedl na vlakové zastávce. Pak jsme se tomu všichni zasmáli, alespoň to byl zážitek navíc :)
Já si toho pamatuju sotva půlku
Fakt moc pěkně zpracované

Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků