Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vyhodnocení soutěže o rehydratační nápoj Kulíšek a Kulíšek forte

Vylosovanou správnou odpověd odeslali a výhru získávají získávají:

  • Izzylka
  • ladouch
  • klakri
  • puhrova

Výhercům gratulujeme!

Přikládáme správné odpovědi na soutěžní otázky:

1. d) Co je dehydratace? Všechny odpovědi jsou správné

2. d) Jaké mohou být příčiny dehydratace? Těžký průjem, zvracení, vyčerpání z horečky, chyba ve stravování, bakteriální nebo virová infekce zažívacího traktu

3. a) Proč je Kulíšek vhodnou léčbou dehydratace? Jedná se o speciální vodní roztok s optimální kombinací solí a glukózy

4. a) Jak Kulíšek nejlépe aplikovat? Vychlazené po lžičkách a např. s plátkem citronu u dětí i dospělých, za použití brčka nebo pístového dávkovače u malých dětí

Více informací na www.kulisek-ors.cz a www.dehydratacia.sk

Jaká výhra na Vás čeká?

  • rehydratační nápoj Kulíšek + Kulíšek forte

Dehydratace  

Co je dobré pro děti mohou využít i dospělí a senioři

Výskyt průjmových onemocnění je zřejmě starý jako lidstvo samo. Masové střevní epidemie vyvolávaly potřebu najít lék na gastroenteritidu, potažmo projevy dehydratace. Paradoxně mezi tyto léčebné postupy patřilo „ pouštění žilou“. Spíše metodou pokus-omyl se podařilo nakonec najít ty nejjednodušší prostředky - vodu a sůl – k udržení pacientů při životě. 

Nejprve se podávaly perorálně a později moderní medicína přešla k podání intravenoznímu. Rizika a cena s ním spojená jsou sníženy na minimum právě při perorálním podání.

Kulíšek forte

Většina průjmových onemocnění v našem pásmu má původ virový, a léčba proběhne obvykle samospádem, v počátku onemocnění se uplatňují regulační mechanismy, které pomáhají organismu se vyrovnat s nedostatkem vody a iontů. Ty se však brzy vyčerpají a je nutná pomoc – rehydratace.

Průjmové epizody, mnohokrát jenom dietetického půvdu) ale  způsobují komplikave např. v domovech důchodců,  LDN i u osamělých seniorů, kde udržet i pitný režim je někdy problematické. To neúměrně zatěžuje  opečující personál a zvyšuje náklady na péči a prodlužuje diskomfort..

 

Kulíšek Forte, isotonický roztok, obohacený o zázvorový extrakt ke zklidnění žaludku, je vhodný od věku 4 měsíců života. Odpovídá doporučení ESPGHAN (Evropská společnost pro gastroenterologii hepatologii a výživu).  Je formu- lován tak, aby nebyl přílišnou zátěží pro ledviny a zároveň doplňoval i energetickou  potřebu.

Náhrada ztráty vody a iontů hypotonickými roztoky – voda, čaj – je nedostačující! Kolové nápoje jsou hypermosmolární, mají málo sodíku a draslíku a nízké pH jsou proto krajně nevhodné - ani jako pokus - o rehydratační léčbu.

Podávání probiotik (lze libovolně kombinovat) s rehydratačním roztokem, což příznivě ovlivňuje průběh a délku  trvání jednotlivé epizody.

Lidský organismus, který je integrální součástí života na zemi, vyžaduje dodržování obdobných zásad pohybu tekutin jako koloběh vody v přírodě. Voda tvoří až 70% lidského těla. Extracelulární tekutiny (krev, lymfa) a intracelulární tekutina se od sebe liší obsahem minerálů. V intracelulárních tekutinách převažují ionty sodíku a v extra- celulárních pak  převládá draslík. Voda působí jako transportní médium mnoha fyziologicky aktivních látek, ale má i významnou funkci při odstraňování zplodin metabolických procesů. Ke stavu tzv. dehydratace dochází v organizmu v případě ztrát tekutin a tím i disbalance extracelulárních a intracelulárních obsahů iontů. Spolu s potem ztrácí tělo sodík, močí se vylučuje převážně draslík a při průjmu nebo zvracení dochází ke ztrátě obou významných iontů. Abychom zajistili nastolení ztracené fyziologické rovnováhy v bilanci vody a iontů je nezbytné přistoupit k včasné a účinné rehydrataci celého organismu. Chybou  rehydratačního postupu může být pouze náhrada  vody bez optimálního zastoupení iontů, čím se sníží hladina i těch minerálií, které v organizmu zůstaly  a v rámci osmotického gradientu (proudění iontů z více koncentrovaného roztoku do méně koncentrovaného média) dochází k tomu, že obě tekutiny (intracelulární i extracelulární) se stávají hypoosmolární, tzn. obsahují  vysoký objem vody bez adekvátní koncentrace iontů -  stav hypotonické dehydratace). Tento způsob rehydratace je tedy nežádoucí. 

Pro správný způsob rehydratace je významným faktorem nejen podávání dostatečného množství vody s iontově aktivními látkami, ale i dobrá vstřebatelnost podávaných iontů.

Co je Kulíšek?

Kulíšek forte (směs pro přípravu rehydratačního roztoku) je potravina pro zvláštní lékařské účely, jejíž užití doporučuje lékař nebo osoba kvalifikovaná v oblasti farmacie nebo výživy. Lze jeho pomocí řešit též dehydrataci při horečce, nadměrném slunění a sportovních výkonech. Kulíšek forte je k dostání v každé lékárně v balení po 10 sáčcích, kde jeden sáček přijde na cca 7 Kč.


Diskuze k soutěži
Vložit příspěvek
Vložit příspěvek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×