Recept: Domácí jogurt
Pro akci je nutné přihlášení
Postup
Výroba domácího jogurtu ( na 1l )
Potřebujeme : koupený bílý jogurt se živými kulturami ( nepasterovaný, s laktobacily ap, bez sušeného mléka, škrobů a dalších aditiv ) – polotučný nebo smetanový, ( Bio od Olmy, Selský jogurt Hollandia, Activia, Agrola ve skle, Choceňský, Danone apod.), 1 l nejlépe plnotučného mléka ( třeba Čerstvé mléko Olma ) . Koupený jogurt používáme jen na první přípravu, pak už můžeme používat vlastní kulturu, ale po 5-6cyklech je třeba použít znovu koupený jogurt.
Ohřejeme mléko ( pasterované mléko není třeba svařovat, pouze domácí ) na asi 35-40°C ( můžeme odhadnout prstem ), Pokud by mléko bylo moc studené nebo naopak horké, jogurt nám nevznikne. Připravíme si buď třeba litrový kelímek od jogurtu, hořčice ap, nebo šroubovací sklenice. Do mléka přidáme pár lžic jogurtu, zamícháme a pak musíme nechat jogurt uzrát v zakryté nádobě . To lze udělat buď v troubě ( s vyhříváním na cca 35°-40°C, mléko v ní necháme asi 4-5 hodin. Popř. lze nádobu s mlékem zabalit do peřin třeba s thermolahví, do deky, dát na topení , dát do hrnce s vodou, kterou udržujeme při teplotě 40°C ( sklenice jsou ponořeny až po hrdlo a zakryté pokličkou ), apod. ( vše asi na 4 -5 hodin ). S nádobou raději nehýbáme. Hotový jogurt vychladíme a spotřebujeme do 2-4 dnů od přípravy. V průběhu této doby můžeme průběžně slévat uvolněnou tekutinu –syrovátku. Jogurt bývá řidší než kupovaný, ale každopádně domácí je domácí Hotový jogurt by měl být hladký a lesklý, pokud je ale jogurt sražený- krupičkovitý, je potřeba nechat ještě zrát. Pokud ani teplo, ani čas nepomohou, stala se chyba a musíme to zkusit znova…
Fotogalerie
Předchozí recept:
Také sháním...
Následující recept:
Bramborový guláš
Související recepty
Aktuální testování
Aktuální soutěže
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků