banner

Vím, že níže uvedený článek je všeobecně známý pro rodičky. Ale dívka, která ještě nebyla těhotná, zde třeba najde některé informace. Přišel mi jako praktický, proto jsem se rozhodla ho zde uveřejnit.

Jak snížit rizika v těhotenství

PODLE Populačního fondu OSN zemře každý rok v důsledku problémů spojených s těhotenstvím více než půl milionu žen. Dětský fond OSN (UNICEF) navíc uvádí, že akutní komplikace související s těhotenstvím ročně postihnou více než 60 milionů žen, z nichž potom skoro třetina trpí celoživotními následky nebo infekcemi.  Těhotenství se tak může stát škodlivým a někdy i nebezpečným. Jaké má žena možnsti, aby mohla snížit rizika v těhotenství?

Péče o zdraví před otěhotněním

Plánovat je rozumné
Manželé by se měly společně domluvit, kolik chtějí mít dětí. Přitom by měli brát zřetel na zdravotní a psychický stav ženy, spočítat si finance, mít zajištěné vhodné bydlení. Velmi důležité je také dětem věnovat dostatek času a snažit se o správnou morální výchovu.  Plánování také pomůže, aby si žena stačila mezi jednotlivými porody dostatečně ,,odpočinout" a načerpat potřebnou sílu na další těhotenství a porod.

Správná výživa                                                                 Podle organizace Coalition for Positive Outcomes in Pregnancy je vhodné, aby se žena vyhýbala kontaktu se škodlivými látkami a aby měla vhodnou výživu a to nejméně čtyři měsíce před otěhotněním. Vhdným doplňkem pestré stravy je kyselina listová. Ta výrazně sníží riziko rozštěpu páteře, který je způsoben defektním uzavřením neurální trubice. Ta se uzavírá mezi 24. a 28. dnem po oplození, což je většinou dříve, než vůbec žena ví, že je těhotná.

Dalším velmi vhodným doplňkem stravy je železo. Během těhotenství se dvojnásobně zvyšuje jeho potřeba. Je-li ho nedostatek, může vyvolat anémii, tento stav také podporují četná těhotenství, kdy žena nemá možnost zzásoby  železa doplnit.

Mezi potraviny, které jsou zdrojem kyseliny listové a železa patří  játra, luštěniny, listová zelenina, ořechy a obohacené cereálie. Zkombinujete-li tyto potraviny s potravinami obsahující vitamin C - např. čerstvé ovoce, zlepšíte tak vstřebávání těchto látek.

Doporučený váhový přírustek během těhotenství          Těhotná žena by se měla vyvarovat extrémů. Podle knihy Krause’s Food, Nutrition and Diet Therapy je pravděpodobnost úmrtí novorozence s nízkou porodní váhou čtyřicetkrát vyšší než u novorozence s normální porodní váhou. Pokud ale žena jí přespříliš, může to vést k obezitě. Přiměřený váhový přírůstek je patrný od druhého trimestru a je ukazatelem, zda budoucí matka jí správné množství jídla.

V případě, že má žena před těhotenstvím zdravou tělesnou váhu, je přirozené přibrat devět až dvanáct kilogramů. Je-li žena podvyživená nebo dospívající, je lepší přibrat dvanáct až patnáct kilogramů, naproti tomu žena s nadváhou by neměla přibrat více než devět kilogramů.

Věk                                                                                Riziko úmrtí ženy při porodu je v případě dívek do šestnácti let o 60 procent vyšší než u žen dvacetiletých. Vyšší pravděpodobnost narození dítěte s vrozenými vadami, například Downovým syndromem, je vyšší u žen nad 35 let. Tyto dva aspekty také zvyšují riziko rozvinutí preeklampsie. Ta se objevuje po dvacátém týdnu těhotenství a vyznačuje se vysokým krevním tlakem, otoky a přítomností bílkovin v moči. Tím se zvyšuje riziko úmrtí matky i dítěte.

Infekce                                                                  Infekce pochvy, děložního hrdla a zažívacího systému se během těhotenství mohou zhoršit a stoupá nebezpečí, že dojde k předčasnému porodu nebo vznikne preeklampsie. Nejlepší je vyléčit každou infekci před otěhotněním.


Zdravotní péče během těhotenství

Prenatální péče                                                           Pokud žena v těhotenství pravidelně chodí na lékařské kontroly, snižuje tím riziko úmrtí. Také je možné obrátit se na řádně vyškolenou porodní asistentku.
V tomto období může zkušený personál zjistit, zda vše probíhá v pořádku nebo zda je potřeba zvláštní péče. Ta je potřeba například v případě mnohočetného těhotenství, při hypertenzi, onemocnění srdce a ledvin nebo cukrovcce. V některých zemích dostávají těhotné ženy tetanický toxoid, aby se předešlo novorozeneckému tetanu. Mezi 26. a 28. týdnem těhotenství se u matky může provést vyšetření na streptokoka skupiny B. Tyto bakterie se vyskytují v tlustém střevě a během porodu by mohly dítě infikovat.
Lékař by měl být seznámen se zdravotním stavem těhotné a chorobami, které prodělala. Měla by se také zeptat na vše, co ji zajímá. Pokud by nastali nějaké komplikace, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc a to při např: krvácení z dělohy, náhlý zánět v obličeji, silné nebo trvalé bolesti hlavy či prstů, náhlé zhoršení zraku či rozmazané vidění, silné bolesti břicha, úporné zvracení, třesavka či horečka, změna frekvence či intenzity pohybů plodu, bolesti při močení či zástava vylučování moči nebo kdyby odtekla plodová voda.


Drogy  a alkohol                                                                                  V případě užívání drog, včetně tabáku, a alkoholu se zvyšuje riziko mentálních poruch,  tělesných abnormalit či poruch chování u dítěte. U dětí narkomanek byly dokonce pozorovány abstinenční příznaky. Někteří lidé jsou sice přesvědčeni, že když si matka dá občas sklenku vína, dítěti to neuškodí, ale odborníci obvykle doporučují úplnou abstinenci. Budoucí matka by se také měla vyhnout pasivnímu kouření.


Léky                                                                      Těhotná by neměla brát žádné léky. Ty může předepsat pouze lékař, který ví o jejím těhotenství a který pečlivě zvážil případná rizika. I nadměrné užívání vitaminů může být škodlivé. Například přemíra vitaminu A může způsobit deformaci plodu.

Hygiena a další faktory                                           Těhotná žena se může sprchovat i koupat, ale neměla by provádět vaginální výplachy. Je dobré vyvarovat se kontaktu s každým, kdo má virovou infekci např. zarděnky. Neměla by jíst nedovařené maso a neměla by přijít do kontaktu s kočičími výkaly, hrozí nakžení toxoplazmózou. Velmi důležité jsou základní hygienické návyky, mytí rukou a syrových potravin. Pohlavní styk obvykle není nebezpečný, s výjimkou posledních týdnů těhotenství, případného krvácení, křečí či předchozího potratu. Avšak je lepší se o tomto poradit s ošetřujícím lékařem.


Zdárný průběh porodu
Vhodnou a dostatečnou péčí během těhotenství se snižuje pravděpodobnost komplikací při porodu. Je vhodné se také informovat, jak probíhá porod a jak má probíhat spolupráce s s porodní asistentkou či lékařem. Je dobré si připravit informace, co si žena přeje a co ne např. poloha při porodu, provedení epiziotomie, použití porodnických kleští, analgetik a elektronického monitorování plodu. Je užitečné se také dohodnout s lékařem o dalších otázkách. Například o tom, jak přesně postupovat při nadměrné ztrátě krve. Krvácení je příčinou mnoha úmrtí matek, proto je vhodné si promyslet, zda chcete přijmout či nepřijmout krevní transfuzi. V případě, že se jí chcete vyhnout, je potřeba nechat zajistit krevní náhražky, které transfuzi nahrazují. Také by se mělo dopředu zvážit, jaký postup zvolit, když bude nutné provést císařský řez.
Bible říká, že děti jsou požehnání od Boha, že jsou „dědictví“. (Žalm 127:3) Čím více toho o těhotenství žena ví, tím zdárněji vše proběhne. Když o sebe žena bude pečovat před otěhotněním i během těhotenství a když si dobře promyslí různé aspekty týkající se porodu, může tak snížit případná rizika v těhotenství i během porodu

Další užitečné rady
Do jídelníčku je vhodné zahrnout ovoce, zeleninu, luštěniny (fazole, sóju, čočku a cizrnu), obiloviny (pšenici, kukuřici, oves a ječmen, zvláště ty obohacené) a potraviny živočišného původu (ryby, kuřata, hovězí, vejce, sýr a mléko, to nejlépe polotučné). Tuky, rafinovaný cukr a sůl se příliš nedoporučuje. Důležitý je také pitný režim, nejvodnější je voda, je lepší vypít více tekutin, než normálně. Také se doporučuje vyhýbat se kofeinu a potravinám obsahující konzervační látky a další přísady (například umělá barviva a příchutě).
Je dobré dávat si pozor na případná rizika v okolním prostředí, jako např. nadměrný vliv rentgenových paprsků nebo škodlivých chemických látek. Omezte používání sprejů a dalších prostředků do domácnosti. Dejte si pozor na ppřehřátí v důsledku vysoké okolní teploty nebo nadměrného cvičení. Vyhněte se dlouhodobému stání a nepřiměřené námaze. Bezpečnostní pásy v autě používejte správným způsobem.

 


Po reakcích zmiňujících krevní transfuzi, jsem tento bod trochu upravila, aby nebyl zavádějící. Rovněž jsem nahradila nevhodné slovo inspirován slovem přepsán.


 

Tento článek byl přepsán se změnami podle článku Jak snížit rizika v těhotenství uveřejněného v časopise Probuďte se!

Sdílejte stránku

Jak snížit rizika v těhotenství - diskuze

Fakt je to od jehovistu

Mi to prislo podvedome, ten casopisek nam kdysi dali a my ho meli asi pul roku na hajzliku.

Ja trosku doufala, ze to bude vice samanske a prirodni, tohle je opsane a tak nejak zname.

Toho streptokoka je lepsi delat pozdeji, bliz k porodu, me ho delali v 34. tydnu, pac hrozil predcasny porod.

Krevni transfuze, no... kdyz ji nechces, tak snad nebudes potrebovat. Pokud to delas z uprimne viry, tak verim, ze Ti Buh opravdu pomuze, abys ju nepotrenovala.
Vyšetření na streptokoka sk. B se provádí běžně ve 36. týdnu - viz bod 6: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/dvacetkrat-o-tehotenstvi.html
nebo více:
http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/dvacetkrat-o-tehotenstvi.html
Ač na první pohled vypadá jako pěkné shrnutí, tak ke konci soudně myslícího člověka zarazí informace o odmítnutí krevní transfúze v případě větších krevních ztrát.

Vybrané ankety

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

18 %
12 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

57 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 67 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství