banner

Očkování proti neštovicím

Dobrý den pane doktore, jak je to prosím s odolností proti neštovicím, když je dítě proti nim očkované? Jedná se o doživotní imunitu? Někde jsem četla, že postupem času odolnost klesá, náš dětský doktor tvrdí opak. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, pokud dítě či dospělý obdrží dvě dávky vakcíny proti planým neštovicím, ať už samostatně nebo jako součást 4vakcíny (MMR-V), může počítat s dlouhodobou až doživotní ochranou. Plané neštovice jsou nejčastější hlášenou infekční nemocí v ČR, potká se s nimi praktický každý člověk.  Na očkovanou osobu působí kontakt s původcem jako přirozená vakcinace zvyšující hladinu protilátek, díky čemu je protekce většinou doživotní a navíc se tím snižuje u očkované osoby pravděpodobnost výskytu pásového oparu později v životě. Pokud má ale očkovaná osoba v průběhu života nějaké vážnější problémy s imunitou, absolvuje chemoterapii nebo užívá dlouhodobě léky potlačující imunitu, hladina protilátek může klesnout. I tak lze však očekávat alespoň částečnou ochranu před těžkým průběhem nákazy. 

Kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy nejdříve očkovat dítě proti meningokokovi a na jaký typ podle vás očkovat. Mám dceru, má 21 měsíců a chtěla bych ji nechat naočkovat, protože to je nemoc, před kterou mám respekt. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Jako rodič i jako lékař mám před touto nemocí respekt taky. Více než 60 % infekcí způsobuje v ČR typ (seroskupina) B meningokoka. Dominantní je i ve zbylých částech Evropy a v dalších vyspělých zemích světa. Proti typu B lze očkovat už od 2 měsíců věku. Do 23 měsíců věku se mají aplikovat 3 dávky, od 2 let věku postačují 2 dávky vakcíny. Následně lze pro komplexní ochranu s odstupem alespoň 2 týdnů očkovat i jednu dávku 4valentní vakcíny proti zbylým typům A, C, Y, W-135. Složení cirkulujících typů meningokoků v Evropě asi projde v příštích letech určitou změnou, vzhledem k pohybu imigrantů našim teritoriem. Půjde sice jen o změnu procentuálního zastoupení uvedených typů meningokoka, i tak však lze doporučit úplnou ochranou oběma vakcínami. 

Informace z příbalového letáku

Dobrý den, pane doktore, ráda bych si ujasnila informaci, uvedenou v příbalovém létáku: "Vakcína proti pertusi by neměla být podávána osobám, které trpí nekontrolovanými neurologickými poruchami nebo nekontrolovanou epilepsií, a to dokud není stanoven léčebný režim, není stabilizován stav a pokud přínosy vakcinace jednoznačně nepřevažují nad riziky." Co je hlavním kritériem pro posouzení míry rizika? A také by mě zajímalo, pokud se setkám s termínem "dočasná kontraindikace", co si pod tím mám představit? Předem děkuji za odpověď. Hana Vollková

Odpověď:

Dobrý den, to platí v podstatě prakticky u všech preventivních očkování, nejen u vakcíny proti pertusi. Pokud má pacient aktivní neurologickou nemoc, která není zatím léčbou kompenzovaná, např. epilepsii s opakovanými záchvaty bez zjevného vyvolávajícího faktoru, očkování bychom dočasně odložili. To je právě ta dočasná kontraindikace. V daný moment tedy není vhodné pacienta očkovat (stává se to např. kvůli akutní horečce), ale za týden nebo delší časový interval už to může být možné, a bude proto nutné stav posoudit znovu. Jde i o to, že když není onemocnění kompenzované a stabilizované (tedy v klidu), další záchvat by mohl být připisovaný očkování, a to i v případě, že by nastal i bez něj. Proto máme tendenci v těchto případech postupovat opatrně. Přítomnost dočasné a samozřejmě i trvalé kontraindikace musí každý očkující lékař před aplikací vakcíny vždy vyloučit.

Nežádoucí účinky očkování

Vážený pane doktore, jakým způsobem se prokazuje souvislost poškození dítěte s prodělaným očkováním? Až bude fungovat státní fond na odškodnění dětí poškozených očkováním, jakým způsobem se bude souvislost prokazovat? Je to vůbec v reálných možnostech současné medicíny nebo se bude jako dosud paušálně tvrdit, že "to s očkováním nesouvisí", protože očkování "je přeci bezpečné"? Děkuji za odpověď. Martin Truhlář

Odpověď:

Dobrý den, ročně se v ČR narodí 108-110 tis. dětí, které jsou očkovány opakovaně. Společně s očkováním dalších dětských věkových kategorií se u nás ročně aplikují statisíce dávek očkovacích látek. Z toho vyplývá, že když je u milionu dětí očkování bez problémů max. s horečkou a v ojedinělých případech dojde v časové souvislosti několika týdnů s očkováním k dalším problémům, musí tam být ještě další příčina, resp. pravděpodobně několik dalších příčin, které se spojí. Pro takové případy bych byl já osobně rovněž za vytvoření Vámi uvedeného fondu. Bohužel v zemích, kde je možné se o takovou finanční pomoc ucházet tak činilo mnoho rodin, u jejíž dětí souvislost být nemohla, nárokovali si peníze za problémy vzniklé i roky po posledním očkování, i při pozitivní rodinné anamnéze, jiných rizikových faktorech apod. To značně celý systém zdržovalo až téměř paralyzovalo. Navíc se začaly šířit fámy o hromadných kompenzacích (místo formulace: nepodložené hromadné žádosti o kompenzace), které rozhodně nejsou pravdivé, ale znejistilo to rodiče i v dalších zemích. 

Jen pro porovnání míry rizika: riziko závažné encefalitidy po prodělaných spalničkám se uvádí 1:1000 případů, což může být i jedna větší epidemie. Riziko encefalitidy po očkování proti spalničkám se odhaduje na 1 případ na 1 mil. očkovaných dávek - toto kvantum spalničkových vakcín se přitom v ČR aplikuje za cca 50 let. 

Očkování proti meningokoku - jaká vakcína a kdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou vakcínou je vhodné naočkovat syny proti meningokokovi a v jakém věku? Synům je rok a čtyři roky.

Odpověď:

Dobrý den, doporučoval bych začít s očkováním proti typu B, který v ČR způsobuje většinu infekcí. Očkuje se již od 2 měsíců věku. U mladšího syna by byly nutné tři dávky, u staršího dvě. Následně bych to ještě doplnil pro rozšíření ochrany na všechny běžně cirkulující seroskupiny i jednou dávkou neživé 4valentní vakcíny proti typům A, C, Y, W-135. Vloni byl v ČR nejvyšší počet případů meningokokové meningitidy včetně smrtelných právě ve věkové kategorii 1-4 roky, ve které rovněž dominoval typ B. O smrtelné případy se v tomto věku podělily stejnou mírou typy B a C.

Očkování na TBC

Jak moc důležité je očkování proti TBC, nevím, jestli mám nechat syna dobrovolně naočkovat. Je mu rok. První syn očkován nebyl /jsou mu 4 roky/.

Odpověď:

Dobrý den, vakcinaci pro TBC za běžných okolností nepovažuji za příliš podstatnou, na rozdíl od jiných očkování. Vakcína má časově i efektem omezenou účinnost, na rozdíl od jiných vakcín vyšší reaktogenitu (vyšší výskyt nežádoucích reakcí), navíc je původce TBC poměrně málo infekční a i když vstoupí do organizmu, je schopen projevit se jen u oslabené populace tj. v průběh života jen asi u 10 % nakažených. Zvážit by se toto očkování mělo zejména pokud je někdo v blízkém, pravidelném kontaktu s cizinci z rozvojových zemí (např. rodina) nebo pokud plánuje dlouhodobý pobyt v zemích třetího světa.

Vakcína Priorix tetra + očkování proti klíšťové encefalitidě

Dobrý den, pane doktore, mám 16-ti měsíční holčičku, kterou čeká očkování vakcínou Priorix. Jaký máte názor na očkování proti neštovicím, které lze k vakcíně připojit? Je to důležité očkování. Zdá se mi poměrně drahé pro maminku na MD. Lze případně očkovat později samostatně? Celoročně trávíme s malou hodně času v přírodě, na zahradě. Považuji za nezbytné očkování proti klíšťové encefalitidě. Vím, že je možné očkovat již roční miminko. Doporučujete vy očkovat již takto malé děti?

Odpověď:

Dobrý den, čtyř-vakcínou MMR-V jsem očkoval i svého malého syna. Ušetří dítěti dva vpichy, ale vakcína proti planým neštovicím se dá později aplikovat i samostatně ve dvou dávkách. Plané neštovice mohou být velmi nepříjemným onemocněním s bolestivým výsevem nejen na kůži ale i na sliznicích, s vysokou horečkou a v 15 % jsou přítomné i další komplikace. Vzhledem k vysoké infekčnosti se nimi v životě nakazí prakticky každý neočkovaný jedinec. Preventivní vakcinace navíc snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v životě. Pokud jde o očkování proti klíšťové encefalitidě, vakcinace od 1 roku je skutečně možná, ale záleží na tom, jestli jsou místa kde se vyskytujete, endemickou oblastí klíšťové encefalitidy. Pokud v této věci nemáte jistotu, preventivní očkování je určitě vhodnější než riskovat.

Očkování při rozstroušené skleróze

Dobrý den, manžel má roztroušenou sklerózu v remisy. Jak moc ovlivní jakékoliv očkování našich dětí případný vznik roztroušené sklerózy? Vím, že roztroušená skeleróza není dědičná, ale děti mají o malinko větší %, že roztroušenou sklerózu dostanou jako jejich otec. Jelikož očkování ovlivňuje imunitu, bojím se, že tím jen ještě více zvýším % nárůst roztroušené sklerózy. Jaký je Váš názor? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, plně chápu Vaší obavu. Rodinná anamnéza roztroušené sklerózy u rodiče však není kontraindikací očkování dítěte. Vztah mezi očkováním a vznikem roztroušené sklerózy vlivem rodinné zátěže nebyl zjištěný. Vzhledem k tomu, že se u nás i ve světě očkuje velké množství dávek různých vakcín v milionech kusů, i statisticky málo častou souvislost bychom již určitě viděli. Protože daná nemoc je vždy mnohonásobně horší, doporučoval bych začít neživými vakcínami dle očkovacího kalendáře v ČR. S pozdravem Rastislav Maďar

Vliv odpůrců očkování na očkovanost v České republice

Na internetu - FB apod. čtu čím dál častěji názory odpůrců očkování. Samozřejmě se s nimi neztotožňuji, děti mám očkované i všemi „dobrovolnými“ vakcínami, ale zajímalo by mě, zda a jaký vliv to má na očkovanost v České republice? Snižuje se? Proti jakým nemocem?

Odpověď:

Když dáme do poměru počet použitých vakcín s počtem narozených dětí, v posledních letech se tento ukazatel nemění a zůstává vysoký u tzv. povinných vakcín, tedy hexavakcíny a tzv. spalničkové trojvakcíny (MMR). Proočkovanost proti pneumokokovým infekcím (vakcína je zdarma, ale nepovinná) v posledních letech postupně klesá k úrovni 80 % a další bezplatné očkování proti infekcím HPV se pohybuje již nějakou dobu kolem 60% proočkovanosti. Přitom v obou případech vakcíny chrání i proti život ohrožujícím stavům. Proč je někteří rodiče pro své děti nevyužijí, když jsou nabízeny zdarma, je otázkou. Věcí bezpečnosti očkování to určitě nebude. Z uvedeného však vyplývá, že veřejnost vnímá tuto věc tak, že co je povinné je důležité a samozřejmě zde hraje úlohu i mechanismus kontroly např. před nástupem dítěte do kolektivu, což je velmi důležité. Pokud by totiž proočkovanost proti spalničkám klesla na úroveň taky bezplatné a nepovinné pneumokokové vakcíny, došlo by k naprosté ztrátě kolektivní imunity.

Obavy z očkování

Na základě různých informací ze sociálních médií mám trochu obavy z očkování svého malého syna. Nebude lepší se začátkem očkování trochu počkat, ne hned v prvních měsících života?

Odpověď:

Dítě je nejvíc ohrožené závažnými infekcemi právě v prvních měsících svého života a to hned z několika důvodů. Očkování neživými vakcínami má proto v tomto období mimořádný význam v ochraně zdraví a života kojence. Bezdůvodné odkládání očkování na pozdější období je zbytečným hazardem. Rodiče tak nechávají bez protekce dítě v nejzranitelnějším období. Proto by s tím bez odborného důvodu neměl souhlasit ani praktický lékař pro děti a dorost. Jediným důvodem rodičů přitom bývá jen subjektivní laický pocit – navzdory vědeckým faktům, poznatkům medicíny založené na důkazech i navzdory doporučení a zkušenostem svého pediatra. 

Individuální očkovací kalendář

Proč v ČR neexistuje individuální očkovací kalendář pro povinné očkování? 

Odpověď:

Žádný lékař nemůže být nucený aplikovat vakcínu, pokud je v daný moment přítomná kontraindikace či jiná závažná skutečnost. To může trvat tak dlouho, že se dítě dostane mimo doporučený věkový interval pro vakcinaci. Když však důvod odkladu pomine, mělo by být dítě očkováno co nejdříve a tento specifický postup mimo věkovou indikaci domluví příslušný dětský lékař jako výjimku se zdravotní pojišťovnou. Mezitím by toto dítě měla chránit kolektivní imunita vnikající očkováním všech dětí, které očkovány být mohou. Individuální očkovací plán tedy v ČR existuje, jen není definován jako veřejná alternativa, aby nebyl zneužíván některými rodiči s touto tendencí.

Doba jedová

Dobré ráno, pane docente, znáte/četl jste publikaci od prof. Anny Strunecké "Doba jedová"? Očkování je zde věnována jedna kapitola. Autoři se snaží vysvětlit souvislosti ohledně očkování, očkovacích látek apod. laikům pochopitelným jazykem. Poukazují na fakta, která často bývají laikům skryta (odkazy na odborné studie aj.) Výsledkem je to, že rodič očkovacím látkám poté příliš nedůvěřuje a přistupuje k nim se zvýšenou optartností. Jaký je váš názor na danou publikaci? Jak se má posléze rodič orientovat ve faktech, když jedna kapacita zastává na stejnou problematiku zcela opačný názor než kapacita jiná? Děkuji, přeji příjemný den

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Kapitolu o očkování monografie Doba jedová považuji já osobně ale i další lékaři, nejen vakcinologové, za hrubou manipulaci s názorem laické veřejnost. Bylo by to na dlouhou odpověď, proto bych Vám doporučil přečíst si mou odbornou recenzi této kapitoly na stránkách www.podporaockovani.cz.

Prof. RNDr. Anna Strunecká není v oblasti očkování kapacitou, pokud vím, profesně se věnovala na akademické půdě výzkumu především u hmyzu a drobných zvířat. O očkování začala psát myslím až v důchodovém věku, a protože jí tento druh strašení ohrožením zdraví dětí přinesl mediální popularitu, od té doby vydává další a další knížky, které vyvolávají velmi negativní reakce ze strany odborné veřejnosti, ale komerčně budou pro ní nepochybně zajímavé. Pokud Vám někdo něco tvrdí, žádejte přesný důkaz a původní odborný zdroj informace, ne jen odkaz na jiného odpůrce očkování, který pravděpodobně sám nikdy neočkoval, protože k tomu nemá kompetenci. To je totiž přesně základní podstata jejich manipulace. V opačném případě můžete kvůli zbytečným obavám udělat nesprávné rozhodnutí a své dítě ohrozit. V dnešní době si může napsat knížku kdokoliv o čemkoliv a klidně se i vydávat za odborníka.

Sdílejte stránku