banner

V České republice roste počet domácností, které se ocitají na hranici chudoby. Alarmující je však i to, že v tíživé životní situaci se ocitá čím dál tím více žen a matek samoživitelek. Co dělat, když se ocitnete v situaci, kterou nemusíte samy zvládnout?

Předně je potřeba si uvědomit, že existují varovné signály, které byste v žádném případě neměla brát na lehkou váhu. V nejčastějších případech to jsou vyšší náklady spojené s bydlením nad rámec vlastních možností, ztráta zaměstnání, finanční problémy a dluhy s nimi spojené, dlouhodobá pracovní neschopnost nebo celodenní péče o dítě bez možností dalšího výdělku. Pakliže jste žena/matka samoživitelka a potká vás minimálně jedna z výše zmíněných událostí, měla byste se řídit desaterem, které sestavila Armáda spásy v České republice. Tato nezisková organizace dlouhodobě pomáhá všem osobám ve složité životní situaci a specificky se rovněž věnuje ženám a matkám v krizové životní situaci.

1. Neztrácejte hlavu a nezačněte zmatkovat – vždy existuje řešení, i když ho vy zrovna v tuto chvíli nevidíte!

2. Neřešte své problémy útěkem od problému – ať už je to alkohol, drogy nebo samotné popírání vzniklé situace.

3. Obraťte se na místní úřad a kontaktujte pracovníka ze sociálního odboru nebo odboru péče o dítě, který vám zjistí, zdali máte nárok na nějakou sociální dávku nad rámec té, kterou již pobíráte. Může se jednat např. o příspěvek nebo doplatek na bydlení, okamžitou finanční výpomoc, dávku hmotné nouze, apod.

4. Využijte služeb bezplatného finančního poradenství www.financnitisen.cz, kde vám poradí a pomohou nejen při již vzniklých finančních problémech, ale také vám pomohou finanční tísni předcházet.

5. Kontaktujte Armádu spásy, která disponuje azylovými domy pro ženy i matky s dětmi v tísni, kde je možnost krizového přespání a zajištění další aktuální pomoci. Více na www.armadaspasy.cz.

6. Pokud máte potíže s bydlením a placením nájmu, v místě trvalého bydliště se obraťte na městský či obecní úřad a požádejte o přidělení sociálního bydlení. Úředníci vám poskytnou potřebné informace o podmínkách a pomohou vám s vyplněním potřebných dokumentů.

7. Zjistěte si, zda v místě vašeho bydliště poskytují terénní sociální služby nějaké organizace, občanská sdružení a podobně. Jejich pracovníci vám mohou pomoci s řešením řady potíží, které s kvalitou bydlení souvisí. Například Armáda spásy poskytuje v Ostravě terénní programy v domácnostech osob, kterým hrozí ztráta bydlení a snaží se s nimi finanční situaci vyřešit.

8. Nevytloukejte „klín klínem“, tzn. nezadlužujte se dále, abyste mohli splácet své závazky. V případě potřeby opět kontaktujte Poradnu při finanční tísni.

9. Blíží-li se splátka a nemáte hotovost, kontaktujte instituci před termínem splátky!

10. Nebojte se o svých problémech hovořit – svěřte se přátelům, rodině, blízké osobě!

Víte, že…

Armáda spásy je určena také ženám a matkám s dětmi, které se ocitly v krizi? V rámci azylových domů, ale také dalších programů zaměřených na rodinu, poskytuje:

  • zprostředkování odborné pomoci – psycholog, právník, poradenství
  • pomoc při vyplňování formulářů, úředních tiskopisů, žádostí
  • zprostředkování sociálně právní pomoci
  • pomoc při vyřizování úřední korespondence
  • pomoc při vyřizování dokladů
  • poskytnutí informací o návazných službách nebo ubytovnách, podnájmech
  • pomoc a podporu při hledání bydlení nebo práce
  • sociální výpomoc – např. potravinové balíčky

PR článek zaslaný Armádou spásy

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Šrotovné: má význam?

Co dělat, když ženu postihne tíživá (finanční) životní situace? - diskuze

Finanční situace

Jako ono je to složité, fakt že je. Já jako samoživitelka jsem si prošla lecčím. Zrovna minulý měsíc mě vyděsilo, že nám odešel doma bojler, protože najednou jsme byli bez teplé vody. A to fakt nechcete. Naštěstí instalatér zjistil, že odešel jenom regulátor teploty, takže jsem přes https://act.afriso.cz/ objednala nový a oprava vyšla o dost levněji než bojler. Ale jako je pravda, že člověk musí šetřit a ještě se hodně ohánět v práci. ;-)

Dotazník - Finanční gramotnost

Dobrý den, děkuji za článek s touto tématikou, dle mého názoru je velice důležité informovat širokou veřejnost o základních pojmech finanční gramotnosti a tak těmto životním situacím předcházet. Pokud vás tématika dále zajímá, ráda bych vás poprosila, jestli byste mi pomohli s vyplněním dotazníku na toto téma, které bude sloužit jako součást empimirické části moji diplomové práce. Předem děkuji! https://www.survio.com/survey/d/B1Y2K9D5B5A3E9G9T
Každá situace se dá řešit, i když to nebývá lehké. A člověk se holt musí umět uskromnit.

Obsah článku

  1. Víte, že…

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40