Inzerce
Inzerce
Inzerce

Celiakie a potravinové alergie

Mojí dcerce bude zanedlouho šest měsíců a chtěla bych začít přikrmovat. Mám celiakii a dodržuji přísnou bezlepkovou dietu. Vedle toho mám nesnášenlivost na bílkoviny kravského mléka a další alergie, které mi byly zjištěny z krevních nebo kožních testů (oves, paprika, rajče, špenát, bílé zelí, mák, kukuřice, celer, vepřové maso, pepř, cibule). Vzhledem k tomu, že mám osteoporózu vlivem pozdního zjištění celiakie, bylo mi doporučeno, abych i během těhotenství a kojení mléčné výrobky nadále konzumovala, i přesto, že doplňuji vápník uměle. Ostatní výše uvedené alergeny mi příliš nevadí a tudíž je občas také konzumuji. Jak mám postupovat při zavádění příkrmů? Ráda bych nadále kojila. Je nutné, abych všechny tyto potraviny ze své stravy raději vynechala a nepodávala je vůbec ani dceři? Nebo mám se zaváděním počkat do určitého věku? Co se lepku týká, má se prý začít zařazovat co nejdříve. Jak je to ale u dětí, které mají vysoké riziko alergie? Pokud znovu otěhotním, bude lepší všechny tyto alergeny hned ze své strany vynechat?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Podávání lepku ve stravě je vhodné mezi 6. a 8. měsícem, stejné je to s umělým mlékem. Lepší je v první fázi podat HA formuli (hypoalergenní mléko přizpůsobené pro děti s alergologickou anamnézou). Pokud na cokoliv dítě zareaguje, je vhodný odběr krve na protilátky a následně potravinu vysadit. Pokud dítě nemá zátěž lepkem a kravským mlékem, protilátky jsou negativní a nezjistí se možná alergie na ně. U Vás není nutné vzhledem k dítěti tyto potraviny vynechat, pokud ovšem Vám nečiní problém. Další těhotenství bych konzultovala s alergologem.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Celiakie a potravinové alergie - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×