Inzerce
Inzerce
Inzerce

Být rodič, či nerodič?

Nerodič není další milý český film a ani šmírující dokument o životě okrajové skupiny lidí. Je to upřímný a intimní pohled na široký fenomén v naší společnosti, který mnoho lidí ignoruje. Každý druhý novinář dnes omílá frázi o "krizi rodiny", nikdo z nich nám už ale nepoví, co vzniká tam, kde něco končí. Jaké různé modely dnes tradiční rodinu nahrazují. A o tom je náš film.

Inzerce

Sociologové nebo historikové totiž dlouhodobě sledují, že společnost prochází určitým vývojovým mezníkem, v němž se zákonitě projevují změny ve vztazích. Variant jak žít s druhým člověkem je dnes více a je proto důležité se také zajímat, proč tyto změny nastaly. Jak ale ve skutečnosti tyto změny lidé vnímají? Co je donutilo žít jinak? 

Česká dokumentaristka Jana Počtová se dlouhodobě zabývá mezilidskými, partnerskými nebo rodinnými vztahy. Aktuálně přichází s filmem NERODIČ, který je intimní sondou do rodičovství a partnerství dneška. Její film nás tak místy až nepříjemně informuje o fungování rodiny ve 21. století.

Inzerce

Díky postavám filmu Nerodič rovněž vyvstávají otázky, které jsou důsledkem našeho moderního civilizovaného světa: Joachim: „Proč se mi rozpadla rodina?“, Tamara: „Seženu otce ke svému dítěti?“, Hanka: „Je špatné říct, že nemám ráda své nevlastní děti?“, Marcela a Tobiáš: „Milujeme se, děti do našeho vztahu ale nepotřebujeme“, Stáňa: „Neviděla jsem jiné východisko, než si děti adoptovat.“, Veronika a Kateřina: „Právě spolu čekáme třetí dítě.“

Inzerce

Sama Počtová říká o motivaci pro vznik filmu následující: „Je mi 35 let - nemám děti a přemýšlím za jakých podmínek je vůbec mít.“ Režisérka tedy reflektuje skrze svůj životní příběh a příběhy svých přátel rozdílné formy rodičovství, vliv společnosti, zvyklostí a norem na rozhodnutí stát se rodičem.

Trailer filmu: https://vimeo.com/164926108

Inzerce

Facebook: https://www.facebook.com/nerodic/

Více informací na: https://www.hithit.com/cs/project/2419/stante-se-rodici-filmu-nerodic

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Být rodič, či nerodič? - diskuze

Poradna

Jde o separační úzkost?

| emae | 04.12.2023, 12:49

Dobrý den paní magistro,

mám dotaz ohledně mé dcery. Anička je zatím jedináček, má 20 měsíců. Je hodná, šikovná, zdravá, poměrně společenská, ALE. Kdykoliv, když jsme spolu a kdokoliv si jí chce pochovat, nebo se jí jen dotknout, tak utíká, řve, chce být jen se mnou. Je u nás babička, (na kterou je opravdu zvyklá, vídají se téměř každý den), Anička si v pohodě hraje, máma jí chce pomazlit, NEEXISTUJE, zdrhá za mnou. S manželem je díky bohu v pohodě. Fór je v tom, že když je u té stejné babičky na hlídání, a to i přes noc, nemají jediný problém, Anička se s ní mazlí, udělá si z ní kolikrát tu pečovatelku, tzn. chce být jen s ní, jakmile příjde děda, zdrhá zase za ní a chce být u ní. Už jsem z toho dost unavená, neboť to trvá nejméně půl roku a chtěla bych se vás zeptat, jestli dítě v tak malém věku už dokáže hrát/předstírat? Ona je opravdu v pohodě víceméně s kdekým, když nejsem na blízku. Trvá to pár minut, než například opláče můj odchod a je s tou danou osobou v pohodě. Ale jakmile jsme kdekoliv, nebo i u nás doma a někdo o ni projeví zájem, jsem-li na blízku, je to k nevydržení.

Moc vám děkuji za pomoc!

Dobrý den,

podle Vámi popisovaného chování dcerky se s největší pravděpodobností skutečně jedná o projevy separační úzkosti. O tomto období je k dispozici mnoho materiálů a informací, také já jsem již několikrát na obdobné dotazy odpovídala. Proto bych se o projevech tohoto období nyní více nerozepisovala. Snad jen uklidnění pro vás, jedná se o naprosto normální projev zdravého vývoje dítěte. Je to projev zdravě se formujících emočních vztahů k matce a k dalším pečujícím osobám. K dceři je potřeba přistupovat citlivě, poskytnout jí fyzický kontakt, pomazlení, pochování, když jej bude potřebovat. Čím citlivěji k ní budete přistupovat a naplňovat její potřeby citové blízkosti, tím se rychleji naplní a toto období odezní. Rozhodně není třeba se tím nijak trápit nebo znepokojovat, dcera se vyvíjí naprosto normálně. To, že se podobné projevy objevují ve vztahu k babičce, je známkou jejich dobrého blízkého vztahu. Samozřejmě že pokud jste přítomna vy jako nejbližší pečující osoba, tak dcerka upřednostňuje vás. Jinak i malé dítě si dokáže vybírat osoby, a to i u blízkých, které se o něj budou starat a které ne. Tyto preference se během dětství i několikrát změní a je to také normální (např. na toaletě mi může pomoci jen maminka, tatínek ne, na kole jezdím jen s pomocí dědečka apod.). Užívejte si zdravé a krásné dcerky, poskytněte jí dostatek blízkosti, dokud ji potřebuje.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 05.12.2023, 17:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×