Inzerce
Inzerce

Kampaň na podporu žen a matek s dětmi v tísni

Již 6807 ženám a matkám s dětmi, které se ocitly v tísni, podala Armáda spásy v České republice od roku 2000 pomocnou ruku. Každý den se na azylové domy pro ženy a matky s dětmi obrátí dvě další. I na tuto skutečnost chce upozornit mediální kampaň, která startuje v těchto dnech. Záštitu nad ní převzala Ilona Csáková, která je patronkou Armády spásy pro azylové domy pro matky s dětmi.

„Cílem kampaně je upozornit na skutečnost, že v naší společnosti je dlouhodobě přítomná skupina matek s dětmi ve špatné sociální situaci, ohrožené předlužeností, domácím násilím, apod. Navíc, tento problém může potkat jakoukoli ženu – stačí dlouhodobá nemoc, výpověď z práce, úmrtí partnera či rozchod a žena může být v ten moment ohrožena sociální krizí. A právě na to chceme upozornit,“ vysvětluje tisková mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková a dále říká: „Protože posláním Armády spásy je pomáhat, kampaní chceme pomoci právě této ohrožené skupině. Dále chceme získat podporu veřejnosti v naší práci a také finanční podporu, bez které bychom nemohli rozvíjet své služby a rozšiřovat kapacity a zlepšovat nabídku pomoci v našich azylových domech,“ doplňuje.

Za 10 let pomoc 6807 ženám a matkám s dětmi

Spektrum žen, kterým Armáda spásy poskytla pomoc v azylových domech, bylo v uplynulých deseti letech poměrně široké. Nejčastější skupinou však byly matky samoživitelky bez partnera a rodinného zázemí, dále pak maminky, které se ocitly v dluzích a přišly o bydlení. „Pomohli jsme také ženám, které utekly od svých partnerů z důvodu domácího násilí nebo ženám, jejichž partneři byli vzati do výkonu trestu. Průměrný věk žen byl okolo třiceti let, jejichž příjem pocházel zejména ze sociálních dávek,“ charakterizuje skupinu žen, které se nejčastěji obracely na Armádu spásy, Pavla Vopeláková.

S každou maminkou se v azylovém domě pracuje individuálně a cílem je její opětovné zařazení do společnosti, což se ve většině případů daří. Každá maminka má přiřazenou pracovnici, se kterou postupně odkrývají jednotlivé problematické oblasti. Jde většinou o stabilizaci jejich situace a postupné řešení (zajištění všech dávek, splátkové kalendáře, finanční poradenství – jak finančně plánovat a vyjít s daným obnosem), jak pečovat o děti atd. Armáda spásy rovněž pomáhá ženám najít zaměstnání a také hledají možnosti pro zprostředkování dostupného bydlení. „Po čase jsou maminky zase schopny postavit se zpět na vlastní nohy. Mají obrovskou snahu, protože chtějí poskytnout lepší podmínky pro své děti. A v tom jim chceme i v budoucnu pomáhat,“ dodává Pavla Vopeláková.

Inzerce

Azylové domy pro matky s dětmi:

Armáda spásy v České republice od roku 1993 provozuje pro matky s dětmi azylové domy v Havířově, Ostravě, Krnově, Opavě a Přerově, které v současné době poskytují 235 lůžek a jejich roční obsazenost činí 95 %. V roce 2006 organizace otevřela i 12 malometrážních bytů pro rodiny s dětmi v Brně s celkovou kapacitou 60 lůžek a dále nabízí i ambulantní sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Havířově a Praze.

Azylové domy pro maminky s dětmi jsou určeny matkám s dětmi všech věkových kategorií, těhotným ženám, které se na příchod miminka teprve připravují, ale také maminkám, které toho času nemají svěřené dítě do své péče, protože mu nemohly zabezpečit bezpečné prostředí. Azylový dům pro matky s dětmi poskytuje sociální služby, jejichž cílem je pomáhat v řešení okamžitých potřeb matek s dětmi v krizové situaci. Pomoc je zaměřena nejen na řešení akutní nouze, ale také na zastavení sociálního propadu a na sociální terapii a poradenství, které má za cíl pomoci klientkám samostatně zvládat své znovuzapojení do běžného života.

O Armádě spásy:

Armáda spásy byla založena roku 1865 Williamem Boothem. V současné době tato křesťanská organizace působí ve 120 zemích světa. V Československu zahájila Armáda spásy práci v roce 1919, ale v roce 1950 byla její činnost komunistickým režimem násilně ukončena. K obnovení práce došlo v roce 1990, kdy se Armáda spásy v ČR zaregistrovala jako občanské sdružení. V současné době působí v Praze, Brně, Ostravě, Havířově, Karlových Varech, Krnově, Opavě, Přerově a Šumperku.
Cílem Armády spásy v ČR je fyzická, sociální, morální a duchovní podpora lidí všech věkových kategorií, a to na křesťanských principech. Cílovou skupinou Armády spásy jsou všichni ti, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, ale také ti, kteří hledají jakoukoliv duchovní pomoc či oporu. Armáda spásy provozuje sociální zařízení a komunitní centra, ve kterých poskytuje více než 50 druhů sociálních služeb. Každý den jejich služeb využívá více než tisíc znevýhodněných osob.

Zdroj: Tisková zpráva Armády spásy
 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kampaň na podporu žen a matek s dětmi v tísni - diskuze

Poradna

Dobrý den,

mám v tom trochu zmatek. V květnu (přesné datum ještě nevím) by mi měla končit mateřská dovolená. Jestli jsem správně pochopila, měla bych si zažádat u zaměstnavatele o čerpání dovolené (která mi zbyla před mateřskou) a následně nástup na rodičovskou dovolenou. A na ÚP vyplnit formulář na žádost o rodičovský příspěvek. Mám dotaz, co se týče nástupu na rodičovskou. V tom formuláři pro ÚP mám dát datum nástupu takový, kdy mi skončí čerpání dovolené u zaměstnavatele nebo den, kdy mi končí mateřská? Na mateřskou jsem nastupovala 3.11.2020, snad mi někdo poradí datum konce mateřské, abych ho špatně nevypočítala.
Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud se Vám narodilo jedno dítě a nenastupovala jste na mateřskou dovolenou později než počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, máte nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, tedy končí Vám 17. května. Zaměstnavatele můžete požádat o čerpání dovolené od 18. května a po skončení dovolené o čerpání rodičovské dovolené. Nárok na dovolenou Vám vzniká i za dobu mateřské dovolené a maximálně do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby se jako výkon práce pro účely dovolené započítává také rodičovská dovolená.
Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat ihned po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM) nebo později, například od června, záleží na Vašem uvážení a není podstatné nastavení rodičovské dovolené v zaměstnání. Pokud je však souběh PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci, náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 16.04.2021, 23:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce